MENU

Kalendarz świąt

Kalendarz świąt nietypowych

 • Wrzesień 2021

 • Międzynarodowy Dzień Pokoju na Świecie

  Wojna nigdy nie przynosi żadnej ze stron konfliktu korzyści. Społeczeństwu mają to uświadamiać coroczne obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju na Świecie, podczas których zwraca się uwagę na trwające obecnie konflikty i ich tragiczne skutki dla ludności cywilnej.

  Dzień Służby Celnej

  Dzień Służby Celnej podkreśla ważną rolę jaką pełnią funkcjonariusze w ochronie granic i gospodarki ojczyzny. Pracownicy służby celnej są każdego dnia narażeni na atak ze strony przestępców, więc warto raz do roku docenić ich pracę.

  Międzynarodowy Dzień Pokoju

  Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju uroczyście rozpoczyna Sekretarz Generalny ONZ, który uderza w Dzwon Pokoju przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku. Celem święta jest promowanie pokoju na świecie i wzmocnienie idei globalnej współpracy.

  Światowy Dzień Choroby Alzheimera

  Ta choroba odbiera ludziom to co mają najcenniejsze – wspomnienia. Święto obchodzone od 1994 roku ma na celu szerzyć wiedzę o chorobie Alzheimera. W Polsce koordynatorem ruchu alzheimerowskiego jest Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

  Światowy Dzień Orderu Uśmiechu

  Order Uśmiechu to jedna z najcenniejszych nagród, przyznawana jest bowiem dorosłym przez dzieci. Na pomysł nadawania Orderu wpadła w 1968 roku redakcja „Kuriera Polskiego”, a w 1979 roku miał on już rangę międzynarodową.

  Międzynarodowy Dzień Modlitwy o Pokój

  27 października 1986 roku Jan Paweł II zaprosił do Asyżu przedstawicieli głównych religii świata i wyznań chrześcijańskich, aby wspólnie modlić się o pokój. Blisko 20 lat później to święto ekumeniczne na stałe wpisano do kalendarza pod datą 21 września.

  Dzień Kapsla

  Dzień Kapsla został ustanowiony dla podkreślenia roli butelkowego kapsla w kulturze.

 • Światowy Dzień bez Samochodu

  Kiedy w 1886 roku w Niemczech powstał pierwszy automobil, zaprojektowany przez Karla Benza, nikt nie przypuszczał, że niewiele ponad 100 lat później po całym globie jeździć będzie miliard ... »

  Światowy Dzień Nosorożca

  Święto to alarm dla całego świata - na naszej planecie występuje już jedynie 5 gatunków nosorożców, i aż 3 z nich są krytycznie zagrożone wyginięciem. Światowy Dzień Nosorożca obchodzimy od 2010 roku.

  Dzień Ćwiczenia Przed Lustrem Prośby o Podwyżkę Płacy

  Badania opinii wykazują, że Polacy niechętnie proszą o podwyżkę. Przyczyny są różne, skrępowanie, lęk przed szefem, niewiara w siebie. Przecież jeśli ktoś uważa, że bardzo stara ... »

 • Dzień Spadającego Liścia

  Pomysłodawcą Dnia Spadającego Liścia jest Jerzy Szewczyk, który słusznie zauważył, że jesienią brakuje wesołych, optymistycznych świąt, jak choćby wiosną. 23 września nie należy więc ze łzami żegnać lata, ale radośnie powitać nową porę roku.

  Międzynarodowy Dzień Języków Migowych

  Obchody Międzynarodowego Dnia Języków Migowych mają na celu popularyzację tej formy komunikacji, aby osoby niesłyszące mogły korzystać z większej ilości sklepów i usług. Im więcej ludzi nauczy się migać, tym osoby głuchonieme będą czuć się mniej wyalienowane w społeczeństwie.

 • Światowy Dzień Farmaceuty

  Światowy Dzień Farmaceuty obchodzony jest od 2010 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Farmaceutów Tureckich. Data obchodów upamiętnia powstanie Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej 25 września 1912 roku. Celem święta jest pokazanie pozytywnego wpływu farmaceutów na nasze zdrowie.

  Dzień Budowlańca

  Dzień Budowlańca to święto z długimi tradycjami, wywodzące się jeszcze z czasów przedwojennych. 25 września podczas centralnych obchodów spotykają się przedstawiciele z całej branży.

 • Ogólnopolski Dzień Aptekarza

  Święto Aptekarzy obchodzimy w dniu imienin św. Kosmy i Damiana, patronów aptekarzy. Święto jest dobrą okazją do tego, by odznaczyć zasłużonych przedstawicieli tego zawodu.

