Kalendarz świąt nietypowych

 • Luty 2024

 • Dzień Spania w Miejscach Publicznych

  Nie wiadomo, kto jest autorem pomysłu uczczenia drzemki w miejscu publicznym. Święto to obchodzone jest od kilku lat w wielu miejscach na świecie, a sama celebracja publicznego spania polega ... »

  Dzień Kibica Cracovii

  Dzień Kibica Cracovii upamiętnia manifestacje na Basztowej w 2001 roku. Dzięki wiernym fanom Pasów udało się ocalić najstarszy klub piłkarski w Polsce (założony został 13 czerwca 1906 roku).

 • Dzień Chorób Rzadkich

  Dzień Chorób Rzadkich ma na celu podniesienie świadomości o chorobach rzadkich i ich wpływie na życie pacjentów oraz społeczeństwa. Na świecie obchodzone jest od 2008 roku z inicjatywy Europejskiej Federacji Rodziców Pacjentów i Pacjentów z rzadkimi chorobami (EURORDIS). W Polsce odbył się po raz pierwszy w 2010 roku.

  Dzień Żaby

  To święto, które wypada 29 lutego, a więc raz na cztery lata. Tym bardziej żal je przegapić. Najhuczniej jest obchodzone w USA, gdzie z okazji Dnia Żaby odbywa się wiele imprez. Żaba nie bez powodu ma swoje własne święto - spełnia ważną rolę w ekosystemie oraz jest symbolem szczęścia.

  Dzień Tosta

  Tosty są świetnym pomysłem na pożywne śniadanie. To uniwersalne danie posiada swój dzień w kalendarzu. Dzień Tosta daje nieograniczoną możliwość spożywania tych pyszności zarówno na słodko, jak i na słono.

 • Marzec 2024

 • Międzynarodowy Dzień Walki przeciwko Zbrojeniom Atomowym

  To inicjatywa, która jest sprzeciwem wobec zbrojeń atomowych, ale i upamiętnia ofiary broni jądrowej. 1 marca 1954 roku amerykańska armia przeprowadziła akcję Castle Bravo, która polegała na zdetonowaniu eksperymentalnej bomby wodorowej. W wyniku nieudanej próby skażonych zostało około 300 osób.

  Światowy Dzień Obrony Cywilnej

  Święto ustanowiła Międzynarodowa Organizacja Obrony Cywilnej (ICDO). Upamiętnia ono wejście w życie konstytucji ICDO, jako organizacji międzyrządowej w 1972 roku. Obchody Dnia mają na celu podkreślenie znaczenia obrony cywilnej i podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat samoobrony, a także docenienie wszystkich służb odpowiedzialnych za zwalczanie klęsk żywiołowych.

  Światowy Dzień Świadomości Autoagresji

  Autoagresja to dość specyficzne zagadnienie, gdyż polega na zrobieniu sobie psychicznej albo fizycznej szkody. Może to być zarówno cięcie swojego ciała, połykanie ostrych przedmiotów, czy nawet prowokowanie innych osób.

  Dzień Puszystych

  Odchudzanie to grubsza sprawa, zwłaszcza w czasach niebezpiecznie wychudzonych modelek i Photoshopa. Dzień Puszystych ma za zadanie uświadomić, że duże też może być piękne. Trudno oprzeć ... »

  Dzień Piegów

  Dziś świętuje każdy, kto ma piegi! Warto się nimi szczycić, nieprzypadkowo w tej elitarnej grupie są tacy ulubieńcy dzieci jak Pippi Langstrumpf czy Pan Kleks.

  Zero dla Dyskryminacji

  Główny przekaz Dnia Bez Dyskryminacji to zachęta do promowania i świętowania różnorodności oraz odrzucenia wszelkich form dyskryminacji. Dzień ten ma na celu zwiększenie świadomości na temat problemu dyskryminacji oraz przypomnienie ludziom, że każda forma dyskryminacji jest naruszeniem praw człowieka i przeszkodą w osiągnięciu równości i sprawiedliwości społecznej. Dzień Bez Dyskryminacji ma na celu zainspirowanie ludzi do podjęcia działań, które pomogą w budowaniu bardziej zintegrowanego i równego świata, w którym każdy człowiek jest traktowany z szacunkiem i godnością.

  Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

  Żołnierze wyklęci dopiero kilkadziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej zostali należycie docenieni za walkę o Polskę. 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", który upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Polsce.

  Między­na­ro­dowy Dzień Przy­tu­la­nia Biblio­te­ka­rza

  Jak sama nazwa wskazuje, w ten dzień wypadałoby podziękować pracownikom naszej biblioteki. Nie tylko pomagają nam w wyborze ciekawej lektury, ale i przymykają oko, gdy nieco spóźnimy się z oddaniem książki.

