Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca

W roku 2024 Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca przypada na 14 lutego (środa)

Dzień Św. Walentego w wielu krajach obchodzony jest również, jako Dzień Wiedzy 
o Wrodzonych Wadach Serca. Nie bez powodu. Przecież w tym dniu maleńkie serduszka biją najmocniej, gdy sięgają po kolejne czekoladowe serce i mówią mamie, że jest najwspanialszą „piekarką” na świecie! Chciałoby się co roku przeżywać takie walentynki - pełne uśmiechu, radości i niczym nieskrępowanej, czekoladowej uczty. Czym byłyby walentynki bez tego małego serduszka? Czym byłoby życie matki i ojca bez dziecka?W 1999 roku Amerykanka Jeanne Imperati, matka dziecka urodzonego ze złożoną wadą serca, wpadła na pomysł obchodzenia Dnia Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca (WWS) po to, aby informować o problemie wad wrodzonych, możliwości ich leczenia oraz roli wczesnego diagnozowania.


W Polsce propagowaniem tego święta zajmuje się Fundacja Serce Dziecka, która na co dzień pomaga dzieciom z wadami serca.Misją Fundacji Serce Dziecka jest:

- propagowanie wiedzy o wrodzonych wadach serca, ich diagnozowaniu i leczeniu

- wsparcie dzieci z wadami serca i ich rodzin

- współpraca z ośrodkami medycznymi i innymi organizacjami


Corocznie w Polsce rodzi się 10 dzieci z wadą serca, 3 z nich wymaga operacji w pierwszych dniach życia. Polscy kardiochirurdzy wykonują ponad 3500 operacji rocznie.

Wady serca są najczęstszymi wadami wrodzonymi u dzieci. Dzięki rozwojowi kardiologii 
i kardiochirurgii są one z powodzeniem leczone i wiele dzieci żyje i rozwija się na równi ze swoimi równolatkami.

Co roku w Dzień Świętego Walentego ofiarowujemy swoje serca drugiej osobie i dajemy to, co płynie wprost z naszych serc – miłość, ciepło, uśmiech. 
Ktoś kiedyś powiedział, że nie można uszczęśliwić wszystkich, ale każdy możne uszczęśliwić jedną osobę. To nieprawda. Wspierając Fundację Serce Dziecka, dajesz szansę na szczęście nie tylko maleńkiemu serduszku, ale także jego rodzicom i bliskim.Pomagając możesz odmienić los wielu osób i naprawić wiele serc.
 Więcej na stronie www.sercedziecka.org.pl


Oznaczenia
    - ważniejsze święta nietypowe i zwyczajowe
    - pozostałe święta nietypowe i zwyczajowe