Imieniny Szymon

Do najbliższych imienin Szymona ♂ zostało 16 dni.
Imieniny Szymona najczęściej obchodzone są 24 marca, 16 maja, 18 lipca, 3 września, 28 października, 5 stycznia. Szymon może również obchodzić imieniny: 8 marca, 1 lipca, 14 września, 3 listopada, 6 lutego, 16 lutego.
Pochodzenie

Imię męskie pochodzenia hebrajskiego, które powstało z wyrażenia „sime’on”/„sim’on” co oznacza „Bóg wysłuchał”. Postać Simon/Semon imię uzyskało w epoce hellenizmu (IV-I w.p.n.e), gdyż identyfikowano je z imieniem Simon oznaczającym człowieka płaskonosego.

W polskich źródłach imię występuję w Bulii gnieźnieńskiej z 1136 roku jako Szyman. Inne średniowieczne formy tego imienia to Szymon i Szymun oraz zdrobnienia Szymko, Szymek, Szymk.

Jednym z najbardziej znanych Szymonów jest jeden z 12 apostołów Szymon Kananejczyk.

Patron

Szymon należy do najmniej znanych apostołów, wspominany jest w Ewangelii tylko 3 razy, za każdym razem obok kuzynów Chrystusa - św. Jakuba i św. Judy Tadeusza. Według Ewangelii św. Mateusza Szymon również był spokrewniony ze Zbawicielem.

Mateusz i Marek nadali mu przydomek Kananejczyk, co według niektórych Ojców Kościoła wskazuje że mieszkał w Kanie Galilejskiej i być może był panem młodym, na którego weselu Chrystus dokonał pierwszego cudu publicznego. Współcześni egzegeci wyjaśniają jednak, że słowo Kananejczyk oznaczało człowieka „gorliwego”. Taką hipotezę potwierdza zresztą to, że Łukasz nadał mu przydomek „Zelotes” (gorliwy).

Według średniowiecznej tradycji Szymon głosił Ewangelię wraz z innym apostołem Jezusa Chrystusa św. Judą Tadeuszem na terenie Babilonii, Persji oraz Brytanii. W jednym z tym miejsc poniósł śmierć męczeńską, najbliższa prawdy jest teoria, że został zamordowany w Persji przez ukrzyżowanie lub rozcięcie piłą razem ze swoim towarzyszem św. Judą. W ikonografii Szymona najczęściej przedstawia się właśnie z piłą.

Szymon Apostoł jest patronem diecezji podlaskiej, farbiarzy, garncarzy, grabarzy, spawaczy.

Szymon z Lipnicy
Szymon urodził się około 1438-1440 roku w Lipnicy w pobożnej rodzinie, jego ojciec Grzegorz był piekarzem. Szymon w 1457 roku ukończył wydział nauk wyzwolonych na studiach uniwersyteckich na Akademii Krakowskiej z tytułem bakałarza. Jego następnym krokiem było wstąpienie wraz z dziesięcioma swoimi kolegami akademickimi do klasztoru Obserwantów pw. św. Bernardyna ze Sieny, gdzie w 1458 roku złożył pierwsze śluby zakonne.

Święcenia kapłańskie otrzyma po odbyciu studiów teologicznych około 1460/1462 roku, a wkrótce został kaznodzieją zakonnym i katedralnym w Krakowie. Urząd ten w zakonie franciszkańskim cieszył się dużym poważaniem, a wcześniej pełnili go wyłącznie dominikanie i profesorowie teologii Akademii Krakowskiej. Szymon z Lipnicy objął stanowisko pierwszy bernardyn w historii.

Zasłynął surowym i pobożnym stylem życia, ale też oddając cześć św. Bernardynowi ze Sieny. W 1472 roku wraz z kilkoma towarzyszami z naszego kraju przybył do L'Aquila, gdzie wziął udział w uroczystości przeniesienia relikwii włoskiego franciszkanina do nowej świątyni zbudowanej ku jego czci. Jako ceniony kaznodzieja brał też udział w kapitule generalnej w Pawii.

Dowód swojej wielkiej dobroci dał podczas epidemii cholery, jaka nawiedziła Kraków w 1482 roku. Wraz z innymi franciszkanami z klasztoru bernardynów opiekował się chorymi i udzielał im sakramentów nie zważając na ryzyko zarażenia. Wkrótce Szymon zachorował, a po sześciu dniach umarł spokojnie z oczyma utkwionymi w Krzyżu.

Po jego śmierci odnotowano aż 370 cudownych uzdrowień i łask przypisywanych jego wstawiennictwu, co świadczy jak często grób świętego odwiedzali pielgrzymi. Szymon w 2007 roku został kanonizowany przez Benedykta XVI.

Cechy

Szymon jest osobą, która zna swoją wartość. To sprawia, że zupełnie nie przejmuje się opiniami innych i dobrze znosi wszelką krytykę. Ne boi się więc wygłaszać oryginalnych i kontrowersyjnych, ale często słusznych poglądów. Słowa, które wielu ludzi obawia się wypowiedzieć po cichu, on wyrazi głośno i dosadnie. Mówi to co myśli, często nawet nie zastanawiając się czy w ten sposób urazi rozmówcę. Na pewno jednak powie prosto w oczy co mu leży na sercu, zamiast skrywać swoje żale po kątach. Jednocześnie mężczyzna o imieniu Szymon należy do tajemniczych i dyskretnych osób, które chronią swoją prywatność. Gdy ktoś z dalszego kręgu zbyt nachalnie interesuje się jego sprawami, staje się agresywny i niebezpieczny. Postępuje tak jednak tylko w stosunku do ludzi przekraczających granicę przyzwoitości – na co dzień jest bowiem życzliwym człowiekiem. Lubi doradzać innym, często ma nawet wewnętrzne przekonanie, że spoczywa na nim misja pomagania młodszym czy mniej doświadczonym ludziom (np. w pracy).

Jedną z największych umiejętności Szymona jest to, że potrafi doprowadzić do końca swoje plany. Jest cierpliwy i konsekwentny, więc długofalowe inwestycje przynoszą mu wiele korzyści. Jego postępowanie można porównać do wytrawnego boksera, który przez 10 rund powoli i systematycznie punktuje i osłabia przeciwnika, a w 11 silnym ciosem nokautuje. W tym względzie może stanowić wzór do naśladowania.
W miłości jednak jest zupełnie na odwrót - brak mu cierpliwości i wszystko chciałby tu i teraz. Z pewnością nie jest osobą, która poczeka z seksem do nocy poślubnej….Należy też do zazdrośników, więc z błahej sprawy potrafi rozpętać niezłą awanturę. Jeśli jednak tak się zachowuje, oznacza to, że naprawdę kocha, choć trudno mu się do tego przyznać.

Jako że Szymon bardzo lubi spędzać czas na świeżym powietrzu, szczególnie w otoczeniu przyrody oraz pociągają go działania wymagające wytrwałości, odwagi i odporności, to świetną propozycją na hobby jest dla niego survival, czyli sztuka przetrwania. Lubi łowić ryby, polować na dziką zwierzynę, spać pod namiotem czy brać udział w ekstremalnych podróżach. Pociągają go także inne męskie zajęcia, takie jak rajdy samochodowe, gra w futbol, rugby, boks, czy majsterkowanie.Wyszukiwarka imion i imienin

Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.
Umieść odnośnik do tego kalendarza na swojej stronie, blogu lub na forum
© Copyright 2011-2017 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności witryny. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.