Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów

W roku 2024 Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów przypada na 28 sierpnia (środa)

Do Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów pozostało jeszcze 67 dni co stanowi 2 miesiące i 6 dni.

28 sierpnia przypada Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. Jak to często bywa, nie jest to data przypadkowa, gdyż właśnie tego dnia przypada rocznica urodzin słynnego, amerykańskiego rysownika historii obrazkowych Jacka Kirby’ego (1917-1994) twórcy znanych na całym świecie postaci z uniwersum XMen, Hulka czy Fantastycznej Czwórki. Pomysłodawcami święta są dziennikarze i blogerzy- Brian Heater i Sarah Morean.

Jak świętować? Nic prostszego! Wystarczy wziąć w ręce komiks, udać się na ławeczkę do parku, do galerii handlowej, wsiąść w autobus, pociąg czy usiąść w kawiarni przy aromatycznej kawce i zacząć czytać. Raźniej będzie gdy do obchodów święta zaprosimy znajomych.

Najczęściej kojarzymy polskie kultowe komiksy dla młodszych takie jak “Tytus, Romek i Atomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, przygody Kajko i Kokosza autorstwa Janusza Christy. Czy to oznacza, że w Polsce nie powstają nowe komiksy dla dzieci? Nic bardziej mylnego. Ostatnio zostało wydanych kilka nowych, wspaniałych komiksów. Jeśli chcecie zaszczepić u swoich pociech miłość do komiksów to warto poczytać im "Detektyw Miś Zbyś na tropie", "Tymek i Mistrz", "Podróże w czasie i przestrzeni w celu ratowania Ziemi", “Łauma”, czy "Rysiek i Królik. W szortach". "Strażnicy Orlego Pióra" to lektura, dla starszych dzieciaków, które już dzielnie, same czytają i lubią historię. Komiksy to nie tylko książeczki z obrazkami dla dzieci. Co roku, również, jest wydawanych na świecie mnóstwo świetnych komiksów dla dorosłych. Każdy, dorosły miłośnik komiksu na pewno zna takie tytuły jak: “Miasto Grzechu, “Strażnicy”, “Mroczna wieża”. Zatem życzymy miłej lektury komiksów!


Oznaczenia
    - ważniejsze święta nietypowe i zwyczajowe
    - pozostałe święta nietypowe i zwyczajowe
Inne święta tego dnia: