Światowy Dzień Królika

W roku 2024 Światowy Dzień Królika przypada na 26 września (czwartek)

Do święta pozostało jeszcze 191 dni co stanowi 6 miesięcy i 7 dni.

Smutny króliczy los

Celem święta jest zwrócenie uwagi na los tych małych futrzaków i zapewnienie im ochrony przed ludźmi. Króliki są bowiem obiektem polowań, tresuje się na nich psy, przeprowadza eksperymenty medyczne, testuje kosmetyki. Są hodowane a następnie zabijane dla celów spożywczych i dla futra. Hodowcy narażają samice na zbyt częste ciąże, które prowadzą do wyniszczenia organizmu. Innym podłym procederem jest zbyt wczesne zabieranie matkom młodych. Jakby tego było mało, króliki często są przetrzymywane w fatalnych warunkach, w ciasnych klatkach. Trudno znaleźć wytłumaczenie, dlaczego człowiek tak znęca się nad tymi zwierzętami. Na szczęście jest Światowy Dzień Królika, którego celem jest ukrócenie tego zjawiska.

Dzień Królika wywodzi się z Anglii, ale szybko zdobył popularność w innych krajach. W Polsce zalążki święta można datować na 2001 rok, kiedy na stronie www.uszata.com pojawiły się pierwsze informacje o tym wydarzeniu, plakaty itp. Na większą skalę inicjatywa ruszyła w 2010 roku za sprawą Stowarzyszenia Pomocy Królikom, już dwa lata później ustalono oficjalną datę obchodów na 26 września.

Obchody Dnia Królika

Na świecie z okazji Dnia Królika odbywają się liczne wydarzenia, jak choćby karnawały, festyny, przyjęcia, warsztaty dotyczące opieki nad królikami, itp. Ich celem jest oczywiście uświadamianie ludzi na temat dramatycznego losu tych zwierząt. W Polsce obchody polegają m. in. na wspólnych spotkaniach, które są okazją do wymiany poglądów, obejrzenia książek lub filmów na temat zwierząt i ich praw, pogrania w gry planszowe. Każdy może też obchodzić to święto na swój sposób – wziąć udział w jednej z kampanii Stowarzyszenia (np. stworzyć Dom Tymczasowy albo adoptować królika), zaangażować się w promocję święta w mediach społecznościowych czy zorganizować imprezę, na którą wszyscy muszą przyjść przebrani za królika.

Akcje w Polsce na rzecz królików

Stowarzyszenie Pomocy Królikom pomaga zwierzakom przez cały rok, nie tylko tego jednego dnia. Światowy Dzień Królika jest jednak najlepszą okazją do tego, by uświadamiać społeczeństwo nad losem tych zwierząt i promować prowadzone kampanie. Oto najważniejsze z nich:
- Akcja zachęcająca do tworzenia Domów Tymczasowych dla królików. Dzięki temu nie jesteśmy zobowiązani do przygarnięcia królików na stałe, a Stowarzyszenie zapewnia zwierzakom opiekę weterynaryjną, dostarcza klatkę lub kojec, oraz transporterek, kuwetę, miski, poidło, wspiera karmą.
- Adopcja królika ze Stowarzyszenia Pomocy Królikom. Członkowie tej organizacji dostarczają przy okazji kompleksowej wiedzy na temat żywienia, potrzeb królika, tak by żył zdrowo i szczęśliwie. Nawet osoby, które nie mają warunków do adopcji, mogą wspomóc Stowarzyszenie poprzez wirtualną adopcję, która polega na comiesięcznym wsparciu konkretnego królika w Domu Tymczasowym lub w jednym z centrów adopcyjnych w Warszawie, Sopocie, Krakowie, Lublinie.
- Akcja przeciwko porzucaniu zwierząt. Taki los spotyka nie tylko psy albo koty, ale również i króliki. Niestety w naszym kraju żyje wielu nieodpowiedzialnych i złych ludzi, którzy najpierw kupują/adoptują zwierzaka, a gdy się nim znudzą albo jadą na wakacje, porzucają go w śmietniku, lesie. Dzięki tej inicjatywie króliki mogą liczyć na pomoc, wierzymy też że uda się wyeliminować takie okrutne zachowania u ludzi.
- Akcja mająca na celu uświadamianie ludzi przeciwko kupowaniu zwierząt w sklepach, hodowlach, na aukcjach internetowych czy na targowiskach. Niestety wiele osób uważa, że zwierzę jest dobrym prezentem na urodziny albo gwiazdkę. Nic bardziej mylnego.
- Promocja sterylizacji i kastracji oraz ich wykonywanie przez doświadczonych lekarzy weterynarii współpracujących ze Stowarzyszeniem. Króliki powinno się kastrować lub sterylizować aby zapobiec rozmnożeniu (są bardzo płodne, w niektórych hodowlach samica może wydać nawet 50 młodych rocznie), chorobie nowotworowej narządów rodnych u samic, albo ze względów behawioralnych.

