Kalendarz świąt nietypowych

 • Maj 2024

 • Dzień Cyrylicy

  Cyrylica jest pismem alfabetycznym służącym do zapisu wielu języków słowiańskich. Wyzwanie na dzisiejsze święto? Napiszmy swoje imię cyrylicą!

  Europejski Dzień Parków Wodnych

  Z okazji tego święta warto wybrać się do któregoś z polskich Parków Wodnych. Najlepiej całą rodziną – zabawa gwarantowana!

  Europejski Dzień Parków Narodowych

  Świeto to wymyślono na cześć pierwszego parku narodowego w Europie, którym jest Sarek w Szwecji. Od 24 maja 1909 roku, kiedy powstał, na naszym kontynencie utworzono ponad 250 parków, w tym ponad 20 w Polsce.

  Dzień Ślimaka

  Ślimak ma wiele właściwości odżywczych, od setek lat uważany jest również za afrodyzjak. Nie dziwne więc że Francuzi uwielbiają je jeść. Pora by polubili je także Polacy.

  Święto Wojsk Specjalnych

  Wojska Specjalne to elitarna grupa żołnierzy, która bierze udział w najtrudniejszych operacjach wojskowych. 24 maja przypada rocznica ustawy z 2007 roku zgodnie z którą Wojska Specjalne uzyskały status odrębnego Rodzaju Sił Zbrojnych.

  Dzień Braci

  Braci się nie traci – to popularne powiedzenie zawsze będzie aktualne. Trzeba jednak dbać o swoje rodzeństwo, a przypadający 24 maja Dzień Braci (Brothers Day) skutecznie o tym przypomina.

 • Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

  Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego ma na celu zwrócenie uwagi na problem zaginięć dzieci i młodzieży. Ustanowił je w 1983 roku ówczesny Prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan, ku pamięci 6-letniego Etana Patza. Chłopiec zaginął 25 maja 1979 roku w dzielnicy SoHo w Nowym Yorku, nigdy go nie odnaleziono. Symbolem pamięci o zaginionych jest kwiat niezapominajki.

  Dzień Stemplarza

  Dzień Stemplarza to święto osób, których profesja jest obecnie mało znana. W dzisiejszych czasach rzadko używa się stempli, choć kiedyś był to popularny sposób np. na oznaczanie przesyłek. Dziś stemple można jeszcze spotkać na pismach urzędowych.

  Dzień Piwowara

  Piwowar to zawód, który pewnie chciałby wykonywać każdy mężczyzna. Ale czy to na pewno taka przyjemna praca? Warto dziś to sprawdzić.

  Dzień Ręcznika

  Święto to jest hołdem składanym pisarzowi science fiction Douglasowi Adamsowi. Jego fani noszą w ten dzień ręczniki, co jest nawiązaniem do słynnego dzieła Brytyjczyka „Autostopem przez Galaktykę”.

  Dzień Weterana

  Ludzie, którzy walczyli na wojnie zasługują na szacunek. Dzień Weterana ma zwrócić uwagę na problemy z jakimi zmagają się te osoby. Syndrom stresu pourazowego jest częstą przypadłością weteranów, która wyklucza ich z życia społecznego. Tak samo jak niepełnosprawność związana z urazami podczas misji.

  Dzień Wyzwolenia Afryki

  Święto upamiętnia I Konferencję Niepodległych Krajów Afryki oraz Akt założycielski Unii Afrykańskiej. Dzięki nim kraje z tego kontynentu uwolniły się od obcej dominacji i eksploatacji.

  Dzień Królewny

  Dzień Królewny to magiczna przygoda, która nie kończy się wraz z zakończeniem tego dnia. To czas, kiedy celebrowane są marzenia, unikalność i wewnętrzna siła, która drzemie w każdej z nas. Pomimo że królewskie stroje zostają odłożone, nauczki i radość, które towarzyszyły nam w tym dniu, stają się częścią nas i przypominają, że jesteśmy wyjątkowe, odważne i pełne miłości. Dzień Królewny to nie tylko święto, to przypomnienie, że każda z nas ma niezwykłą zdolność do przekształcania świata na lepsze.

  Dzień Teścia

  Dzień Teścia obchodzimy w sobotę najbliższą dacie 22 maja. Dzień ten ma na celu okazanie szczególnej wdzięczności i podziękowań ojcom naszych żon i mężów.

 • Dzień Samolotów z Papieru

  Te maszyny nie potrzebują paliwa do latania no i są znacznie tańsze w produkcji. Nie dziwi więc że są popularne na całym świecie. Skonstruowanie takiego modelu wcale nie jest jednak takie łatwe - warto spróbować bo to rozwija nasze zdolności manualne i kreatywność.

