Imieniny Aleksandra

Do najbliższych imienin Aleksandra ♂ zostały 2 dni.
Imieniny Aleksandra najczęściej obchodzone są 26 lutego, 3 maja, 26 sierpnia, 12 grudnia. Aleksander może również obchodzić imieniny: 27 lutego, 10 marca, 18 marca, 20 marca, 24 marca, 27 marca, 28 marca, 24 kwietnia, 20 maja, 29 maja, 6 czerwca, 9 lipca, 10 lipca, 1 sierpnia, 11 sierpnia, 28 sierpnia, 2 września, 13 września, 21 września, 11 października, 9 listopada, 24 listopada, 1 grudnia, 15 stycznia, 30 stycznia, 18 lutego.
Pochodzenie

Aleksander jest imieniem męskim pochodzenia greckiego, które składa się z dwóch członów: „aléks”- „bronię, wspomagam” i „anér” (od andrós) – „mąż, mężczyzna”. W wolnym tłumaczeniu imię Aleksander oznacza broniący mężów.

W źródłach polskich imię to pojawia się od XII wieku. Znane są zarówno pełne formy, takie jak Aleksander, Aleksandr, Aleksender, Oleksander oraz skrócone i zdrobniałe, jak Sander, Leksander, Olek, Olko.

Patron

Imię Aleksander nosi kilkunastu świętych. Jednym z najbardziej znanych patronów imienia jest papież Aleksander I, który rządził kościołem w latach 107-16 lub 105-15. Według legend zginał za wiarę, za czasów panowania cesarza Hadriana I. Po tym jak wrzucono go do rozgrzanego pieca i nic mu się nie stało zabito go włóczniami.

Ważną postacią jest też biskup Aleksander z Aleksandrii, który zasłynął między innymi obroną nauki Kościoła o Chrystusie wobec poglądów Ariusza. Ariusz wygłaszał jedne z największych herezji w chrześcijaństwie - publicznie głosił, że Jezus nie jest Synem Bożym naturalnym, ale tylko z adopcji. Zasługą Aleksandra jest również wprowadzenie zwrotu Theotokos, czyli Matka Boża.

Cechy

Mężczyzna o imieniu Aleksander jest człowiekiem otwartym, nowoczesnym, nie boi się zmian i wyzwań. Z pewnością pomaga mu w tym wrodzony optymizm oraz poczucie humoru. Jest przez to lubiany w towarzystwie.

Cechami, które pomogły zdobyć władze jego słynnym imiennikom są przenikliwość, odwaga, stanowczość, umiejętność oceny swoich szans, pewność siebie. Aleksander nie boi się stanąć w obronie słabszych i otoczyć ich właściwą opieką. Do mocnych punktów Aleksandra należy też pracowitość i obowiązkowość. Bez cienia obaw można powierzyć mu ważne zadanie do wykonania i mieć pewność, że wykona je jak najlepiej potrafi. Aleksander wie, że kiedy trzeba pracować, to nie ma żartów. Bardzo lubi jednak wygodę, rozkosze i przyjemności, dlatego oddaje im się w ramach relaksu.

W sprawach rodzinnych Aleksander uchodzi za dobrego partnera, kobieta może mieć pewność, że zrobi wszystko, by zapewnić należytą opiekę dzieciom. Aleksander jest przywiązany do tradycji, zasady są dla niego bardzo ważne.

Wadą Aleksandra jest to, że ma chwiejny charakter. Zdarza mu się np. wątpić w powodzenie jakiegoś zadania.Wyszukiwarka imion i imienin

Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.
Umieść odnośnik do tego kalendarza na swojej stronie, blogu lub na forum
© Copyright 2011-2017 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności witryny. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.