Imieniny Małgorzaty

Do najbliższych imienin Małgorzaty ♀ zostało 70 dni co stanowi 2 miesiące i 10 dni.
Imieniny Małgorzaty najczęściej obchodzone są 18 stycznia, 22 lutego, 10 czerwca, 13 lipca, 20 lipca oraz  17 października. Małgorzata może również obchodzić imieniny: 30 grudnia, 12 stycznia, 25 marca, 10 kwietnia, 13 kwietnia, 27 maja, 20 sierpnia, 27 sierpnia, 30 sierpnia, 14 października, 16 października, 2 listopada, 16 listopada, 27 listopada.

Pochodzenie

Imię Małgorzata utworzone zostało od greckiego słowa margarites, stąd też oznacza „perłę”.

Już w średniowieczu imię to było bardzo popularne na ziemiach polskich. Najpierw zapisywano je w łacińskiej formie, czyli na przykład Margareta i Margarita. Pierwsze zapiski w naszym języku, w postaci Margrzeta, datuje się na rok 1382. W kolejnych latach pojawiały się inne formy tego żeńskiego imienia: Margorzata, Margarzeta, Margorzeta, Mangorzata czy Małgorzata. W średniowiecznych dokumentach doszukamy się też pochodnych form imienia Małgorzata. Jak podaje „Słownik imion” Jana Grzenia są to: Greta (1253), Marzena (ok. 1265), Macha (1393) czy Masza (1406). Forma Margrit zdradza natomiast niemieckie pochodzenie imienia. Z czasem imię traciło w Polsce na popularności, a w XIX wieku uchodziło nawet za staromodne. Dopiero w latach 60. XX wieku zyskało ponowne zainteresowanie, kiedy imię nadano ponad 180 000 dziewczynkom. W naszym kraju można się spotkać z nazwiskami Małkiewicz, Małkowski, Małgorzewski, które pochodzą od tego imienia.



Imię Małgorzata jest często wykorzystywane przez pisarzy, na przykład w baśni „Jaś i Małgosia” braci Grimm czy powieści Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”. Imię popularne jest też w rodach książęcych i królewskich Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Francji.

Patron

Małgorzata Maria Alacoque

Małgorzata Maria przyszła na świat 22 lipca 1647 roku w małej burgundzkiej miejscowości Lauthecour. Była córką sędziego, jednak ojciec zmarł gdy miała 8 lat i trafiła na wychowanie do zrzędliwych ciotek i apodyktycznego wuja. Jako dziecko zachorowała na paraliż, ale po kilku latach ciężka choroba w niewyjaśniony sposób ustąpiła.

Od najmłodszych lat pragnęła wstąpić do zakonu, jednak obowiązki domowe wobec przybranych opiekunów jej to uniemożliwiały. Swój cel zrealizowała w wieku 24 lat przystępując do Sióstr Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (wizytek) w Paray-le-Monial. Tam doświadczała osobistych spotkań z Jezusem Chrystusem, który przekazał jej zadanie niesienia ludziom posłannictwa o Jego Najświętszym Sercu. Uroczystość miałaby się odbywać w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała. Małgorzacie trudno jednak było przekonać otoczenie o prawdziwości wizji, musiała znieść wiele przykrości ze strony innych sióstr. Wspierał ją jednak przełożony klasztoru jezuitów Klaudiusz de la Colombiere, który również został później świętym. Dzięki temu pod koniec lat 80. XVII wieku w jej klasztorze otwarto pierwszą kaplicę Najświętszego Serca Jezusowego. Małgorzata nie doczekała jednak tej chwili - zmarła w 1690 roku w wieku 43 lat.



W połowie XIX wieku papież Pius IX wprowadził oficjalnie święto Serca Jezusa. Benedykt XV kanonizował Małgorzatę Marię Alacoque 13 maja 1920 roku.

Cechy

Imię Małgorzata oznacza perłę, a te są bardzo cenione w jubilerstwie. W przypadku Małgosi z pewnością można dostrzec, że to dziewczyna subtelna, pełna wdzięku i uroku. Ma swój styl, wyczucie smaku, jest elegancka i dostojna. Cechuje się wysoką kulturą osobistą, płynnie się wyraża, schludnie ubiera, dba o higienę. Oczywiście, jest tylko człowiekiem, więc ma i wady. Jedną z nich jest zmienny charakter. Nawet drobne niepowodzenia czy delikatna krytyka potrafią wyprowadzić ją z równowagi na cały dzień. Łatwo ją obrazić, przez co nie ma zbyt wielu przyjaciół. Nie pomaga jej fakt, że jest surowa wobec otoczenia i marudna. Zawsze mówi to co myśli, nawet jeśli słowa mogą zranić rozmówcę. Dzięki temu możemy być pewni, że gdy pytamy ją o szczerą odpowiedź, taką właśnie uzyskamy. Zaletą tego jest jednak to, że wskazówki Małgosi są zazwyczaj bardzo trafne i warto się czasem do nich zastosować, może to nam wyjść na dobre.



Ci którzy potrafią znieść jej gorsze nastroje mogą liczyć na oddaną przyjaciółkę, która zawsze służy pomocą, nawet w beznadziejnej sytuacji. Pod pozornie surowym obliczem, Małgorzata skrywa bowiem wiele emocji, a wobec bliskich jest wrażliwa i opiekuńcza. Widać to także w sferze uczuciowej – w stosunku do partnera bywa wymagająca, nierzadko krytyczna, ale zarazem szalenie oddana i lojalna. Jej chłopak/mąż musi mieć po prostu stalowe nerwy i odpowiednie podejście, a na pewno nie będzie żałował związku z Małgosią. Kobieta o tym imieniu ma wrodzony instynkt macierzyński, zamiłowanie do porządku, a na dodatek świetnie gotuje. Czego chcieć więcej?

Niestety, wiele imienników podaje, że Małgorzata ma dość słabe zdrowie. Wizyty u lekarza to dla niej norma, ale trzeba też przyznać że ma fioła na punkcie zdrowego stylu życia. Dzięki temu jest praktycznie wolna od używek, gdyż ich negatywny wpływ na kondycję psychofizyczną ją skutecznie odstrasza. Warto wiedzieć, że Małgosia boi się również bakterii i zarazków (nigdy nie napije się po kimś z butelki) a także pająków i dentysty. W pierwszym przypadku nawet mały pająk przyprawia ją o dreszcze, natomiast wizyta u stomatologa to dla niej prawdziwe wyzwanie.

W sprawach zawodowych Małgorzata jest perfekcjonistką – wszystko robi nie tylko dokładnie, ale i szybko. Dzięki temu że jest zdecydowana dobrze sprawdza się praktycznie w każdej pracy, nawet na stanowisku kierowniczym. Jej zaletą jest też to, że szybko potrafi zareagować na każdą sytuację i ewentualnie naprawić swój błąd. Imiennik Iwony Huchli podaje, że Małgośka świetnie poradzi sobie jako nauczyciel, pisarka i lekarka. W tym samym źródle znajdziemy inne ciekawe informacje na temat dziewczyny o tym imieniu. Jej hobby to muzyka, malarstwo i astrologia, a szczęśliwy dzień to poniedziałek. Lubi kolor biały, perły (jakby inaczej?), jogę, spacery i łyżwiarstwo. Jak widać jest to bardzo ciekawa osobowość, a że nie wszyscy potrafią się z nią dogadać? Ich strata!

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.

Nietypowe