  Światowy Dzień Antykoncepcji

  W obchody tego dnia zaangażowanych jest kilkanaście organizacji pozarządowych, które za wspólny cel stawiają sobie kształtowanie świadomości seksualnej, zwłaszcza młodych ludzi, i ... »

  Światowy Dzień Królika

  Światowy Dzień Królika wywodzi się z Anglii, a jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy tych sympatycznych zwierzaków. A mają ich co niemiara – ludzie trzymają je w fatalnych warunkach, testują na nich leki i kosmetyki albo przeznaczają na mięso i futro. Święto jest okazją, by poprawić ich los.

  Europejski Dzień Języków (Międzynarodowy Dzień Języków Obcych)

  To święto ma na celu podkreślenie, jak ważne jest uczenie się języków obcych oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy.

  Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego

  Święto obchodzone od 1958 roku w ostatnią niedzielę września. Niedługo później dzień ten został rozszerzony do całego tygodnia. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi polityków, władz i ... »

  Światowy Dzień Rzek

  To święto, którego celem jest uświadamianie społeczeństwa na temat znaczenia rzek w naszym życiu oraz potrzeby ich ochrony. Na skalę globalną pierwszy raz zorganizowano je w 2005 roku, ale pomysłodawca Kanadyjczyk Mark Angelo już w latach 80. podejmował inicjatywy na rzecz ochrony rzek w swoim kraju.

  Święto Infrastruktury Wojskowej

  Nawet najbardziej waleczni żołnierze stoją na straconej pozycji, jeśli nie mają zaplecza w postaci rozbudowanej infrastruktury wojskowej. Im silniejsze bazy, sprzęt, tym większe bezpieczeństwo obywateli.

 • Światowy Dzień Turystyki

  Święto zostało ustanowione w 1979 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki działającej z ramienia ONZ. Obchody mają kształtować społeczną świadomość dotyczącą znaczenia i ... »

  Dzień Podziemnego Państwa Polskiego

  27 września 1939 roku w oblężonej Warszawie powołano organizację konspiracyjną Służba Zwycięstwu Polski. To zapoczątkowało powstanie Polskiego Państwa Podziemnego - fenomenu w dziejach nie tylko II wojny światowej.

  Święto Wojsk Obrony Terytorialnej

  W czasach pokoju żołnierze WOT zajmują się pomocą ludziom dotkniętym przez klęski żywiołowe lub epidemię. Święto Wojsk Obrony Terytorialnej to okazja do podziękowań dla żołnierzy ratujących życie innych ludzi w czasie zagrożenia.

 • Światowy Dzień Wścieklizny

  Pierwszy Światowy Dzień Wścieklizny zorganizowano w Atlancie, 8 września 2007 roku. Dziś to akcja znana na całym świecie, a jej celem jest podnoszenie świadomości na temat efektów tej choroby u zwierząt i ludzi oraz propagowanie wiedzy na temat jej zapobiegania i eliminowania.

  Międzynarodowy Dzień Tajniaka

  Święto wymyślone przez Majora Fydrycha i Pomarańczową Alternatywę ma charakter rozrywkowy, zamiarem pomysłodawców z pewnością nie jest robienie konkurencji tajnym służbom. Dziś z okazji wydarzenia warto nałożyć ciemne okulary, płaszcz, kapelusz a nawet zorganizować „niewinny” podsłuch.

  Światowy Dzień Jabłka

  Światowy Dzień Jabłka to najlepsza sposobność do pokazania ludziom jak wiele ten owoc ma im do zaoferowania. Jabłka są pełne witamin oraz błonnika. Ich jedzenie wpływa pozytywnie na odporność oraz zmniejsza ilość cholesterolu. Dlatego warto zachęcać wszystkich, aby jedli jabłka nie tylko od święta.

 • Dzień Kuriera i Przewoźnika

  Kurierzy i przewoźnicy swoje święto obchodzą od 2004 roku z inicjatywy przedsiębiorstw kurierskich. Data 29 września odnosi się do wspomnienia Kościele katolicki m św. Gabriela Archanioła, patrona kurierów i doręczycieli.

  Dzień Kawy

  Nieważna jaka – puszczalska, sypana czy mrożona – bez dobrej kawy dziś się nie obędzie. Albo pięciu….

  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

  To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

  Dzień Hipochondryka

  Dziś na znak solidarności z wszystkimi hipochondrykami warto zastanowić się co nam dolega? Bo przecież na pewno jesteśmy na coś chorzy, jakby inaczej?

  Światowy Dzień Serca

  Serce nie sługa... dlatego święto ma na celu zwiększenie świadomości społecznej odnośnie chorób serca oraz promowanie zdrowego stylu życia. Jest to inicjatywa Światowej Federacji Serca przy udziale Światowej Organizacji Zdrowia, UNESCO i UNICEF-u. W Polsce obchody organizowane są od 2002 roku przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Zobacz kalendarz świąt nietypowych na cały wrzesień Zobacz kalendarz świąt nietypowych na cały rok
© Copyright 2011-2021 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.