MENU

Kalendarz świąt

Kalendarz świąt nietypowych

 • Dzień Wieżowców

  To wydarzenie jest świetną okazją, by zobaczyć świat i zrobić fotki z dachu wieżowca. Najwyższe budynki są bowiem w tym dniu otwarte dla każdego. Data obchodów upamiętnia urodziny architekta – wizjonera Louisa Sullivana.

 • Dzień Walki z Prokrastynacją

  Czy załatwiłeś dzisiejsze ważne sprawy? Napisałeś wypracowanie, oddałeś projekt? Czy zamiast tego przeglądasz listę nietypowych świąt na www.kalbi.pl. Jeśli tak, koniecznie sprawdź czym jest Dzień Walki z Prokrastynacją.

 • Dzień Dobrych Wiadomości

  Nasze rodzime święto, ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Salonu 101 – środowiska zrzeszającego elity intelektualne i artystyczne. Dzień Dobrej Wiadomości ma być przeciwwagą do ... »

  Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji

  Edukacja należy do podstawowych narzędzi budowania każdego społeczeństwa. W biednych państwach jest to jednak duży problem, dlatego w ramach programów walki z analfabetyzmem corocznie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji.

  Dzień Marzyciela

  Dzień Marzyciela może być doskonałym czasem na refleksję na temat własnych marzeń. Marzenie jest piękną zdolnością każdego człowieka. Czemu więc tak często ludzie boją się marzyć, ... »

  Światowy Dzień Fizjoterapii

  Światowy Dzień Fizjoterapii ustanowiony został w 1996 roku przez Światową Konfederację Fizjoterapii. Jego celem jest podkreślenie roli fizjoterapii w leczeniu pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu i chorób wewnętrznych. Organizatorzy co roku wybierają inne hasło przewodnie, które promuje fizjoterapię i związane z nią zagadnienia.

  Światowy Dzień Wellbeingu

  Celem tego dnia jest szerzenie świadomości na temat na temat wellbeingu i inspirowanie ludzi do zwrócenia uwagi na swoje zdrowie i równowagę psychiczną.

 • Międzynarodowy Dzień Urody

  Już od starożytności ludzie głowili się nad tym aby wynaleźć specyfiki zachowujące urodę i zdrowy wygląd. Uroda jest nadal jednym z najważniejszych atutów, zwłaszcza wśród pań. Nie ... »

  Dzień Testera Oprogramowania

  Tester oprogramowania to osoba, która wręcz znęca się nad powierzonym produktem. Musi znaleźć wszystkie jego słabe strony, niedoróbki, a wszystko to raportuje. Bez ich pracy, pewnie ze złości na błędy aplikacji/programu niejeden z nas wyrzuciłby komputer przez okno. Święto obchodzimy na pamiątkę znalezienie pierwszego „buga” w historii w 1947 roku.

  Światowy Dzień FAS

  FAS to inaczej Alkoholowy zespół płodowy. Święto ma na celu uświadamianie kobiet, że picie alkoholu w ciąży jest niebezpieczne dla płodu. Pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS odbył się 9 września 1999 roku w Auckland w Nowej Zelandii, a w Polsce w 2001 roku.

 • Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk

  To święto, które ma na celu chronienie przyrody. W związku z rosnącymi cywilizacyjnymi potrzebami człowieka, znikają kolejne gatunki dzikiej fauny i flory. Data 19 września odnosi się do Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, podpisanej w 1979 roku w Bernie.

  Międzynarodowy Dzień Mówienia jak Pirat

  Pomysłodawcami Międzynarodowego Dnia Mówienia jak Pirat są Amerykanie John Bauer i Mark Summers. To żartobliwe święto ma na celu przekonanie społeczeństwa, by spojrzeli łaskawszym okiem na piratów. Dziś warto przebrać się w zbójeckie ciuchy, zasłonić jedno oko przepaską a znajomych witać marynarskim Ahoj!

  Dzień Emotikona

  :-) :D :P ;) XD :o :* <3 B) :S (-.-) :) :/ c(: ^-^ o.0 :( :] :> :I %) :)) =) :3 8) =D ;-) (^.-) :-[ (•^.^•) ... »

  Dzień Pracowników Służby BHP

  Niekiedy pracownicy się na nich denerwują, np. kiedy zwrócą uwagę za brak kasku. Prawda jest jednak taka, że dzięki ich wiedzy mamy większe szanse, by uniknąć wypadku w pracy.

