Imieniny Zbigniew

Do najbliższych imienin Zbigniewa ♂ zostały 23 dni.
Imieniny Zbigniewa najczęściej obchodzone są 17 marca.
Pochodzenie

Jedno z najstarszych imion polskich, poświadczone już w 1097 roku jako Zbygniew. Złożone jest z dwóch członów: „zby-” ("zbyć, pozbyć się") i „-gniew” ("gniew"), tłumaczone jest więc jako „zgodny” lub „ pozbawiony gniewu”. W średniowieczu znane też były inne formy tego imienia jak Zbyszko, Zbyszek.

Co ciekawe, dzisiejsza forma Zbigniew wzięła się od błędnego odczytania zapisków średniowiecznych, w których mieszano znaki „y” i „i”.

W XIX wieku panowała moda na imiona słowiańskie, także w przypadku imienia Zbigniew. Do jego popularności z pewnością przyczynił się Henryk Sienkiewicz, który nadał je bohaterowi „Krzyżaków”. W XX wieku było to jedno z najchętniej wybieranych imion dla chłopców, szczególnie w latach 50 i 60.

Patron

Nie ma świętych o tym imieniu, wśród znanych postaci można wymienić pierwszego polskiego kardynała Oleśnickiego czy tragicznie zmarłego aktora Cybulskiego.

Cechy

Zbyszek to mężczyzna wesoły, pogodny, który swoim sympatycznym stylem życia wpływa również pozytywnie na otoczenie. Przy nim nawet największy maruda czy ponurak stanie się innym, lepszym człowiekiem. Jego mocną stroną jest opowiadanie anegdot i dowcipów, świetnie poradziłby sobie jako komik czy aktor komediowy. Nic dziwnego, że jest duszą każdego towarzystwa i łatwo wzbudza sympatię – głośny, roześmiany, zabawiający wszystkich dookoła. Jest w związku z tym nieustannie otoczony innymi ludźmi, w tym oczywiście także kobietami. Trzeba wiedzieć, że Zibi oprócz poczucia humoru ma sporo wdzięku i świetne podejście do kobiet. Można powiedzieć, że zna je od podszewki – wie kiedy być wrażliwym, szarmanckim mężczyzna, jak i kiedy pokazać swoją bardziej stanowczą naturę.

Zamiłowanie do spędzenia czasu w towarzystwie, chodzenia do modnych knajp ma niekiedy złe skutki, gdyż Zbyszkowi trudno odmówić „jednego”. Dopóki kontroluje ilość spożywanych wyskokowych trunków, wszystko jest jak należy, gdy jednak przekracza granicę, staje się zupełnie innym człowiekiem – agresywnym i nieprzewidywalnym. To jedyna sytuacja, w której możemy zobaczyć Zbigniewa w negatywnym świetle – na co dzień jest bowiem opanowany, szlachetny i życzliwy.

Imienniki sugerują, że Zbyszek jest człowiekiem czynu, musi mieć jednak jakąś mobilizację, wizję osiągnięcia celu, otrzymania nagrody. Jego cierpliwość i wytrwałość zostawia bowiem wiele do życzenia. Jeśli będzie tylko bardziej konsekwentny, może naprawdę wiele zyskać. Wszystko jednak co posiada, zawdzięcza tylko sobie, bowiem od najmłodszych lat wie, że nikt mu nic nie da za darmo.

Preferuje wychowywanie potomków w tradycyjnym stylu i ogromną wagę przykłada do pobożności, szacunku do innych, dyscypliny.Wyszukiwarka imion i imienin

Nasza baza zawiera daty imienin dla blisko 2700 imion. Wpisz imię i kliknij przycisk Szukaj

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.
Umieść odnośnik do tego kalendarza na swojej stronie, blogu lub na forum
© Copyright 2011-2017 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności witryny. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.