  Dzień Wiedzy o Samookaleczeniach

  To inicjatywa, które ma na celu podnosić wiedzę o samookaleczeniach. Jest to coraz poważniejszy problem, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Umyślne uszkadzanie własnego ciała jest najczęściej wynikiem depresji i niskim poczuciem własnej wartości.

  Międzynarodowy Dzień Wózka Inwalidzkiego

  W Międzynarodowy Dzień Wózka Inwalidzkiego ze wszystkich fundacji i stowarzyszeń płynie przekaz, że ludzie sparaliżowani powinni być traktowani z szacunkiem. Zwraca się też uwagę na trudności z jakimi te osoby spotykają się w swoim codziennym życiu.

  Dzień Doceniania Pracownika

  Dzień Doceniania Pracownika to świetna okazja, aby wyrazić wdzięczność i uhonorować pracowników za ich ciężką pracę i zaangażowanie w rozwój firmy lub organizacji. To święto obchodzone co roku w pierwszy piątek marca, które przypomina o potrzebie motywowania i doceniania pracowników. Dlatego warto w tym dniu zorganizować imprezę, wręczyć nagrody lub podziękować pracownikom osobiście za ich trudną i wymagającą pracę.

  Światowy Dzień Modlitwy

  Światowy Dzień Modlitwy to coroczne wydarzenie, kiedy chrześcijanie z całego świata zbierają się, by wspólnie modlić się i reflektować nad danym tematem. Każdego roku inny kraj pełni rolę gospodarza i przygotowuje modlitwy oraz materiały do nabożeństwa, które są udostępniane innym krajom. Celem tego dnia jest jednoczenie ludzi na całym świecie, modlitwa w intencji pokoju i zrozumienie różnych kultur i wyznań.

 • Dzień Staroci

  Starocie to przedmioty, które mają swój niewątpliwy urok. Często wiążą się z nimi jakieś ciekawe wspomnienia i historie, a sam wygląd jest niepowtarzalny. Może dziś warto przeszukać strych albo piwnicę w poszukiwaniu jakiegoś zakurzone okazu?

  Dzień Dyskordii

  Nie lubisz chaosu, zamętu i niezgody? To w Dzień Dyskordii lepiej zostań w domu. Dyskordia pochodzi od rzymskiej Bogini Eris, która kojarzona jest właśnie z nieporządkiem, chaosem. Ale kto wie? Może ludzie zreflektują się i tegoroczne obchody będą miały łagodny przebieg?

 • Międzynarodowy Dzień Pisarzy

  Międzynarodowy Dzień Pisarzy ustanowiony został w 1984 roku przez PEN Club. Jego celem jest promowanie literatury, oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. Przy okazji święta organizowane są spotkania autorskie oraz wieczory literackie.

  Światowy Dzień Dzikiej Przyrody

  Światowy Dzień Dzikiej Przyrody ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat konieczności ochrony dzikiej przyrody i działań na rzecz ochrony zagrożonych gatunków. To okazja do zwrócenia uwagi na problemy takie jak wyniszczenie lasów, zanieczyszczenie wód, zmiany klimatu, a także nielegalny handel dzikimi zwierzętami i roślinami. Ochrona dzikiej przyrody to nie tylko zadanie rządów i organizacji pozarządowych, ale również każdego z nas.

  Światowy Dzień Słuchu

  Głównym przekazem Światowego Dnia Słuchu 2023 jest potrzeba integracji opieki nad uchem i słuchem z podstawową opieką zdrowotną, aby umożliwić lepszą diagnostykę i leczenie problemów związanych z uchem i słuchem. Celem jest również zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia profilaktyki i regularnych badań słuchu w zapobieganiu utracie słuchu oraz zachęcanie do wprowadzania zmian w stylu życia, które korzystnie wpłyną na zdrowie ucha i słuchu.

 • Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV

  Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV ma na celu zwiększenie wiedzy o wirusie brodawczaka ludzkiego (HPV) i jego wpływie na zdrowie kobiet i mężczyzn. HPV jest jednym z najczęstszych wirusów przenoszonych drogą płciową i może prowadzić do nowotworów, takich jak rak szyjki macicy czy rak gardła. Dzień ten ma na celu zachęcenie do regularnych badań profilaktycznych oraz promowanie szczepień przeciwko HPV.

  Kaziuki

  Kaziuki, czyli dzień św. Kazimierza, to ważne święto ludowe wywodzące się z wileńskiej tradycji. W Polsce, Kaziuki są obchodzone przede wszystkim na Podlasiu.

  Międzynarodowy Dzień Mistrza Gry

  Mistrz gry to po prostu guru podczas rozgrywki w grach fabularnych. Ma pełną kontrolę nad światem gry, kreuje przygody oraz postacie. To jego umiejętności i wyobraźnia sprawiają, że fani RPG zapominają o bożym świecie. Dziś warto to docenić.

  Światowy Dzień Otyłości

  Celem Światowego Dnia Otyłości jest zwrócenie uwagi na problem otyłości oraz promowanie zdrowego stylu życia. Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, zwiększającą ryzyko chorób serca, cukrzycy, chorób układu krążenia i nowotworów. W ramach obchodów organizowane są akcje promujące aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie i edukację w zakresie otyłości. Warto pamiętać, że zdrowy styl życia powinien być stałym elementem naszej codzienności.

  Światowy Dzień Nauk Inżynieryjnych na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju

  Światowy Dzień Inżynierii na rzecz Zrównoważonego Rozwoju to okazja do świętowania inżynierii oraz wkładu inżynierów na rzecz lepszego, zrównoważonego świata. Dzień ten stanowi okazję do podkreślenia osiągnięć inżynierów i inżynierii we współczesnym świecie oraz poprawienia publicznego zrozumienia, jak inżynieria i technologia są kluczowe dla życia we współczesnym świecie.

  Dzień Gramatyki

  Dzień Gramatyki to coroczne święto poświęcone poprawności językowej i gramatyce. W tym dniu celebrowane jest piękno języka i zachęca się ludzi do poprawnego posługiwania się nim w mowie i piśmie. To doskonała okazja, aby podkreślić wagę gramatyki i jej znaczenie dla zrozumienia oraz komunikacji międzyludzkiej.

  Światowy Dzień Tenisa

  Jeśli kojarzysz Hurkacza, Nadala, Federera i Djokovica albo kibicujesz Świątek to pewnie ucieszysz się na to święto.

 • Dzień Teściowej

  Matki żon nigdy nie cieszyły się powszechnym uwielbieniem i szacunkiem. Od niepamiętnych czasów były głównymi bohaterkami niewybrednych żartów – stereotypowo przedstawiających je jako ... »

  Ogólnopolski Dzień Dentysty

  Ogólnopolski Dzień Dentysty to święto dedykowane stomatologom, którzy zajmują się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób jamy ustnej oraz uzębienia. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na znaczenie zdrowia jamy ustnej dla ogólnego zdrowia człowieka oraz na potrzebę regularnych wizyt u stomatologa.

  Dzień Doceniania

  Dzień Doceniania ma na celu zwrócenie uwagi na siłę pozytywnych słów. Doceniaj, nie oceniaj.

  Dzień Wiedzy o Dysocjacyjnych Zaburzenia Osobowości

  Osoby z zaburzeniami psychicznymi alienują się od reszty społeczeństwa, bo czują się odrzucone. Dzień Wiedzy o Dysocjacyjnych Zaburzeniach Osobowości ma na celu wzrost świadomości na czym polegają dysfunkcje u chorych osób i jak można im pomóc.

 • Europejski Dzień Logopedy

  Europejski Dzień Logopedy obchodzony jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Święto ma na celu zachęcenie rodziców, by nie zwlekali z konsultacją u specjalisty dziecka, które ma problem z mówieniem. W Polsce z tej okazji organizowany jest Dzień Bezpłatnej Diagnozy Logopedycznej.

  Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych

  To święto ma na celu uhonorować wszystkie bohaterskie osoby, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI wieku. 6 marca przypada rocznica śmierci Mosze Bejskiego inicjatora Ogrodów Sprawiedliwych w Jerozolimie.

  Dzień Olimpijczyka

  To święto jest hołdem dla ludzi, którzy ciężko trenują, by usłyszeć hymn swojego kraju na olimpijskim podium.

  Dzień Czystego Stołu

  Szczególnym miejscem, gdzie zwykle dość szybko tworzy się bałagan jest stół. W Dzień Czystego Stołu warto zwrócić uwagę co trzymamy na blacie i spróbować posegregować bibeloty, bo w porządku o wiele łatwiej jest się odnaleźć.

 • Dzień Płatków Śniadaniowych

  Dietetycy twierdzą, że śniadanie to najważniejszy posiłek. Dzień Płatków Śniadaniowych to dobry czas, aby zmienić rutynę i zamiast kanapek sięgnąć po płatki kukurydziane. To danie z dodatkiem mleka jest niezwykle pożywne i dostarcza witamin oraz wapnia.

 • Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet

  Pierwszy oficjalny Dzień Kobiet obchodzony był 28 lutego 1909 roku z inicjatywy Socjalistycznej Partii Ameryki. Za jego pierwowzór można przyjąć jednak obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Święto jest okazją, by za wszystko podziękować swoim kobietom ale i wyrazić szacunek dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.

  Dzień Rudych Osób

  Rude Osoby nigdy nie pozostają obojętne w społeczeństwie – jedni im trochę dokuczają z powodu koloru włosów, ale wielu innych uważa ich za osoby o ognistym temperamencie. Jedno jest pewne – dziś warto złożyć im życzenia! A może nawet przefarbować się na rudo?

Zobacz kalendarz świąt nietypowych na cały marzec

Nietypowe