Kalendarz świąt nietypowych

 • Wrzesień 2024

 • Dzień Kombatanta

  Z pewnością można nazwać to święto dniem bohatera. Bo jak inaczej nazwać tych, którzy walczyli w obronie ojczyzny, rodaków ryzykując swoje życie, nierzadko tracąc zdrowie?

  Święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej

  Tradycje obchodów tego święta, choć z przerwami, sięgają okresu II Rzeczypospolitej. Obecnie przeciwlotnicy świętują 1 września, data ta upamiętnia pierwsze walki w obronie polskiego nieba w 1939 roku.

 • Dzień Wieżowców

  To wydarzenie jest świetną okazją, by zobaczyć świat i zrobić fotki z dachu wieżowca. Najwyższe budynki są bowiem w tym dniu otwarte dla każdego. Data obchodów upamiętnia urodziny architekta – wizjonera Louisa Sullivana.

 • Dzień Orzechów Makadamia

  Dzień Orzechów Makadamia zwraca uwagę na to, że powinniśmy jeść zdrowe przekąski zamiast batoników lub cukierków. Choć orzechy Makadamia w rzeczywistości są nasionami to zawierają mnóstwo witamin. W ich dniu można zjeść je na różne sposoby, ale najlepiej smakują prażone i polane białą czekoladą.

  Światowy Dzień Pozyskiwania Talentów

  Światowy Dzień Pozyskiwania Talentów to święto tak zwanych łowców głów, czyli osób, które zajmują się znajdywaniem ludzi o ponadprzeciętnych zdolnościach. W tym dniu warto też zastanowić się na rozwojem swoich talentów.

 • Dzień Walki z Prokrastynacją

  Czy załatwiłeś dzisiejsze ważne sprawy? Napisałeś wypracowanie, oddałeś projekt? Czy zamiast tego przeglądasz listę nietypowych świąt na www.kalbi.pl. Jeśli tak, koniecznie sprawdź czym jest Dzień Walki z Prokrastynacją.

 • Dzień Dobrych Wiadomości

  Nasze rodzime święto, ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Salonu 101 – środowiska zrzeszającego elity intelektualne i artystyczne. Dzień Dobrej Wiadomości ma być przeciwwagą do ... »

  Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji

  Edukacja należy do podstawowych narzędzi budowania każdego społeczeństwa. W biednych państwach jest to jednak duży problem, dlatego w ramach programów walki z analfabetyzmem corocznie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji.

  Dzień Marzyciela

  Dzień Marzyciela może być doskonałym czasem na refleksję na temat własnych marzeń. Marzenie jest piękną zdolnością każdego człowieka. Czemu więc tak często ludzie boją się marzyć, ... »

  Światowy Dzień Fizjoterapii

  Światowy Dzień Fizjoterapii ustanowiony został w 1996 roku przez Światową Konfederację Fizjoterapii. Jego celem jest podkreślenie roli fizjoterapii w leczeniu pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu i chorób wewnętrznych. Organizatorzy co roku wybierają inne hasło przewodnie, które promuje fizjoterapię i związane z nią zagadnienia.

  Światowy Dzień Wellbeingu

  Celem tego dnia jest szerzenie świadomości na temat na temat wellbeingu i inspirowanie ludzi do zwrócenia uwagi na swoje zdrowie i równowagę psychiczną.

 • Dzień Recyklingu Baterii

  Rocznica urodzin wynalazcy baterii Galvaniego została wybrana na Dzień Recyklingu Baterii. Akumulatory i baterie są używane w wielu urządzeniach. Po wyczerpaniu mogą stanowić źródło niebezpieczeństwa dla środowiska. Dlatego w tym dniu uświadamia się konsumentów, aby odpowiednio segregowali odpady i oddawali baterie w przeznaczonych do tego miejscach.

  Międzynarodowy Dzień Urody

  Już od starożytności ludzie głowili się nad tym aby wynaleźć specyfiki zachowujące urodę i zdrowy wygląd. Uroda jest nadal jednym z najważniejszych atutów, zwłaszcza wśród pań. Nie ... »

  Dzień Testera Oprogramowania

  Tester oprogramowania to osoba, która wręcz znęca się nad powierzonym produktem. Musi znaleźć wszystkie jego słabe strony, niedoróbki, a wszystko to raportuje. Bez ich pracy, pewnie ze złości na błędy aplikacji/programu niejeden z nas wyrzuciłby komputer przez okno. Święto obchodzimy na pamiątkę znalezienie pierwszego „buga” w historii w 1947 roku.

  Światowy Dzień FAS

  FAS to inaczej Alkoholowy zespół płodowy. Święto ma na celu uświadamianie kobiet, że picie alkoholu w ciąży jest niebezpieczne dla płodu. Pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS odbył się 9 września 1999 roku w Auckland w Nowej Zelandii, a w Polsce w 2001 roku.

 • Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

  Życie ludzkie jest największą wartością. Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom jest inicjatywą, mającą na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat zjawiska samobójstw, ich ... »

  Dzień Piłkarza

  Dzień Piłkarza upamiętnia zdobycie złotych medali olimpijskich w 1972 r. W finale turnieju olimpijskiego drużyna Polski zmierzyła się z Węgrami i wygrała 2:1.

 • Dzień Brukarza

  Dzień Brukarza został ustanowiony w celu wzmocnienia świadomości społecznej związanej z pracą w zawodzie brukarza, wymagającej od fachowców: starannego przygotowania, cierpliwości oraz ... »

  Święto Wojsk Lądowych

  Wojska Lądowe są największym rodzajem Sił Zbrojnych w naszym kraju. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie obrony przed atakiem lądowo-powietrznym. Święto obchodzone jest od 1996 roku, data 12 września upamiętnia odsiecz wiedeńską Jana III Sobieskiego w 1683 roku.

  Dzień Narodów Zjednoczonych dla Współpracy Południe-Południe

  Święto obchodzone od 2011 roku ustanowiło Zgromadzenie Ogólne ONZ. Upamiętnia ono Plan Działania dla Promocji i Realizowania Współpracy Technicznej pomiędzy krajami rozwijającymi się przyjęty w Argentynie w 1978 roku. Współpraca krajów południowych dotyczy wielu kwestii: politycznych, gospodarczych, społecznych, kulturowych, środowiskowych i technicznych.

  Dzień Programisty

  Obchodzony w 256. dzień roku, czyli 13 września (lub 12 w rok przestępny). Liczba 256 nie jest przypadkowa – symbolizuje ona wszystkie możliwe wartości bajta w 8-bitowej postaci, znanej ... »

 • Dzień Walki z Wypaleniem Zawodowym

  Pomysł na Dzień Walki z Wypaleniem Zawodowym powstał przy kampanii społecznej - Wypalenie Zawodowe na Celowniku, która zorganizowana została przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

  Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

  Obchodzony w drugą sobotę września – ustanowiony został w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża, jednej z największych organizacji humanitarnych na świecie. ... »

 • Dzień Prostaty

  W Polsce rak gruczołu krokowego zbiera co rok krwawe żniwa, należy do najczęstszych i najniebezpieczniejszych schorzeń. Dzień raka prostaty to kolejna okazja, by głośno krzyczeć o profilaktyce i badaniach.

  Międzynarodowy Dzień Demokracji

  Demokracja, czyli system rządów i forma sprawowania władzy, gdzie źródło władzy stanowi wola większości obywateli ma swój początek jeszcze w starożytnej Grecji. Święto ma na celu m. in. podniesienie świadomości społeczeństwa na jej temat i oddanie hołdu ludziom walczącym o prawa człowieka.

  Dzień Opakowań

  Dzień opakowań został ustanowiony przez Polską Izbę Opakowań w 2007 roku. Jego celem jest upowszechnienie wiedzy o znaczeniu opakowań w życiu współczesnego człowieka jak i całej gospodarce.

  Międzynarodowy Dzień Kropki

  Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce ... »

  Dzień Olewania Systemu

  Dziś można nie pójść do szkoły albo pracy, w jakimś stopniu uczcimy to święto. A może ktoś ma ciekawszy pomysł?

  Dzień Majonezu Kieleckiego

  Majonez w polskich domach posiada szczególny status i jako jeden z nielicznych wyrobów spożywczych wzbudza emocjonalny stosunek u konsumentów. Przed każdymi świętami w mediach toczą się ... »

  Dzień Doceniania Żony

  Kobiety pracują zawodowo, ale mają też dodatkowy etat, czyli prace domowe i opieka nad dziećmi. Dzień Doceniania Żony to idealna okoliczność, aby partnerzy zauważyli wysiłki pań i wynagrodzili im ich trud.

