Imieniny Krzysztof

Do najbliższych imienin Krzysztofa ♂ zostało 7 dni.
Imieniny Krzysztofa najczęściej obchodzone są 2 marca oraz 25 lipca. Krzysztof może również obchodzić imieniny: 31 października, 5 marca, 15 marca, 14 kwietnia, 21 maja, 20 sierpnia, 23 września.
Pochodzenie

Imię to przyszło do naszego języka z łaciny jako zapożyczenie imienia Christophorus, choć pochodzi z greki i oznacza „niosący Chrystusa” lub „wyznający Chrystusa”. Te sformułowania należy rozumieć zarówno dosłownie, jako osobę niosącą Jezusa fizycznie lub w sensie metaforycznym, jako osobę przekazującą jego nauki.
W dokumentach z okresu średniowiecza, imię Krzysztof pojawia się pod różnymi postaciami, w tym: Christophorus (1228), Cristopherus (1403), Krzysztopor (1436). W starych zapiskach można też doszukać się zdrobnień, takich jak Krzystek/Krystek, Krzystko/Krystko, Krzystel/Krystel czy Krystak. W Polsce imię początkowo nadawała głównie arystokracja i uboższa szlachta, dopiero około XIX wieku stało się ono popularne wśród wszystkich warstw społecznych.

Patron

Wśród świętych i błogosławionych Krzysztofów wyróżnić należy człowieka urodzonego prawdopodobnie w miejscowości Samon w Licji. Wchodzi on w poczet Czternastu Świętych Wspomożycieli, do których Kościół katolicki zaliczył go za skuteczne wstawiennictwo u Boga, zwłaszcza w przypadku chorób. Św. Krzysztof z Licji przedstawiany jest jako człowiek o ogromnym wzroście i sile, który chciał służyć najsilniejszemu na świecie, czyli Bogu. Przydrożny pustelnik doradził mu, że powinien pomagać zwyczajnym ludziom. Dobre uczynki Krzysztofa polegały przede wszystkim na przenoszeniu pielgrzymów przez rzekę. Wtedy też miało miejsce zdarzenie, które wyjaśnia znaczenie imienia. Krzysztof przenosił na swoich ramionach dziecko, po czym na środku jeziora poczuł jego ogromny ciężar. Dziecko przemówiło do niego, że jest on tym, który dźwiga na swych barkach cały świat. Do dziś św. Krzysztof przedstawiany jest w wizerunkach z dzieciątkiem Jezus na barkach. Podczas owego zdarzenia Chrystus przepowiedział mu również męczeńską śmierć, która nastąpiło około 250 roku, za panowania Trajana Decjusza.
Kult św. Krzysztofa rozwinął się z końcem V wieku zarówno na wschodzie jak i zachodzie chrześcijaństwa. Krzysztof uznawany jest jako patron kierowców, przewodników, podróżników, tragarzy, turystów, pielgrzymów, mostów, miast położonych nad rzekami, jest również patronem Wilna.
Warto wspomnieć o tym, że dzień św. Krzysztofa (25 lipca) jest dość hucznie obchodzony w Polsce. W niektórych parafiach odbywa się poświęcenie pojazdów, celebrowany jest też Dzień Bezpiecznego Kierowcy.

Cechy

Jak podają imienniki, Krzysztof jest na ogół miłym i sympatycznym człowiekiem, jednak zbyt często daje się wyprowadzić z równowagi. Przyjęło się, że mężczyźni o imieniu Krzysztof, niczym słynny Kolumb, mają żyłkę odkrywcy i podróżnika. Lubią poznawać nowe miejsca i nawiązywać znajomości, są więc otwarci, chętnie dzielą się z innymi swoimi uczuciami.
Według wielu imienników większość Krzyśków podchodzi do życia racjonalnie, przez co na siłę nie upierają się przy swoim zdaniu, dają posłuch trafnym argumentom.
W uczuciach Krzysiek przeważnie jest stały, choć lubi dominować nad partnerką, niekiedy nawet jest zazdrosny i agresywny. Kobieta może jednak liczyć, że będzie dobrym mężem i ojcem, który wychowa swoje dzieci na nowoczesnych i kreatywnych ludzi.
Krzysztof dąży do celu jedną, obraną zawczasu drogą, dlatego w sferze zawodowej nie lubi zbyt częstych zmian, przywiązuje się do pracodawcy/miejsca pracy. Jest ambitny i kreatywny.Wyszukiwarka imion i imienin

Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.
Umieść odnośnik do tego kalendarza na swojej stronie, blogu lub na forum
© Copyright 2011-2016 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności witryny. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.