 • Dzień Samorządu Terytorialnego

  To święto uchwalone zostało przez Sejm RP w 2000 roku. Upamiętnia pierwsze wybory samorządowe w naszym kraju, które odbyły się 27 maja 1990 roku.

  Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

  Data obchodów Dnia Diagnosty Laboratoryjnego związana jest z odkryciem 27 maja 1961 roku kodu genetycznego przez amerykańskich naukowców. Badania nad rozszyfrowaniem informacji genetycznej trwały wiele lat, a naukowcy zostali nagrodzeni za swoje osiągniecie nagrodą Nobla. Dlatego 27 maja to świetna okazja, by przypomnieć o ludziach, od których tak bardzo zależy proces leczenia naszych pacjentów.

 • Dzień Bez Prezerwatywy

  Nie wiadomo, kto ustanowił 28 maja Dniem bez Prezerwatywy, wiadomo jednak, że jego czynne świętowanie może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Nie jest też do końca jasne, czy dzień ten ... »

  Światowy Dzień Raka Krwi

  Głównym celem Światowego Dnia Raka Krwi jest zwiększenie świadomości na temat nowotworu krwi oraz znaczenie profilaktycznych badań. Tego dnia organizatorzy zachęcają do okazywania wsparcia osobom chorym oraz oddawania szpiku kostnego. Symbolem świeta jest czerwony znak „&”.

  Światowy Dzień Hamburgera

  Ten smaczny fast-food z kotletem ma dziś swoje święto – czyli wiadomo już, co zjemy na obiad albo kolację.

  Dzień Higieny Podczas Miesiączki

  Podczas miesiączki odpowiednia higiena intymna jest bardzo ważna. W święto warto dowiedzieć się, jak o nią prawidłowo dbać, by zwiększyć swój komfort podczas tych trudnych dni.

  Dzień Amnesty International

  28 maja 1961 roku Peter Berenson przeczytał w gazecie artykuł o dwóch studentkach z Portugalii, które aresztowano pod pretekstem wzniesienia toastu za wolność. To był impuls do powstania międzynarodowej organizacji pozarządowej Amnesty International, która do dziś zaciekle walczy o prawa człowieka. W rocznicę jej powstania warto szczególnie promować te ideę wśród znajomych.

 • Dzień Działacza Kultury

  Francuski pisarz André Malraux powiedział ciekawe zdanie: „Kultura jest tym, co sprawiło, że człowiek stał się czymś innym niż tylko przypadkowym wydarzeniem w przyrodzie”. Dzień Działacza Kultury jest więc świetną okazją, by wyróżnić osoby zaangażowane w działalność kulturalną - twórców, artystów, animatorów.

  Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ

  Celem tego święta jest uhonorowanie wszystkich osób, które biorą udział w operacjach pokojowych ONZ. Za odwagę, poświęcenie i bezinteresowną pomoc.

  Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa

  Wydarzenie upamiętnia działania weteranów poza granicami Polski – żołnierzy, strażaków, policjantów czy funkcjonariuszy straży granicznej. Ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku, święto obchodzimy od 29 maja 2012 roku.

  Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego

  Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego ma na celu zwrócenie uwagi na temat schorzeń układu pokarmowego – profilaktyki, leczenia, wpływu na nasze codzienne życie. Organizatorem tego wydarzenia, czyli licznych konferencji, warsztatów jest Światowa Organizacja Gastroenterologii.

 • Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

  Chwała wszystkim ludziom, którzy starają się stworzyć odrzuconym i osieroconym dzieciom dom z prawdziwego zdarzenia. Nie tylko w Dzień Rodzicielstwa Zastępczego.

  Światowy dzień soku

  Dzisiejszy dzień warto uczcić szklanką soku. Po pierwsze – są po prostu pyszne, pod drugie – soki owocowe i warzywne zawierają wiele witamin i składników mineralnych.

  Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego

  30 maja to dzień, w którym obchodzone jest Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. Ta przewlekła i niestety nieuleczalna choroba polega na nieprawidłowym przekazywaniu impulsów nerwowych.

 • Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego

  Dzięki pracownikom przemysłu spożywczego możemy zajadać się najróżniejszymi produktami - nabiałem, pieczywem, mięsem, rybami czy słodyczami. W dniu ich święta warto życzyć im wszystkiego najlepszego!

  Dzień Bociana Białego

  Bocian to ikona naszej kultury i tradycji. Od setek lat przynosi dzieci oraz zwiastuje wiosnę. Święto ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura" w 2003 roku ma na celu nie tylko docenienie tych ptaków, ale i podnoszenie świadomości odnośnie zagrożenia i potrzeby ochrony bocianów.

