Imieniny Andrzej

Do najbliższych imienin Andrzeja ♂ zostało 6 dni.
Imieniny Andrzeja najczęściej obchodzone są 30 listopada ale Andrzej może obchodzić imieniny również: 10 grudnia, 6 stycznia, 19 stycznia, 26 stycznia, 1 lutego, 2 lutego, 4 lutego, 15 lutego, 18 lutego, 12 kwietnia, 27 kwietnia, 13 maja, 15 maja, 16 maja, 17 maja, 29 maja, 30 maja, 3 czerwca, 26 czerwca, 4 lipca, 12 lipca, 13 lipca, 16 lipca, 17 lipca, 21 lipca, 4 sierpnia, 19 sierpnia, 21 sierpnia, 29 sierpnia, 20 września, 23 września, 17 października, 20 października, 1 listopada, 10 listopada, 24 listopada, 28 listopada.
Pochodzenie

Imię męskie Andrzej pochodzi z języka greckiego, w którym jest zdrobnieniem takich imion jak Androbulos, Androgenes, Andokrates, Andromedes, Andronikos. Wszystkie te formy zawierają rdzeń „aner”, co oznacza "człowiek, mężczyzna, taki jak mężczyzna" lub "dzielny, mężny". Do Polski imię to przejęte zostało z łaciny – w XI wieku pojawiły się pierwsze jego formy. W latach późniejszych zapisywano je jako Andrzej, Andrzejasz, Jędrzych, Jędrzej i Ondrzej. Formy zdrobniałe, których używano w przeszłości to m. in. Andrzejek, Ondrzejek czy Jędrzejek. Aż do XIX wieku obie formy imienia, czyli Andrzej i Jędrzej cieszyły się dużym zainteresowaniem, dopiero w kolejnym wieku Jędrzej stracił swoją popularność.

Imię Andrzej jest bardzo popularne w krajach chrześcijańskich, głównie ze względu na osobę św. Andrzeja, brata św. Piotra.

Patron

Andrzej Apostoł
Andrzej pochodził z żydowskiej rodziny rybackiej z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim, ale mieszkał w Kafarnaum razem z bratem (św. Piotrem) i jego teściową. Początkowo był uczniem Jana Chrzciciela. Pod jego wpływem poszedł za Jezusem Chrystusem, gdy ten przyjmował chrzest w Jordanie. Przez cały okres działalności publicznej Syna Bożego był obecny podczas wielu ważnych wydarzeń, m. in. cudownego rozmnożenia chleba, gdzie pełnił rolę pośrednika między Mistrzem a poganami. Po śmierci Jezusa na krzyżu, jego zmartwychwstaniu i zesłaniu Ducha Świętego na apostołów, Andrzej Apostoł głosił Ewangelię w Bizancjum, Tracji, Scytii, Abchazji czy Grecji. W tym ostatnim kraju (w Patrai), poniósł śmierć męczeńską - rozpięto go głową w dół na krzyżu w kształcie litery X. Krzyż ten został później nazwany krzyżem świętego Andrzeja.

Św. Andrzej jest obdarzany w Cerkwi prawosławnej oraz w katolickich Kościołach wschodnich wielką czcią, jako jeden z głównych świętych. Kult świętego Andrzeja w Polsce przyczynił się m. in. do powstania ponad 100 miejscowości, które wywodzą swoją nazwę od jego imienia. Święty Andrzej jest patronem narodów słowiańskich, Szkocji, Grecji, Rosji, Hiszpanii, Niemiec oraz takich miast jak Neapol, Bordeaux, Brugia czy Hanower. Św. Andrzej patronuje również małżeństwom, podróżującym, rybakom, czy rzeźnikom.

Ze świętym Andrzejem wiążę się też bardzo popularny zwyczaj - Andrzejki . Tego dnia odbywają się wróżby oraz huczne zabawy przed rozpoczynającym się adwentem.

Andrzej Bobola
Andrzej Bobola jest jednym z katolickich patronów Polski. Pochodził ze średnio zamożnego szlacheckiego rodu z Podkarpacia. W 1622 otrzymał święcenia kapłańskie jako jezuita, a 8 lat później złożył śluby zakonne w kościele św. Kazimierza w Wilnie. Przez wiele lat pracował duszpastersko w Wilnie, Połocku, Warszawie czy Pińsku. Jego działalność dotycząca pojednania prawosławnych z ludnością katolicka przysporzyła mu nie tylko wielu zwolenników, ale i wrogów. Został okrutnie zamordowany przez Kozaków, którzy uważali go za wroga politycznego.

Cechy

Andrzej ma łagodny i wyrozumiały charakter. Jest bardzo pomocny i można na nim polegać, często angażuje się w działalność charytatywną i publiczną.

Posiada zdolności kierownicze - jest odważny, śmiały, dumny i niezależny, czasami nawet lekko zarozumiały.

Do Andrzeja świetnie też pasuje określenie „rodzinny”. Dlatego starannie wybiera partnerkę – od pięknej urody zdecydowanie bardziej ceni dobre i szczere serce.

Jest duszą towarzystwa, uwielbia spotkania ze znajomymi. W nawiązywaniu kontaktów i zdobywaniu szacunku wśród znajomych pomaga mu szczerość, wrodzony optymizm, otwartość i obiektywność.Wyszukiwarka imion i imienin

Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.
Umieść odnośnik do tego kalendarza na swojej stronie, blogu lub na forum
© Copyright 2011-2016 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności witryny. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.