Kalendarz świąt nietypowych

 • Maj 2022

 • Międzynarodowy Dzień Płynów do Mycia Naczyń

  Płyn do mycia naczyń to nieodłączny pomocnik w każdej kuchni. Dziś na jego cześć umyjmy cały stos naczyń!

  Światowy Dzień Metrologii

  Dzień Metrologii to wydarzenie, które upamiętnia podpisanie w 1875 roku Konwencji Metrycznej. Jest to instytucja zajmująca się ustalaniem wzorców i metod pomiarowych.

  Europejski Dzień Morza

  Podczas tego święta podkreślane jest znaczenie morza w życiu mieszkańców Europy, a podczas licznych konferencji i warsztatów debatuje się nad problemami gospodarki morskiej. Europejski Dzień Morza uchwalono w 2008 roku.

  Światowy Dzień Pszczół

  Światowy Dzień Pszczół ma co roku ten sam wydźwięk, czyli jeśli pszczoły wyginą to ludzie również. Jeśli komuś wydaje się to abstrakcją to wystarczy zagłębić się w temat jak ważną rolę pełnią te owady w ekosystemie. W związku z tym należy ograniczyć stosowanie preparatów chemicznych, które powodują śmierć pszczelich rodzin.

  Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy

  Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy ma promować nie tylko zdrowy styl życia, którego podstawą jest codzienna aktywność fizyczna, ale również pozytywny wpływ poruszania się na dwóch kółkach na środowisko.

 • Światowy Dzień Rozwoju Kulturalnego

  Święto ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2002 roku w myśl Powszechnej Deklaracji o Różnorodności Kulturowej. Jego misja to promocja kultury, różnorodności kulturowej i dziedzictwa kulturowego.

  Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej

  Święto ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2002 roku w myśl Powszechnej Deklaracji o Różnorodności Kulturowej. Jego misja to promocja kultury, różnorodności kulturowej i dziedzictwa kulturowego.

  Europejski Dzień Obszarów Natura 2000

  Program Natura 2000 chroni cenne, zagrożone w skali całej Europy obszary przyrodnicze. To miejsca, o które trzeba wyjątkowo dbać, gdyż są wyjątkowo piękne.

  Dzień Kadeta

  To święto, które ustanowił Marszałek Józef Piłsudski w 1930 roku. 21 maja to data rozpoczęcia walk na górze św. Anny w czasie III powstania śląskiego oraz rocznica śmierci najmłodszego z poległych kadetów, szesnastoletniego Karola Chodkiewicza.

  Dzień Odnawiania Znajomości

  Ilu jest takich ludzi, z którymi kiedyś śmialiśmy się do upadłego, przeżywaliśmy przygody? Jeśli dziś odnowimy kontakt choćby z jednym z nich, uznajmy to za sukces.

  Międzynarodowy Dzień Herbaty

  Międzynarodowy Dzień Herbaty jest obchodzony 21 maja. Data ta została oficjalne ustalona przez ONZ w 2019 roku a celem tego Święta nie jest bynajmniej picie herbaty

  Dzień Teścia

  Dzień Teścia obchodzimy w sobotę najbliższą dacie 22 maja. Dzień ten ma na celu okazanie szczególnej wdzięczności i podziękowań ojcom naszych żon i mężów.

  Dzień Wolnej Kultury

  Dzień Wolnej Kultury ma za zadanie zachęcić odbiorców do korzystania ze sztuki stworzonej przez wolnych artystów, rozpowszechniania jej, a także co ciekawe wnoszenia do niej swoich poprawek. W tym dniu twórcy wolnej kultury mają okazję do promocji swoich dzieł przed szerszą publicznością.

  Międzynarodowy Dzień Whisky

  Pomysłodawcą Światowego Dnia Whisky jest Blair Bowman, który pozazdrościł miłośnikom ginu swojego święta. W 2011 roku zarejestrował więc domenę WorldWhiskyDay.com i jak się okazało, inicjatywa wspólnego celebrowania ulubionego trunku zyskała wielu zwolenników. Uczcijmy dziś jego zdrowie szklaneczką whisky!

 • Dzień Praw Zwierząt

  22 maja 1997 roku największa kampania obywatelska na rzecz praw zwierząt w naszym kraju zorganizowana przez Klub Gaja zakończyła się sukcesem. Parlament uchwalił ustawę o ochronie zwierząt . Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy Dzień Praw Zwierząt.

  Dzień Pac-Mana

  Żółta kulka o imieniu Pac Man należy do najpopularniejszych i najgłodniejszych bohaterów gier komputerowych. Dziś ta ponadczasowa gra ma swoje święto.

  Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej

  To święto, które upamiętnia konferencję w Nairobi z 22 maja 1992 roku, kiedy to grupa robocza Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych zaprezentowała efekty pracy nad międzynarodową umową w zakresie ochrony bioróżnorodności. Święto ustanowiono w 2000 roku.

 • Międzynarodowy Dzień Końca Przetoki Położniczej

  Przetoka położnicza to uraz ginekologiczny pojawiający się w trakcie trudnych porodów. W Międzynarodowy Dzień Końca Przetoki Położniczej mówi się głośno o tym, że kobiety w ubogich krajach żyją z tym urazem, bo nie stać ich na kosztowne operacje. Ta sytuacja powinna się zmienić, dlatego sprawa ta jest nagłaśniana.

  Dzień Spedytora

  Spedytor to osoba, która organizuje przewóz towarów. Wybiera najlepszego kierowcę, załatwia wszystkie formalności i czuwa nad tym, by przesyłka dotarła bezpiecznie do miejsca docelowego. To dzięki nim są m. in. zaopatrzone półki sklepowe. Dziś życzymy im samych sukcesów!

  Światowy Dzień Żółwia

  Choć te zwierzęta są znane ze swojej długowieczności, to jednak nie przetrwają bez pomocy ludzi. Światowy Dzień Żółwia zainicjowany w 2000 roku przez American Tortoise Rescue może przyczynić się do ich ochrony.

  Dzień Wymiaru Sprawiedliwości

  To święto obchodzone na cześć Giovanniego Falcone, włoskiego sędziego śledczego który bezkompromisowo walczył z mafią sycylijską. 23 maja 1992 roku Falcone, jego żona oraz ochraniający ich funkcjonariusze policji zginęli w zamachu bombowym. Dzień Wymiaru Sprawiedliwości zainicjowało Europejskie Stowarzyszenie MEDEL „Sędziowie i Prokuratorzy na rzecz Demokracji i Wolności”, w Polsce koordynuje je Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”

 • Dzień Cyrylicy

  Cyrylica jest pismem alfabetycznym służącym do zapisu wielu języków słowiańskich. Wyzwanie na dzisiejsze święto? Napiszmy swoje imię cyrylicą!

  Europejski Dzień Parków Wodnych

  Z okazji tego święta warto wybrać się do któregoś z polskich Parków Wodnych. Najlepiej całą rodziną – zabawa gwarantowana!

  Europejski Dzień Parków Narodowych

  Świeto to wymyślono na cześć pierwszego parku narodowego w Europie, którym jest Sarek w Szwecji. Od 24 maja 1909 roku, kiedy powstał, na naszym kontynencie utworzono ponad 250 parków, w tym ponad 20 w Polsce.

  Dzień Ślimaka

  Ślimak ma wiele właściwości odżywczych, od setek lat uważany jest również za afrodyzjak. Nie dziwne więc że Francuzi uwielbiają je jeść. Pora by polubili je także Polacy.

  Święto Wojsk Specjalnych

  Wojska Specjalne to elitarna grupa żołnierzy, która bierze udział w najtrudniejszych operacjach wojskowych. 24 maja przypada rocznica ustawy z 2007 roku zgodnie z którą Wojska Specjalne uzyskały status odrębnego Rodzaju Sił Zbrojnych.

  Dzień Braci

  Braci się nie traci – to popularne powiedzenie zawsze będzie aktualne. Trzeba jednak dbać o swoje rodzeństwo, a przypadający 24 maja Dzień Braci (Brothers Day) skutecznie o tym przypomina.

 • Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

  Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego ma na celu zwrócenie uwagi na problem zaginięć dzieci i młodzieży. Ustanowił je w 1983 roku ówczesny Prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan, ku pamięci 6-letniego Etana Patza. Chłopiec zaginął 25 maja 1979 roku w dzielnicy SoHo w Nowym Yorku, nigdy go nie odnaleziono. Symbolem pamięci o zaginionych jest kwiat niezapominajki.

  Dzień Stemplarza

  Dzień Stemplarza to święto osób, których profesja jest obecnie mało znana. W dzisiejszych czasach rzadko używa się stempli, choć kiedyś był to popularny sposób np. na oznaczanie przesyłek. Dziś stemple można jeszcze spotkać na pismach urzędowych.

  Dzień Piwowara

  Piwowar to zawód, który pewnie chciałby wykonywać każdy mężczyzna. Ale czy to na pewno taka przyjemna praca? Warto dziś to sprawdzić.

  Dzień Ręcznika

  Święto to jest hołdem składanym pisarzowi science fiction Douglasowi Adamsowi. Jego fani noszą w ten dzień ręczniki, co jest nawiązaniem do słynnego dzieła Brytyjczyka „Autostopem przez Galaktykę”.

  Dzień Weterana

  Ludzie, którzy walczyli na wojnie zasługują na szacunek. Dzień Weterana ma zwrócić uwagę na problemy z jakimi zmagają się te osoby. Syndrom stresu pourazowego jest częstą przypadłością weteranów, która wyklucza ich z życia społecznego. Tak samo jak niepełnosprawność związana z urazami podczas misji.

  Dzień Wyzwolenia Afryki

  Święto upamiętnia I Konferencję Niepodległych Krajów Afryki oraz Akt założycielski Unii Afrykańskiej. Dzięki nim kraje z tego kontynentu uwolniły się od obcej dominacji i eksploatacji.

  Dzień Królewny

  To święto jest świetną okazją dla wszystkich mężczyzn, by wykazać się przed swoją królewną. Nie trzeba od razu pokonywać smoka, ale śniadanie do łóżka będzie mile widziane.

 • Dzień Samolotów z Papieru

  Te maszyny nie potrzebują paliwa do latania no i są znacznie tańsze w produkcji. Nie dziwi więc że są popularne na całym świecie. Skonstruowanie takiego modelu wcale nie jest jednak takie łatwe - warto spróbować bo to rozwija nasze zdolności manualne i kreatywność.

 • Dzień Samorządu Terytorialnego

  To święto uchwalone zostało przez Sejm RP w 2000 roku. Upamiętnia pierwsze wybory samorządowe w naszym kraju, które odbyły się 27 maja 1990 roku.

  Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

  Data obchodów Dnia Diagnosty Laboratoryjnego związana jest z odkryciem 27 maja 1961 roku kodu genetycznego przez amerykańskich naukowców. Badania nad rozszyfrowaniem informacji genetycznej trwały wiele lat, a naukowcy zostali nagrodzeni za swoje osiągniecie nagrodą Nobla. Dlatego 27 maja to świetna okazja, by przypomnieć o ludziach, od których tak bardzo zależy proces leczenia naszych pacjentów.

  Europejski Dzień Sąsiada

  Europejski Dzień Sąsiada jest obchodzony w ostatni piątek maja w ponad 30 krajach europejskich. Celem tego święta jest zadbanie o świetne relacje sąsiedzkie.

 • Dzień Bez Prezerwatywy

  Nie wiadomo, kto ustanowił 28 maja Dniem bez Prezerwatywy, wiadomo jednak, że jego czynne świętowanie może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Nie jest też do końca jasne, czy dzień ten ... »

  Światowy Dzień Raka Krwi

  Głównym celem Światowego Dnia Raka Krwi jest zwiększenie świadomości na temat nowotworu krwi oraz znaczenie profilaktycznych badań. Tego dnia organizatorzy zachęcają do okazywania wsparcia osobom chorym oraz oddawania szpiku kostnego. Symbolem świeta jest czerwony znak „&”.

  Światowy Dzień Hamburgera

  Ten smaczny fast-food z kotletem ma dziś swoje święto – czyli wiadomo już, co zjemy na obiad albo kolację.

  Dzień Higieny Podczas Miesiączki

  Podczas miesiączki odpowiednia higiena intymna jest bardzo ważna. W święto warto dowiedzieć się, jak o nią prawidłowo dbać, by zwiększyć swój komfort podczas tych trudnych dni.

  Dzień Amnesty International

  28 maja 1961 roku Peter Berenson przeczytał w gazecie artykuł o dwóch studentkach z Portugalii, które aresztowano pod pretekstem wzniesienia toastu za wolność. To był impuls do powstania międzynarodowej organizacji pozarządowej Amnesty International, która do dziś zaciekle walczy o prawa człowieka. W rocznicę jej powstania warto szczególnie promować te ideę wśród znajomych.

 • Dzień Działacza Kultury

  Francuski pisarz André Malraux powiedział ciekawe zdanie: „Kultura jest tym, co sprawiło, że człowiek stał się czymś innym niż tylko przypadkowym wydarzeniem w przyrodzie”. Dzień Działacza Kultury jest więc świetną okazją, by wyróżnić osoby zaangażowane w działalność kulturalną - twórców, artystów, animatorów.

  Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ

  Celem tego święta jest uhonorowanie wszystkich osób, które biorą udział w operacjach pokojowych ONZ. Za odwagę, poświęcenie i bezinteresowną pomoc.

  Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa

  Wydarzenie upamiętnia działania weteranów poza granicami Polski – żołnierzy, strażaków, policjantów czy funkcjonariuszy straży granicznej. Ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku, święto obchodzimy od 29 maja 2012 roku.

  Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego

  Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego ma na celu zwrócenie uwagi na temat schorzeń układu pokarmowego – profilaktyki, leczenia, wpływu na nasze codzienne życie. Organizatorem tego wydarzenia, czyli licznych konferencji, warsztatów jest Światowa Organizacja Gastroenterologii.

  Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu

  To święto zostało ustalone przez Papieża VI w czasach, kiedy nie było jeszcze Internetu. Dziś odgrywa on jednak równie dużą rolę w naszym życiu co inne środki masowego przekazu jak telewizja, radio i prasa. Data święta 24 stycznia związana jest ze wspomnieniem w Kościele katolickim św. Franciszka Selezego, który jest patronem dziennikarzy.

Zobacz kalendarz świąt nietypowych na cały maj

Nietypowe

© Copyright 2011-2022 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.