Króliki – co warto wiedzieć?

Króliki należą do rodziny zającowatych, która obejmuje około 60 gatunków. Dzisiejszy królik pochodzi od królika dzikiego, który początkowo zamieszkiwał jedynie Półwysep Iberyjski i część Afryki Północnej. Prawdopodobnie po raz pierwszy przedstawiciel tego gatunku został udomowiony w Hiszpanii. Nawet sama nazwa tego kraju wzięła sie właśnie od tych futrzanych zwierzaków. Feniccy żeglarze ujrzawszy je na półwyspie Iberyjskim błędnie sądzili, że to rodzaj góralek i nazwali je „i-shepan-ham”. Od tego wyewoluowała nazwa Hiszpania. Później króliki zaczęto hodować na całym świecie, choćby ze względu na futro i mięso. Wtedy też w drodze hodowli zaczęły powstawać różne odmiany królików, w tym popularne w sklepach zoologicznych króliki miniaturowe. W Polsce żyje królik europejski, a także jego udomowiona forma, czyli królik domowy.

Króliki w czasach biblijnych uchodziły za zwierzęta nieczyste. Z upływem lat zmieniło się ich postrzeganie, a udomowione króliki stały się popularne jako zwierzęta pokazowe i maskotki. Dziś wiele osób zamiast psa albo kota wybiera królika, ale trzeba pamiętać że jest to duża odpowiedzialność. Królik w warunkach domowych żyje około 10 lat. Trzeba mu zapewnić nie tylko pożywienie (jest wegetarianinem - je tylko rośliny, żadnego mięsa, słodyczy czy sera), ale i zabawki (np. rurki, kartonowe pudełka), zadbać o to by się wybiegał. Króliki to zwierzęta stadne i powinny być utrzymywane przynajmniej w parze. Jeśli dajemy mu trochę luzu w domu, warto zabezpieczyć wszelkie kable czy piloty. Ważną sprawą są szczepienia przeciwko myksomatozie i pomorowi króliczemu, a także sterylizacja/kastracja ze względów zdrowotnych. Trzeba pamiętać o tym, że nie wolno podnosić królika za uszy, bo możemy w ten sposób złamać mu kręgosłup. Nie warto w tym przypadku sugerować się pokazami magików, którzy wyjmują je w ten sposób z kapelusza.

Króliki mają dość niezwykłe obyczaje. Np. zanim samiec połączy się z samicą leżącą na ziemi, skacze nad nią i zrasza ją moczem.

Króliki celebryci

Króliki mają dość mocną pozycję w show- businessie. Najsławniejszym jest z pewnością Królik Bugs z serii kreskówek Warner Brothers. Swoje pięć minut sławy miał bohater filmu „Kto wrobił królika Rogera?”. To zwierze występuje również w kultowych książkach „Kubuś Puchatek” Alana Alexandra Milne’a oraz „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. Natomiast panowie zapytani o króliczka, pewnie wskażą na słynne „króliczki” Playboya. Wszystkie te króliki mają jednak więcej szczęścia niż ich bracia będący pod „opieką” złych ludzi…


Nietypowe