Kalendarz dni płodnych i owulacji

Poniższy kalendarz dni płodnych przedstawia dni płodne przy założeniu:
  • cykl miesiączkowy 28 dni
  • pierwszy dzień cyklu 18.06.2024 r.

długość cyklu:
Oznaczenia
- pierwszy dzień cyklu, początek krwawienia
- dni płodne, śluz bardziej obfity
- dni płodne - owulacja, jajeczkowanie

Ilość dni płodnych uzależniona jest od wielu czynników. Podstawą jest wystapienie owulacji (jajeczkowania), która zwykle występuje na około 13-15 dni przed kolejną miesiaczką. Niezapłodnione jajeczko zwykle obumiera po 10-24 godzinach po owulacji. Plemniki zazwyczaj są dużo bardziej żywotne (2-5 dni) i dlatego szacuje się, że dni płodne trwają 8 dni. Powyższy kalendarz dni płodnych jest jedną z wielu metod naturalnych wyznaczania dni płodnych i opiera się na ogólnych zasadach i zakłada regularność cykli. Innymi naturlanymi metodami wyznaczania dni płodnych jest metoda termiczna oraz metoda obserwacji śluzu. Wszystkie te metody mają swoje wady i zalety i nie dają 100% skuteczności z racji otaczajacych nas czynników zewnętrznych, które często powodują zakłócenia cyklu menstruacyjnego.

Przeczytaj więcej na temat: dni płodne.

Kalendarzyk dni płodnych, czyli tzw. kalendarzyk małżeński lub kalendarzyk intymny jest stosowany raczej do planowania rodziny, niż jako metoda antykoncepcji. Wynika to z faktu, że czynniki takie jak np. przeziębienie, stres potrafią zaburzyć cykl menstruacyjny kobiety i precyzyjne wyznaczenie dni płodnych jest trudniejsze. Aby skutecznie wyznaczyć dni płodne zaleca się obserwować swój organizm w okresie długofalowym.

Otrzymane wyniki spełniają rolę informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne z powszechną znaną wiedzą z zakresu biologii człowieka.