Imieniny Bogdan

Do najbliższych imienin Bogdana ♂ zostały 52 dni co stanowi 1 miesiąc i 21 dni.
Imieniny Bogdana najczęściej obchodzone są 17 lipca oraz 19 marca. Bogdan może również obchodzić imieniny: 10 sierpnia, 8 listopada, 9 listopada, 10 grudnia, 6 lutego.
Pochodzenie

Jest to jedno z najstarszych polskich imion osobowych, w którego skład wchodzą dwa człony: „Bóg” i „dan”. Pierwotne znaczenie brzmi więc „dany przez Boga”. Dawniej, nie tylko w języku staropolskim ale też i staroruskim imię to miało formę Bogodan.

Jako że jest to jedyne imię w językach słowiańskich z końcówką „-dan” przypuszcza się, że zostało ono przejęte przez Słowian od irańskich Scytów, gdzie funkcjonuje imię o tym samym znaczeniu – Bagadata. Słowiańskie imiona z początkowym składnikiem „Bogo-„ i „Bogu” (np. Bogumił, Bogusław uznaje się za naśladownictwo imion irańskich, wśród których można wyróżnić między innymi Bagafarna oznaczające „mający sławę od Boga”.

W Polsce najstarsza znana forma Bogdan pochodzi z 1136 roku. Kilkadziesiąt lat później pojawiło się pod postaciami Bogdano, Bogodan i Bogdanus.

Imię Bogdan ma taką samą etymologię co greckie imię Teodor i łacińskie Deusdedit. W wymowie ruskiej (staroukraińskiej) od XIV wieku imię to ma formę Bohdan.

Patron

Na miano patrona imienia Bogdan zasługuje nasz rodak Bogdan Jański. Urodzony
26 marca 1807 roku w Lisowie duchowny jest założycielem Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego. Bogdan ma obecnie status Sługi Bożego, czyli osoby, która jest kandydatem na świętego Kościoła katolickiego.

Bogdan Jański ukończył Szkołę Wojewódzką Ojców Benedyktynów w Pułtusku, gdzie pracował też jako nauczyciel matematyki i języków obcych. W 1825 roku rozpoczął studia prawnicze, ekonomiczne i filozoficzne w Królewskim Uniwersytecie w Warszawie. 3 lata później wygrał konkurs na profesora Politechniki Warszawskiej. Dzięki stypendium rządowemu na to stanowisko mógł wyjechać w podróż naukową do najbardziej prestiżowych stolic Europy - Paryża, Londynu i Berlina. Dzień przed wyjazdem miało miejsce istotne wydarzenie w jego życiu, jakim był ślub z Aleksandrą Zawadzką.

Podczas pobytu we Francji wstąpił do saintsimonistów, a tym czasie wybuchło Powstanie Listopadowe. Rząd Narodowy przydzielił mu zadanie tajnego korespondenta w prasie zachodniej. Po zakończeniu powstania postanowił pozostać na emigracji gdzie poznał i zaprzyjaźnił się z Adamem Mickiewiczem. To właśnie z tym wielkim poetą założył stowarzyszenie Braci Zjednoczonych - miejsce spotkań dla polskiej emigracji i intelektualistów francuskich. Bogdan Jański jest również twórcą Służby Narodowej.

Na tydzień przed śmiercią Edward Duński spisał testament Bogdana Jońskiego, w którym podyktowane były założenia i program wspólnoty, potem przekształconej w Zgromadzenie Zmartwychwstania Pańskiego. Według niego powinno ono skupiać kleryków z wyższymi święceniami, a miejscem działania miało być polskie środowisko emigracyjne. Jego dzieło kontynuowali ks. Piotr Semenenko i ks. Hieronim Kajsiewicz. W niedzielę wielkanocną 27 marca 1842 roku członkowie Zgromadzenia złożyli pierwsze śluby zakonne, a pierwsza Reguła została napisana w wielki post w 1842 roku i stała się podstawą życia Wspólnoty. Konstytucję Zgromadzenia zatwierdzono w 1860 roku.

Cechy

Jest człowiekiem dynamicznym i przedsiębiorczym, choć często działa intuicyjnie, bez większego przygotowania. Fortuna mu sprzyja, może dlatego że wierzy w swoją gwiazdę bardziej niż inni? Bogdan bierze życie takim jakim jest, cieszy się obecną chwilą. Potrafi dostrzec i docenić szczęście, np. to że jest zdrowy, mieszka w bezpiecznym kraju czy ma świetne dzieci. Raczej obce są mu marzenia o wielkiej władzy, wspaniałej karierze sportowej czy muzycznej. Wie, że niektórych rzeczy nie przeskoczy i dobrze mu z tym. Z tego opisu jasno więc wynika, że Bogdan to optymistycznie nastawiony do życia człowiek, którego trudno czymkolwiek zmartwić czy zasmucić. Niekiedy można nawet odnieść wrażenie że jest lekkoduchem, ale to błąd – odpowiedzialności za swoje czyny wiele osób mogłoby się od niego uczyć. Nie zraża się drobnymi niepowodzeniami, zwłaszcza, że w większości wypadków i tak postępuje właściwie.

Bogdan nie lubi zbytnio komplikować swojego życia. Do każdej sprawy podchodzi w sposób jawny i otwarty, unikając nieporozumień i niedopowiedzeń. Szybko rozstrzyga wszelkie dylematy, nie tracąc czasu na drobnostki. Powie zawsze co mu leży na sercu, umie mówić o swoich potrzebach, obawach i innych uczuciach. Jest też człowiekiem, który potrafi przyznać się do błędu, a konstruktywną krytykę bierze do serca, zamiast się obrażać. Warto docenić jego szczerość i otwartość, na tym polu zdecydowanie wyróżnia się na tle rówieśników.

Bogdan chętnie korzysta z uciech życia - od smacznego jedzenia, po alkohol, cygara i kobiety. Do czasu kiedy pozna swoją drugą połówkę. Z rozrywkowego osobnika, który wraca z zabawy po kilku dniach przeistacza się w domatora, który od wypraw z kolegami woli obejrzeć z rodziną film czy pobawić się na podwórku z dzieciakami. W miłości bywa stały, być może nawet przewidywalny, ale za to wierny i opiekuńczy. Jego partnerka może liczyć na wsparcie w każdej sytuacji, jeśli tylko równie mocno będzie się angażować w związek.

Zainteresowania Bogdana są typowe dla mężczyzn, czyli sport pod każdą postacią (siatkówka, futbol, boks, skoki narciarskie), polityka, motoryzacja czy majsterkowanie. Jego żona powinna być zadowolona zwłaszcza z tego ostatniego, gdyż nie musi prosić się o naprawieniu kranu czy szafki. Bogdan rwie się do takich robót, a z pomocy specjalisty korzysta tylko w ostateczności.Wyszukiwarka imion i imienin

Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.
Umieść odnośnik do tego kalendarza na swojej stronie, blogu lub na forum
© Copyright 2011-2016 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności witryny. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.