Kalendarz świąt nietypowych

 • Kwiecień 2024

 • Międzynarodowy Dzień Ptaków

  Ptaki od wieków inspirują i fascynują ludzi – są symbolem wolności, potrafią latać, pięknie śpiewać. Niestety, rośnie liczba zagrożeń, które powodują, że ich populacja się zmniejsza. Międzynarodowy Dzień Ptaków ma zwrócić uwagę na ten problem – zanim będzie za późno... »

  Międzynarodowy Dzień Klauna

  Prima aprilis to dzień w którym każdy może zostać ofiarą dowcipu. A kto zna się na nich lepiej od klaunów? Dlatego też 1 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Klauna - trudno o trafniejszą datę.

 • Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci

  Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek oraz czytania wśród najmłodszych. Obchodzone jest w rocznicę urodzin słynnego baśniopisarza Hansa Christiana Andresena

  Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

  Celem Światowego Dnia Autyzmu jest podnoszenie świadomości ludzi na temat zaburzeń związanych z tą chorobą. W tym dniu każdy może okazać wsparcie i pomoc osobom, które najbardziej jej potrzebują.

  Dzień Niewidzialnej Pracy

  Pracą niewidzialną nazywamy wszelkie aktywności wykonywane w ramach rodziny i wolontariatu. W pierwszy wtorek kwietnia mamy niepowtarzalną szansę na to, by dostrzec bohaterów, którzy za swoją pracę nie biorą ani grosza.

 • Dzień Tęczy

  To piękne zjawisko optyczne i meteorologiczne po prostu zasługuje na własne święto – nosi ono nazwę „Find a Rainbow”. 3 kwietnia warto więc modlić się o deszcz, bo wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się uwiecznić na niebie tęczę.

 • Międzynarodowy Dzień Wiedzy o Minach i Działań Zapobiegających Minom

  Miny stanowią ogromne zagrożenie dla człowieka – kontakt z nimi w najlepszym wypadku kończy się kalectwem. Prowadzenie akcji przeciwminowych ma celu zwrócenie uwagi na problem, który w niektórych krajach jest bardzo poważny – zagraża życiu, ale i hamuje postęp gospodarczy.

  Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt

  Nie tylko ludzie potrzebują ciepła domowego ogniska. Także zwierzęta przywiązują się do miejsc, odczuwają brak schronienia, głód, zimno. W tym dniu pomyślmy o bezdomnych zwierzętach: zanieśmy karmę do schroniska, przygarnijmy psiaka z ulicy. Nagroda to bezgraniczna wdzięczność... »

  Święto Wojskowej Służby Zdrowia

  Żołnierze czuwają nad naszym bezpieczeństwem, ale czy ktoś czuwa nad nimi? Jak najbardziej - Wojskowa Służba Zdrowia, która swoje święto obchodzi 4 kwietnia

  Światowy Dzień Szczura

  Szczury nie są zbyt lubianymi stworzeniami. Budzą odrazę, strach, przegryzają kable, niszczą uprawy. Ale i one potrafią być pożyteczne, a co więcej mają swoich sympatyków. Światowy Dzień Szczura to najlepszy tego dowód.

  Dzień Marchewki

  Dzień Marchewki (International Carrot Day) przypada 4 kwietnia - to święto, które ma zachęcać do spożywania tego smacznego i zdrowego warzywa. Pierwsze obchody odbyły się w 2003 roku.

 • Dzień Leśnika i Drzewiarza

  Człowiek bardzo dużo zawdzięcza drzewom: tlen, opał, owoce, papier. Nie mówiąc już nawet o tym, jak wiele przyjemnosci sprawia spacer po lesie. W Dzień Leśnika i Drzewiarza warto więc pomyśleć o tych, którzy dbają o drzewa

  Dzień Grzeczności za Kierownicą

  Każdy, kto jeździ samochodem pewnie nie raz zaklął albo zatrąbił bez powodu na innego kierowcę. Dzień Grzeczności za Kierownicą to dobra okazja by to zmienić.

