Imieniny Klary

Do najbliższych imienin Klary ♀ zostało 6 dni.
Imieniny Klary najczęściej obchodzone są 17 kwietnia oraz  12 sierpnia. Klara może również obchodzić imieniny: 11 sierpnia, 17 sierpnia, 18 sierpnia.

Pochodzenie

Imię wywodzi się z łacińskiego przydomka Clara powstałego od słowa „clarus” – „jasny”, „sławny”. Klara oznacza więc kobietę słynącą z czystości obyczajów. Choć imię zapisano w źródłach już w 1265 roku, a zakon Klarysek, którego założycielem była św. Klara z Asyżu od tego czasu obecny był w naszym kraju, to większą popularność zdobyło dopiero w XVIII wieku.

Od imienia Klara pochodzą nazwiska Klarkowski, Klar oraz Klarowicz.

Imię jest powszechne w literaturze, między innymi w „Zemście” i Ślubach panieńskich” Aleksandra Fredry, czy „Emancypantkach” Bolesława Prusa.

Patron

Klara z Asyżu

Klara urodziła się 16 lipca 1194 roku w zamożnym rycerskim rodzie Offreduccio.Według legend jej matka Ortolana jeszcze będąc w ciąży usłyszała głos, który mówił że dziecko w przyszłości zabłyśnie jaśniej niż słońce. To natchnęło ją do nadania córce imienia Klara, czyli „jasna', „sławna”.



W 1212 roku Klara będąc pod wrażeniem przemiany Franciszka z Asyżu zdecydowała się na ubogie życie monastyczne i wyrzeczenie się wszelkich własności. Było to o tyle godne podziwu, że miała przecież zapewnione wygody i luksusy, a jej rodzice dwukrotnie próbowali wydać ją za mąż. Klara uciekła jednak z domu i udała się do kościoła Porcjunkula, gdzie znajdowała się siedziba braci franciszkanów. Według legendy, zanim Klara w Niedzielę Palmową otrzymała habit, Franciszek ściął jej długie, piękne włosy. „Biedaczyna” wkrótce mianował ją także pierwszą klaryską: w ten sposób powstał tak zwany drugi zakon franciszkanów. Klara wraz z siostrami zamieszkała w małym klasztorze w San Damiano. Szybko dołączyły do niej kolejne kobiety, w tym matka Ortolana (po śmierci męża), siostry św. Agnieszka i Beatrycze oraz córki szlacheckie, które masowo wyrzekały się bogactwa.

Idea Panien Ubogich trafiła na podatny grunt nie tylko we Włoszech gdzie powstawało coraz więcej klasztorów, ale na całym kontynencie. W Polsce klaryskami już w XIII wieku były św. Kinga, bł. Salomea i bł. Jolanta. W 1216 roku klaryski otrzymały od papieża Innocentego III przywilej ubóstwa, czyli nie mogły posiadać żadnej własności.

Klara jest kojarzona jako założycielka zakonu, ale ma na swoim koncie także wiele innych zasług. Opiekowała się Franciszkiem gdy chorował, a po jego śmierci także klasztorem. Według legend dzięki cudom Klary kościół dwa razy ocalał podczas najazdów Saracenów. Założycielka Pań Ubogich potrafiła też rozmnożyć chleb dla ubogich czy uzdrawiać. Klara jest między innymi patronem niewidomych, a wierni do dziś sięgają po pobłogosławioną wodę Klary. Innym wyjątkowym zdarzeniem, z powodu którego Klara została później patronką radia i telewizji była zdolność do słyszenia mszy świętej w noc Narodzenia Pańskiego, która odbywała się w innym miejscu. Wtedy już chorowała, zresztą od 1224 roku na stałe była przykuta do łóżka. Z tej perspektywy obserwowała rosnące zainteresowanie zakonem, a 9 sierpnia 1253 roku zatwierdzono jego regułę. Dwa dni później zmarła. Początkowa pochowano ją w kościele św. Jerzego, następnie relikwie przeniesiono do nowo wybudowanego kościoła nazwanego od jej imienia. Zmumifikowane zwłoki Klary można podziwiać obecnie w szklanej trumnie. W tym samym kościele cennym zabytkiem jest chrzcielnica, z której chrzest przyjęli Klara, Franciszek i późniejszy cesarz Fryderyk II. Kanonizacja pierwszej klaryski odbyła się już dwa lata po śmierci, dokonał jej papież Aleksander IV.

Cechy

Przeglądając imienniki poświęcone Klarze, można dojść do jednego wniosku – to świetna dziewczyna – dobry „materiał” na żonę, koleżankę, a nawet szefa.

Jest to imię przypisywane kobiecie o uroczym sposobie bycia i dużym temperamencie. Ciekawość i chęć przeżycia nowych doświadczeń nie pozwalają jej siedzieć w miejscu, wszędzie gdzie coś się dzieje musi być obecna. Dlatego od najmłodszych lat pomaga mamie w kuchni, zagląda do taty do warsztatu, czy biega z chłopakami po podwórku. Jej wrażliwość na sytuacje życiowe innych ludzi oraz wzmożona ciekawość sprawia, że często wplątuje się w różne kłopoty i perypetie.



Łatwo zjednuje sympatię otoczenia, co jest tym większym sukcesem, że ma swoje zdanie i jest trochę w opozycji do współczesnego świata. Jej nietypowe pasje często są niezrozumiałe dla przeciętych osób. Zamiast dodawać po 100 „selfie” na facebooka, ona woli uczyć się gry na instrumencie, fotografować przyrodę, czytać książki motywacyjne czy podróżować. Nikogo nie powinno dziwić, że Klara może kolekcjonować minerały czy jeździć na motorze. Bardzo lubi słuchać muzyki, której nie dzieli na gatunki. Dobry utwór to taki, który w zależności od sytuacji zmusza ją do refleksji, dodaje energii czy mobilizuje do działania.

W wielu imiennikach znajdziemy informację, że Klara ma predyspozycje do pełnienia kierowniczych funkcji, liderowania grupie. W dużym stopniu wpływa na to fakt, że jest dobrze zorganizowana, zaradna i ambitna, oraz odporna na krytykę, wpływy. Do tego ma zdolności dyplomatyczne i potrafi porozumieć się z nawet z wrogami. Szanuje wszystkich, więc ludzie jej ufają. O ile kobieta o tym imieniu pomimo predyspozycji nie zawsze pełni kierownicze funkcje w życiu zawodowym, to we własnym domu już tak.

Jest świetną gospodynią, która rządzi zarówno w kuchni, sypialni jak i domowym budżetem. Dzieci wiedzą, że jeśli chcą uzyskać pozwolenie na wyjście na prywatkę muszą najpierw spytać mamy. W miłości również próbuje dominować nad partnerem, ale nie lubi zbyt uległych mężczyzn. Jej typ to wesoły zadziora, który ma oczywiście dobre serce. Warto wiedzieć, że wymaga stałych zapewnień i komplementów, nie lubi gdy partner przestaje się starać i zabiegać o jej względy.

Dużą wagę przykłada do zdrowia - regularnie chodzi na różne badania, unika używek. Ma jednak skłonności do tycia, dlatego powinna uważać na słodycze i tłuste potrawy. W życiu ma silną wolę, ale nie wtedy, gdy ktoś położy na stół pyszne ciasteczka…

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.

Nietypowe