 • Dzień Bluesa

  Nasze rodzime święto, zainicjowane przez Polskie Stowarzyszenie Bluesowe, obchodzone od 2005 roku w dzień urodzin legendarnego B.B. Kinga. Z tej okazji w całym kraju organizowanych jest wiele ... »

  Dzień Maszynisty

  Pierwszy raz w Polsce, Dzień Maszynisty był obchodzony w 1996 roku w Czerwieńsku. Inicjatorem święta jest organizacja “Autonomiczne Europejskie Związki Zawodowe Maszynistów ALE” ... »

  Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej

  To święto uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 19 grudnia 1994 roku. Data obchodów -16 września upamiętnia podpisanie Protokołu Montrealskiego (1987) w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową. Celem święta jest propagowanie działań ochrony warstwy ozonowej.

 • Światowy Dzień Sybiraka

  17 września (w rocznicę napaści rosyjskiej na Polskę) w Szymbarku odbywa się zjazd Sybiraków z całego świata. Jest to okazja do wspólnych rozmów, jak i przypominania losów zesłańców.

  Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta

  Mylenie się jest rzeczą ludzką, ale w przypadku medycyny każda zła decyzja lekarza może mieć tragiczne skutki. Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta zwraca uwagę na błędy medyczne. Często poszkodowani chorzy nie wiedzą w jaki sposób domagać się swoich praw, więc w tym dniu udzielane są porady specjalistów i głośno mówi się o konkretnych przypadkach.

  Międzynarodowy Dzień Muzyki Country

  Międzynarodowy Dzień Muzyki Country to data, którą powinien zapamiętać każdy miłośnik kowbojskich melodii. W tym dniu na całym świecie odbywają się koncerty dla stałych wielbicieli oraz by zachęcić nowych słuchaczy do tego gatunku muzycznego.

 • Międzynarodowy Dzień Geologa

  W Międzynarodowym Dniu Geologa warto przyjrzeć się osobom wykonującym tą profesję. Nierzadko ociągnięcia geologów, choć mają duże znaczenie dla środowiska i gospodarki są niedoceniane. Dlatego ich dzień powinien sprawić, że więcej ludzi dowie się o tym zawodzie i geologowie będą cieszyć się większym szacunkiem.

  Światowy Dzień Monitoringu Wody

  Dzień Monitoringu Wody to ogólnoświatowa akcja, która ma na celu zaangażować obywateli w ochronę światowych zasobów wodnych, działań na rzecz czystości rzek, jezior oraz innych zbiorników wodnych. Święto ustanowiła Fundacja America's Clean Water w 2003 roku.

  Międzynarodowy Dzień Równej Płacy

  Międzynarodowy Dzień Równej Płacy został ogłoszony, aby społeczeństwo skierowało swoją uwagę na niesprawiedliwy system wynagrodzeń, który szczególnie godzi w kobiety. Niestety w XXI wieku nadal zdarza się, że panie pracujące na tych samych stanowiskach co mężczyźni zarabiają mniej.

  Dzień Pierwszej Miłości

  Człowiek może zakochać się w swoim życiu wiele razy, ale pierwsze uczucie pozostaje żywym wspomnieniem na zawsze. Dzień Pierwszej Miłości dla jednych stanowi możliwość retrospekcji do lat młodości, a dla innych może okazać się świętem triumfu uczucia, jeśli po kilkudziesięciu latach ludzie nadal są tylko z pierwszym partnerem.

 • Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk

  To święto, które ma na celu chronienie przyrody. W związku z rosnącymi cywilizacyjnymi potrzebami człowieka, znikają kolejne gatunki dzikiej fauny i flory. Data 19 września odnosi się do Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, podpisanej w 1979 roku w Bernie.

  Międzynarodowy Dzień Mówienia jak Pirat

  Pomysłodawcami Międzynarodowego Dnia Mówienia jak Pirat są Amerykanie John Bauer i Mark Summers. To żartobliwe święto ma na celu przekonanie społeczeństwa, by spojrzeli łaskawszym okiem na piratów. Dziś warto przebrać się w zbójeckie ciuchy, zasłonić jedno oko przepaską a znajomych witać marynarskim Ahoj!

  Dzień Emotikona

  :-)  :D  :P  ;)   XD   :o   :*  <3  B)  :S  (-.-)   :)  :/  c(:  ^-^  o.0   :(  :] :> :I  %)  :))  =)  :3   8)   =D  ;-)  (^.-)  :-[  ... »             

  Dzień Pracowników Służby BHP

  Niekiedy pracownicy się na nich denerwują, np. kiedy zwrócą uwagę za brak kasku. Prawda jest jednak taka, że dzięki ich wiedzy mamy większe szanse, by uniknąć wypadku w pracy.

 • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

  Inicjatywa Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka wyszła od dyrektorów łódzkich przedszkoli. Święto zostało ustanowione uchwałą sejmu z dnia 13 września 2013. Podczas pierwszych obchodów w ... »

  Światowy Dzień Kierownika

  Na każdym przełożonym ciąży spora odpowiedzialność. Pracownicy często widzą tylko ułamek pracy swoich szefów. W Światowy Dzień Kierownika można przychylnym okiem spojrzeć na zwierzchnika i złożyć mu życzenia, aby poczuł się miło.

 • Dzień Służby Celnej

  Dzień Służby Celnej podkreśla ważną rolę jaką pełnią funkcjonariusze w ochronie granic i gospodarki ojczyzny. Pracownicy służby celnej są każdego dnia narażeni na atak ze strony przestępców, więc warto raz do roku docenić ich pracę.

  Międzynarodowy Dzień Pokoju

  Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju uroczyście rozpoczyna Sekretarz Generalny ONZ, który uderza w Dzwon Pokoju przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku. Celem święta jest promowanie pokoju na świecie i wzmocnienie idei globalnej współpracy.

  Światowy Dzień Choroby Alzheimera

  Ta choroba odbiera ludziom to co mają najcenniejsze – wspomnienia. Święto obchodzone od 1994 roku ma na celu szerzyć wiedzę o chorobie Alzheimera. W Polsce koordynatorem ruchu alzheimerowskiego jest Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

  Światowy Dzień Orderu Uśmiechu

  Order Uśmiechu to jedna z najcenniejszych nagród, przyznawana jest bowiem dorosłym przez dzieci. Na pomysł nadawania Orderu wpadła w 1968 roku redakcja „Kuriera Polskiego”, a w 1979 roku miał on już rangę międzynarodową.

  Międzynarodowy Dzień Modlitwy o Pokój

  27 października 1986 roku Jan Paweł II zaprosił do Asyżu przedstawicieli głównych religii świata i wyznań chrześcijańskich, aby wspólnie modlić się o pokój. Blisko 20 lat później to święto ekumeniczne na stałe wpisano do kalendarza pod datą 21 września.

  Dzień Kapsla

  Dzień Kapsla został ustanowiony dla podkreślenia roli butelkowego kapsla w kulturze.

  Dzień Wolnego Oprogramowania

  Dzień Wolnego Oprogramowania obchodzony jest, aby podkreślić ważną rolę jaką odgrywa w informatyce oprogramowanie, które użytkownicy mogą swobodnie modyfikować, ulepszać i rozpowszechniać. Na początku dony komputerów istniało tylko taka forma programowania, ale z czasem pojawiło się własnościowe.

  Światowy Dzień Dawcy Szpiku

  W Światowy Dzień Dawcy Szpiku organizacje propagują pomoc bliźniakom genetycznym. Dla ludzi chorujących na białaczkę nie ma lepszej terapii niż przeszczep szpiku. Jednak uzyskanie dawcy zgodnego pod względem genetyki jest niesamowicie trudne. Dlatego w tym dniu zachęca się do zrobienia wymazu i rejestracji w bazie dawców.

 • Światowy Dzień bez Samochodu

  Kiedy w 1886 roku w Niemczech powstał pierwszy automobil, zaprojektowany przez Karla Benza, nikt nie przypuszczał, że niewiele ponad 100 lat później po całym globie jeździć będzie miliard ... »

  Światowy Dzień Nosorożca

  Święto to alarm dla całego świata - na naszej planecie występuje już jedynie 5 gatunków nosorożców, i aż 3 z nich są krytycznie zagrożone wyginięciem. Światowy Dzień Nosorożca obchodzimy od 2010 roku.