  Dzień Karmelu

  Złoty cukier o płynnej konsystencji, którym ozdabia się ciasta i desery ma specjalne miejsce w kalendarzu, czyli Dzień Karmelu. Świętować można od rana do wieczora jedząc ciastka przekładane tym słodkim przysmakiem czy lody w polewie karmelowej. Jednak warto jeść z umiarem, bo można się przesłodzić!

 • Światowy Dzień Sportu

  Sport to zdrowie! Nie tylko wpływa pozytywnie na kondycję fizyczną, ale i kształtuje charakter. Nawet osoby, które jedynie obserwują zmagania sportowców mają frajdę. Międzynarodowy Dzień Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju to dobra okazja, by podkreślić znaczenie sportu w dzisiejszym świecie.

  Święto Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

  Dzięki Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego możemy spać spokojniej - te służby specjalne chronią nas bowiem przed bandytami. Warto pamiętać o tym nie tylko 6 kwietnia.

  Światowy Dzień Tenisa Stołowego

  Światowy Dzień Tenisa Stołowego obchodzony jest corocznie 6 kwietnia od 2015 roku, jednocześnie z obchodami Międzynarodowego Dnia Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju.

  Międzynarodowy Dzień Walki na Poduszki

  Największą zaletą tego święta jest to, że podczas walki nikt nie ucierpi. Zamiast krwi wszędzie jest po prostu pełno pierzu…

 • Dzień Pracownika Służby Zdrowia

  7 kwietnia obchodzimy święto tych, którzy z ogromną cierpliwością dbają o nasze zdrowie i przynoszą ulgę w cierpieniu.

  Światowy Dzień Zdrowia

  Tylko w chorobie ceni się zdrowie, mówi jedno z popularnych haseł. Światowy Dzień Zdrowia jest więc najlepszą okazją do tego, by zadbać o własny organizm

  Dzień Bobrów

  Gdyby tylko bóbr mógł pracować na etat, z pewnością bez problemu znalazłby zatrudnienie w firmie budowlanej. Te zwierzęta posiadają bowiem wyjątkowe umiejętności inżynieryjno- melioracyjne.

  Międzynarodowy Dzień Domków Lalek

  Międzynarodowy Dzień Domków Lalek to wyjątkowe święto, które promuje wiedzę o historycznych domkach lalek jako materialnych świadectwach przeszłości. Święto zachęca do twórczości i wspólnego spędzania czasu, oferując konkursy, inspiracje do tworzenia miniatur i integracji rodzinnej. Odkryj pasję, która łączy pokolenia i stwórz wspólną pamiątkę z ukrytymi historiami i znaczeniami.

 • Międzynarodowy Dzień Romów

  Kultura romska ma długie i barwne tradycje. W Międzynarodowy Dzień Romów warto jednak zainteresować się także problemami, z jakimi borykają się oni we współczesnym świecie. Inaczej powiedzenie, że prawdziwych cyganów dziś już nie ma stanie się nad wyraz prawdziwe.

  Międzynarodowy Dzień Opozycji Przeciw GMO

  Organizm zmodyfikowany genetycznie – sam skrót od GMO budzi wątpliwości. Nie dziwne więc, że w kalnedarzu świat nietypowych widnieje Międzynarodowy Dzień Opozycji Przeciw GMO.

  Dzień Miłośników Zoo

  Instytucja zoo ma swoich przeciwników i zwolenników. Dzień Miłośników Zoo jest świętem tych drugich, którzy uświadamiają sceptyków, że niektóre gatunki zwierząt, gdyby nie rozmnażały się sztucznie w zoo już dawno by wyginęły. W tym dniu warto wybrać się na spacer i zobaczyć egzotyczne zwierzaki.

 • Światowy Dzień Gołębia

  Zdolności „kurierskie” gołębi znane są jeszcze ze starożytnej Persji i Egiptu. W Światowy Dzień Gołębia może warto napisać jakiś romantyczny list? Oczywiście na papierze, a nie ekranie telefonu

  Międzynarodowy Dzień Jednorożca

  Jednorożce na dobre weszły przebojem do popkultury. Nastolatki farbują włosy w kolorach tęczy. Powstało mnóstwo gadżetów z wizerunkiem mitycznego stworzenia z jednym rogiem. Międzynarodowy Dzień Jednorożca powinien być najradośniejszym dniem w roku. Powstał jako konkurencja do depresyjnego Blue Monday.

