Kalendarz świąt nietypowych

 • Czerwiec 2024

 • Dzień Mleka

  Święto na celu zwrócenie uwagi na korzyści, jakie dla naszego zdrowia przynosi codzienne spożywanie mleka i nabiału.

  Święto Bułki

  Nie bez powodu mówi się, że coś sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. Po prostu temu smakowi nie sposób się oprzeć. Dziś warto wcześnie wstać i kupić na śniadanie świeże, pachnące i pyszne bułki…

  Dzień bez Alkoholu

  Święto ustanowione przez rząd RP w 2006 roku, obchodzone w Polsce w Dzień Dziecka. Zgodnie z zapisem w ustawie, w dzień ten zachęca się do „podjęcia wszelkich działań zmierzających do ... »

  Święto Służby Ruchu Lotniczego

  Celem służby ruchu lotniczego jest zagwarantowanie bezpieczeństwa załogom i pasażerom statków powietrznych podczas lotu i manewrowaniu na lotniskach. Wszystkim pracownikom życzymy spokojnych dyżurów!

  Światowy Dzień Rodziców

  Wychowywanie pociechy to praca na pełen etat i życiowa misja. Nie można w trakcie z niej zrezygnować, kiedy pojawiają się trudności. Światowy Dzień Rodziców to dobra okazja, aby podziękować rodzicielom za opiekę i trud włożony w wychowanie.

 • Dzień bez Krawata

  Modę na przywdziewanie „zwisu męskiego ozdobnego” zapoczątkowali blisko 400 lat temu… chorwaccy najemnicy, którzy w czasie wojny trzydziestoletniej zwrócili na siebie uwagę, ... »

  Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych

  Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych powstał w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej #Usta-Pysk. Akcja, której inicjatorką jest Nela Mała Reporterka, ma na celu edukację dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie tego, jak prawidłowo należy udzielać pierwszej pomocy przedweterynaryjnej zwierzętom.

  Dzień Macochy

  Słowo Macocha nie kojarzy się najlepiej. Bajka o Kopciuszku miała w tym duże znaczenie. Tymczasem każdego roku w Polsce w rolę macochy wchodzi kilkadziesiąt tysięcy kobiet. Dzień Macochy jest dniem refleksji nad trudem wchodzenia w tą rolę, nad tym jaką rolę macochy odgrywaj w społeczeństwie i rodzinach. A przede wszytkim jest to okazja do świętowania w rodzinach. Drogie macochy, macoszki, przyszywane matki - WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!

  Dzień Chemika

  Początek temu wydarzeniu dało Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. Celem jest docenienie pracowników zakładów chemicznych i chemików z całej Polski. Z tej okazji organizowane są spotkania, koncerty i festyny.

 • Dzień Dobrej Oceny

  Dziś żadnemu nauczycielowi nie wypada postawić złej oceny. ..

  Dzień Savoir-Vivre

  Celem święta jest propagowanie grzecznościowych obyczajów jako elementu kultury społecznej.

  Światowy Dzień Roweru

  Światowy Dzień Roweru został ustanowiony w 2018 roku przez zgromadzenie ONZ. Warto świętować Dzień Roweru bo: - rower jest prostym, niedrogim, niezawodnym, czystym i ekologicznym środkiem ... »

 • Dzień Drukarza

  Dzień Drukarza, czyli osoby zajmującej się poligrafią był hucznie obchodzony w PRL. Dziś ze względu na to, że większość zadań wykonują maszyny zawód ten jest mniej doceniany. Dziś drukarze nadal pracują w zakładach, ale wykonują inne zadania niż kiedyś. Tak czy inaczej jeśli w rodzinie jest drukarz warto złożyć mu życzenia z okazji jego święta.

  Dzień Demokracji

  Święto to upamiętnia pierwsze po II wojnie światowej wolne wybory parlamentarne, które odbyły się 4 i 18 czerwca 1989 roku. Stosowną uchwalę wprowadził Sejm RP w dniu 24 maja 2013 roku.

  Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji

  Geneza tego święta sięga 1982 roku - 19 sierpnia na specjalnej sesji na temat kwestii palestyńskiej, Zgromadzenie Ogólne ONZ postanowiło ustanowić w dniu 4 czerwca doroczne obchody Międzynarodowego Dnia Dzieci Będących Ofiarami Agresji. Bezpośrednim powodem takiej decyzji była ogromna liczba dzieci z Palestyny i Libanu zamordowanych podczas dokonywanych przez Izrael aktów agresji.

 • Dzień Ochrony Środowiska

  W czasach kiedy nasza planeta coraz bardziej jest niszczona przez nas samych Dzień Ochrony Środowiska powinien być na ustach wszystkich ludzi, którym los ziemi nie jest obojętny. Ta data powinna być kojarzona z konkretnymi działaniami podejmowanymi na rzecz planety.

  Święto Centralnego Węzła Łączności Ministerstwa Obrony Narodowej im. płk. prof. Kazimierza Drewnowskiego

  Dziś święto obchodzi instytucja, której głównym celem jest zapewnienie łączności najważniejszym instytucjom wojskowym w naszym kraju

  Światowy Dzień Środowiska

  Światowy Dzień Środowiska uchwalono na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku. Jego celem jest utrwalenie świadomości na temat znaczenia głównych haseł tego wydarzenia, głoszących zgodność rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym. Każdy może się dołączyć do świętowania, wystarczy rozejrzeć się na własnym podwórku.

  Międzynarodowy Dzień Walki z Nielegalnym, Nieraportowanym i Nieuregulowanym Połowom Ryb

  Międzynarodowy Dzień Walki z Nielegalnym, Nieraportowanym i Nieuregulowanym Połowem Ryb to nie tylko data w kalendarzu, ale dzień uświadamiania ludzi, że nie można kupować ryb z nielegalnych źródeł. Niekontrolowany połów zwierząt wodnych może doprowadzić do wyginięcia cennych gatunków.

 • Dzień Slayera

  Slayer to ikona muzyki metalowej. Ich święto zostało uchwalone przez fanów o wymownej dacie 6. 06. 2006 o godzinie 6:06:06. W ramach obchodów przewiduje się m. in. puszczanie na cały regulator twórczości Slayera i wiele innych pokręconych akcji.

  Święto Wojsk Chemicznych

  Do głównych zadań wojsk chemicznych należą działania w zakresie broni masowego rażenia, środków chemicznych, zasłon dymnych czy zabiegów sanitarnych. W dniu obchodów święta wojskowych chemików nagradzani są zasłużeni żołnierze.

  Dzień Języka Rosyjskiego

  UNESCO dzień 6 czerwca zarezerwowało dla języka rosyjskiego nie bez powodu. W tym dniu urodził się poeta Aleksandr Puszkin, twórca współczesnego literackiego języka rosyjskiego.

  Dzień Jojo

  Jojo to coś więcej niż zwykła zabawka. Ten ciężarek zawieszony na sznurku pozwala wykonywać zawiłe triki, a zawody w Jojo cieszą się dużą renomą. W Dzień Jojo warto samemu spróbować wykonać jakieś kombinacje, to świetna alternatywa dla komputera!

 • Dzień Seksu

  Dzień Seksu ma zagadkową genezę powstania, ale wpisał się juz na stałe w kalendarz świąt nietypowych.

  Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywnościowego

  Zwracanie uwagi na zagrożenia czyhające na konsumentów podczas zakupów produktów spożywczych to główny cel Światowego Dnia Bezpieczeństwa Żywnościowego. Specjaliści uczulają, aby kupować mięso, nabiał i ryby tylko wiadomego pochodzenia, bo istnieje mnóstwo patogenów mogących wywołać poważne choroby.

 • Dzień Informatyka

  Informatyka to jedna z najbardziej przyszłościowych dziedzin, dlatego osoby, które znają komputery jak własną kieszeń mogą spać spokojnie – pracy dla nich nie zabraknie. Dziś jednak sen jest nie wskazany, bowiem informatycy mają swoje święto!