  Dzień Ćwiczenia Przed Lustrem Prośby o Podwyżkę Płacy

  Badania opinii wykazują, że Polacy niechętnie proszą o podwyżkę. Przyczyny są różne, skrępowanie, lęk przed szefem, niewiara w siebie. Przecież jeśli ktoś uważa, że bardzo stara ... »

 • Dzień Spadającego Liścia

  Pomysłodawcą Dnia Spadającego Liścia jest Jerzy Szewczyk, który słusznie zauważył, że jesienią brakuje wesołych, optymistycznych świąt, jak choćby wiosną. 23 września nie należy więc ze łzami żegnać lata, ale radośnie powitać nową porę roku.

  Międzynarodowy Dzień Języków Migowych

  Obchody Międzynarodowego Dnia Języków Migowych mają na celu popularyzację tej formy komunikacji, aby osoby niesłyszące mogły korzystać z większej ilości sklepów i usług. Im więcej ludzi nauczy się migać, tym osoby głuchonieme będą czuć się mniej wyalienowane w społeczeństwie.

 • Dzień Stylistów Rzęs

  Styliści rzęs, technicy rzęs, artyści rzęs- jakkolwiek chcesz ich nazwać - to ich dzień. To nie tylko dzień, w którym styliści i klienci celebrują tych, którzy robią to z miłości, ale także podkreśla rolę tego zawodu.

 • Światowy Dzień Farmaceuty

  Światowy Dzień Farmaceuty, inicjatywa Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej (FIP), jest hołdem dla profesjonalistów zdrowia, którzy każdego dnia dbają o nasze zdrowie. To okazja, aby docenić wkład farmaceutów w poprawę zdrowia na całym świecie i podkreślić znaczenie ich pracy.

  Dzień Budowlańca

  Dzień Budowlańca to święto z długimi tradycjami, wywodzące się jeszcze z czasów przedwojennych. 25 września podczas centralnych obchodów spotykają się przedstawiciele z całej branży.

 • Ogólnopolski Dzień Aptekarza

  Święto Aptekarzy obchodzimy w dniu imienin św. Kosmy i Damiana, patronów aptekarzy. Święto jest dobrą okazją do tego, by odznaczyć zasłużonych przedstawicieli tego zawodu.

  Światowy Dzień Antykoncepcji

  W obchody tego dnia zaangażowanych jest kilkanaście organizacji pozarządowych, które za wspólny cel stawiają sobie kształtowanie świadomości seksualnej, zwłaszcza młodych ludzi, i ... »

  Światowy Dzień Królika

  Światowy Dzień Królika wywodzi się z Anglii, a jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy tych sympatycznych zwierzaków. A mają ich co niemiara – ludzie trzymają je w fatalnych warunkach, testują na nich leki i kosmetyki albo przeznaczają na mięso i futro. Święto jest okazją, by poprawić ich los.

  Europejski Dzień Języków (Międzynarodowy Dzień Języków Obcych)

  To święto ma na celu podkreślenie, jak ważne jest uczenie się języków obcych oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy.

  Światowy Dzień Morza

  Światowy Dzień Morza ma na celu uświadamianie społeczeństwa i rządów, jak ważna jest ochrona środowiska morskiego. Data obchodów upamiętnia rocznicę podpisania Konwencji, na mocy której powołano Międzynarodową Organizację Morską.

 • Światowy Dzień Turystyki

  Święto zostało ustanowione w 1979 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki działającej z ramienia ONZ. Obchody mają kształtować społeczną świadomość dotyczącą znaczenia i ... »

  Dzień Podziemnego Państwa Polskiego

  27 września 1939 roku w oblężonej Warszawie powołano organizację konspiracyjną Służba Zwycięstwu Polski. To zapoczątkowało powstanie Polskiego Państwa Podziemnego - fenomenu w dziejach nie tylko II wojny światowej.

  Święto Wojsk Obrony Terytorialnej

  W czasach pokoju żołnierze WOT zajmują się pomocą ludziom dotkniętym przez klęski żywiołowe lub epidemię. Święto Wojsk Obrony Terytorialnej to okazja do podziękowań dla żołnierzy ratujących życie innych ludzi w czasie zagrożenia.

 • Światowy Dzień Wścieklizny

  Pierwszy Światowy Dzień Wścieklizny zorganizowano w Atlancie, 8 września 2007 roku. Dziś to akcja znana na całym świecie, a jej celem jest podnoszenie świadomości na temat efektów tej choroby u zwierząt i ludzi oraz propagowanie wiedzy na temat jej zapobiegania i eliminowania.

  Międzynarodowy Dzień Tajniaka

  Święto wymyślone przez Majora Fydrycha i Pomarańczową Alternatywę ma charakter rozrywkowy, zamiarem pomysłodawców z pewnością nie jest robienie konkurencji tajnym służbom. Dziś z okazji wydarzenia warto nałożyć ciemne okulary, płaszcz, kapelusz a nawet zorganizować „niewinny” podsłuch.

  Światowy Dzień Jabłka

  Światowy Dzień Jabłka to najlepsza sposobność do pokazania ludziom jak wiele ten owoc ma im do zaoferowania. Jabłka są pełne witamin oraz błonnika. Ich jedzenie wpływa pozytywnie na odporność oraz zmniejsza ilość cholesterolu. Dlatego warto zachęcać wszystkich, aby jedli jabłka nie tylko od święta.

 • Dzień Kuriera i Przewoźnika

  Kurierzy i przewoźnicy swoje święto obchodzą od 2004 roku z inicjatywy przedsiębiorstw kurierskich. Data 29 września odnosi się do wspomnienia Kościele katolicki m św. Gabriela Archanioła, patrona kurierów i doręczycieli.

  Dzień Kawy

  Nieważna jaka – puszczalska, sypana czy mrożona – bez dobrej kawy dziś się nie obędzie. Albo pięciu….

  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

  To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

  Dzień Hipochondryka

  Dziś na znak solidarności z wszystkimi hipochondrykami warto zastanowić się co nam dolega? Bo przecież na pewno jesteśmy na coś chorzy, jakby inaczej?

  Światowy Dzień Serca

  Serce nie sługa... dlatego święto ma na celu zwiększenie świadomości społecznej odnośnie chorób serca oraz promowanie zdrowego stylu życia. Jest to inicjatywa Światowej Federacji Serca przy udziale Światowej Organizacji Zdrowia, UNESCO i UNICEF-u. W Polsce obchody organizowane są od 2002 roku przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

  Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego

  Święto obchodzone od 1958 roku w ostatnią niedzielę września. Niedługo później dzień ten został rozszerzony do całego tygodnia. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi polityków, władz i ... »

  Światowy Dzień Rzek

  To święto, którego celem jest uświadamianie społeczeństwa na temat znaczenia rzek w naszym życiu oraz potrzeby ich ochrony. Na skalę globalną pierwszy raz zorganizowano je w 2005 roku, ale pomysłodawca Kanadyjczyk Mark Angelo już w latach 80. podejmował inicjatywy na rzecz ochrony rzek w swoim kraju.

  Święto Infrastruktury Wojskowej

  Nawet najbardziej waleczni żołnierze stoją na straconej pozycji, jeśli nie mają zaplecza w postaci rozbudowanej infrastruktury wojskowej. Im silniejsze bazy, sprzęt, tym większe bezpieczeństwo obywateli.

 • Dzień Chłopaka

  Dzień Chłopaka obchodzony jest w Polsce 30 września. To święto, bez wyjątku, wszystkich przedstawicieli płci męskiej. W końcu nawet dorośli faceci w głębi duszy wciąż są dziećmi.

  Międzynarodowy Dzień Tłumacza

  Gdyby nie Wieża Babel, ich zawód byłby pewnie niepotrzebny. Ale jest zupełnie odwrotnie - w erze postępującej globalizacji staję się on coraz istotniejszy. Święto obchodzone jest 30 września w dniu wspomnienia patrona tłumaczy św. Hieronima, który przetłumaczył Biblię.

  Światowy Dzień Copywritera

  Zawód copywritera cieszy się ostatnio coraz większą popularnością, szczególnie wśród młodych ludzi preferujących pracę zdalną. Tak istotny dla współczesnego rynku zawód zasługuje na ... »

  Dzień Archiwisty

  Dzień Archiwisty ma zwracać uwagę na pracę osób, których na co dzień nie zauważamy. Archiwiści nie mają dużego kontaktu z petentami, ale zadania, które realizują są niezwykle ważne, dlatego warto podkreślić znaczenie tej profesji.

Zobacz kalendarz świąt nietypowych na październik 2024