Imieniny Krzysztof

Do najbliższych imienin Krzysztofa ♂ zostało 88 dni co stanowi 2 miesiące i 26 dni.
Imieniny Krzysztofa najczęściej obchodzone są 25 lipca ale Krzysztof może obchodzić imieniny również: 2 marca, 5 marca, 15 marca, 14 kwietnia, 21 maja, 20 sierpnia, 23 września, 31 października.
Pochodzenie

Imię to przyszło do naszego języka z łaciny jako zapożyczenie imienia Christophorus, choć pochodzi z greki i oznacza „niosący Chrystusa” lub „wyznający Chrystusa”. Te sformułowania należy rozumieć zarówno dosłownie, jako osobę niosącą Jezusa fizycznie lub w sensie metaforycznym, jako osobę przekazującą jego nauki.
W dokumentach z okresu średniowiecza, imię Krzysztof pojawia się pod różnymi postaciami, w tym: Christophorus (1228), Cristopherus (1403), Krzysztopor (1436). W starych zapiskach można też doszukać się zdrobnień, takich jak Krzystek/Krystek, Krzystko/Krystko, Krzystel/Krystel czy Krystak. W Polsce imię początkowo nadawała głównie arystokracja i uboższa szlachta, dopiero około XIX wieku stało się ono popularne wśród wszystkich warstw społecznych.

Patron

Człowiek, który jest dziś patronem kierowców urodził się w miejscowości Samon w Licji pod koniec II wieku. Rodzice nadali mu imię Reprobus, co po grecku oznacza osobę odrażającą. Wyróżniała go przede wszystkim ogromna siła i wzrost. Gdy dorósł obrał sobie za cel pracę dla najsilniejszego człowieka na świecie. Początkowo uważał za takiego władcę swojej krainy, jednak ten bał się szatana. Reprobus zmienił więc służbę, ale dowiedział się, że diabeł boi się z kolei Chrystusa. Zainteresował się nim, jego naukami, a przydrożny pustelnik doradził mu, że jeśli chce się zrehabilitować powinien pomagać zwyczajnym ludziom.
Dobre uczynki polegały przede wszystkim na transportowaniu pielgrzymów przez rzekę Jordan. Pewnego dnia, gdy przenosił na swoich ramionach dziecko, poczuł jego ogromny ciężar. Dziecko przemówiło do niego, że jest on tym, który dźwiga na swych barkach cały świat. Wtedy też Reprobus został ochrzczony przez Chrystusa i otrzymał imię Krzysztof. Do dziś przedstawiany jest w wizerunkach z dzieciątkiem Jezus na barkach. Podczas owego zdarzenia Chrystus przepowiedział mu również męczeńską śmierć, która nastąpiło około 250 roku, za panowania Trajana Decjusza.

Kult Krzysztofa rozwinął się z końcem V wieku. Jest patronem kierowców, przewodników, podróżników, tragarzy, turystów, pielgrzymów, mostów, miast położonych nad rzekami oraz miasta Wilna.

Warto wspomnieć o tym, że dzień św. Krzysztofa (25 lipca) jest dość hucznie obchodzony w Polsce. W niektórych parafiach odbywa się poświęcenie pojazdów, celebrowany jest też Dzień Bezpiecznego Kierowcy.

Św. Krzysztof wchodzi w poczet Czternastu Świętych Wspomożycieli, do których Kościół katolicki zaliczył go za skuteczne wstawiennictwo u Boga, zwłaszcza w przypadku chorób.

Cechy

Jak podają imienniki, Krzysztof jest na ogół miłym i sympatycznym człowiekiem, jednak zbyt często daje się wyprowadzić z równowagi. Przyjęło się, że mężczyźni o imieniu Krzysztof, niczym słynny Kolumb, mają żyłkę odkrywcy i podróżnika. Lubią poznawać nowe miejsca i nawiązywać znajomości, są więc otwarci, chętnie dzielą się z innymi swoimi uczuciami.
Według wielu imienników większość Krzyśków podchodzi do życia racjonalnie, przez co na siłę nie upierają się przy swoim zdaniu, dają posłuch trafnym argumentom.
W uczuciach Krzysiek przeważnie jest stały, choć lubi dominować nad partnerką, niekiedy nawet jest zazdrosny i agresywny. Kobieta może jednak liczyć, że będzie dobrym mężem i ojcem, który wychowa swoje dzieci na nowoczesnych i kreatywnych ludzi.
Krzysztof dąży do celu jedną, obraną zawczasu drogą, dlatego w sferze zawodowej nie lubi zbyt częstych zmian, przywiązuje się do pracodawcy/miejsca pracy. Jest ambitny i kreatywny.Wyszukiwarka imion i imienin

Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.
Umieść odnośnik do tego kalendarza na swojej stronie, blogu lub na forum
© Copyright 2011-2016 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności witryny. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.