Imieniny Dominika

Do najbliższych imienin Dominiki ♀ zostało 46 dni co stanowi 1 miesiąc i 18 dni.
Imieniny Dominiki najczęściej obchodzone są 6 lipca ale Dominika może obchodzić imieniny również: 9 kwietnia, 14 maja, 6 czerwca.
Pochodzenie

Imię jest żeńskim odpowiednikiem męskiego imienia Dominik, które oznacza „należący do Pana”.

Patron

Patronką imienia jest św. Dominika, żyjąca w III wieku męczennica i dziewica z Nikomedii w Azji Mniejszej. Dziewczynka, która pochodziła z religijnej rodziny urodziła się w niedzielę (Dzień Pański po grecku oznacza Kyriake), dlatego nadano jej imię Kiriaka, dopiero później, przetłumaczono jej imię na łacińskie Dominica.

Pragnęła żyć w czystości, dlatego odmówiła zawarcia małżeństwa z synem sędziego z Nikomedii, za co doniesiono na nią cesarzowi Dioklecjanowi. Aresztowano ją wraz z rodzicami Doroteuszem i Euzebią, którzy mimo tortur nie wyrzekli się wiary. Wygnano ich do Melitene, natomiast Dominikę wysłano na tortury do Maksymiana. Jej wiara mimo bólu i cierpienia nadal była niezłomna, a podczas jednej z nocy w wiezieniu uzdrowił ją sam Bóg. Kolejnym mękom była poddawana przez Hilariona i Apoloniusza, ale dzięki Chrystusowi zawsze wychodziła z nich cało - dzikie zwierzęta stawały się przy niej potulne, płomienie gasły. Wyrok śmierci wykonano dopiero przez ścięcie mieczem, Dominika miała wtedy zaledwie 21 lat. Jej wspaniała męczeńska postawa przyczyniła się do nawrócenia wielu pogan.

Cechy

Dominika jest osobą o dużej fantazji, czasami nawet zbytnio pogrążonej we własnym świecie i oderwanej od rzeczywistości. Ma refleksyjną naturę i na co dzień jest cicha, więc wydaje się, że bez oporu podporządkowuje się osobom mającym większy autorytet. Nie zależy jej bowiem na liderowaniu czy byciu w centrum uwagi, ale jeśli trzeba potrafi przejąć inicjatywę.

Pozytywną cechą Dominiki jest to, że jest ona konkretna, lubi jasne i klarowne sytuacje. W każdej sprawie od razu mówi to co myśli, bez żadnych uników czy niedopowiedzeń. Jest szczera, co oprócz przyjaciół czasami przysparza jej też wrogów. Dominika wychodzi jednak z założenia, że lepiej powiedzieć najgorszą prawdę niż najpiękniejsze kłamstwo.

Dominika jest wrażliwą dziewczyną, która nie wstydzi się okazywać swoich emocji – zarówno spontanicznej radości jak i płaczu. Jak mało kto dostrzega problemy innych - pomaga ludziom poświęcając swój czas i energię. Warto dodać, że ma wiernych przyjaciół wśród czworonogów – Dominika kocha bowiem zwierzęta, i również im niesie pomoc. Czasami nawet ma wrażenie, że są one o wiele bardziej wdzięczne niż ludzie.

W miłości Dominika bywa zaborcza i zazdrosna. Z natury jest nieufna wobec mężczyzn, lubi ich kontrolować, samej zachowując wiele niezależności. Niekiedy jednak przekracza granicę, co negatywnie odbija się na jej związkach. Jako kochanka jest jednak bardzo zmysłowa i namiętna, stąd warto o nią powalczyć, zwłaszcza że jest dobrą matką i żoną.

Dominika wytacza sobie odważne cele i konsekwentnie do nich dąży. Wysoko zawieszona poprzeczka motywuje ją do nieustannej pracy nad sobą. Lubi się uczyć i zdobywać nowe umiejętności. Dominika należy do osób, które nadal wyżej cenią sobie książki od stron internetowych, ale potrafi czerpać wiedzę z obu tych źródeł. Ma wszechstronne zainteresowania: fotografia, muzyka, literatura, podróże, moda, sport.Wyszukiwarka imion i imienin

Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.
Umieść odnośnik do tego kalendarza na swojej stronie, blogu lub na forum
© Copyright 2011-2017 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności witryny. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.