MENU

Kalendarz świąt

Kalendarz świąt nietypowych

 • Kwiecień 2021

 • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

  Święto upamiętnia ofiary zbrodni katyńskiej dokonane przez NKWD. To jedno z najsmutniejszych wydarzeń w historii naszego kraju.

  Dzień Scrabble

  W kalendarzu świąt nietypowych nie mogło zabraknąć tej kultowej gry, wymyślonej przez Alfreda Buttsa w 1931 roku. Jej ogromną popularność potwierdza choćby fakt, że organizuje się mistrzostwa świata w Scrabble. Tworzenie słów to świetna zabawa, dlatego dziś warto zagrać z rodzinką albo przyjaciółmi.

 • Święto Chrztu Polski

  Warto znać historię swojego ojczystego kraju. Święto Chrztu Polski upamiętnia jedno z kluczowych dla ojczyzny wydarzeń, które miało miejsce 14 kwietnia 966 roku. Wtedy książę Polan Mieszko I przyjął chrzest i w ten sposób rozpoczęła się chrystianizacja Polski.

  Dzień Ludzi Bezdomnych

  Jak najczęściej powinniśmy pomagać osobom, które z różnych powodów żyją na ulicy. Nie tylko w Dzień Ludzi Bezdomnych

  Dzień Patrzenia się w Niebo

  Spójrz w niebo i zobacz jak tam pięknie. Oby w ten dzień nie padał deszcz!

  Dzień Delfina

  Te sympatyczne zwierzęta zasługują na swoje święto w ludzkim świecie. Choćby z tego powodu, że pomagają nie tylko innym przedstawicielom swojego gatunku, ale nawet i człowiekowi.

 • Światowy Dzień Trzeźwości

  Dlaczego ludzie z taką przyjemnością wprowadzają sie w stan, w którym tracą nad sobą kontrolę? Tak dzieję się od wieków i nie oszukujmy, będzie trwać kolejne kilkaset lat. Ale nawet jeśli w Światowy Dzień Trzeźwości tylko jedna osoba rzuci używki, będzie to sukces.

  Światowy Dzień Sztuki

  Sztuka towarzyszy nam praktycznie od samego początku cywilizacji ludzkiej. To sposób na to, by zachwycić, wzruszyć, zrelaksować. W Światowy Dzień Sztuki warto wybrać się do teatru, kina albo opery i zasmakować „kultury”.

  Międzynarodowy Dzień Kombatanta

  II wojna światowa pochłonęła wiele ludzkich istnień. Osoby, które przetrwały to piekło są dziś żyjącą historią. Międzynarodowy Dzień Kombatanta to czas, aby oddać honory powstańcom, żołnierzom i innym walczącym na froncie, którzy przelewali swoją krew za ojczyznę.

 • Dzień Sapera

  Saper myli się tylko raz – to powiedzenie jest najdobitniejszym przykładem, że to bardzo niebezpieczna profesja. W Dzień Sapera warto oddać hołd zawodowcom, którzy w czasie wykonywania swoich obowiązków każdorazowo ryzykują życie.

  Dzień Włókniarza

  Dzień Włókniarza, czyli osoby parającej się włókiennictwem nie jest obecnie tak popularny jak dawniej. Włókniarzy z czasem zastąpiły maszyny i w tej chwili cały przemysł tekstylny jest zautomatyzowany. Kiedyś dzień ten hucznie świętowano w zakładach pracy, szefowie zapewniali pracownikom poczęstunek i organizowali festyny.

  Europejski dzień kontroli prędkości

  Nikt nie lubi kontroli prędkości, ale gdyby nie one, to pewnie na drogach panowałby ogromny chaos, a mało który kierowca dożyłby 30 lat.

  Święto Wojsk Inżynieryjnych

  Żołnierze wojsk inżynieryjnych to specjaliści, którzy wyjątkowo często narażają swoje życie, choćby podczas rozbrajania min i bomb. Odpowiadają także za wiele działań poza frontem - pomagają w czasie powodzi czy remontują drogi i mosty.

  Światowy Dzień Walki z Niewolnictwem Dzieci

  To święto, które ma zwrócić uwagę na dramat dzieci wykorzystywanych do niewolniczej pracy. Data upamiętnia Iqbala Masiha z Pakistanu – chłopak w wieku 4 lat został sprzedany przez własnego ojca do fabryki dywanów. Udało mu się uciec po 6 latach, a jego działalność przyczyniła się do uwolnienia 3 tysięcy dzieci. Niestety w wieku 13 lat został zastrzelony przez nieznanych sprawców.

 • Światowy Dzień Chorych na Hemofilię

  Światowy Dzień Chorych na Hemofilię został ustanowiony przez Światową Federację Hemofilii w 1989 roku. Data wiąże się z urodzinami założyciela Federacji Franka Schnabela. Głównym celem tej inicjatywy jest poszerzenie wiedzy dotyczącej choroby, uwrażliwienie na potrzeby osób zmagających się z nią oraz okazanie im wsparcia.

  Światowy Dzień Kostki Rubika

  Ta zabawka logiczna to wyzwanie dla największych mózgowców. 17 kwietnia nie wypada odmówić rywalizacji z wynalazkiem Ernő Rubika.

  Międzynarodowy Dzień Paskudy

  Paskudy wszystkich narodów łączcie się! Dziś wasze święto!

  Dzień Doceniania Męża

  Małżeństwo to czasami wyboista droga. Partnerzy nie zawsze muszą się ze sobą zgadzać. Jednak Dzień Doceniania Męża to świetna okazja, aby żona odpuściła dotychczasowe niesnanski i zrobiła dla drugiej połówki coś miłego, aby mąż poczuł się wyjątkowo.

