Imieniny Kamila

Do najbliższych imienin Kamila ♂ zostało 81 dni co stanowi 2 miesiące i 20 dni.
Imieniny Kamila najczęściej obchodzone są 14 lipca oraz  18 lipca. Kamil może również obchodzić imieniny: 15 września, 25 września.

Pochodzenie

Imię pochodzi od rzymskiego imienia i przydomka Camillus, który oznacza „szlachetnie urodzonego chłopca” i „pomocnika kapłana”. W starożytnym Rzymie ród Kamillów cieszył się powszechnym poważaniem, a jego najsławniejszego członka Marka Furiusa Kamillusa nazwano „ojcem ojczyzny". Podniósł on kraj z ruin po najeździe Brennusa, a do tego był wybitnym dowódcą i wzorem szlachetnego patrioty.

Po arabsku imię to tłumaczy się natomiast „w całości", „kompletny", „doskonały".

W naszym języku z imieniem Kamil można spotkać się po raz pierwszy w dokumentach z 1487 roku. Najpopularniejsze było w latach 90 XX. wieku, w roku 2014 imię nadano 1884 osobom. Najbardziej znani Polacy noszący to imię to Cyprian Kamil Norwid oraz Krzysztof Kamil Baczyński.



Żeńskim odpowiednikiem imienia jest Kamila.

Od tego imienia pochodzą takie nazwiska jak Kamilski, Kamilowicz, Kamilewski.

Patron

Św. Kamil

Św. Kamil jest patronem osób chorych oraz ich opiekunów. Jest to związane z jego życiowym dziełem, którym jest założenie zakonu kleryków dbających o chorych. Ponadto jest uważany za organizatora i reformatora służby zdrowia.

Kamil urodził się 25 maja 1550 roku w Bucchianico na południe od Pescary, w królestwie Neapolu. Według legendy jego matka (Kamila de Compellis) przed porodem miała sen, w którym Kamil stał na czele grupy mężczyzn z czerwonymi krzyżami na piersiach. Znakiem tym naznaczano przestępców skazanych na karę śmierci i prowadzonych na egzekucję, więc uważała to za zły omen, że jej syn zostanie kryminalistą. Jest to tym bardziej dziwne, że jego ojciec Giovanni de Lellis był oficerem w służbie Karola V. Dziś natomiast czerwony krzyż jest międzynarodowym symbolem oddania i służby.

Kamil po przedwczesnej śmierci rodziców zapragnął iść w ślady ojca, jednak z powodu choroby musiał zrezygnować ze służby w wojsku. W tym czasie prowadził hulaszczy tryb życia, więc stracił swój cały majątek i był zmuszony żebrać. 30 listopada 1574 jego los się jednak odwrócił: gdy prosił o jałmużnę przed kościołem kapucynów w Manfredonii, prokurator klasztoru Antonio di Nicastro zaproponował mu pracę przy budowie nowej światyni. Kamil, który wcześniej stronił od wszystkiego, co jest związane z Kościołem i Bogiem doznał cudownego nawrócenia i chciał nawet zostać kapucynem. Z powodu choroby musiał jednak udać się do szpitala św. Jakuba w Rzymie na leczenie. Tam nie tylko odzyskał zdrowie, ale odnalazł również swoje powołanie - podjął prace jako pielęgniarz i szybko został mistrzem szpitalnym. W 1582 roku założył stowarzyszenie pielęgniarzy i sanitariuszy, przekształcone później w zakon Kleryków Regularnych Posługujących Chorym. Pierwszym generałem zakonu został Kamil. W 1591 roku złożył śluby wieczyste dodając do ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, także czwarty ślub, dotyczący całkowitego oddania się i niesienia pomocy ludziom chorym. Wielką zasługą kamilianów było zreformowanie służby zdrowia- np. leczenie chorych zakaźnie oddzielnie, dostosowanie wyżywienia do danej choroby, otaczanie duchową opieką. W Polsce Zakon istnieje od 1906 roku: kamilianie opiekują się chorymi na AIDS, zarażonymi wirusem HIV i narkomanami, oraz prowadzą szpitale i domy pomocy społecznej.



Cechy

Wydaje się skryty i nieśmiały, choć to nie do końca prawda. W stosunku do nieznajomych zachowuje po prostu dystans, uważa na to co i komu mówi. Ostrożność wynika z tego, że z natury nie ufa ludziom. Wśród swoich czuje się jednak swobodnie i pewnie, można nawet stwierdzić, że w dobrym towarzystwie jest wyjątkowo gadatliwy.



Kamil jest człowiekiem bardzo zagadkowym, trudno odgadnąć jego prawdziwe myśli. Ta tajemnicza aura, którą za sobą roztacza działa szczególnie na kobiety. W miłości Kamil zawsze się mocno angażuje, jest zazdrosny, choć trudno to po nim dostrzec. Zwłaszcza w początkowych etapach znajomości jest bardzo ostrożny i nie okazuje uczuć, głównie ze względu na strach przed ośmieszeniem lub odrzuceniem. Każdą porażkę uczuciową mocno bowiem przeżywa. Trzeba do niego dotrzeć, wtedy okazuje się, że to bardzo wrażliwy człowiek.

Kamil jako rozsądny mężczyzna świetnie sprawdza się w roli mediatora. Potrafi pogodzić dwie zwaśnione strony, sam też zawsze dąży do kompromisu. Dzięki temu jest lubiany w każdej grupie, wszędzie bowiem dobrze się adaptuje i zdobywa wiele znajomości. Być może jest to trochę zasługą pasji Kamila do polityki. To człowiek który wie jak postępować z ludźmi i przekonać ich do siebie. Jak na patriotę przystało chodzi na wszystkie wybory i konsekwentnie stawia na swoją partię. Krytycznie odnosi się do różnych pseudonaukowych teorii, ale potrafi zaakceptować nawet najbardziej dziwaczne poglądy innych. To pokłosie tego, że jest zwolennikiem demokracji i kompromisów – tak jak w polityce, tak i w życiu prywatnym. Toleruje innych jeśli ci nie robią mu krzywdy, zawsze jest gotów dyskutować. Jest ostatnią osobą, która ucieka się do przemocy, choć oczywiście nie pogardzi dobrym filmem sensacyjnym czy walką MMA w telewizji.

Ważną rolę w życiu Kamila odgrywa sztuka, gdzie jak nigdzie indziej wyraża swoje emocje. Jeśli nie jest muzykiem, to realizuje się w malarstwie czy pisaniu. Bardzo pociąga go też sport, zarówno ze względu na możliwość uczciwego rywalizowania z innymi, jak i pokonywania nowych barier. Zamiłowanie do aktywności fizycznej zawsze wyjdzie mu na dobre, gdyż ma

ma skłonności do używek, np. alkoholu czy nawet narkotyków. Dzieje się tak, gdy nie potrafi udźwignąć odpowiedzialności lub znajduje się pod dużą presją.

Kamil jest więc osobą o złożonym charakterze, trudną do rozszyfrowania. Osoby z zewnątrz praktycznie nie mają na to szans, ale najbliżsi wiedzą, że to wartościowy człowiek.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.

Nietypowe