Światowy Dzień Farmaceuty

W roku 2024 Światowy Dzień Farmaceuty przypada na 25 września (środa)

Do Światowego Dnia Farmaceuty pozostało jeszcze 99 dni co stanowi 3 miesiące i 7 dni.

Światowy Dzień Farmaceuty, obchodzony każdego roku 25 września, to wyjątkowe święto, które zrodziło się z miłości i szacunku do zawodu, który jest nieodzownym elementem naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Założona w 1912 roku Międzynarodowa Federacja Farmaceutyczna (FIP) - organizacja skupiająca farmaceutów z całego świata - w 2009 roku podczas Kongresu Światowego FIP w Stambule, postanowiła ustanowić ten specjalny dzień. Celem było podkreślenie roli farmaceutów w poprawie zdrowia ludzi na całym świecie i promowanie zawodu farmaceuty.

Światowy Dzień Farmaceuty to nie tylko okazja do docenienia pracy farmaceutów, ale przede wszystkim do przypomnienia sobie, jak ważną rolę odgrywają w naszym codziennym życiu. Farmaceuci są naszymi nieocenionymi przewodnikami w świecie leków, pomagają nam zrozumieć, jak działają leki, które przyjmujemy, jak je bezpiecznie stosować i jak mogą one wpłynąć na nasze zdrowie. Są to osoby, do których zwracamy się o radę, kiedy jesteśmy chorzy, a które dbają o nasze zdrowie na co dzień.

Właśnie dlatego Światowy Dzień Farmaceuty jest tak ważny. To dzień, w którym składamy hołd tym cennym profesjonalistom i doceniamy ich zaangażowanie, wiedzę i za wkład, jaki wnoszą w nasze życie. To także okazja, aby zrozumieć i docenić złożoność i znaczenie ich pracy.

W tym dniu, niezależnie od miejsca na ziemi, celebrowane są osiągnięcia farmaceutów, organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, spotkania i konferencje, które mają na celu promować zawód farmaceuty, a także podkreślić, jak ważne jest ich wkład w utrzymanie i poprawę zdrowia ludzi na całym świecie.

Pamiętajmy, że każdego dnia, kiedy odwiedzamy aptekę, za ladą stoi osoba, która poświęciła swoje życie, aby pomagać nam czuć się lepiej. Światowy Dzień Farmaceuty to nasza okazja, aby powiedzieć im "dziękuję".


Oznaczenia
    - ważniejsze święta nietypowe i zwyczajowe
    - pozostałe święta nietypowe i zwyczajowe
Inne święta tego dnia: