Światowy Dzień Smerfa

W roku 2024 Światowy Dzień Smerfa przypada na 25 czerwca (wtorek)

Do Światowego Dnia Smerfa pozostało jeszcze 25 dni.

Zapewne w dzieciństwie mieliście swoje ulubione postaci z bajek, komiksów, filmów czy książeczek. Jeśli wśród Waszych ulubieńców były też Smerfy, to dziś macie powód do świętowania, bo właśnie na 25 czerwca przypada Światowy Dzień Smerfa. Ta data jest niezwykle ważna, gdyż to dzień urodzin słynnego Peyo, a dokładniej Pierrego Culliforda, twórcy Smerfów. Smerfy narodziły się w Belgii, pierwszy raz zadebiutowały w dziewiątej części książki o przygodach Johana i Peewit. Johan, to królewski paź, broniący słabyszch, natomiast jecgo przyjaciel Peewit, to karzeł, który lubi się przechwalać i jeździ na kozie Biquette. Pierwszy raz spotkali Smerfy, szukając magicznego fletu. W komiksie pojawia się malutki głosik “Uważaj jak smurfujesz. Omal mnie nie przesmerfowałeś!” i zza kamienia ukazuje się mały, niebieski chochlik. Fani komiksów szybko, pokochali te małe, niebieskie stworki i ich śmieszny “smerfny” język. Wkrótce to one stały się głównymi bohaterami komiksów Peyo. Powstało już ponad 30 części przygód Smerfów. Od 1992 roku, po śmierci Peyo, rysownicy z różnych krajów kontynuują jego dzieło. Oprócz komiksów powstały również animowane bajki o Smerfach, film pełnometrażowy, film w wersji 3D. Smerfy to też ogromny sukces handlowy. Na całym świecie, dostępne są zabawki i gadżety z podobizną tych małych, niebieskich ludków.

Smerfy są “smerfastycznie” ciekawą bajką, gdyż w ich smerfnej wiosce możemy spotkać różne postaci o konkretnych cechach charakteru. Na czele stoi Papa Smerf. Ma aż 542 lata. Niestety, często musi ratować swoje Smerfiki z tarapatów. Możemy natknąć się na Zgrywusa, który wręcza wszystkim “wybuchowe” prezenty. Jest tam też Maruda, ciągle niezadowolony pesymista, nie cierpi wszystkiego i wszystkich, ale tak na prawdę w środku jest bardzo wrażliwy. Ważniak to nazbyt poważny Smerf, który wszystko co powie Papa Smerf, bierze za prawdę absolutną, zanudza pozostałych swoimi złotymi myślami. Gwiazdą, jest oczywiście Smerfetka, ta niebieska piękność, została stworzona przez strasznego czarownika Gargamela, który chciał skłócić Smerfy. Na szczęście Papa Smerf, odczarował Smerfetkę i jest to jedna z najsympatyczniejszych postaci w wiosce. Te i inne Smerfiki, mieszkają w domkach z grzybów i są pod swoimi czapeczkami zupełnie łyse (oprócz panny Smerfetki i Sasetki). Razem przeżywają wiele niesamowitych przygód, które fascynują nie tylko najmłodszych fanów.

Jeśli urzekły Was również te chochliki, to przypomnijcie sobie jakie śmieszne historie ich spotykały, oglądając dzisiaj jeden z odcinków bajki lub czytając komiks. Zaraźcie dzieci w swojej rodzinie “Smerfomanią”.


Oznaczenia
    - ważniejsze święta nietypowe i zwyczajowe
    - pozostałe święta nietypowe i zwyczajowe
Inne święta tego dnia: