Kalendarz świąt nietypowych

 • Maj 2018

 • Dzień Samolotów z Papieru

  Te maszyny nie potrzebują paliwa do latania no i są znacznie tańsze w produkcji. Nie dziwi więc że są popularne na całym świecie. Skonstruowanie takiego modelu wcale nie jest jednak takie łatwe - warto spróbować bo to rozwija nasze zdolności manualne i kreatywność.

 • Dzień Bez Prezerwatywy

  Nie wiadomo, kto ustanowił 28 maja Dniem bez Prezerwatywy, wiadomo jednak, że jego czynne świętowanie może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Nie jest też do końca jasne, czy dzień ten ... »

  Światowy Dzień Raka Krwi

  Głównym celem Światowego Dnia Raka Krwi jest zwiększenie świadomości na temat nowotworu krwi oraz znaczenie profilaktycznych badań. Tego dnia organizatorzy zachęcają do okazywania wsparcia osobom chorym oraz oddawania szpiku kostnego. Symbolem świeta jest czerwony znak „&”.

  Światowy Dzień Hamburgera

  Ten smaczny fast-food z kotletem ma dziś swoje święto – czyli wiadomo już, co zjemy na obiad albo kolację.

  Dzień Higieny Podczas Miesiączki

  Podczas miesiączki odpowiednia higiena intymna jest bardzo ważna. W święto warto dowiedzieć się, jak o nią prawidłowo dbać, by zwiększyć swój komfort podczas tych trudnych dni.

  Dzień Amnesty International

  28 maja 1961 roku Peter Berenson przeczytał w gazecie artykuł o dwóch studentkach z Portugalii, które aresztowano pod pretekstem wzniesienia toastu za wolność. To był impuls do powstania międzynarodowej organizacji pozarządowej Amnesty International, która do dziś zaciekle walczy o prawa człowieka. W rocznicę jej powstania warto szczególnie promować te ideę wśród znajomych.

 • Dzień Działacza Kultury

  Francuski pisarz André Malraux powiedział ciekawe zdanie: „Kultura jest tym, co sprawiło, że człowiek stał się czymś innym niż tylko przypadkowym wydarzeniem w przyrodzie”. Dzień Działacza Kultury jest więc świetną okazją, by wyróżnić osoby zaangażowane w działalność kulturalną - twórców, artystów, animatorów.

  Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ

  Celem tego święta jest uhonorowanie wszystkich osób, które biorą udział w operacjach pokojowych ONZ. Za odwagę, poświęcenie i bezinteresowną pomoc.

  Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa

  Wydarzenie upamiętnia działania weteranów poza granicami Polski – żołnierzy, strażaków, policjantów czy funkcjonariuszy straży granicznej. Ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku, święto obchodzimy od 29 maja 2012 roku.

  Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego

  Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego ma na celu zwrócenie uwagi na temat schorzeń układu pokarmowego – profilaktyki, leczenia, wpływu na nasze codzienne życie. Organizatorem tego wydarzenia, czyli licznych konferencji, warsztatów jest Światowa Organizacja Gastroenterologii.

  Europejski Dzień Sąsiada

  Święto obchodzone od 2000 roku w ostatni wtorek maja. Dzień Sąsiada ustanowiony został z inicjatywy Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności. Jak twierdzą organizatorzy, w całej ... »

 • Dzień Bez Stanika

  To święto, obchodzone na zachodzie również 9 lipca, traktować trzeba dosyć luźno (dosłownie!). Trudno oprzeć się wrażeniu, że za pomysłem stoją mężczyźni, którzy zrobią wszystko, ... »

  Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

  Chwała wszystkim ludziom, którzy starają się stworzyć odrzuconym i osieroconym dzieciom dom z prawdziwego zdarzenia. Nie tylko w Dzień Rodzicielstwa Zastępczego.

  Światowy dzień soku

  Dzisiejszy dzień warto uczcić szklanką soku. Po pierwsze – są po prostu pyszne, pod drugie – soki owocowe i warzywne zawierają wiele witamin i składników mineralnych.

  Światowy Dzień Świadomości o Stwardnieniu Rozsianym

  Ostatnia środa maja to dzień, w którym obchodzone jest Święto Świadomości o Stwardnieniu Rozsianym. Ta przewlekła i niestety nieuleczalna choroba polega na nieprawidłowym przekazywaniu impulsów nerwowych.

 • Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego

  Dzięki pracownikom przemysłu spożywczego możemy zajadać się najróżniejszymi produktami - nabiałem, pieczywem, mięsem, rybami czy słodyczami. W dniu ich święta warto życzyć im wszystkiego najlepszego!

  Dzień Bociana Białego

  Bocian to ikona naszej kultury i tradycji. Od setek lat przynosi dzieci oraz zwiastuje wiosnę. Święto ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura" w 2003 roku ma na celu nie tylko docenienie tych ptaków, ale i podnoszenie świadomości odnośnie zagrożenia i potrzeby ochrony bocianów.

  Światowy Dzień bez Tytoniu

  Papierosy szkodzą naszemu organizmowi, a poza tym strasznie cuchną. Może więc w Światowy Dzień bez Tytoniu warto na poważnie skończyć z tym nałogiem?

  Światowy Dzień Bez Majtek

  To jedno z tych nietypowych świąt, które należy traktować z przymrużeniem oka. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu taki pomysł wywołał by trzęsienie ziemi, dzisiaj co najwyżej uśmiech. Tak czy inaczej, jest to akcja dla odważnych... »

  Międzynarodowy Dzień Cytrynówki

  Ten alkohol jest bardzo podstępny, bowiem jego pyszny smak sprawia, że bez wahania sięgamy po kolejny kieliszek. To wada czy zaleta?

 • Czerwiec 2018

 • Święto Bułki

  Nie bez powodu mówi się, że coś sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. Po prostu temu smakowi nie sposób się oprzeć. Dziś warto wcześnie wstać i kupić na śniadanie świeże, pachnące i pyszne bułki…

  Dzień bez Alkoholu

  Święto ustanowione przez rząd RP w 2006 roku, obchodzone w Polsce w Dzień Dziecka. Zgodnie z zapisem w ustawie, w dzień ten zachęca się do „podjęcia wszelkich działań zmierzających do ... »

  Święto Służby Ruchu Lotniczego

  Celem służby ruchu lotniczego jest zagwarantowanie bezpieczeństwa załogom i pasażerom statków powietrznych podczas lotu i manewrowaniu na lotniskach. Wszystkim pracownikom życzymy spokojnych dyżurów!

 • Dzień bez Krawata

  Modę na przywdziewanie „zwisu męskiego ozdobnego” zapoczątkowali blisko 400 lat temu… chorwaccy najemnicy, którzy w czasie wojny trzydziestoletniej zwrócili na siebie uwagę, ... »

 • Dzień Dobrej Oceny

  Dziś żadnemu nauczycielowi nie wypada postawić złej oceny. ..

  Dzień Savoir-Vivre

  Święto po raz pierwszy obchodzone w 2016 roku, mające na celu propagowanie grzeczności obyczajowej jako elementu kultury społecznej. Dzień Savoir-Vivre ustanowiony został z inicjatywy Akademii ... »

  Dzień Chemika

  Początek temu wydarzeniu dało Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. Celem jest docenienie pracowników zakładów chemicznych i chemików z całej Polski. Z tej okazji organizowane są spotkania, koncerty i festyny.

 • Dzień Demokracji

  Święto to upamiętnia pierwsze po II wojnie światowej wolne wybory parlamentarne, które odbyły się 4 i 18 czerwca 1989 roku. Stosowną uchwalę wprowadził Sejm RP w dniu 24 maja 2013 roku.

  Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji

  Geneza tego święta sięga 1982 roku - 19 sierpnia na specjalnej sesji na temat kwestii palestyńskiej, Zgromadzenie Ogólne ONZ postanowiło ustanowić w dniu 4 czerwca doroczne obchody Międzynarodowego Dnia Dzieci Będących Ofiarami Agresji. Bezpośrednim powodem takiej decyzji była ogromna liczba dzieci z Palestyny i Libanu zamordowanych podczas dokonywanych przez Izrael aktów agresji.

Zobacz kalendarz świąt nietypowych na cały czerwiec Zobacz kalendarz świąt nietypowych na cały rok
Umieść odnośnik do tego kalendarza na swojej stronie, blogu lub na forum
© Copyright 2011-2018 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności witryny. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.