 • Międzynarodowy Dzień Pokoju

  Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju uroczyście rozpoczyna Sekretarz Generalny ONZ, który uderza w Dzwon Pokoju przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku. Celem święta jest promowanie pokoju na świecie i wzmocnienie idei globalnej współpracy.

  Światowy Dzień Choroby Alzheimera

  Ta choroba odbiera ludziom to co mają najcenniejsze – wspomnienia. Święto obchodzone od 1994 roku ma na celu szerzyć wiedzę o chorobie Alzheimera. W Polsce koordynatorem ruchu alzheimerowskiego jest Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

  Światowy Dzień Orderu Uśmiechu

  Order Uśmiechu to jedna z najcenniejszych nagród, przyznawana jest bowiem dorosłym przez dzieci. Na pomysł nadawania Orderu wpadła w 1968 roku redakcja „Kuriera Polskiego”, a w 1979 roku miał on już rangę międzynarodową.

  Międzynarodowy Dzień Modlitwy o Pokój

  27 października 1986 roku Jan Paweł II zaprosił do Asyżu przedstawicieli głównych religii świata i wyznań chrześcijańskich, aby wspólnie modlić się o pokój. Blisko 20 lat później to święto ekumeniczne na stałe wpisano do kalendarza pod datą 21 września.

  Dzień Kapsla

  Dzień Kapsla został ustanowiony dla podkreślenia roli butelkowego kapsla w kulturze.

 • Światowy Dzień bez Samochodu

  Kiedy w 1886 roku w Niemczech powstał pierwszy automobil, zaprojektowany przez Karla Benza, nikt nie przypuszczał, że niewiele ponad 100 lat później po całym globie jeździć będzie miliard ... »

  Światowy Dzień Nosorożca

  Święto to alarm dla całego świata - na naszej planecie występuje już jedynie 5 gatunków nosorożców, i aż 3 z nich są krytycznie zagrożone wyginięciem. Światowy Dzień Nosorożca obchodzimy od 2010 roku.

  Dzień Ćwiczenia Przed Lustrem Prośby o Podwyżkę Płacy

  Badania opinii wykazują, że Polacy niechętnie proszą o podwyżkę. Przyczyny są różne, skrępowanie, lęk przed szefem, niewiara w siebie. Przecież jeśli ktoś uważa, że bardzo stara ... »

 • Światowy Dzień Farmaceuty

  Światowy Dzień Farmaceuty obchodzony jest od 2010 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Farmaceutów Tureckich. Data obchodów upamiętnia powstanie Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej 25 września 1912 roku. Celem święta jest pokazanie pozytywnego wpływu farmaceutów na nasze zdrowie.

  Dzień Budowlańca

  Dzień obchodzony już za czasów PRL-u w celu wyrażenia uznania przodownikom pracy, którzy w trudzie i znoju budowali Polskę Ludową. Pomimo propagandowego wydźwięku święta nie sposób nie ... »

 • Ogólnopolski Dzień Aptekarza

  Święto Aptekarzy obchodzimy w dniu imienin św. Kosmy i Damiana, patronów aptekarzy. Święto jest dobrą okazją do tego, by odznaczyć zasłużonych przedstawicieli tego zawodu.

  Światowy Dzień Antykoncepcji

  W obchody tego dnia zaangażowanych jest kilkanaście organizacji pozarządowych, które za wspólny cel stawiają sobie kształtowanie świadomości seksualnej, zwłaszcza młodych ludzi, i ... »

  Światowy Dzień Królika

  Światowy Dzień Królika wywodzi się z Anglii, a jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy tych sympatycznych zwierzaków. A mają ich co niemiara – ludzie trzymają je w fatalnych warunkach, testują na nich leki i kosmetyki albo przeznaczają na mięso i futro. Święto jest okazją, by poprawić ich los.

  Europejski Dzień Języków (Międzynarodowy Dzień Języków Obcych)

  To święto ma na celu podkreślenie, jak ważne jest uczenie się języków obcych oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy.

  Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego

  Święto obchodzone od 1958 roku w ostatnią niedzielę września. Niedługo później dzień ten został rozszerzony do całego tygodnia. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi polityków, władz i ... »

  Światowy Dzień Rzek

  To święto, którego celem jest uświadamianie społeczeństwa na temat znaczenia rzek w naszym życiu oraz potrzeby ich ochrony. Na skalę globalną pierwszy raz zorganizowano je w 2005 roku, ale pomysłodawca Kanadyjczyk Mark Angelo już w latach 80. podejmował inicjatywy na rzecz ochrony rzek w swoim kraju.