  Dzień Płyty Winylowej

  Mimo, że świat technologii wciąż się rozwija, a muzyki można słuchać w miniaturowych wręcz odtwarzaczach, to na szczęście wiele osób nadal preferuje wielkie, czarne płyty.

  Światowy Dzień Cyrku

  Światowy Dzień Cyrku to dobra okazja, by obejrzeć w akcji akrobatów, tancerzy, treserów zwierząt albo pośmiać się z klaunów. A może nawet samemu wyjść na podwórko i pouczyć się żonglerki?

 • Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

  Zabytki mają szczególne znaczenie dla dziedzictwa kulturowego, dlatego każdemu z nas powinno zależeć na ich ochronie.

  Światowy Dzień Krótkofalowca

  World Amateur Radio Day (WARD) obchodzony jest 18 kwietnia – na ten dzień przypada rocznica utworzenia międzynarodowej organizacji ruchu krótkofalarskiego. W 1925 roku społeczności z różnych krajowych organizacji zrzeszyły się w Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej, co dało początek krótkofalarstwu bez granic.

  Europejski Dzień Praw Pacjenta

  Europejski Dzień Praw Pacjenta obchodzony jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Ma na celu przypomnienie o 14 prawach zawartych w Europejskiej Karcie Praw Pacjenta, które są gwarantem „wysokiego poziomu ochrony ludzkiego zdrowia”.

  Dzień Pacjenta w Śpiączce

  Dzień Pacjenta w Śpiączce obchodzony jest dzięki fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?", która zwróciła się z taką inicjatywą do Sejmowej Komisji Zdrowia. Celem święta jest zwrócenie uwagi na problemy takich pacjentów, którzy przecież sami nie mogą o to zabiegać. .

  Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego

  Dla wszystkich katolików Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego jest ważnym wydarzeniem. Wtedy we wszystkich parafiach zachęca się wiernych do codziennej lektury Pisma Świętego, dzięki czemu można lepiej zgłębić tajemnicę wiary.

 • Dzień Czosnku

  Ludzie uprawiają czosnek od 5 tysięcy lat! Ta roślina o wyrazistym smaku jest nie tylko popularną przyprawą, ale ma cenne właściwości lecznicze a nawet magiczne.

  Dzień Rowerowy

  Angielskie "Bicycle Day" upamiętania słynny rowerowy powrót do domu odkrywcy kwasu lizergowego (znanego powszechnie jako LSD) Alberta Hofmanna w 1943. Zdecydowanie nie polecamy świętowania tego dnia analogicznie do tego znanego naukowca.

 • Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy

  Dzięki prasie możemy dowiedzieć się co się wokół nas dzieje. Dlatego tym bardziej wszystkim powinno zależeć, by była ona obiektywna i niezależna. A teraz marsz do kiosku po gazetę!

  Dzień Pracownika Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego

  Uchwalę w sprawie tego święta podjęto 9 stycznia 1964 roku, czyli jeszcze w PRL. Jego celem było docenienie pracy włókniarzy, odzieżowców, obuwników i garbarzy. Choć uchwałę zniesiono, to święto przetrwało i odbywa się obecnie 20 kwietnia.

  Dzień Marihuany

  Marihuana ma pewnie tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ci drudzy w Dniu Marihuany powinni jednak nieco wyluzować i łagodniejszym okiem spojrzeć na palaczy

  Dzień Języka Chińskiego

  中国语言日 – jeśli jesteś Polakiem i wiesz co to znaczy bez używania słownika, to znak że masz prawdziwą smykałkę do języków. Warto to wykorzystać, bo ten język ma zarówno bogate tradycje jak i ogromny potencjał – jego znaczenie we współczesnym świecie rośnie wraz z chińską gospodarką.

 • Światowy Dzień Kreatywności i Innowacji

  Międzynarodowy Dzień Kreatywności i Innowacji to czas, kiedy organizowane są różne wydarzenia propagujące nowoczesne oraz oryginalne rozwiązania. Szczególnie młodych ludzi warto zachęcać do używania wyobraźni i wymyślania nowych rzeczy. Tylko w ten sposób ludzkość będzie się cały czas rozwijać.

  Parilia

  Urodziny Rzymu, czyli świeckie uroczystości związane z założenia miasta Rzymu. Według legendy, opowiadanej przez Marka Terencjusza Warrona, Romulus założył miasto Rzym w dniu 21 kwietnia 753 pne.

 • Dzień Ziemi

  W Dniu Ziemi prowadzone są najróżniejsze akcje mające na celu ukształtować postawę ekologiczną w społeczeństwie.

  Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi

  Ziemia to najpiękniejsza z planet, wspólny dom wszystkich ludzi. Dbajmy o nią każdego dnia, a nie tylko w święto ustanowione z inicjatywy Boliwii.

  Dzień „Fasolkowych” Cukierków Jelly Bean

  Fasolkowe cukierki Jelly Bean to prawdziwe gwiazdy, skoro mają swoje własne święto. Trudno żeby było inaczej, bowiem wymyślono je w Los Angeles niedaleko Hollywood. Dzień „Fasolkowych” Cukierków Jelly Bean to najlepsza okazja by poznać wyjątkowe smaki tych słodyczy.

Zobacz kalendarz świąt nietypowych na cały kwiecień Zobacz kalendarz świąt nietypowych na cały rok

Terminy

Zobacz również

© Copyright 2011-2021 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.