Imieniny Dawid

Do najbliższych imienin Dawida ♂ zostało 25 dni.
Imieniny Dawida najczęściej obchodzone są 1 marca oraz 15 lipca. Dawid może również obchodzić imieniny: 29 grudnia, 20 maja, 24 maja, 26 czerwca, 14 lipca.
Pochodzenie

Biblijne imię Dawid pochodzi od słowa „david” czyli „ukochany”, „ulubieniec”. W tekstach znalezionych w ruinach starożytnego miasta Mari występuje forma „davidum” co przyjęto jako znak, że pierwotnie był to tytuł przyznawany wybitnym osobom. Uważa się więc, że imię to oznacza również „dowódcę”, „opiekuna”.

Najsłynniejszym Dawidem jest król Izraela, wybitny dowódca, twórca psalmów.
W Polsce imię pojawiło się w 1224 roku.

Patron

Za patrona Dawida można uznać króla Izraela, jednego z bohaterów Starego Testamentu, bardzo szanowanego przez chrześcijanin.

Dawid, jeden z synów Jessego, był pasterzem owiec, jednak zmieniło się to dzięki słynnemu zwycięstwu nad Goliatem. Młodzieniec przypadkowo zjawił się wśród armii żydowskiej przygotowującej się do walki z Filistynami i jako jedyny podjął wyzwanie rzucone przez ogromnego wojownika. Skromny chłopak pokonał mierzącego ponad 3 m goliata wyrzuconym z procy kamieniem. W nagrodę dostał rękę córki króla, ale gdy Saul dostrzegł, że lud wynosi go ponad niego, podejmował daremne próby schwytania Dawida.

Po śmierci Saula został ogłoszony królem Judy, największego z pokoleń Izraela. Po krótkim okresie walk z Iszbaalem, synem zmarłego władcy, został królem całego Izraela. Jako władca pokonał Filistynów oraz inne ludy - po zakończeniu podbojów jego państwo stało się potężne jak nigdy wcześniej - rozciągało się od Eufratu na północy, do Potoku Egipskiego na południu, oraz od Morza Śródziemnego na zachodzie do Pustyni Syryjskiej na wschodzie. Swoją rezydencją uczynił Syjon, a z Jerozolimy stworzył główny ośrodek religijny i stolicę Izraela. Był ceniony za to, że troszczył się o poddanych i był sprawiedliwy oraz że zjednoczył społeczeństwo izraelskie w jeden naród.

Dawid nie tylko był wielkim wojownikiem i wybitnym strategiem, ale i utalentowanym artystycznie człowiekiem. Grał m. in. na harfie, a tradycja uważa go za autora Psalmów.

Cechy

Według źródeł opisujących człowieka o imieniu Dawid, jest to niepoprawny marzyciel, którego wyróżnia bardzo pozytywna cecha jaką jest chęć niesienia pomocy innym. Zawsze więc służy dobrą radą, które w dodatku często okazują się trafne.

Jest człowiekiem dynamicznym i aktywnym, ciągnie go do przygód i zmian. Nie przywiązuje się do miejsc i ludzi, nie licząc oczywiście rodziny i grupki najlepszych przyjaciół. Reszta mogłaby dla niego nie istnieć.
Już od najmłodszych lat przejawia wszechstronne zainteresowania – od sportu, muzyki i motoryzacji, po komputery, historię czy majsterkowanie. Rodzice, którzy zastanawiają się nad nadaniem tego imienia dziecku muszą pamiętać, że będzie ono niezwykle ruchliwe.

Dawid należy do ludzi bardzo utalentowanych – w zależności od tego jaka dziedzina sprawia mu najwięcej radości, osiągnie w niej wysoki poziom. Jest to spowodowane z jednej strony dużą pomysłowością, a z drugiej wytrwałością i ciężką pracą – jest staranny i nigdy nie odkłada na później swoich obowiązków. Tu jednak pojawia się największa wada Dawida, którą jest pracoholizm. Zdarza się, że nie potrafi oddzielić życia zawodowego od osobistego, przez co cierpią na tym jego bliscy.

W towarzystwie Dawid jest wiodącą postacią, chętnie wdaje się w dyskusje, nawet na trudne i niewygodne tematy. Niekiedy można odnieść wrażenie, że zbyt natarczywie chce narzucić swoje zdanie czy poglądy.

Wśród najczęściej wymienianych wad Dawida, na czele wysuwa się narcyzm. Ma więc on o sobie wysokie mniemanie, na szczęście jednak nie specjalnie daje to innym odczuć. Wszelkie komplementy i pochwały są dla niego najwspanialszą nagrodą, natomiast krytyka i wytykanie wad potrafi wyprowadzić go z równowagi na cały dzień. Jego partnerka czy przyjaciele muszą więc pamiętać, by umiejętnie dawkować jedno i drugie…Wyszukiwarka imion i imienin

Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.
Umieść odnośnik do tego kalendarza na swojej stronie, blogu lub na forum
© Copyright 2011-2016 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności witryny. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.