Dzień Ziemi

W roku 2024 Dzień Ziemi przypada na 22 kwietnia (poniedziałek)

Dzień Ziemi jest obchodzony 22 kwietnia i ma na celu pokazanie wszystkim mieszkańcom naszej planety jak ważna jest troska o środowisko.

A wszystko się zaczęło w latach 70.tych…

Obchody Dnia Ziemi zostały zainicjowane w 1969r. oddolnie przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który po ujrzeniu na własne oczy wycieku oleju w Santa Barbara, tak bardzo chciał zwrócić uwagę mediów na ochronę środowiska, że wykorzystał do tego aktywność studentów. W efekcie ponad 20 milionów przedstawicieli młodzieży wzięło udział w tym apelu. W 1970r. odbyły się już oficjalne, pierwsze obchody Dnia Ziemi, w których wzięli udział studenci z dwóch tysięcy uczelni.

Obecnie Święto Ziemi jest obchodzone w ponad 190 krajach i jest zawsze okazją do licznych manifestacji odnośnie poprawy warunków na Ziemi. W Polsce pierwsze obchody odbyły się w 1990r.

Earth Song

To właśnie na Dzień ziemi Michael Jackson napisał swój utwór „Earth Song”. Dzieło to zadaje odbiorcy pytania dotyczące świata, Ziemi i natury. Co ludzie zrobili światu? Co się stało z człowiekiem i co się stało ze zwierzętami? Co ze wschodem i zachodem słońca, a co z deszczem? Utwór ten w sposób dobitny pokazuje, że barbarzyńskie wobec Ziemi zachowanie ludzi może za chwilę doprowadzić do jej zagłady…

Czy wiesz, że Dzień ziemi dał początek ruchom ekologicznym na światową skalę?

Coraz więcej chętnych do obchodów Dnia Ziemi

W 2007r. w Dniu Ziemi wzięło udział ponad miliard osób, co pokazuje, że mieszkańcy planety Ziemia coraz bardziej rozumieją, że trzeba walczyć o dobrobyt swojego jedynego domu, jaki ma cała ludzkość. Dzień ten ma również coraz bardziej liczne grono ambasadorów np. w 2000r. do zacnego ich grona dołączył Leonardon Dicaprio. Sama kampania Międzynarodowego Dnia Ziemi staje się z roku na rok coraz bardziej medialna. W 2020r. hashtag #earthday został użyty aż 4,6 mln razy.