  Światowy Dzień Oceanów

  Ocean to bogaty i piękny świat, dlatego trzeba go chronić. Na pomysł święta wpadli Kanadyjczycy na początku lat 90. Oficjalnie przez ONZ uznane zostało w 2009 roku.

  Dzień Cyrku bez Zwierząt

  Cyrk kojarzy nam się z zabawą, ale zwierzętom, które całe życie spędzają w klatkach i ciężarówkach wcale do śmiechu nie jest. Dzień Cyrku bez Zwierząt jest dobrą okazją, by zaprotestować przeciwko wykorzystywaniu lwów, tygrysów czy fok w przedstawieniach cyrkowych.

  Światowy Dzień Guza Mózgu

  Światowy Dzień Guza Mózgu to możliwość uświadomienia ludziom z jakimi dolegliwościami zmagają się chorzy i jak można choć trochę pomóc im w procesie leczenia. Rodziny pacjentów w tym dniu i w każdym innym mogą skorzystać z opieki psychologa.

  Światowy Dzień Robienia na Drutach w Miejscach Publicznych

  Pomysłodawcą tego grubymi nićmi szytego święta jest Danielle Landes, która w 2005 roku stwierdziła, że miłośnicy robienia na drutach powinni mieć jeden dzień, w którym będą mogli się ... »

 • Dzień Agugaga

  Co to Agugaga? Trzeba spytać najmłodszych, bo tak brzmią zazwyczaj pierwsze słowa niemowlaka. Ten termin wywodzący się z Afryki można też rozszerzyć na wszystkich, którzy zaczynają się uczyć nowego języka.

  Dzień Przyjaciela

  9 czerwca przypada Dzień Przyjaciela. W tym dniu warto spędzić czas ze swoją bratnią duszą i pielęgnować relację, która jest na wagę złota.

  Dzień Księgowego (Buchaltera)

  9 czerwca 1907 roku powołano do życia „Związek Buchalterów w Warszawie”, który obejmował swym zasięgiem całe Królestwo Polskie. Dziś więc Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (obecna nazwa) ma swoje urodziny.

  Międzynarodowy Dzień Archiwów

  Archiwa to wspaniała sprawa, pozwalają zobaczyć/sprawdzić co działo się przed naszym narodzeniem. Dzisiejsze święto ustanowiono podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w stolicy Malezji Kuala Lumpur na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwów w 1948 roku.

  Dzień Trójkąta Koralowego

  Trójkąt Koralowy to malowniczy obszar wód tropikalnych, na których występuje większość gatunków koralowców budujących rafy koralowe. Święto narodziło się w 2012 roku, kiedy obchodzono je jako lokalną interpretację Światowego Dnia Oceanów. Z czasem zostało samodzielnym wydarzeniem, jego celem jest ochrona obszaru Trójkąta Koralowego.

  Dzień Kaczora Donalda

  Kultowa postać z bajek Walta Disney’a doczekała się swojej daty w kalendarzu. Dzień Kaczora Donalda to powód do świętowania dla wszystkich miłośników tej niosącej radość postaci. W tym dniu można zrobić sobie bajkowy maraton.

 • Międzynarodowy Dzień Rysia

  Międzynarodowy Dzień Rysia daje raz do roku szczególną możliwość nagłośnienia problemów tego gatunku, który mimo ścisłej ochrony przez wiele lat nadal nie jest w stanie odbudować pożądanej liczebności. W tym dniu warto wesprzeć organizacje działające na rzecz rysi darowizną.

 • Dzień Stylisty Paznokci

  Przedstawiciele tej grupy zawodowej swoje święto obchodzą od 2011 roku. W ramach obchodów odbywają się bezpłatne szkolenia, warsztaty czy konkursy.

  Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Święto ustanowiła w 2002 roku Międzynarodowa Organizacja Pracy, a jego celem jest zwalczanie procederu wyzysku dzieci. W Polsce Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci obchodzimy od 2004 roku. W tym samym roku zakazano w naszym kraju zatrudniania osób, które nie ukończyły 16 lat.