 • Dzień Bandurka

  Dawniej nasi praprzodkowie umilali sobie czas grając na bandurce. Na fali rosnącego zainteresowania słowiańską kulturą warto wspomnieć o tym starodawnym instrumencie w rodzaju lutni

  Międzynarodowy Dzień Agrafki

  Międzynarodowy Dzień Agrafki przypomina nam o tym, że warto zawsze mieć ją przy sobie. Niepozorna, mała rzecz pomoże kiedy rozedrze się rozporek w spódnicy lub gdy zepsuje się zamek w spodniach.

 • Dzień Radia

  Dzień Radia to polskie święto ustanowione na pamiątkę uchwalenia 11 kwietnia 1923 r. wytycznych do ustawy radiotelegraficznej, czyli dokumentu, który przyczynił się do powstania polskiej radiofonii.

  Dzień Osób z Chorobą Parkinsona

  Święto to zostało ustanowione w 1997 roku na cześć Jamesa Parkinsona. To właśnie on jako pierwszy opisał objawy choroby, dlatego otrzymała ona taką nazwę.

 • Dzień Czekolady

  Niezmiennie uwielbiana na całym świecie od ponad 200 lat, w coraz bardziej wymyślnych odsłonach: to już nie tylko ciastka, batony czy lody, ale również piwo, mydło czy nawet masaż. Trudno ... »

  Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki

  Jurij Gagarin był pierwszym człowiekiem w przestrzeni kosmicznej. Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki to hołd dla niego oraz tych, którzy przyczynili się do historycznego lotu w kosmos.

  Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy

  Dziecko powinno bawić się w piaskownicy albo na boisku. Jeśli zamiast tego musi żyć na ulicy jest to ogromny dramat. W ten dzień warto więc pochylić się nad tym wstydliwym problem współczesnego świata.

  Dzień Chomika

  Te małe sympatyczne stworzenia mają 12 kwietnia swoje święto. Z tej okazji warto kupić swojemu pupilkowi jakiś przysmak albo nową zabawkę do klatki.

  Międzynarodowy Dzień Załogowych Lotów Kosmicznych

  To święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 7 kwietnia 2011 roku w 50 rocznicę pierwszego lotu człowieka w kosmos. Historycznego wydarzenia dokonał Jurij Gagarin.

  Dzień Czystych Okien

  W to święto tylko jedna rzecz przychodzi nam do głowy, by je odpowiednio uhonorować – oczywiście umyć okna!

 • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

  Święto upamiętnia ofiary zbrodni katyńskiej dokonane przez NKWD. To jedno z najsmutniejszych wydarzeń w historii naszego kraju.

  Dzień Scrabble

  W kalendarzu świąt nietypowych nie mogło zabraknąć tej kultowej gry, wymyślonej przez Alfreda Buttsa w 1931 roku. Jej ogromną popularność potwierdza choćby fakt, że organizuje się mistrzostwa świata w Scrabble. Tworzenie słów to świetna zabawa, dlatego dziś warto zagrać z rodzinką albo przyjaciółmi.

  Ogólnopolski Dzień Walki z Bezrobociem

  Bezrobocie to poważny problem społeczny, który generuje także inne kłopoty. Oby ten dzień w przyszłości nie był już potrzebny... »

 • Święto Chrztu Polski

  Warto znać historię swojego ojczystego kraju. Święto Chrztu Polski upamiętnia jedno z kluczowych dla ojczyzny wydarzeń, które miało miejsce 14 kwietnia 966 roku. Wtedy książę Polan Mieszko I przyjął chrzest i w ten sposób rozpoczęła się chrystianizacja Polski.

  Dzień Ludzi Bezdomnych

  Jak najczęściej powinniśmy pomagać osobom, które z różnych powodów żyją na ulicy. Nie tylko w Dzień Ludzi Bezdomnych

  Dzień Patrzenia się w Niebo

  Spójrz w niebo i zobacz jak tam pięknie. Oby w ten dzień nie padał deszcz!

