Imieniny Agata

Do najbliższych imienin Agaty ♀ zostało 17 dni.
Imieniny Agaty najczęściej obchodzone są 14 listopada.
Pochodzenie

Imię żeńskie Agata pochodzi od przymiotnika ze starożytnej Greki „agathe”, czyli „dobra”. Według niektórych źródeł jest to skrót od imion złożonych – Agathodoros lub Agathokles. W polskich dziejach pojawia się w średniowieczu – w XII wieku jako Agata i wieku XIV jako Jagata. Od tego drugiego wywodzi się imię Jagoda.

Patron

Św. Agata Sycylijska to jedna z najbardziej znanych i najbardziej czczonych Włoszek. Należy do czterech wielkich dziewic męczennic Kościoła rzymskiego (Cecylia, Łucja, Agnieszka, Agata). O jej życiu wiadomo niewiele, według legend urodziła się na Sycylii w Katanii i pochodziła ze znamienitego rodu rzymskiego. Po przyjęciu wiary chrześcijańskiej postanowiła żyć w dziewictwie, dlatego też odrzuciła starania namiestnika Sycylii Kwincjana o jej rękę. Za karę trafiła do domu rozpusty, ale nawet wtedy udało się jej zachować dziewictwo i nie wyprzeć się Chrystusa. Los św. Agaty był jednak okrutny – skazano ją na publiczną chłostę i tortury podczas których szarpano jej ciało kleszczami, obcięto pierś i rzucono na rozżarzone węgle.

Jej kult związany jest z wybuchem Etny – gorąca lawa zatrzymała się tuż przed miastem, co przypisano jako zasługę Agaty. Dziś św. Agata jest patronką Katanii oraz okolicznych sycylijskich miast, a także producentów dzwonów, pielęgniarek, kominiarzy. Chrześcijanie zwracają się również do niej o pomoc w sprawach związanych z pożarami, burzami. Jest też orędowniczką w chorobach piersi.

Cechy

- Twórczy umysł, To przekłada się na jej styl życia – zarówno
towarzyskiego, jak i zawodowego. Lubi jak coś się dzieje, łatwo
nawiązuje kontakty i szybko osiąga sukcesy.
- Wspaniałe poczucie humoru.
- Optymistka.
- Czasami stwarza pozory groźnej i wybuchowej, ale w gruncie rzeczy każdemu jest życzliwa. Pod „maską” twardziela często bowiem kryje się bezbronna i delikatna dziewczynka. Jej bardzo cenną cechą jest to, że bezinteresownie pomaga innym ludziom.
- Bardzo dużą wagę przywiązuje do wyglądu zewnętrznego. Zarówno do swojego jak i ewentualnego partnera. Jej styl zawsze jest elegancki i tego wymaga również od mężczyzn.
- Uzdolniona artystycznie, potrafi dobrze improwizować.
- Zdyscyplinowana, wymagająca – przede wszystkim wobec siebie.
- Stała w uczuciach, jak się z kimś zwiąże, to na dobre i na złe; zdolna do poświęceń.
- Zdrowie jest jej silną stroną, rzadko narzeka na złe samopoczucieWyszukiwarka imion i imienin

Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.
Umieść odnośnik do tego kalendarza na swojej stronie, blogu lub na forum
© Copyright 2011-2016 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności witryny. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.