Imieniny Andrzeja

Do najbliższych imienin Andrzeja ♂ zostało 247 dni co stanowi 8 miesięcy i 2 dni.
Imieniny Andrzeja najczęściej obchodzone są 30 listopada ale Andrzej może obchodzić imieniny również: 10 grudnia, 6 stycznia, 19 stycznia, 26 stycznia, 1 lutego, 2 lutego, 4 lutego, 15 lutego, 18 lutego, 12 kwietnia, 27 kwietnia, 13 maja, 15 maja, 16 maja, 17 maja, 29 maja, 30 maja, 3 czerwca, 26 czerwca, 4 lipca, 12 lipca, 13 lipca, 16 lipca, 17 lipca, 21 lipca, 4 sierpnia, 19 sierpnia, 21 sierpnia, 29 sierpnia, 20 września, 23 września, 17 października, 20 października, 1 listopada, 10 listopada, 24 listopada, 28 listopada.

Pochodzenie

Imię męskie Andrzej pochodzi z języka greckiego, w którym jest zdrobnieniem takich imion jak Androbulos, Androgenes, Andokrates, Andromedes, Andronikos. Wszystkie te formy zawierają rdzeń „aner”, co oznacza „człowiek, mężczyzna, taki jak mężczyzna" lub „dzielny, mężny". Do Polski imię to przejęte zostało z łaciny – w XI wieku pojawiły się pierwsze jego formy. W latach późniejszych zapisywano je jako Andrzej, Andrzejasz, Jędrzych, Jędrzej i Ondrzej. Formy zdrobniałe, których używano w przeszłości to m. in. Andrzejek, Ondrzejek czy Jędrzejek. Aż do XIX wieku formy Andrzej i Jędrzej cieszyły się dużym zainteresowaniem, dopiero w kolejnym wieku Jędrzej stracił swoją popularność.



Imię Andrzej jest bardzo popularne w krajach chrześcijańskich, głównie ze względu na osobę św. Andrzeja, brata św. Piotra.

Od imienia Andrzej pochodzi wiele nazwisk, w tym Anders, Anderszewski, Androsiuk, Andruszewski, Andrychowicz, Andrzejczak, Andrzejewski..

Patron

Andrzej Apostoł

Andrzej pochodził z żydowskiej rodziny rybackiej z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim, ale mieszkał w Kafarnaum razem z bratem (św. Piotrem) i jego teściową. Początkowo był uczniem Jana Chrzciciela. Pod jego wpływem poszedł za Jezusem Chrystusem, gdy ten przyjmował chrzest w Jordanie. Jest pierwszym wymienionym z imienia Apostołem Jezusa, to on przyprowadził do niego brata.

Przez cały okres działalności publicznej Syna Bożego był obecny podczas wielu ważnych wydarzeń, m. in. cudownego rozmnożenia chleba, gdzie pełnił rolę pośrednika między Mistrzem a poganami.

Po śmierci Jezusa na krzyżu, jego zmartwychwstaniu i zesłaniu Ducha Świętego na apostołów, Andrzej Apostoł głosił Ewangelię w Bizancjum, Tracji, Scytii, Abchazji czy Grecji. W tym ostatnim kraju (w Patrai) poniósł śmierć męczeńską - rozpięto go głową w dół na krzyżu w kształcie litery X. Krzyż ten został później nazwany jego imieniem.

Św. Andrzej jest obdarzany w Cerkwi prawosławnej oraz w katolickich Kościołach wschodnich wielką czcią, jako jeden z głównych świętych. W Polsce jego kult przyczynił się m. in. do powstania ponad 100 miejscowości, które wywodzą swoją nazwę od jego imienia. Św. Andrzej jest opiekunem narodów słowiańskich, Szkocji, Grecji, Rosji, Hiszpanii, Niemiec oraz takich miast jak Neapol, Bordeaux, Brugia czy Hanower. Patronuje również małżeństwom, podróżującym, rybakom, czy rzeźnikom.



Ze św. Andrzejem wiążę się też bardzo popularny zwyczaj - Andrzejki. Tego dnia odbywają się wróżby oraz huczne zabawy przed rozpoczynającym się adwentem.

Andrzej Bobola

Urodzony 30 listopada 1591 roku w Strachocinie Andrzej Bobola jest jednym z katolickich patronów Polski. Pochodził ze średnio zamożnego szlacheckiego rodu z Podkarpacia. 12 marca 1622 roku otrzymał święcenia kapłańskie jako jezuita, w ten sam dzień kanonizowano Ignacego Loyolę. 8 lat później złożył śluby zakonne w kościele św. Kazimierza w Wilnie. Przez wiele lat pracował duszpastersko w Wilnie, Połocku, Warszawie czy Pińsku. Pod jego wpływem na wiarę nawracały się całe wsie i miasta.

