Imieniny Agata

Do najbliższych imienin Agaty ♀ zostało 267 dni co stanowi 8 miesięcy i 25 dni.
Imieniny Agaty najczęściej obchodzone są 14 listopada.
Pochodzenie

Imię żeńskie Agata pochodzi od przymiotnika ze starożytnej Greki „agathe”, czyli „dobra”. Według niektórych źródeł jest to skrót od imion złożonych – Agathodoros lub Agathokles. W polskich dziejach pojawia się w średniowieczu – w XII wieku jako Agata i wieku XIV jako Jagata. Od tego drugiego wywodzi się imię Jagoda.

Patron

Św. Agata Sycylijska to jedna z najbardziej znanych i najbardziej czczonych Włoszek. Należy do czterech wielkich dziewic męczennic Kościoła rzymskiego (Cecylia, Łucja, Agnieszka, Agata). O jej życiu wiadomo niewiele, według legend urodziła się na Sycylii w Katanii i pochodziła ze znamienitego rodu rzymskiego. Po przyjęciu wiary chrześcijańskiej postanowiła żyć w dziewictwie, dlatego też odrzuciła starania namiestnika Sycylii Kwincjana o jej rękę. Za karę trafiła do domu rozpusty, ale nawet wtedy udało się jej zachować dziewictwo i nie wyprzeć się Chrystusa. Los św. Agaty był jednak okrutny – skazano ją na publiczną chłostę i tortury podczas których szarpano jej ciało kleszczami, obcięto pierś i rzucono na rozżarzone węgle.

Jej kult związany jest z wybuchem Etny – gorąca lawa zatrzymała się tuż przed miastem, co przypisano jako zasługę Agaty. Dziś św. Agata jest patronką Katanii oraz okolicznych sycylijskich miast, a także producentów dzwonów, pielęgniarek, kominiarzy. Chrześcijanie zwracają się również do niej o pomoc w sprawach związanych z pożarami, burzami. Jest też orędowniczką w chorobach piersi.

Cechy

- Twórczy umysł, To przekłada się na jej styl życia – zarówno
towarzyskiego, jak i zawodowego. Lubi jak coś się dzieje, łatwo
nawiązuje kontakty i szybko osiąga sukcesy.
- Wspaniałe poczucie humoru.
- Optymistka.
- Czasami stwarza pozory groźnej i wybuchowej, ale w gruncie rzeczy każdemu jest życzliwa. Pod „maską” twardziela często bowiem kryje się bezbronna i delikatna dziewczynka. Jej bardzo cenną cechą jest to, że bezinteresownie pomaga innym ludziom.
- Bardzo dużą wagę przywiązuje do wyglądu zewnętrznego. Zarówno do swojego jak i ewentualnego partnera. Jej styl zawsze jest elegancki i tego wymaga również od mężczyzn.
- Uzdolniona artystycznie, potrafi dobrze improwizować.
- Zdyscyplinowana, wymagająca – przede wszystkim wobec siebie.
- Stała w uczuciach, jak się z kimś zwiąże, to na dobre i na złe; zdolna do poświęceń.
- Zdrowie jest jej silną stroną, rzadko narzeka na złe samopoczucieWyszukiwarka imion i imienin

Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.
Umieść odnośnik do tego kalendarza na swojej stronie, blogu lub na forum
© Copyright 2011-2017 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności witryny. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.