Imieniny Blanki

Do najbliższych imienin Blanki ♀ zostały 222 dni co stanowi 7 miesięcy i 10 dni.
Imieniny Blanki najczęściej obchodzone są 1 grudnia ale Blanka może obchodzić imieniny również: 7 października.
Pochodzenie

Imię to pochodzi z hiszpańskiego wyrazu „blanca” oznaczającego „biała”, „białowłosa”, „piękna”. Według innej teorii ma swoje źródło w germańskim przymiotniku „blankus” o podobnym znaczeniu.

Patron

Blanka Kastylijska

Blanka przyszła na świat w 1188 roku w Palencji. Była córką króla Kastylii Alfonsa VIII Szlachetnego i Eleonory Angielskiej. Gdy skończyła 12 lat wydano ją za mąż za króla Francji Ludwika VIII, co było efektem zawarcia porozumienia pomiędzy królem Francji Filipem II Augustem i królem Anglii Janem Bez Ziemi, który był jej wujkiem. Co ciekawe, za Ludwika miała zostać wydana jej starsza siostra Urraka, ale babcia dziewczynek Eleonora Akwitańska po przyjeździe do Kastylii w młodej Blance ujrzała siebie z młodości. Przekonała wszystkich że jej imię znacznie bardziej pasuje do Francji niż Urraka.

W nowym kraju Blanka musiała zamieszkać w zamku Château-Gaillard, wybudowanym przez Ryszarda Lwie Serce. Na ziemiach Filipa ciążył wtedy interdykt, czyli zakaz odprawiania obrzędów religijnych, więc ślub odbył się w Portmort w Normandii na ziemiach króla Jana. Wtedy dopiero młoda para udała się do swojej rezydencji w Paryżu

Gdy zmarł Jan bez Ziemi, książę Ludwik postanowił przejąć tron Anglii. Wtedy też objawiły się zdolności Blanki jako mądrej i odważnej kobiety. Zorganizowała flotę pod dowództwem Eustachego Mnicha, oraz armię pod dowództwem Roberta de Courtenay by pomóc mężowi. Choć Ludwik ostatecznie nie zdobył tronu, to mógł powrócił do kraju.

Związek Blanki i Ludwika, choć początkowo miał znaczenie tylko polityczne, to jednak przerodził się w silne uczucie, o czym świadczy liczne potomstwo. Najstarszy syn Ludwik miał objąć tron po ojcu. Ten jednak zmarł, gdy Ludwik miał dopiero 12 lat, więc władzę sprawowała za niego matka. Rządziła mądrze krajem, choć sytuacja polityczna była trudna. Znaczna część terytorium znajdowała się pod panowaniem angielskim. Blanka w 1226 roku pomyślnie zniszczyła ligę baronów, którym nie podobało się, że rządzi nimi cudzoziemka, a 4 lata później odparła atak angielski. Jej zasługą było również dołączenie do Francji Langwedocji, Tuluzy i Prowansji.

W 1236 roku przekazała rządy synowi Ludwikowi IX Świętemu, ale została jeszcze raz regentką w 1248 roku , gdy syn wyruszył na krucjatę w Ziemi Świętej. Gdy czuła zbliżającą się śmierć, wycofała się życia publicznego i zamieszkała w klasztorze u cysterek w Maubuisson. Tam zmarła w 1252 roku.

Znana była nie tylko z logicznych decyzji, ale i z tego że pomagała biednym i chorym. Zakładała instytucje dobroczynne, wspierała szpitale, kościoły, klasztory. Była szanowana i kochaną władczynią, co widać po przedstawieniach ikonograficznych, na których widzimy ją jako promieniującą dobrocią w królewskich szatach.

Cechy

Blanka to dziewczyna, którą można opisać za pomocą wielu słów: romantyczka, marzycielka, uczuciowa, specyficzna, nieprzewidywalna, nieszablonowa, szalona. To dowód na to, że bardzo trudno ją zaszufladkować, a żeby ją poznać potrzeba wiele czasu. Rzadko otwiera się przed nieznajomymi, by wejść do jej świata, trzeba wpierw zdobyć jej zaufanie. Najlepsze, że ona sama nigdy nie zabiega o względy innych i zupełnie nie przejmuje się opinią na swój temat. To dodatkowo sprawia, że jest po prostu ciekawą osobą.

