Imieniny Marka

Do najbliższych imienin Marka ♂ zostało 5 dni.
Imieniny Marka najczęściej obchodzone są 25 kwietnia, 18 czerwca, 28 września, 7 października, 16 listopada oraz  22 listopada. Marek może również obchodzić imieniny: 24 lutego, 5 marca, 13 marca, 19 marca, 24 marca, 29 marca, 10 kwietnia, 28 kwietnia, 21 września, 22 października, 24 października, 5 listopada.

Pochodzenie

Jest to imię męskie pochodzenia łacińskiego należące do najstarszych imion rzymskich – jego znaczenie to „należący do Marsa, związany z Marsem". Mars był bogiem wojny, jednym z najpotężniejszych w starożytnym Rzymie. Imię cieszyło się ogromną popularnością wśród rzymskich przywódców i polityków – nosili je m. in. Aureliusz Antoninus, Krassus, Atyliusz Regulus, Antoniusz czy Agrypa. Spośród klasycznych imion rzymskich, jedynie Marek jest powszechnie używane w dzisiejszych czasach.

W Polsce imię Marek pojawiło się w XIII wieku, w takich formach jak Marek (1228), Marko (1265), Markusz (1388), Merkosz (1396) czy Markuszek (1461). Można też doszukać się zapisu Marka (1263), co jest żeńskim odpowiednikiem imienia Marek. Staropolskie zdrobnienia to Marczko, Marczurko, Marczyk, Markiel, Markil, Markosz, Markuszek.



W przeszłości w Polsce imię nie należało do czołówki nadawanych imion, ale z biegiem lat sytuacja uległa zmianie. Obecnie nosi je ponad 440 tysięcy mężczyzn, szczególnie popularne było w latach 70. XX wieku. W roku 2000 nadano je 1050 razy, ale w roku 2014 już tylko 404 razy.

Od imienia Marek pochodzą następujące nazwiska: Marczewski, Marecki, Marek, Markiewicz, Markowiak, Markuszewski.

Patron

Marek Ewangelista

W dziejach apostolskich nazywany jest też Janem i Janem Markiem, gdyż właściwie miał na imię Jan.

Autor najkrótszej Ewangelii pochodził z Palestyny i był synem Marii. Zdaniem niektórych biblistów jego matka mogła być właścicielką Wieczernika, w którym miała miejsce ostatnia wieczerza i gdzie przebywali Apostołowie po śmierci i zmartwychwstania mistrza. Do Marii należał też najprawdopodobniej Ogród Getsemanii na Górze Oliwnej.

Marek Ewangelista był uczniem św. Piotra i Pawła i najprawdopodobniej jeden z nich go ochrzcił. Towarzyszył Pawłowi i Barnabie, który był jego krewnym, w pierwszej podróży apostolskiej na Cypr. Marek pełnił funkcję pomocnika, jako wysłannik apostolski informował synagogi o przybyciu misjonarzy, pomagał im przy udzielaniu chrztu oraz innych czynnościach religijnych. Po przybyciu z Cypru do Perge, Marek odłączył się od kompanów i wrócił do Jerozolimy. Powodem mogła być niebezpieczna przeprawa przez góry Taurus, której podjął się Paweł. Taki ruch spowodował, że Paweł stanowczo zaprotestował, gdy Barnaba chciał zabrać Marka na drugą podróż misyjną. Doszło między nimi do kłótni, w wyniku której Barnaba wspólnie z Markiem popłynął na swoją rodzinną wyspę Cypr.



Po pewnym czasie Paweł wezwał jednak Marka do Rzymu, gdyż uważał go za zaufanego sługę. Jak wynika z listów apostolskich, podczas pobytu w Rzymie w latach 60-70 Marek spisał Ewangelię, która stanowi największy dorobek jego życia.

Dalsze losy Marka są niepotwierdzone, ale według tradycji i apokryfów miał być założycielem gminy chrześcijańskiej w Aleksandrii. Do dziś jest uznawany przez Koptów Egipskich za pierwszego biskupa. W Aleksandrii miał również ponieść męczeńską śmierć za panowania Nerona lub Trajana.