  Dzień Delfina

  Te sympatyczne zwierzęta zasługują na swoje święto w ludzkim świecie. Choćby z tego powodu, że pomagają nie tylko innym przedstawicielom swojego gatunku, ale nawet i człowiekowi.

 • Światowy Dzień Trzeźwości

  Dlaczego ludzie z taką przyjemnością wprowadzają sie w stan, w którym tracą nad sobą kontrolę? Tak dzieję się od wieków i nie oszukujmy, będzie trwać kolejne kilkaset lat. Ale nawet jeśli w Światowy Dzień Trzeźwości tylko jedna osoba rzuci używki, będzie to sukces.

  Światowy Dzień Sztuki

  Sztuka towarzyszy nam praktycznie od samego początku cywilizacji ludzkiej. To sposób na to, by zachwycić, wzruszyć, zrelaksować. W Światowy Dzień Sztuki warto wybrać się do teatru, kina albo opery i zasmakować „kultury”.

  Międzynarodowy Dzień Kombatanta

  II wojna światowa pochłonęła wiele ludzkich istnień. Osoby, które przetrwały to piekło są dziś żyjącą historią. Międzynarodowy Dzień Kombatanta to czas, aby oddać honory powstańcom, żołnierzom i innym walczącym na froncie, którzy przelewali swoją krew za ojczyznę.

 • Dzień Sapera

  Saper myli się tylko raz – to powiedzenie jest najdobitniejszym przykładem, że to bardzo niebezpieczna profesja. W Dzień Sapera warto oddać hołd zawodowcom, którzy w czasie wykonywania swoich obowiązków każdorazowo ryzykują życie.

  Dzień Włókniarza

  Dzień Włókniarza, czyli osoby parającej się włókiennictwem nie jest obecnie tak popularny jak dawniej. Włókniarzy z czasem zastąpiły maszyny i w tej chwili cały przemysł tekstylny jest zautomatyzowany. Kiedyś dzień ten hucznie świętowano w zakładach pracy, szefowie zapewniali pracownikom poczęstunek i organizowali festyny.

  Europejski dzień kontroli prędkości

  Nikt nie lubi kontroli prędkości, ale gdyby nie one, to pewnie na drogach panowałby ogromny chaos, a mało który kierowca dożyłby 30 lat.

  Święto Wojsk Inżynieryjnych

  Żołnierze wojsk inżynieryjnych to specjaliści, którzy wyjątkowo często narażają swoje życie, choćby podczas rozbrajania min i bomb. Odpowiadają także za wiele działań poza frontem - pomagają w czasie powodzi czy remontują drogi i mosty.

  Światowy Dzień Walki z Niewolnictwem Dzieci

  To święto, które ma zwrócić uwagę na dramat dzieci wykorzystywanych do niewolniczej pracy. Data upamiętnia Iqbala Masiha z Pakistanu – chłopak w wieku 4 lat został sprzedany przez własnego ojca do fabryki dywanów. Udało mu się uciec po 6 latach, a jego działalność przyczyniła się do uwolnienia 3 tysięcy dzieci. Niestety w wieku 13 lat został zastrzelony przez nieznanych sprawców.

 • Światowy Dzień Chorych na Hemofilię

  Światowy Dzień Chorych na Hemofilię został ustanowiony przez Światową Federację Hemofilii w 1989 roku. Data wiąże się z urodzinami założyciela Federacji Franka Schnabela. Głównym celem tej inicjatywy jest poszerzenie wiedzy dotyczącej choroby, uwrażliwienie na potrzeby osób zmagających się z nią oraz okazanie im wsparcia.

  Światowy Dzień Kostki Rubika

  Ta zabawka logiczna to wyzwanie dla największych mózgowców. 17 kwietnia nie wypada odmówić rywalizacji z wynalazkiem Ernő Rubika.

  Międzynarodowy Dzień Paskudy

  Paskudy wszystkich narodów łączcie się! Dziś wasze święto!

 • Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

  Zabytki mają szczególne znaczenie dla dziedzictwa kulturowego, dlatego każdemu z nas powinno zależeć na ich ochronie.

  Światowy Dzień Krótkofalowca

  World Amateur Radio Day (WARD) obchodzony jest 18 kwietnia – na ten dzień przypada rocznica utworzenia międzynarodowej organizacji ruchu krótkofalarskiego. W 1925 roku społeczności z różnych krajowych organizacji zrzeszyły się w Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej, co dało początek krótkofalarstwu bez granic.

  Europejski Dzień Praw Pacjenta

  Europejski Dzień Praw Pacjenta obchodzony jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Ma na celu przypomnienie o 14 prawach zawartych w Europejskiej Karcie Praw Pacjenta, które są gwarantem „wysokiego poziomu ochrony ludzkiego zdrowia”.

  Dzień Pacjenta w Śpiączce

  Dzień Pacjenta w Śpiączce obchodzony jest dzięki fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?", która zwróciła się z taką inicjatywą do Sejmowej Komisji Zdrowia. Celem święta jest zwrócenie uwagi na problemy takich pacjentów, którzy przecież sami nie mogą o to zabiegać. .

 • Dzień Czosnku

  Ludzie uprawiają czosnek od 5 tysięcy lat! Ta roślina o wyrazistym smaku jest nie tylko popularną przyprawą, ale ma cenne właściwości lecznicze a nawet magiczne.

  Dzień Rowerowy

  Angielskie "Bicycle Day" upamiętania słynny rowerowy powrót do domu odkrywcy kwasu lizergowego (znanego powszechnie jako LSD) Alberta Hofmanna w 1943. Zdecydowanie nie polecamy świętowania tego dnia analogicznie do tego znanego naukowca.

 • Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy

  Dzięki prasie możemy dowiedzieć się co się wokół nas dzieje. Dlatego tym bardziej wszystkim powinno zależeć, by była ona obiektywna i niezależna. A teraz marsz do kiosku po gazetę!

  Dzień Pracownika Przemysłu Włókienniczego, Odzieżowego i Skórzanego

  Uchwalę w sprawie tego święta podjęto 9 stycznia 1964 roku, czyli jeszcze w PRL. Jego celem było docenienie pracy włókniarzy, odzieżowców, obuwników i garbarzy. Choć uchwałę zniesiono, to święto przetrwało i odbywa się obecnie 20 kwietnia.

  Dzień Marihuany

  Marihuana ma pewnie tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ci drudzy w Dniu Marihuany powinni jednak nieco wyluzować i łagodniejszym okiem spojrzeć na palaczy

  Dzień Języka Chińskiego

  中国语言日 – jeśli jesteś Polakiem i wiesz co to znaczy bez używania słownika, to znak że masz prawdziwą smykałkę do języków. Warto to wykorzystać, bo ten język ma zarówno bogate tradycje jak i ogromny potencjał – jego znaczenie we współczesnym świecie rośnie wraz z chińską gospodarką.

  Dzień Doceniania Męża

  Małżeństwo to czasami wyboista droga. Partnerzy nie zawsze muszą się ze sobą zgadzać. Jednak Dzień Doceniania Męża to świetna okazja, aby żona odpuściła dotychczasowe niesnanski i zrobiła dla drugiej połówki coś miłego, aby mąż poczuł się wyjątkowo.

  Dzień Płyty Winylowej

  Mimo, że świat technologii wciąż się rozwija, a muzyki można słuchać w miniaturowych wręcz odtwarzaczach, to na szczęście wiele osób nadal preferuje wielkie, czarne płyty.

  Światowy Dzień Cyrku

  Światowy Dzień Cyrku to dobra okazja, by obejrzeć w akcji akrobatów, tancerzy, treserów zwierząt albo pośmiać się z klaunów. A może nawet samemu wyjść na podwórko i pouczyć się żonglerki?

 • Światowy Dzień Kreatywności i Innowacji

  Międzynarodowy Dzień Kreatywności i Innowacji to czas, kiedy organizowane są różne wydarzenia propagujące nowoczesne oraz oryginalne rozwiązania. Szczególnie młodych ludzi warto zachęcać do używania wyobraźni i wymyślania nowych rzeczy. Tylko w ten sposób ludzkość będzie się cały czas rozwijać.