Ma romantyczną duszę - kieruje się porywami serca i rzadko myśli o konsekwencjach. Jest bardzo kochliwa, a to oznacza, że kiedy poczuje tzw. motylki w brzuchu zupełnie traci głowę. Angażuje się w związek na 100% i jest gotowa do największych poświęceń. Od swojego wybranka oczekuje identycznego podejścia, pragnie nieustannej adoracji. Marzy o księciu z bajki, który się nią zaopiekuje, będzie oparciem w najtrudniejszych momentach. Blanka źle znosi samotność i bardzo przeżywa rozstania oraz zawody miłosne.

Blanka - marzycielka często zadziwia otoczenie swoim podejściem do życia. Stara się lub nie chce dostrzegać przyziemnych problemów, woli patrzeć na świat przez różowe okulary. Nie jest egoistką, o czym świadczy, że jednym z jej największych marzeń nie jest wcale bogactwo i sława, ale pokój na ziemi. Jest bardzo wrażliwa na krzywdę, ma buntowniczą naturę jeśli chodzi o słuszną sprawę. Wyróżnia ją to że walczy o wyznawane wartości i ideały. Patrząc przez pryzmat jej nieprzewidywalnego charakteru i skłonności do zwariowanych pomysłów, to nie miałaby oporów by wejść na komin elektrowni by zaprotestować przeciw zanieczyszczaniu środowiska czy niehumanitarnemu traktowaniu koni.

Jest kreatywna, ma bogatą wyobraźnie i fajne pomysły, ale wiele z nich odkłada na później, a to sprawia, że spora ich część nigdy nie doczeka się realizacji. Co gorsza, zaniedbuje przez to niektóre obowiązki szkolne czy zawodowe, zwłaszcza te, które nie wyzwalają w niej zbyt pozytywnych uczuć. Jeśli natomiast ma motywację, wtedy jest z tym jak najbardziej ok. Posiada zmysł artystyczny, poczucie estetyki - talent do tworzenia wierszy, śpiewania czy malowania. Imienniki podają więc, że jej preferowane zajęcia zawodowe to malarka, dziennikarka, piosenkarka, projektantka ubrań, biżuterii czy modelką.

Jest życzliwie nastawiona do ludzi, ale traktuje ich na zasadzie: jak „Kuba Bogu, tak Bóg Kubie”. Szacunkiem odpowiada na szacunek, złością na złość. Ludzie często więc oceniają ją po pozorach, i po bliższym poznaniu trudno im ukryć zaskoczenie. Pewnie dlatego, że Blanka ma dość chimeryczny charakter - jest pobudliwa, emocjonalnie reaguje na wiele spraw. Zdarza jej się płakać rzewnymi łzami, ale i wybuchać niepohamowanym śmiechem – nie boi się okazywać swoich uczuć, nawet publicznie.

Blanka jest strasznym śpiochem. Sytuacja, w której włącza tzw. drzemkę na telefonie komórkowym zdarza jej się bardzo często. Cóż, jak na marzycielkę przystało, bardzo lubi śnić i wylegiwać się w łóżku. Zwłaszcza, kiedy za oknem jest zimno i pochmurno. Bo trzeba wiedzieć, że dziewczyna o tym imieniu nie znosi niskich temperatur - za to kocha słonce, plaże, imprezy pod gołym niebem, rozkwitającą przyrodę. Dlatego w ciepłe miesiące. o wiele częściej ma dobry humor niż jesienią. Cała Blanka – nikt za nią nie nadąży:)Wyszukiwarka imion i imienin

Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.
Umieść odnośnik do tego kalendarza na swojej stronie, blogu lub na forum
© Copyright 2011-2017 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności witryny. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.