Imieniny Radosława

Do najbliższych imienin Radosława ♂ zostało 10 dni.
Imieniny Radosława najczęściej obchodzone są 8 kwietnia oraz  8 września. Radosław może również obchodzić imieniny: 1 marca, 2 marca, 27 listopada.

Pochodzenie

To słowiańskie mię powstało ze złączenia przymiotnika „Rado-” (zadowolony) oraz „-sław” (sława). Oznacza więc człowieka, który chętnie ubiega się o zasłużoną sławę i szacunek.

W najstarszych polskich dokumentach z 1173 roku pojawia się jako Radoslaus, w okresie średniowiecznym znana też była forma Radosław (1179) i Redosław (1324). Inne dawne warianty tego imienia to Racław, Ratsław, Recław, Rasław, Radost, Radosz.

Cechy

Radek to typ niepoprawnego optymisty, który zawsze wierzy w swoją szczęśliwą gwiazdę. Dochodzi nawet do tego, że lekceważy dość poważne zagrożenia i problemy - po prostu nie dopuszcza myśli, że coś może pójść źle. Niekiedy warto więc go pilnować, by nie podejmował zbytniego ryzyka, np. gdy chce skoczyć z dużej wysokości do wody, albo przesadza z prędkością jako kierowca.



Jest na tyle rozsądny iż wie, że nic nie przychodzi za darmo i szczęściu trzeba pomóc. Jako dziecko nie unika więc nauki i chętnie popisuje się przed innymi wiedzą. Jego ambicje są duże, zawsze stawia sobie wysoko poprzeczkę. Sukcesy uskrzydlają go i motywują do dalszej pracy, jest jednak bardzo niecierpliwy. Jeśli jakieś działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów szybko się zniechęca, często nie wiedząc, że zrezygnował będąc praktycznie u celu. Znajomi Radka mogą to zmienić, gdyż mężczyzna o tym imieniu lubi być chwalony i komplementowany – warto więc doceniać jego postępy, czasami nawet trochę na wyrost. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że głośno chwali się swoimi sukcesami, co przez niektórych bywa nawet odbierane jako zarozumiałość. Radzio jednak taki już jest, że po prostu się z nich cieszy i chciałby podzielić się z wszystkimi dookoła radością. Etymologia imienia Radosław dokładnie zresztą na to wskazuje.

Swoim pogodnym usposobieniem zaraża także innych. Chętnie dowcipkuje, ale zawsze robi to kulturalnie i z wyczuciem, by nikogo nie urazić. Bardziej dorosłe żarty przedstawia tylko w najbliższym towarzystwie. Przyjaciele i znajomi są dla niego ważni - dzwoni do nich, pamięta o urodzinach, pomaga rozwiązywać problemy. Nie znosi samotnie spędzać czasu, więc ceni sobie wyjścia na imprezy czy wspólne wakacje. Nie ma absolutnie żadnych problemów z poznawaniem innych ludzi – jest komunikatywny, sympatyczny i wiecznie uśmiechnięty, a to przyciąga także kobiety. Niekiedy jego wadą może być to, że trudno przeprowadzić z nim naprawdę poważną rozmowę. Łatwo też zauważyć, że choć jest gadatliwy, to rzadko mówi o sobie i zwierza się ze swoich uczuć. Nawet bliscy tak naprawdę nie wiedzą, jakie ma problemy. Nie dopuszcza bowiem do sytuacji, gdy ktoś widzi jego słabość, woli zachować dobrą minę do złej gry.

Radek jako wieczny wesołek czasami mimo wszystko zmienia swoje oblicze. Dramatyczne zdarzenia mogą sprawić, że popadnie w depresję lub długotrwałą melancholię. Natomiast gdy ktoś będzie chciał wyrządzić krzywdę bliskiej mu osobie, staje się szalenie niebezpieczny i jest gotów przeciwstawić się agresorowi nie patrząc na konsekwencje swojej decyzji. Nienawidzi bezsensownej przemocy i nie zawaha się też zareagować, gdy ktoś używa siły wobec bezbronnego czy słabszego osobnika.

Wśród jego najczęstszych zainteresowań wyróżnia się motoryzację, muzykę, film, literaturę, Wiadomo jaki gatunek dominuje – oczywiście komedie. Radek sprawdziłby się jako komik, w końcu zna setki żartów. Według imienników odnajdzie się też jako specjalista od reklamy, prawnik, przewodnik, sportowiec i pracownik budowlany. Jako osobie skrupulatnej wróży mu się również karierę w księgowości lub banku. Jest to wszechstronny człowiek, nie dziwne więc, że wiecznie bywa zadowolony – ma w końcu z czego.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.

Nietypowe