  Międzynarodowy Dzień Falafela

  Falafel to popularna potrawa wegańska w krajach arabskich, która również w Polsce ma swoich zwolenników. Te smażone kulki lub kotleciki z przyprawionej ciecierzycy bądź bobu z sezamem można dziś dostać w wielu miejscach po bardzo promocyjnej cenie.

  Święto Służby Ochrony Państwa

  Osoby dbające o ochronę kraju nieraz narażają swoje życie oraz zdrowie, dlatego zostało ustanowione Święto Służby Ochrony Państwa. Pozwala ono na docenienie zaangażowania i poświęcenia funkcjonariuszy SOP.

 • Święto Dobrych Rad

  Wszyscy uwielbiamy dawać innym dobre rady, nawet kiedy sami nie potrafimy uporać się z podobnym problemem. Niekiedy jednak rzeczywiście można komuś pomóc, ale mimo to pamiętajmy - najpierw wszystkie dobre pomysły sprawdzajmy na sobie.

  Święto Żandarmerii Wojskowej

  Data obchodów święta Żandarmerii Wojskowej nawiązuje do dziedzictwa tradycji Dywizjonu Karabinierów Konnych z 1831 roku oraz formacji żandarmerii z lat 1914-1945. 13 czerwca 1831 roku powołano "Służbę Polową" na mocy rozkazu wydanego przez gen. Tomasza Łubieńskiego.Po raz pierwszy święto obchodzono w czerwcu 1994 roku.

  Międzynarodowy Dzień Świadomości nt. Albinizmu

  Bielactwo to choroba genetyczna. Międzynarodowy Dzień Świadomości nt. Albinizmu został ustanowiony, aby ludzie inaczej spojrzeli na osoby cierpiące na tą chorobę. Zwykle brak pigmentu w skórze wzbudza ciekawość ludzi przez co chorzy czują się skrępowani i rezygnują z kontaktów towarzyskich.

  Światowy Dzień Wellness

  Światowy Dzień Wellness to bardzo przyjemne święto – w końcu to świetna okazja by udać się na relaksujące zabiegi, posiedzieć w jacuzzi czy popływać w basenie.

  Dzień Komornika Sądowego

  Choć komornicy wzbudzają głównie strach i niechęć, to dziś jednak warto przemyśleć sobie, jak trudną i niebezpieczną mają pracę. Światowy Dzień Komornika Sądowego obchodzony jest na całym świecie w drugi czwartek czerwca od 2008 r.

 • Międzynarodowy Dzień Kąpieli

  Międzynarodowy Dzień Kąpieli to najlepsza sposobność, aby zrobić sobie domowe SPA. Dodać do gorącej wody aromatyczne olejki, nalać wino do kieliszka i zanurzyć całe ciało w wannie, aby móc się zrelaksować.

  Dzień Dziennikarza Obywatelskiego

  Dziennikarz obywatelski to osoba, która opisuje świat w interesie społecznym. Nie jest zawodowcem, więc może pisać co chce, nie gonią go terminy. Powstanie tego terminu jest ściśle związane z Internetem, a pierwszą polską stroną jest polskojęzyczna wersja Wikinews.

  Światowy Dzień Krwiodawstwa

  To wydarzenie dedykowane wszystkim dobrym ludziom, którzy oddają swoją krew potrzebującym. World Blood Donor Day obchodzimy 14 czerwca w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył grupy krwi. Święto zostało ustanowione 14 czerwca 2004 roku.

  Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

  Święto obchodzone jest w 66. rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz. W tym niemieckim obozie koncentracyjnym zginęło ponad milion osób, w tym 140–150 tysięcy Polaków

 • Dzień Wiatru

  Wiatr ma dwa oblicza – z jednej strony to niszczycielski żywioł, ale z drugiej przynosi ludziom wiele korzyści. W Światowy Dzień Wiatru uświadamia się społeczeństwo przede wszystkim na temat energii wiatrowej, jej potencjale, globalnym rozwoju i możliwościach zastępowania nieodnawialnych źródeł energii.

