Dzień Macochy

W roku 2024 Dzień Macochy przypada na 2 czerwca (niedziela)

Do Dnia Macochy pozostało jeszcze 5 dni.

Słowo Macocha nie kojarzy się najlepiej. Bajka o Kopciuszku miała w tym duże znaczenie. Tymczasem każdego roku w Polsce w rolę macochy wchodzi kilkadziesiąt tysięcy kobiet. Dzień Macochy jest dniem refleksji nad trudem wchodzenia w tą rolę, nad tym jaką rolę macochy odgrywaj w społeczeństwie i rodzinach. A przede wszytkim jest to okazja do świętowania w rodzinach. Drogie macochy, macoszki, przyszywane matki - WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!

Dzień Matki obchodzony 26 maja to jedno z najważniejszych świąt w roku. W końcu matkę ma się tylko jedną. Chyba, że ma się dwie. Ale ile kobiet wychowujących nie swoje dzieci doczeka się by być przez dzieci tytułowane "mamą"? I tak wraz z Dniem Matki przychodzi ból, poczucie niedocenienia i pominięcia. Dlatego od lat przybywa głosów mówiących  o potrzebie powołania święta macoch. 

W 2022 roku Justyna Szawłowska (macocha z wieloletnim stażem , twórczyni Patchworkowo Wariatkowo) podjęła walkę o rozpromowanie 2 czerwca jako Dnia Macochy.

-Macocha to osoba odgrywająca znaczącą rolę w rodzinie patchworkowej. - mówi pani Justyna - To kobieta, która dba o nie swoje dzieci, dba o partnera i jej również należy się swoje "5 minut". Drogie macoszki, nie chodzi nawet o to byśmy oczekiwały wielkich obchodów ale żebyśmy my same siebie doceniły.