  Parilia

  Urodziny Rzymu, czyli świeckie uroczystości związane z założenia miasta Rzymu. Według legendy, opowiadanej przez Marka Terencjusza Warrona, Romulus założył miasto Rzym w dniu 21 kwietnia 753 pne.

 • Dzień Ziemi

  W Dniu Ziemi prowadzone są najróżniejsze akcje mające na celu ukształtować postawę ekologiczną w społeczeństwie.

  Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi

  Ziemia to najpiękniejsza z planet, wspólny dom wszystkich ludzi. Dbajmy o nią każdego dnia, a nie tylko w święto ustanowione z inicjatywy Boliwii.

  Dzień „Fasolkowych” Cukierków Jelly Bean

  Fasolkowe cukierki Jelly Bean to prawdziwe gwiazdy, skoro mają swoje własne święto. Trudno żeby było inaczej, bowiem wymyślono je w Los Angeles niedaleko Hollywood. Dzień „Fasolkowych” Cukierków Jelly Bean to najlepsza okazja by poznać wyjątkowe smaki tych słodyczy.

 • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest regularnie obchodzony 23 kwietnia od 1995 roku. Celem tego dnia jest promowanie czytelnictwa, ale również ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

  Dzień Geografa

  Bez odkryć geograficznych świat pewnie wyglądałby inaczej. 23 kwietnia upamiętniamy tych, którzy poświęcili swoje życie geografii.

  Międzynarodowy Dzień świadomości Fibrodysplasia Ossificans Progressiva (FOP)

  Ta rzadka choroba polega na formowaniu się dodatkowych kości poza naturalnym szkieletem, co powoduje unieruchomienie ciała w jednej pozycji oraz wiąże się z silnymi dolegliwościami bólowymi. Międzynarodowy Dzień świadomości Fibrodysplasia Ossificans Progressiva został ustanowiony przez International FOP Association na pamiątkę odkrycia mutacji genu ACVR1 odpowiedzialnej za pojawienie się postępującego kostniejącego zapalenia mięśni.

  Dzień Języka Hiszpańskiego

  Hiszpański to drugi najpowszechniej używany język na naszej planecie. Dzień Języka Hiszpańskiego ma na celu podkreślić jego globalne znaczenie i oczywiście zachęcić do nauki.

  Dzień Języka Angielskiego

  W języku angielskim mówi obecnie około 20% ludzi na świecie. Dzień Języka Angielskiego zwraca uwagę na to, że znajomość języków obcych ułatwia podróżowanie, nawiązywanie nowych kontaktów oraz znalezienie pracy. W tym dniu zachęca się młodych ludzi, aby więcej czasu poświęcali na naukę języka Szekspira.

 • Międzynarodowy Dzień Solidarności Młodzieży

  Choć to święto młodzieży, to jego „staż” zdecydowanie zalicza się do kategorii wiekowej seniorów. Po raz pierwszy obchodzone je bowiem w 1957 roku na wniosek Światowej Federacji Młodzieży Demokratycznej.

  Międzynarodowy Dzień Przeciwko Wiwisekcji

  Wiwsekcja to inaczej zabieg operacyjny wykonywany na żywym zwierzęciu. Czy warto zadawać cierpienie innemu stworzeniu, nawet jeśli ma to przynieść korzyści?

  Światowy Dzień Zwierząt Laboratoryjnych

  nazywany też Międzynarodowy Dzień Przeciwko Wiwisekcji

  Europejski Dzień Śniadania

  Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, który dostarcza niezbędnej energii. W to wyjątkowe święto zróbmy coś naprawdę pysznego!

 • Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

  Celem święta jest zwrócenie uwagi na powszechne występowanie hałasu w życiu ludzi i jego negatywnego wpływu na zdrowie. Święto ustanowione zostało przez Ligę Niedosłyszących

  Dzień Sekretarki

  Sekretarki, które wykonują ciężką pracę, muszą pilnować terminów, umawiac spotkania i robić wiele innych rzeczy często są niedoceniane. Dzień Sekretarki to wspaniała okazja dla szefa, aby docenił swoją pracownicę i wynagordził jej zaangażowanie np. podwyżką, albo chociaż dobrym słowem.

  Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej

  Celem tej akcji jest uświadamianie społeczeństwa na temat alienacji rodzicielskiej, czyli zaburzeń w sytuacji rozchodzenia się rodziców w relacji pomiędzy dzieckiem a drugim rodzicem. Obchody w naszym kraju odbywają się od 2008 roku z udziałem Komitetu Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica.

  Światowy Dzień Malarii

  Celem obchodów Światowego Dnia Malarii jest wzrost świadomości społecznej i redukcja skutków dotyczącej tej tropikalnej choroby pasożytniczej.

  Dzień DNA

  Dzień DNA obchodzimy 25 kwietnia na cześć dwóch wydarzeń. Najpierw tego dnia w 1953 roku ogłoszono jak zbudowane jest DNA, a 50 lat później Narodowe Instytut Zdrowia w USA wydal komunikat, że nadchodzi finał projektu Human Genome Project. Początkowo miało to być jednorazowe wydarzenie, jednak szybko przerodziło się w święto biologów molekularnych.

  Światowy Dzień Pingwina

  To święto ustanowione na cześć ciekawego odkrycia. Naukowcy zaobserwowali, że przez 7 lat z rzędu kolonia pingwinów Adeli po spędzeniu miesięcy na morzu, wracała na Antarktydę do swoich terenów lęgowych – za każdym razem 25 kwietnia. W ten dzień naukowcy czekają więc na te sympatyczne zwierzaki.

 • Światowy Dzień Własności Intelektualnej

  Święto ustanowiono w 2000 roku na pamiątkę wejścia w życie konwencji powołującej Światową Organizację Własności Intelektualnej w 1970 roku. Celem tego wydarzenia jest pogłębienie wiedzy na temat prawa własności intelektualnej, patentów, znaków towarowych, wzorów, czy podkreślenia ich znaczenia w codziennym życiu.

  Dzień Drogowca i Transportowca

  Dzień Drogowca i Transportowca ma długie tradycje, gdyż obchodzone było jeszcze w czasach PRL. Obecnie ma swój stały termin - 26 kwietnia. Drogowcom i transportowcom wypada więc życzyć wszystkiego najlepszego, przede wszystkim zadowolenia z pracy.

  Międzynarodowy Dzień Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu

  Wybuch reaktora jądrowego w elektrowni na Ukrainie zapisał się na czarnej karcie historii elektrowni atomowych. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Katastrofie w Czarnobylu został ogłoszony, aby uczcić pamięć wszystkich ludzi, którzy ponieśli śmierć w wyniku tej niewyobrażalnej tragedii.

 • Światowy Dzień Grafika

  Święto obchodzimy od 1995 roku, w rocznicę powstania Icogrady, czyli Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów. Z okazji Światowego Dnia Grafika przedstawicielom tej branży wypada życzyć jak najwięcej kreatywności i pomysłów.

  Dzien Florysty

  Święto narodziło się w 2010 roku za sprawą społeczności portalu forumkwiatowe.pl. Jego celem jest nie tylko uhonorowanie florystów, ale pokazanie, że to wcale nie jest łatwa praca. W tym dniu wypadałoby kupić jakąś śliczną wiązankę i wręczyć ją - niekoniecznie floryście- ale na przykład mamie, babci albo żonie.

  Światowy Dzień Tapira

  Te niezwykłe trąbiaste ssaki z pewnością się ucieszą, gdy dziś odwiedzimy je w Zoo. Podczas uroczystości nie zabraknie okolicznościowego tortu, pokazów tanecznych. To również dobra okazja, by dowiedzieć się ciekawostek z ich życia.

  Dzień Tai-Chi

  W dzień Tai Chi warto spróbować tych ćwiczeń wywodzących się ze Starożytnych Chin. Nie tylko odprężają, ale dodają energii i mogą przydać się gdy ktoś nas zaatakuje.