  Święto Infrastruktury Wojskowej

  Nawet najbardziej waleczni żołnierze stoją na straconej pozycji, jeśli nie mają zaplecza w postaci rozbudowanej infrastruktury wojskowej. Im silniejsze bazy, sprzęt, tym większe bezpieczeństwo obywateli.

 • Światowy Dzień Turystyki

  Święto zostało ustanowione w 1979 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki działającej z ramienia ONZ. Obchody mają kształtować społeczną świadomość dotyczącą znaczenia i ... »

  Dzień Podziemnego Państwa Polskiego

  27 września 1939 roku w oblężonej Warszawie powołano organizację konspiracyjną Służba Zwycięstwu Polski. To zapoczątkowało powstanie Polskiego Państwa Podziemnego - fenomenu w dziejach nie tylko II wojny światowej.

 • Światowy Dzień Wścieklizny

  Pierwszy Światowy Dzień Wścieklizny zorganizowano w Atlancie, 8 września 2007 roku. Dziś to akcja znana na całym świecie, a jej celem jest podnoszenie świadomości na temat efektów tej choroby u zwierząt i ludzi oraz propagowanie wiedzy na temat jej zapobiegania i eliminowania.

  Międzynarodowy Dzień Tajniaka

  Święto wymyślone przez Majora Fydrycha i Pomarańczową Alternatywę ma charakter rozrywkowy, zamiarem pomysłodawców z pewnością nie jest robienie konkurencji tajnym służbom. Dziś z okazji wydarzenia warto nałożyć ciemne okulary, płaszcz, kapelusz a nawet zorganizować „niewinny” podsłuch.

 • Dzień Kuriera i Przewoźnika

  Kurierzy i przewoźnicy swoje święto obchodzą od 2004 roku z inicjatywy przedsiębiorstw kurierskich. Data 29 września odnosi się do wspomnienia Kościele katolicki m św. Gabriela Archanioła, patrona kurierów i doręczycieli.

  Dzień Kawy

  Nieważna jaka – puszczalska, sypana czy mrożona – bez dobrej kawy dziś się nie obędzie. Albo pięciu….

  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

  To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

  Dzień Hipochondryka

  Dziś na znak solidarności z wszystkimi hipochondrykami warto zastanowić się co nam dolega? Bo przecież na pewno jesteśmy na coś chorzy, jakby inaczej?

  Światowy Dzień Serca

  Serce nie sługa... dlatego święto ma na celu zwiększenie świadomości społecznej odnośnie chorób serca oraz promowanie zdrowego stylu życia. Jest to inicjatywa Światowej Federacji Serca przy udziale Światowej Organizacji Zdrowia, UNESCO i UNICEF-u. W Polsce obchody organizowane są od 2002 roku przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

 • Dzień Chłopaka

  Choć to święto nie jest tak popularne jak Dzień kobiet, to jednak chłopakom na pewno będzie miło, jeśli 30 września otrzymają jakiś prezent albo chociaż buziaka od koleżanki.

  Międzynarodowy Dzień Tłumacza

  Gdyby nie Wieża Babel, ich zawód byłby pewnie niepotrzebny. Ale jest zupełnie odwrotnie - w erze postępującej globalizacji staję się on coraz istotniejszy. Święto obchodzone jest 30 września w dniu wspomnienia patrona tłumaczy św. Hieronima, który przetłumaczył Biblię.

  Światowy Dzień Copywritera

  Zawód copywritera cieszy się ostatnio coraz większą popularnością, szczególnie wśród młodych ludzi preferujących pracę zdalną. Tak istotny dla współczesnego rynku zawód zasługuje na ... »

  Światowy Dzień Morza

  Światowy Dzień Morza ma na celu uświadamianie społeczeństwa i rządów, jak ważna jest ochrona środowiska morskiego. Data obchodów upamiętnia rocznicę podpisania Konwencji, na mocy której powołano Międzynarodową Organizację Morską.

Zobacz kalendarz świąt nietypowych na październik 2021 Zobacz kalendarz świąt nietypowych na cały rok

Terminy

Zobacz również

© Copyright 2011-2021 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.