Imieniny Krystyny

Do najbliższych imienin Krystyny ♀ zostało 37 dni co stanowi 1 miesiąc i 6 dni.
Imieniny Krystyny najczęściej obchodzone są 13 marca oraz  24 lipca. Krystyna może również obchodzić imieniny: 18 stycznia, 13 lutego, 14 lutego, 6 listopada, 5 grudnia.

Pochodzenie

Imię to pochodzi z łaciny i jest żeńskim odpowiednikiem męskiego imienia Krystyn. Oznacza "należąca do Chrystusa".

W naszym języku pojawiło się w XIII wieku jako: Krzystyna, Krystyna, nieco później jako Kierstyna. Znane są też dawne formy pochodne jak Krysta i Krzychna. Dużą popularnością cieszyło się w okresie powojennym – w latach 50. nadano je około 200 000 razy.

Od imienia Krystyna pochodzą takie nazwiska jak Kryszak, Krystman, Krystosiak, Kryszczak, Kryszkiewicz, Krzysiak.

Patron

Krystyna z Bolseny

Krystyna urodziła się w III wieku i była dzieckiem zamożnego cesarskiego urzędnika Urbana, prefekta Bolseny. Był on zajadłym wrogiem chrześcijan - córce, która obserwowała jak ojciec przesłuchuje ich we własnym domu, imponowała nieugięta postawa wyznawców Chrystusa. Dzięki jednej ze służących poznała tajemnice wiary i nawróciła się na chrześcijaństwo. W pewnym momencie przestała nawet się z tym kryć i odmówiła złożenia hołdu pogańskim bożkom, potłukła także ich kosztowne posągi. Wywołało to sprzeciw prefekta - Urban uwięził ją w pałacu i próbował torturami wymóc zmianę wiary. Dziewczynkę m. in. smagano rózgami, rozdzierano hakami, obracano na kole, polewano wrzącym olejem, palono na wolnym ogniu – nic jednak nie raniło dziewczyny. Przywiązano jej więc kamień do szyi i wrzucono do morza, mimo to Krystyna wydostała się cała i zdrowa na brzeg. Wtedy wydano rozkaz by ją zgładzić.



Według innych źródeł nastolatka zginęła w amfiteatrze miejskim, gdzie przywiązano ją do słupa i przeszyto strzałami. W chwili swojej męczeńskiej śmierci św. Krystyna miała zaledwie dwanaście lat. Zmarła ze słowami „sum christiana” czyli „jestem chrześcijanką”.

Krystyna z Bolseny jest patronką tego miasta, Palermo, marynarzy, żeglarzy i młynarzy. W Bolsenie znajduje się imponująca świątynia poświęcona tej młodej bohaterce. Jest wyjątkowa ze względu na architekturę – trzy kościoły z różnych epok połączono w jeden. Wewnątrz przechowywane są relikwie Krystyny a także płyta bazaltowa, na której święta miała być wrzucona do morza.

Cechy

Niechętnie pokazuje swoje uczucia, dokładnie waży słowa więc sprawia wrażenie zdystansowanej nawet wobec bliskich, Jest wrażliwa i wyczulona na krytykę, stąd woli być ostrożna. Na pewno jednak gdy coś mówi, jest to szczere i prawdziwe. Choć musi przyznać, że niekiedy zdarza jej się niegroźnie manipulować innymi, by zadbać o własne sprawy. Mimo swojej skrytości, Krystyna należy do towarzyskich osób i chętnie spędza czas ze znajomymi. Przyjaciół dobiera bardzo starannie, ale jest gotów zrobić dla nich bardzo wiele i nie zostawi ich w potrzebie. Wiele imienników sugeruje, że Krystyna chwali sobie męskie towarzystwo, nawet bardziej niż damskie.



Kobieta o imieniu Krystyna bardzo ceni sobie niezależność – lubi samodzielnie podejmować decyzje, rzadko pyta innych o zdanie lub poradę. Trudno nią pokierować, a jej zaradność jest widoczna na każdym kroku, dlatego nie ma problemów ze zdobyciem ciekawej posady. Jako pracownik może uchodzić za wzór, jest bowiem dokładna i systematyczna. Nigdy nie schodzi poniżej pewnego poziomu, a w dodatku prawie nie korzysta z L-4. Może pochwalić się naprawdę dobrym zdrowiem – rzadko choruje, nawet bóle głowy specjalnie jej nie dokuczają. Wśród zawodów, jakie są jej przypisywane znajdziemy: polityk, księgowa, nauczycielka, krawcowa, projektantka, pielęgniarka.

Krystyna jest realistką, daleko jej do bujania głową w obłokach. Szybko wyzbywa się marzeń o tym, że będzie wielką gwiazdą muzyki czy filmu. Cieszy się jednak z sukcesów adekwatnych do jej możliwości. Stąd też na co dzień jest pogodna i optymistycznie nastawiona do życia. Na nerwy działają jej więc osoby wiecznie narzekające, marudy. Także te, które wszystkim się wychwalają i patrzą na innych z góry. Krysi jednak nie imponują pieniądze czy ładny wygląd, jedynie wysoki intelekt. Ona sama zresztą uważa się za intelektualistkę – nie bezpodstawnie, czyta bowiem wiele książek, interesuje się sprawami w kraju i na świecie, ma poglądy polityczne – przeważnie dość konserwatywne.

Jej zaletą jest to, że stara się podejmować wszystkie decyzje na spokojnie, bez niepotrzebnej presji. Niekiedy jednak zdarza się, że zbyt długo analizuje wszystkie „za” i „przeciw”, przez co ucieka jej ważna szansa.

Jeśli chodzi o relacje z płcią przeciwną, to Krystyna rzadko pierwsza podejmuje inicjatywę. Jest zachowawcza i nieśmiała, więc mężczyzna, który stara się o jej względy musi mocno się postarać i nie zrażać niepowodzeniami. Gdy bowiem uda się zdobyć jej serce, wychodzi na jaw jej niezaspokojony apetyt seksualny… Warto też wiedzieć, że wie jak sterować mężczyznami. Cóż, cicha woda brzegi rwie…

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.

Nietypowe