  Dzień Zięcia

  Dzień Zięcia obchodzony jest w ostatnią sobotę kwietnia na pamiątkę dnia, w którym własnie w ostatnią sobotę kwietnia pewien programista został zięciem.

  Światowy Dzień Lekarzy Weterynarii

  Gdy nasz ukochany piesek albo kotek zachoruje, wtedy ich pomoc jest nieoceniona. Dzięki Światowemu Dniu Lekarzy Weterynarii możemy uświadomić sobie, jaką rolę odgrywają oni w społeczeństwie.

 • Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy

  Święto ma na celu zwrócenie uwagi na poprawę warunków bezpieczeństwa osób pracujących a także upamiętnienie ludzi, którzy ponieśli śmierć wykonując swoje obowiązki zawodowe.

  Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

  To święto proklamowane w 2003 roku przez Międzynarodową Organizację Pracy we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia oraz Międzynarodową Konfederacją Związków Zawodowych. Jego celem jest upamiętnienie osób zmarłych w rezultacie wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz zapobieganie takim tragediom.

  Dzień Sera Camembert

  Ser Camembert zawsze dumnie prezentuje się na stole, dzięki niemu każda potrawa zyskuje elegancji, no i smaku. Dziś wypadałoby sięgnąć po ten ser produkowany z niepasteryzowanego mleka krowiego i docenić jego bogate tradycje.

  Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego

  Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego (ang. International Day of Search and Rescue dogs) został ustanowiony przez IRO (The International Rescue Dog Organisation) w 2008 roku i od tamtej pory, ... »

  Światowy Dzień Fotografii Otworkowej

  To święto dla wszystkich, którzy cenią sobie oryginalne, artystyczne zdjęcia. Wykonane oczywiście własnoręcznie skonstruowanym aparatem

 • Międzynarodowy Dzień Tańca

  Taniec to wspaniała sprawa – dzięki niemu można się oderwać od codziennych zmartwień, dbać o kondycję fizyczną i przytulić się do ukochanej osoby. Dziś obowiązkowo – tańce do białego rana!

  Dzień Solidarności Międzypokoleniowej

  Świat należy do młodych, ale bez wsparcia starszych i doświadczonych osób nic oni nie zdziałają. Dzień Solidarności Międzypokoleniowej to dobra okazja na wspólny dialog.

  Dzień Immunologii

  To święto, które zainicjowała w 2005 roku Europejska Federacja Nauk Immunologicznych. Jego celem jest promowanie wiedzy dotyczącej immunologii i znaczenia układu immunologicznego w zwalczaniu chorób.

 • Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci

  Każdy z nas powinien reagować w sytuacji, gdy najmłodsi padają ofiarą przemocy. Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci dobitnie o tym przypomina.

  Międzynarodowy Dzień Jazzu

  Louis Armstrong, John Coltrane i wielu innych – jeśli lubisz ich muzykę, z pewnością wiesz gdzie jak świętować Międzynarodowy Dzień Jazzu. Dla pozostałych to świetna okazja, by lepiej poznać ten gatunek.

  Ogólnopolski Dzień Koni

  Konie to piękne zwierzęta, dlatego tym bardziej trudno zrozumieć, dlaczego są tak źle traktowane przez niektórych ludzi. W Ogólnopolski Dzień Koni złóżmy wiec życzenia tym zwierzakom, ale i pomóżmy w walce z bandytami, którzy transportują je w okrutnych warunkach i przerabiają na mięso.

  Międzynarodowy Dzień bez Kar Cielesnych

  Kara cielesna to jedna z najstarszych kar w historii prawa. Niestety, często stosuje się ją wobec tych, którzy na nią nie zasługują, czyli dzieci.

  Dzień Uczciwości

  Bycie szczerym jest trudne, ale na pewno opłaca się bardziej niż kłamanie i chodzenie na skróty. Dzień Uczciwości przypomina nam o tym, że najlepiej kierować się w życiu zasadami oraz wartościami i to nie tylko w tym jednym dniu.

Zobacz kalendarz świąt nietypowych na maj 2024