Imieniny Daniel

Do najbliższych imienin Daniela ♂ zostało 47 dni co stanowi 1 miesiąc i 19 dni.
Imieniny Daniela najczęściej obchodzone są 21 lipca, 10 października, 11 grudnia, 3 stycznia, 16 lutego. Daniel może również obchodzić imieniny: 10 kwietnia, 10 lipca, 15 lipca, 21 sierpnia, 13 października, 10 grudnia, 23 stycznia.
Pochodzenie

Imię pochodzenia hebrajskiego, które oznacza „Moim sędzią jest Bóg”. Według niektórych źródeł starożytnych Daniel oznacza „Potężny jest mój Bóg”. Jego hebrajski zapis może być interpretowany również jako „Sędzia Boży”. W Polsce imię znane jest od XIII wieku jako Daniel/Danilej (1224) oraz w formie wschodniosłowiańskiej Daniło (1394).

Patron

Daniel (prorok żydowski)
Daniel to tytułowa postać biblijnej „Księgi Daniela” najbardziej prorockiej i apokaliptycznej księgi Nowego Testamentu.
Urodził się w wysoko postawionej rodzinie żydowskiej, jednak w latach młodzieńczych wraz z Chananiaszem, Miszaelem i Azariaszem trafił do niewoli w Babilonii, gdzie nazwano go Belteszassarem. W tych trudnych warunkach Daniel zdecydował się zachować posłuszeństwo wobec Boga, odmawiał miedzy innymi spożywania potraw królewskich żywiąc się prostymi posiłkami, na jakie zezwalało prawo żydowskie. W nagrodę został obdarowany przez Boga wyjątkową mądrością, która pozwalała mu piastować ważne stanowiska. Dwa razy wytłumaczył Nabuchodonozorowi II znaczenie dziwnych snów, a jego następcy Baltazarowi znaczenie tajemniczych napisów na ścianie: „Mane, Tekel, Fares”. Pojawiły się one gdy Baltazar urządził w swym pałacu wystawną ucztę, w trakcie której korzystano ze złotych i srebrnych naczyń zrabowanych przez Nabuchodonozora ze Świątyni Jerozolimskiej. Wezwani wcześniej mędrcy babilońscy nie potrafili zinterpretować napisu, który Daniel odczytał jako wyrok zwiastujący koniec królestwa i króla. Tej samej nocy Baltazar został zabity i Persowie zdobyli Babilon. Persowie mianowali Daniela ważnym ministrem, który nadzorował 120 satrapów rządzących państwem. Awans wywołał zazdrość wielu ludzi, co doprowadziło do fałszywego oskarżenia i wrzucenia do jaskini lwów. Daniel wyszedł jednak bez szwanku z opresji, a wygłodniałe zwierzęta posmakowały mięsa spiskowców.

Daniel swoją wiedzę wykorzystywał do dobrych uczynków, jak np. włączenie się do obrony niewinnie posądzonej o cudzołóstwo Zuzanny (sprawdź imię Zuzanna) czy zabicie podstępnego smoka czczonego przez Babilończyków.

Cechy

Imienniki opisują Daniela jako człowieka wybitnie uzdolnionego. Mężczyzna o tym imieniu jest pewny siebie, konsekwentny i zdecydowany w działaniach – wie czego chce i jak to osiągnąć. Nie ogląda się na przeszkody czy na innych, choć w żadnym przypadku nie można powiedzieć, że dąży po trupach do celu. Swoje osiągnięcia zawdzięcza przede wszystkim świetnej intuicji, która nie jest wcale jedynym atutem Daniela. Każdą decyzję szczegółowo analizuje, rozważa różne możliwości. Z kilku opcji zawsze wybiera tą najlepszą. Z tego powodu jest świetnym organizatorem a także dowódcą, gdyż po prostu widzi więcej niż inni. Jako organizator umie zorganizować przyjęcie niespodziankę czy zaplanować wycieczkę, a jako logistyk, analityk, sędzia czy makler jest świetnym pracownikiem. Daniela cechuje odpowiedzialność i zaradność, rzadko zawodzi w tym względzie.

Na co dzień Daniel należy do opanowanych ludzi, choć drażni go kilka rzeczy. Najbardziej nie lubi chyba, gdy porównuje się go z innymi – kolegami, byłym partnerem żony czy rodzeństwem. Wysoko ceni samego siebie i niechętnie przyznaje, że może być w czymś gorszy od innych. Lubi być poza konkurencją, pokazywać swoją wyższość, choć nigdy nie robi tego by kogoś upokorzyć, po prostu taki ma charakter.

Inną rzeczą, która wyprowadza go z równowagi, jest nieszczerość. Zawsze mówi prawdę, nawet jeśli jest ona nieprzyjemna. Gdy ktoś go raz okłamie, raczej nie ma szans na dalszą znajomość. Choć jest życzliwy i dobry dla innych, to rzadko wybacza błędy.Wyszukiwarka imion i imienin

Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.
Umieść odnośnik do tego kalendarza na swojej stronie, blogu lub na forum
© Copyright 2011-2017 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności witryny. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.