  Ogólnopolski Dzień Dogoterapii

  Psy to wspaniałe zwierzęta, które nie tylko zajmują nasze miejsce na kanapie, ale i wymiernie pomagają chorym i niepełnosprawnym. Dogoterapia, bo dziś ta forma leczenia i rehabilitacji ma swoje święto stosowana jest w Polsce z powodzeniem od wielu lat.

  Światowy Dzień Praw Osób Starszych

  Osoby starsze często padają ofiarą innych, są wykorzystywane, poniżane. A przecież kiedyś to oni opiekowali się młodszymi, należy więc okazać im wdzięczność a nie złość. Nie tylko w Światowy Dzień Praw Osób Starszych.

  Międzynarodowy Dzień Surfingu

  W ten dzień na całym świecie amatorzy łapania fal obchodzą swoje święto. Warto pamiętać, że w Polsce jest wiele fajnych miejscówek do surfowania, choćby Półwysep Helski.

 • Międzynarodowy Dzień Pomocy Dzieciom Afrykańskim

  Afryka to piękny kontynent, niestety silnie dotknięty biedą. W bogatej Europie trudno nam sobie wyobrazić, w jakich warunkach żyją tam dzieci. Ideą obchodów jest uświadomienie potrzeby niesienia pomocy dla najmniejszych mieszkańców Afryki.

  Dzień Dziecka Afrykańskiego

  To święto obchodzimy od 1991 roku z inicjatywy Organizacji Jedności Afrykańskiej oraz UNICEFU. Wydarzenie upamiętnia masakrę dzieci w Soweto koło Johannesburga w RPA, dokonaną w 1976 roku przez tamtejszy reżim rasistowski. Do protestujących przeciw niskiemu poziomowi edukacji dzieci policja otworzyła ogień, zabijając ponad 100 osób.

  Dzień Blooma

  Bloomsday to hołd dla irlandzkiego pisarza Jamesa Joyce’a i jego kultowej powieści Ulisses. Data nie jest przypadkowa – to właśnie 16 czerwca 1904 roku Leopold Bloom „wędruje” ulicami Dublina. Tam też dziś najhuczniej obchodzi się to święto.

 • Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszami

  Na przełomie lat 60. i 70. Afrykę Subsaharyjską nawiedziła susza, która pochłonęła ponad 200 tysięcy ludzi i miliony zwierząt. Celem obchodów święta jest dążenie do tego, by taka tragedia nigdy się nie powtórzyła.

  Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych

  Podczas Święta Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych żołnierzom nadawane są odznaczenia i medale. Dzień ten obchodzony jest ze względu na rocznicę powrotu 1 pułku czołgów Armii Hallera do kraju w 1919 r.

  Dzień Czołgisty

  Święto obchodzone jest na pamiątkę powrotu do Polski 1 pułku czołgów Armii Polskiej gen. Józefa Hallera w 1919 roku. Była to pierwsza jednostka wojskowa w naszym kraju uzbrojona w gąsienicowe wozy bojowe.

 • Dzień Ewakuacji

  W to święto warto jak najwięcej dowiedzieć się o ewakuacji. Gdy będziemy w niebezpieczeństwie, może to uratować nam życie.

  Międzynarodowy Dzień Sushi

  Tego nie da się nie zauważyć – Polacy pokochali Sushi. Nie chodzi tu tylko o smak , ale i sposób przygotowania, podania, wartości odżywcze, różnorodność dodatków. Słowem – Sushi to sztuka, a Polacy kochają sztukę. W Międzynarodowy Dzień Sushi warto więc wybrać się z rodzinką lub z znajomymi na wspólną ucztę.

 • Teksański Dzień Emancypacji

  19 czerwca 1865 roku w Teksasie ogłoszono zniesienie niewolnictwa. Święto, które je upamiętnia jest znane również jako Juneteenth (od słów „nineteenth” i „june”) lub Dzień Wolności.

