Europejski Dzień Walki z Czerniakiem

W roku 2024 Europejski Dzień Walki z Czerniakiem przypada na 12 maja (niedziela)

Do święta pozostały jeszcze 22 dni.

Z roku na rok rośnie liczba osób, które chorują na Czerniaka. Jest to nowotwór, który tworzy się w wyniku zezłośliwienia melanocytów (komórek barwnikowych). Szybko wykryte zmiany powodują, iż istnieją ogromne szanse na całkowite usunięcie oraz wyleczenie pacjenta.

12 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Czerniakiem. Jest to Święto podczas, którego odbywają się pogadanki, happeningi na temat przyczyn, objawów oraz leczenia Czerniaka. Eksperci główną uwagę zwracają na sposoby zapobiegania chorobie. Podczas wykładów ostrzegają słuchaczy przed „kąpielami” słonecznymi oraz wizytami w solarium. Zachęcają do stosowania produktów zawierających dużą dawkę filtrów przeciwsłonecznych SPF (sun protecting factor).

W Polsce tego dnia można skorzystać z bezpłatnych badań znamion. Patronem tej akcji jest Polskie Towarzystwo Dermatologiczne. To wspaniała okazja, aby skonsultować się ze specjalistami. Warto kilka dni przed planowanymi akcjami sprawdzić w Internecie, w których gabinetach odbywają się darmowe badania, aby umówić się wcześniej na wizytę. Podczas Europejskiego Dnia Walki z Czerniakiem można uzyskać również informacje na temat fototypu skóry. Rozpoznaje się go na podstawie odcieni karnacji, koloru włosów itp. Eksperci wyróżniają 4 fototypy. Każdy z nich ma swoje cechy charakterystyczne takie jak np. odporność na poparzenia, długość utrzymywania się opalenizny na ciele. Dzięki tym informacją każdy z nas dowie się, w jaki sposób powinien zadbać o skórę, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na Czerniaka.

Każdego roku organizatorzy ogłaszają nowe hasło przewodnie takie jak np.” Znamię Znamy je?”. Podczas wykładów lekarze i inni specjaliści szczególną uwagę zwracają na to, w jaki sposób rozpoznać Czerniaka i na co zwrócić uwagę. Jeżeli zauważymy u siebie niesymetryczne znamię, bądź takie które jest czerwone lub czarne o niejednolitym kolorze powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Oprócz tego zaniepokoić powinno nas to jeśli dane znamię się paprze lub rośnie. Najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji. Zachęcamy do usuwania wszelkich pieprzyków w gabinetach chirurgicznych. Jest to zabieg bezbolesny, ponieważ odbywa się pod miejscowym znieczuleniem. Aby uchronić się przed Czerniakiem należy:

  • zrezygnować z solarium
  • używać kremów z wysokim filtrem
  • stosować odzież wierzchnią
  • nie opalać się w godzinach, w których promieniowanie jest największe

Zachęcamy do udziału w Europejskim Dniu Walki z Czerniakiem oraz do przebadania znamion.