  Światowy Dzień bez Tytoniu

  Papierosy szkodzą naszemu organizmowi, a poza tym strasznie cuchną. Może więc w Światowy Dzień bez Tytoniu warto na poważnie skończyć z tym nałogiem?

  Światowy Dzień Bez Majtek

  To jedno z tych nietypowych świąt, które należy traktować z przymrużeniem oka. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu taki pomysł wywołał by trzęsienie ziemi, dzisiaj co najwyżej uśmiech. Tak czy inaczej, jest to akcja dla odważnych... »

  Międzynarodowy Dzień Cytrynówki

  Ten alkohol jest bardzo podstępny, bowiem jego pyszny smak sprawia, że bez wahania sięgamy po kolejny kieliszek. To wada czy zaleta?

  Dzień Rodzeństwa

  Brat lub siostra to taka osoba, którą kochamy, a jednocześnie kłócimy się z nią przy byle okazji. Bez rodzeństwa życie było jednak zdecydowanie nudniejsze, dziś warto więc pokazać najbliższym, że o nich pamiętamy.

  Dzień Projektanta Stron Internetowych

  Przeglądając strony w sieci ludzie nie zdają sobie sprawy, że za wygląd i funkcjonalność danego portalu odpowiadają osoby, które całymi dniami pracują nad tworzeniem takich miejsc w świecie online. Dzień Projektanta Stron Internetowych ma sprawić, że ludzie docenią pracę, której efekty widzą na ekranie komputera.

  Europejski Dzień Sąsiada

  Europejski Dzień Sąsiada jest obchodzony w ostatni piątek maja w ponad 30 krajach europejskich. Celem tego święta jest zadbanie o świetne relacje sąsiedzkie.

 • Czerwiec 2024

 • Dzień Mleka

  Święto na celu zwrócenie uwagi na korzyści, jakie dla naszego zdrowia przynosi codzienne spożywanie mleka i nabiału.

  Święto Bułki

  Nie bez powodu mówi się, że coś sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. Po prostu temu smakowi nie sposób się oprzeć. Dziś warto wcześnie wstać i kupić na śniadanie świeże, pachnące i pyszne bułki…

  Dzień bez Alkoholu

  Święto ustanowione przez rząd RP w 2006 roku, obchodzone w Polsce w Dzień Dziecka. Zgodnie z zapisem w ustawie, w dzień ten zachęca się do „podjęcia wszelkich działań zmierzających do ... »

  Święto Służby Ruchu Lotniczego

  Celem służby ruchu lotniczego jest zagwarantowanie bezpieczeństwa załogom i pasażerom statków powietrznych podczas lotu i manewrowaniu na lotniskach. Wszystkim pracownikom życzymy spokojnych dyżurów!

  Światowy Dzień Rodziców

  Wychowywanie pociechy to praca na pełen etat i życiowa misja. Nie można w trakcie z niej zrezygnować, kiedy pojawiają się trudności. Światowy Dzień Rodziców to dobra okazja, aby podziękować rodzicielom za opiekę i trud włożony w wychowanie.

 • Dzień bez Krawata

  Modę na przywdziewanie „zwisu męskiego ozdobnego” zapoczątkowali blisko 400 lat temu… chorwaccy najemnicy, którzy w czasie wojny trzydziestoletniej zwrócili na siebie uwagę, ... »

  Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych

  Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych powstał w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej #Usta-Pysk. Akcja, której inicjatorką jest Nela Mała Reporterka, ma na celu edukację dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie tego, jak prawidłowo należy udzielać pierwszej pomocy przedweterynaryjnej zwierzętom.

  Dzień Macochy

  Słowo Macocha nie kojarzy się najlepiej. Bajka o Kopciuszku miała w tym duże znaczenie. Tymczasem każdego roku w Polsce w rolę macochy wchodzi kilkadziesiąt tysięcy kobiet. Dzień Macochy jest dniem refleksji nad trudem wchodzenia w tą rolę, nad tym jaką rolę macochy odgrywaj w społeczeństwie i rodzinach. A przede wszytkim jest to okazja do świętowania w rodzinach. Drogie macochy, macoszki, przyszywane matki - WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!

  Dzień Chemika

  Początek temu wydarzeniu dało Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. Celem jest docenienie pracowników zakładów chemicznych i chemików z całej Polski. Z tej okazji organizowane są spotkania, koncerty i festyny.

Zobacz kalendarz świąt nietypowych na cały czerwiec