  Dzień Kota Garfielda

  Garfield uchodzi za celebrytę nie tylko wśród kotów. Najciekawsze, że specjalnie na to nie zapracował – w końcu jego ulubione zajęcia to leżenie i jedzenie lazanii

  Światowy Dzień Anemii Sierpowatej

  Anemia sierpowata jest jedną z najczęściej występujących chorób genetycznych na świecie. Dzień obchodów wpisany do kalendarza UNESCO w 2009 roku ma na celu przybliżyć wiedzę na temat tej choroby.

  Dzień Leniwych Spacerów

  To święto, które łatwo przegapić w codziennym natłoku spraw. Jego przesłaniem jest właśnie apel do ludzi, by zwolnili, zaczęli cieszyć się życiem, dostrzegać szczęście i piękno, które jest tuż obok nas. Najlepszym sposobem na to jest spokojny i długi spacer, bez patrzenia na zegarek.

  Dzień Kibica Wisły Kraków

  Dzień Kibica Wisły Kraków lub Dzień Wisły (czasem także Dzień Wiślaka) to święto jednego z najbardziej znanych klubów piłkarskich w Polsce. Dzień powstał z inicjatywy kibica i upamiętnia powstanie klubu w czerwcu 1906 roku.

 • Światowy Dzień Uchodźcy

  Światowy Dzień Uchodźcy uchwaliło Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 roku. Święto upamiętnia odwagę i siłę uchodźców na całym świecie, którzy musieli opuścić swoje rodzinne strony i bliskich w poszukiwaniu lepszego, najczęściej po prostu bezpiecznego życia.

  Światowy Dzień Raka Nerki

  Światowy Dzień Raka Nerki ma pomóc w rozpowszechnieniu informacji o tej chorobie oraz jej pierwszych objawach, które wcześniej wychwycone dają szansę na skuteczne leczenie.

 • Święto Muzyki

  Muzyka nas bawi, zachwyca, wzrusza, inspiruje a nawet przeraża. Dziś warto posłuchać ulubionego albumu, pójść na koncert albo pograć na instrumencie. A najlepiej wziąć udział w paradzie z okazji Fête de la Musique.

  Dzień Deskorolki

  Dzień Deskorolki jest obchodzony 21 czerwca i jest zachętą dla wszystkich, żeby „rzucić wszystko” i wyjść na dwór na deskę.

  Międzynarodowy Dzień Jogi

  W międzynarodowy dzień jogi odbywa się wiele ciekawych akcji i happeningów związanych z tą filozofią. Można więc wziąć udział w darmowej sesji jogi, pomalować henną, albo posłuchać orientalnej muzyki.

  Światowy Dzień Żyrafy

  Czy to przypadek że Światowy Dzień Żyrafy obchodzony jest w najdłuższy dzień roku? Nie trzeba być Einsteinem, by skojarzyć to z szyją tego sympatycznego zwierzaka.

  Światowy Dzień Hydrografii

  Święto upamiętnia powołanie w 1921 roku w Monako Międzynarodowego Biura Hydrograficznego. W Polsce i na świecie organizowane jest od 2006 roku, na celu ma podkreślenie znaczenia pracy służb hydrograficznych oraz współpracy międzynarodowej w tym zakresie.

 • Światowy Dzień Garbusa

  Kultowy Volkswagen „Garbus” był najdłużej i najliczniej produkowanym modelem samochodu w historii motoryzacji. Nie ma chyba osoby, która by nie kojarzyła tego charakterystycznego auta.

  Dzień Kultury Fizycznej

  Aktywność fizyczna wpływa zbawiennie na cały organizm. Dzięki niej jesteśmy zdrowsi, silniejsi, pewniejsi siebie, weselsi. Prywatnie warto więc to święto obchodzić przynajmniej trzy razy w tygodniu – wyjść na rower, basen albo choćby długi spacer.

  Światowy Dzień Lasu Deszczowego

  Światowy Dzień Lasu Deszczowego to najlepsza okazja do rozpoczęcia dyskusji na temat sukcesywnego niszczenia przez ludzi „płuc świata”. Działania podejmowane przez różne organizacje w tym dniu dążą do tego, aby cały świat zwrócił uwagę na wycinkę drzew w lasach deszczowych.

 • Dzień Służby Publicznej

  Dzień Służby Publicznej ma na celu podkreślenie wkładu służby publicznej w proces rozwoju, demokracji i pokoju na świecie. Przy okazji zachęca się młodych ludzi do rozpoczęcia kariery w sektorze publicznym. Pierwsze obchody odbył się w 2003 roku.

  Międzynarodowy Dzień Wdów

  Dzisiejszy dzień ma na celu wsparcie kobiet, które straciły swoich mężów. To nie tylko ból po odejściu ukochanej osoby, ale i przyczyna, dla której zostają one bez podstawowych środków do życia. Święto ustanowione w grudniu 2010. roku.

  Dzień Wędkarza

  Miłośnicy wędkowania długo czekali na swoje święto – Dzień Wędkarza obchodzony jest dopiero od 2008 roku. Łowienie ryb było niegdyś warunkiem przetrwania – do dziś niektóre lokalne ... »

  Międzynarodowy Dzień Kobiet w Inżynierii

  Międzynarodowy Dzień Kobiet w Inżynierii (ang. International Women in Engineering Day) to międzynarodowa kampania uświadamiająca, mająca na celu podniesienie rangi kobiet w branży inżynieryjnej i skupienie uwagi na niesamowitych możliwościach kariery dostępnych dla dziewcząt w tej ekscytującej branży.

  Dzień Olimpijski

  Dzień Olimpijski jest organizowany przez większość z 206 państw członkowskich Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Celem tego ogólnoświatowego przedsięwzięcia – oprócz upamiętnienia narodzin nowożytnych Igrzysk Olimpijskich – jest promowanie sportu, zdrowego stylu życia, idei olimpijskiej oraz zasady fair play.

  Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty

  Mężczyźni po 50 roku życia są narażeni na problemy ze sterczem. Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty polega na organizacji kampanii i wydarzeń, które mają dotrzeć do mężczyzn z grupy ryzyka i zachęcić ich do kontrolnej wizyty u lekarza.

 • Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę

  Światowy Dzień Osteoporozy zainicjowany został przez Narodowe Towarzystwo Osteoporozy w Wielkiej Brytanii w 1996 roku, natomiast organizuje go Międzynarodowa Fundacja Osteoporozy. Kampanie odgrywają dużą rolę we wspieraniu chorych, jak i zapobieganiu osteoporozie.

  Dzień Przytulania

  Dzień Przytulania znany też jako „Free Hugs” to święto, które wymaga jedynie odrobinkę zaangażowania. Przytulanie to świetny sposób, by okazać drugiemu człowiekowi sympatię, miłość albo podarować trochę ciepła. Pamiętajmy o tym nie tylko 24 czerwca.

 • Dzień Stoczniowca

  Praca w stoczni to ciężki kawałek chleba. W Dzień Stoczniowca wypada życzyć wszystkim stoczniowcom z Polski i innych krajów przede wszystkim zdrowia i bezpiecznej, stabilnej pracy.

  Światowy Dzień Smerfa

  Zapewne w dzieciństwie mieliście swoje ulubione postaci z bajek, komiksów, filmów czy książeczek. Jeśli wśród Waszych ulubieńców były też Smerfy, to dziś macie powód do świętowania, ... »

  Dzień Marynarza

  Pierwsze w historii obchody tego święta odbyły się 25 czerwca 2011 roku. Przesłaniem Dnia Marynarza jest uznanie nieocenionego wkładu marynarzy (także rybaków) w światowy handel i gospodarkę kosztem osobistego życia i rodziny.

 • Międzynarodowy Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionymi od Narkotyków

  Łatwo uzależnić się od narkotyków, podobnie zresztą jak od hazardu, alkoholu albo komputera. Ale w przypadku heroiny, amfetaminy, dopalaczy bardzo szybko można przypłacić to życiem.

  Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur

  Tortury to dla wielu osób najstraszniejszy koszmar – bezsilność jaka im towarzyszy, ból i strach zostawiają trwałe piętno na psychice. Dzisiejsze święto ma na celu wspierać ich w powrocie do normalnego życia.

  Światowy Dzień Chłodnictwa

  Systemy chłodnicze oraz pompy ciepła odgrywają niezwykle istotną rolę w naszym życiu, choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i dlatego ogłoszono Światowy Dzień Chłodnictwa. Firmy zajmujące się produkcją i instalacją systemów tego typu uświadamiają w tym dniu społeczeństwo, aby ludzie docenili ich sprzęty i zaczęli je zauważać.

 • Międzynarodowy Dzień Mikro-, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

  Międzynarodowy Dzień Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw ustanowiono aby podkreślić ich znaczenie w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza w promowaniu innowacji, kreatywności i godziwej pracy. Obchody mają na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat wkładu MMŚP w zrównoważony rozwój oraz promowanie formalizacji, uczestnictwa i wzrostu tych przedsiębiorstw na rynkach międzynarodowych, regionalnych i krajowych, w tym poprzez zapewnienie dostępu do budowania zdolności i usług finansowych.

 • Dzień Ratownika WOPR

  Pełni bardzo ważną funkcję, czuwa nad naszym bezpieczeństwem na plaży, nad jeziorem, nad rzeką czy na basenie. Musi być czujny, uważny, szybki, sprawny, gotowy na każdą okoliczność. ... »

  Święto Wojskowych Oddziałów Gospodarczych

  Wojskowe Oddziały Gospodarcze zapewniają jednostkom wojskowym możliwość oddzielenia funkcji operacyjno - szkoleniowych od finansowo - gospodarczych. Święto ustanowiono w grudniu 2013 roku, jest ono okazją do nagrodzenia najlepszych żołnierzy.

  Dzień Rybaka

  Dzień Rybaka powinien przede wszystkim obfitować w udane połowy. Z pewnością tego życzy sobie każdy przedstawicie tej profesji. Ta data w kalendarzu daje możliwość docenienia ciężkiej pracy rybaków.

  Dzień Szwagra

  Dzień Szwagra to okazja do rodzinnego spotkania i zacieśnienia relacji z mężem siostry lub bratem żony. Warto zadbać o to, aby osoba, która dołącza do rodziny czuła się w niej komfortowo.

 • Dzień Asteroid

  30 czerwca 1908 roku miała miejsce katastrofa tunguska, czyli największe zderzenie asteroidy z Ziemią w ostatnich stuleciach. Ponad 100 lat po tym tajemniczym wydarzeniu Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło Dzień Asteroid. W ramach tego święta rozpowszechniana jest wiedza o kosmosie.

  Święto Wojsk Aeromobilnych

  Data obchodów Święta Wojsk Aeromobilnych upamiętnia powstanie w 1997 roku Szefostwa Wojsk Aeromobilnych w Dowództwie Wojsk Lądowych. Historia wojsk aeromobilnych w Polsce jest dłuższa - sięga czasów II wojny światowej.

  Święto Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Obrony Narodowej

  Do głównych zadań Centrum Zarządzania Kryzysowego MO N należy planowanie i koordynowanie użycia wojska w sytuacjach kryzysowych, czyli takich jak powódź, atak terrorystyczny czy wyciek niebezpiecznych chemikaliów.

  Dzień Motyla Kapustnika

  Bielinek kapustnik to najpopularniejszy polski motyl, ale coraz rzadziej można go spotkać w otoczeniu człowieka. Środki ochrony roślin sprawiają, że ich populacja maleje.

  Święto Marynarki Wojennej

  To impreza o wieloletnich tradycjach upamiętniająca historię obecności polskiej floty na Bałtyku. Z okazji Święta Marynarki Wojennej odbywa się m. in. parada morska, lotnicza, defilada, festyn oraz uroczysty apel. Jest to święto ruchome organizowane w ostatnią niedzielę czerwca, jednocześnie będące kulminacyjnym punktem Święta Morza organizowanego w Gdyni.

Zobacz kalendarz świąt nietypowych na lipiec 2024

Nietypowe