Działalność dotycząca pojednania prawosławnych z ludnością katolicką przysporzyła mu nie tylko wielu zwolenników, ale i wrogów. Został okrutnie zamordowany 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim przez Kozaków, którzy uważali go za wroga politycznego. Mimo, że był torturowany przez oprawców, nie wyrzekł się wiary. Wbijano mu drzazgi pod paznokcie, przypalano, zdzierano skórę z głowy oraz pocięto. Nawet to nie powstrzymało go przed wychwalaniem Jezusa. Kozacy wyrwali mu więc język, obcięli wargi, nos i uszy. W końcu, po dwóch godzinach męczarni dowódca zabił go uderzeniem szabli w głowę.

Ponad 40 lat po tym zdarzeniu, postać Andrzeja ukazała się rektorowi klasztorze w Pińsku. Bobola obiecał opiekować się klasztorem oraz odnaleźć jego ciało. Gdy odkopano zwłoki okazały się być w nienaruszonym stanie. Przy krypcie, w której ponownie złożono ciało, modlili się wspólnie wyznawcy prawosławia i katolicy. Papież Pius XI kanonizował go w 1938 roku i ogłosił orędownikiem jedności Kościoła wschodniego i zachodniego. Przywiezienie jego relikwii z Włoch do Polski było wielkim wydarzeniem religijnym i narodowym. Obecnie znajdują się one w Warszawie, w kościele przy ulicy Rakowieckiej.

Cechy

W imienniku Iwony Huchli „Księga imion na trzecie tysiąclecie” już na wstępie możemy przeczytać, że Andrzej to wspaniały mężczyzna – szczery, odważny i śmiały. Tą tezę potwierdza znaczenie imienia (mężny) oraz galeria znanych Andrzejów, wśród których są m. in. Ampère, Bocelli, Citroën, Celsius czy Frycz Modrzewski.

Andrzej posiada zdolności kierownicze, jest dumny i niezależny, czasami nawet lekko zarozumiały. Tak jest najczęściej postrzegany, choć on sam niespecjalnie garnie się do udzielania w życiu publicznym. Jego priorytety to zdobywanie kobiecych serc, majątku i sławy. Do czasu, aż stanie na ślubnym kobiercu – wtedy do Andrzeja najlepiej pasuje określenie „rodzinny”. Starannie jednak wybiera partnerkę – od pięknej urody zdecydowanie bardziej ceni dobre i szczere serce. Założone przez niego ognisko rodzinne można natomiast stawiać za wzór. Jest to przeważnie tradycyjny model, gdzie mężczyzna zajmuje się zapewnieniem jedzenia i dachu nad głową, a kobieta wychowaniem dzieci. Choć to Andrzej jest tym rodzicem, który bardziej rozpieszcza potomków, szczególnie córeczka jest jego oczkiem w głowie.



Można na nim polegać, ale bywa nadpobudliwy i narwany. Dobrze wykonuje tylko to co lubi. W imiennikach można znaleźć informacje, że dobrze sprawdzi się jako menedżer, reżyser, pedagog.

Jest duszą towarzystwa, uwielbia spotkania ze znajomymi. W nawiązywaniu kontaktów i zdobywaniu szacunku pomaga mu szczerość, wrodzony optymizm, otwartość i obiektywność. Wiele osób z pewnością może też być mu wdzięcznych, bowiem Andrzej czuje się zobowiązany pomagać słabszym, tym którzy sobie nie radzą. Nie dopuszcza do sytuacji, by ktoś w jego obecności poniżał innych czy dokuczał komuś, kto nie wie jak się obronić.

Rozpiera go energia i optymizm. Ma wiele pomysłów i odważnie wprowadza je w życie. Nigdy nie słucha przy tym podpowiadaczy, którzy twierdzą że coś może się nie udać. Podejmuje samodzielne decyzje odnośnie swojego życia zawodowego czy osobistego, dlatego też nigdy nie obwinia innych za błędy. Jest zresztą typem człowieka, który nie zadręcza się różnymi dylematami, wyborami moralnymi. Szybko podejmuje decyzje, a intuicja podpowiada mu co jest dobre, a co złe, i najczęściej dobrze na tym wychodzi. Dzięki tej intuicji potrafi również rozpoznać, kiedy ktoś próbuje go oszukać lub okłamać.

Andrzej jest chłopakiem, który kocha sport. Zresztą wielu jego słynnych imienników to gwiazdy sportu, jak choćby Agassi, Iniesta, Pirlo, Szarmach, Gołota, Szewczenko, Grubba. Musi więc trzymać poziom, by nie odstawać od rówieśników na boisku czy korcie. Trzeba przyznać, że nie daje sobie w kasze dmuchać, i jeśli trzeba potrafi się postawić nawet silniejszym.

Nie da się opisać jednym zdaniem Andrzeja – bowiem to chłopak o gołębim sercu, ale jednocześnie trochę narwany, nieprzewidywalny. Przede wszystkim jednak sympatyczny i to się liczy!

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.

Nietypowe