Św. Marek jest patronem Wenecji, Egiptu pisarzy, notariuszy, robbotników budowlanych i murarzy. W ikonografii ukazywany jest najczęściej w stroju arcybiskupa, w paliuszu albo jako biskup wschodniego rytu, gdy w dłoni zamkniętą lub otwartą księgę. Przedstawia się go też w towarzystwie lwa, jednego ze zwierząt ewangelicznych..

Cechy

Mężczyzna o imieniu Marek jest trudny do rozszyfrowania, ponieważ niczym „Two Faces” z Batmana ma dwa, skrajne oblicza. Raz rozpiera go energia i jest gotów na każde wyzwanie, ale innym razem jego temperament przypomina śpiącego flegmatyka. Na szczęście najczęściej można go spotkać w tym pierwszym, lepszym wcieleniu.



Marek, podobnie jak mityczny Bóg Mars, jest silnym mężczyzną, który nie boi się ryzyka oraz konsekwencji swoich wyborów. Na ogół jest pewny siebie, swoje poglądy wygłasza stanowczo, aczkolwiek w kulturalnym tonie. Trudno go jednak przekonać do zmiany zdania nawet jeśli nie ma racji. Nienawidzi jak ktoś próbuje narzucać mu swoje poglądy, ale jeszcze bardziej nie znosi przegrywać – wtedy lepiej trzymać się od niego z daleka.

Charakterystyczną cechą dla Marka jest to, że wiele decyzji podejmuje pod wpływem impulsu. Przebojowość i odwaga pomaga mu w pracy zawodowej, ale często przyczynia się też do zgubnych wyborów.

Jak podają imienniki jest wszechstronnym człowiekiem, co widać już w czasach szkolnych, gdy radzi sobie zarówno z przedmiotów ścisłych, humanistycznych jak i na lekcjach wychowania fizycznego. Jego talenty być może biorą się od słynnych imienników, wśród których są zarówno sportowcy jak Van Basten, Hamsik, przedstawiciele sztuki (Grechuta, Twain, Knopfler, Perepeczko) jak i wojskowi (Aureliusz, Agrypa). W źródłach poświęconych jego imieniu znajdziemy również takie różne od siebie zawody jak dziennikarz, policjant, finansista. Wśród zainteresowań przypisywanych do Marka wymienia się typowo męskie hobby, jak motoryzacja, militaria, sport, technologia, ale też i psychologię, film, turystykę. Kolejny dowód, że to wszechstronna osoba.

To co wyróżnia Marka na tle innych, to pociąg do życia towarzyskiego. Uwielbia bawić się w gronie znajomych, odwiedzać nocne kluby czy kino. Chętnie też organizuje przyjęcia we własnym domu – każdy pretekst do spotkania towarzyskiego jest dla niego dobry. Z tego powodu ma wielu przyjaciół i jest powszechnie lubianą osobą.

Jego wybujały temperament, aktywność, ciągle popycha go do nowych przygód. Z łatwością zdobywa kobiety, wielu kolegów mu tego zazdrości. Dziewczyny pociąga jego odważny sposób bycia, ale z drugiej strony jest również wobec nich bardzo szarmancki, taktowny. Na równi traktuje wszystkie przedstawicielki płci pięknej, niezależnie od wyglądu, poza tym przepuści w drzwiach, poniesie zakupy i oczywiście zawsze stanie w obronie. Wszystkie panie powinny jednak pamiętać, że najważniejszą kobietą w jego życiu zawsze będzie mama. To ona najszybciej wpłynie na jego zdanie, namówi go do czegoś.

Powodzenie wśród kobiet sprawia, że dość późno decyduje się na związek małżeński. Chętnie korzysta z uciech życia, ale gdy w końcu pozna wybrankę swojego serca, z miejsca zapomina o miłosnych podbojach i w 100% poświęca się ojcostwu i małżeństwu.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.