Dzień Szwagra

W roku 2025 Dzień Szwagra przypada na 28 czerwca (sobota)

Do Dnia Szwagra pozostały jeszcze 263 dni co stanowi 8 miesięcy i 20 dni.

Dzień Szwagra jest obchodzony w ostatnią sobotę czerwca i jest świetną okazją do zacieśnienia relacji ze swoimi szwagrami i szwagierkami.

Szwagier czyli kto?

Wiele osób zapytanych o to, kim właściwie jest szwagier, nie ma zupełnie pojęcia. Wtedy zaczyna się tworzenie różnych koligacji metodą prób i błędów. „Instytucja szwagra” dotyczy tzw. linii bocznej powinowactwa, co oznacza, że polega ona łączeniu probanta z krewnymi jego małżonka albo – poprzez krewnego probanta – małżonka tego krewnego z probantem. Wydaje się to dosyć skomplikowane, ale wcale takim nie jest, gdyż wystarczy zrozumieć, że ten sposób powinowactwa nie powoduje powstania stosunku prawnego powinowactwa.

Zatem szwagier to mąż siostry, ale też brat małżonka. Z kolei szwagierka to bratowa żony brata albo siostra współmałżonka. Mianem szwagra określa się też brata bratowej albo szwagra lub męża szwagierki. A szwagierką może być nazwana również żona szwagra czy też siostra bratowej, szwagra czy szwagierki.

Uhonorujmy szwagra i szwagierkę

Skoro już „powstał” Dzień Szwagra i wypada on w ostatnią sobotę czerwca to mamy w zasadzie idealne warunki na świętowanie, gdyż z reguły czerwiec jest bardzo pogodny a sobota daje dużo możliwości – w zasadzie można celebrować razem przez cały dzień. Pomysłów na spędzenie tego dnia może być naprawdę wiele, ogranicza nas tylko wyobraźnia. Ważne, by uwaga była skoncentrowana na „jubilatach” i efektem było budowanie jeszcze trwalszej relacji.

„Stryjeczny wuj szwagra…”

Myśląc o szwagrze wielu z nas zapewne przychodzi na myśl słynny cytat z filmu „Kogel-mogel”, gdzie babcia Wolańska – ażeby wytłumaczyć przyczynę sprowadzenia Kasi Solskiej do opieki nad synkiem państwa Wolańskich – użyła słynnego zdania: „Stryjeczny wuj szwagra mojego drugiego męża posiadał majątek ziemski we wsi Grabowo, bardzo porządny człowiek, nie jakiś krwiopijca, niesłychanie przystojny. Nawet miał Kasię Solską podawać do chrztu, ale jednak nie przyjechał, nie podawał i nie został tym ojcem chrzestnym. No ale, tak czy inaczej, to prawie rodzina. Kasia Solska przyjechała do Warszawy szukać pracy i od razu poszła, jak w dym, do stryjecznego wuja szwagra mego drugiego męża. Tam dowiedziała się, ze u Wolańskich zwolniło się miejsce”. Mina wszystkich zasłuchanych, a zwłaszcza Pana Wolańskiego, byłą bezcenna. Suma summarum, tak skomplikowane powinowactwo za pomocą instytucji szwagra zaowocowało zatrudnieniem Kasi Solskiej w roli opiekunki Piotrusia mimo tego, że przecież Pani Wolańska zastała ją w łóżku z Panem Wolańskim ?.

„It’s beautiful szwagier”

Bezbłędny „forfiter” znany z internetu i powiedzonko: „Szwagier – it’s beautiful” to kultowy filmik znany praktycznie każdemu. Nagranie pokazuje jak Polacy zobaczyli aligatora podczas płynięcia kajakiem w Stanach Zjednoczonych, a bohater filmu – nie wiedząc jak jest szwagier w języku angielskim – użył słynnego zdania „it’s beatiful szwagier”. Co prawda, przygoda z aligatorem o mało nie skończyła się tragicznie („garry mów ałt szwagier”), ale filmik zyskał ogromną popularność, dorobił się kilku przeróbek, wielu memów, a poza tym wiele zwierząt domowych uzyskiwało imiona „forfiter”, „szwagier”, „franca”, „predator” jako pokłosie filmiku z aligatorem. Well…aż strach udać się na kajaki ?

Szwagierkolaska

Wielu Polakom szwagier zapewne kojarzy się z zespołem o nazwie Szwagierkolaska założonym przez Muńka Stańczyka i Andrzeja Zeńczewskiego w 1995 roku. Najbardziej znane przeboje tej formacji to oczywiście „U Cioci na Imieninach” (swoją drogą szkoda, że nie u szwagra ?), „Rum Helka” oraz „Komu dzwonią”. Zespół otrzymał Fryderyka w 1995 roku za album Luksus. 20 kwietnia 2015 roku, z okazji 20-lecia wydania albumu na sklepowe półki trafiła reedycja płyty, którą promował singiel Lisa Bon.

Szwagry z "jutjuba"

W polskim necie chyba najbardziej znanymi szwagrami są Antek i Szwagier z kanału ŚmiechawaTV. Dwaj Panowie z Moniek od lat kręcą krótkie żarty filmowe. Prywatnie także są szwagrami i w czerwcu 2014 roku zorganizowali nawet imprezę o nazwie "Dzień Szwagra". Kolejnych edycji nie było, ale inspiracja obchodów Dnia Szwagra w ostatni piatek czerwca została. Zatem zrowie szwagrów i szwagierek!


Oznaczenia
    - ważniejsze święta nietypowe i zwyczajowe
    - pozostałe święta nietypowe i zwyczajowe