Imieniny Tomasz

Do najbliższych imienin Tomasza ♂ zostało 6 dni.
Imieniny Tomasza najczęściej obchodzone są 21 grudnia, 29 grudnia, 28 stycznia, 7 marca, 22 czerwca, 3 lipca, 22 września, 18 listopada. Tomasz może również obchodzić imieniny: 10 grudnia, 11 stycznia, 12 lutego, 1 kwietnia, 9 kwietnia, 20 czerwca, 25 sierpnia, 6 września, 31 października.
Pochodzenie

Imię Tomasz wywodzi się z aramejskiego słowa „toma”, czyli bliźniak. W językach europejskich pojawiło się za pośrednictwem greki i łaciny. W źródłach polskich imię Tomasz zaczęło występować w XII wieku, w formie Toma i Tomasz oraz zdrobnieniach Tomko czy Tomek. W latach 70. ubiegłego wieku imię to nadano około 200 tysięcy mężczyznom z naszym kraju.

Patron

Imię Tomasz nosiło około 40 świętych. Najsłynniejszym Tomaszem jest prawdopodobnie jeden z 12 apostołów, nazywany „niewiernym”, ponieważ nie wierzył w zmartwychwstanie Chrystusa. Dopiero po 8 dniach, podczas ukazania się Jezusa uczniom w Wieczerniku, św. Tomasz włożył palce w miejsca po zadanych ranach i uwierzył w zmartwychwstanie. Według pisarzy starochrześcijańskich, po Zesłaniu Ducha Świętego św. Tomasz zaniósł dobrą nowinę Partom, a także założył Kościół Chrystusowy w Indiach. Według legend, w tym kraju (w Kalaminie) zmarł śmiercią męczeńską. Św. Tomasz jest patronem Indii i Portugalii, miasta Zamość oraz architektów, budowniczych, geodetów, kamieniarzy, murarzy, stolarzy, drogowców, małżeństw i teologów. Jest adresatem modlitw wiernych w chwilach zwątpień.

W panteonie świętych o imieniu Tomasz ważną postacią jest też św. Tomasz z Akwinu, wybitny myślicieli w dziejach chrześcijaństwa. Dziełem jego życia jest Summa Teologiczna, jedno z głównych dzieł średniowiecznej filozofii i teologii.

Cechy

Tomasz, zgodnie z postawą swojego słynnego imiennika apostoła, jest praktykiem i skupia się na konkretach, rzeczach udokumentowanych i potwierdzonych. Dzięki temu umie robić interesy, jest dobrym organizatorem i liderem. Stroni od abstrakcji, rzadko ufa swojej intuicji – być może dlatego, że nie jest ona jego najlepszą stroną.

Mężczyzna o imieniu Tomek lubi być w centrum uwagi - jest osobą przebojową i dynamiczną. Ten egocentryzm sprawia jednak, że czasami ignoruje problemy innych, bywa niemiły i ironiczny. Przyjaciele mogą natomiast liczyć na jego wsparcie i zrozumienie, nawet w trudnych momentach.

W miłości Tomasz, wbrew przydomkowi swojego patrona (niewierny Tomasz) jest …wierny. Dość szybko decyduje się na założenie rodziny i dobrze sprawdza się w roli ojca i męża.

Jak każdy, także Tomasz ma swoje wady, wśród których można wymienić skłonność do używek, zwłaszcza alkoholu. Jest to związane z tym, że mężczyźni o tym imieniu są duszą towarzystwa i rzadko odmawiają wspólnego napitku. Odwaga miesza się natomiast ze skłonnością do ryzyka, co w przypadku niektórych osobników może być przyczyną kłopotów z hazardem.Wyszukiwarka imion i imienin

Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.
Umieść odnośnik do tego kalendarza na swojej stronie, blogu lub na forum
© Copyright 2011-2016 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności witryny. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.