Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę

W roku 2024 Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę przypada na 24 czerwca (poniedziałek)

24 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę. Został on ustanowiony w związku z rosnącą liczbą osób borykających się z tą chorobą. Jednym z głównych założeń jest ukazanie społeczeństwu jak wyglądają objawy oraz leczenie Osteoporozy.

Na czym polega Osteoporoza?

Osteoporoza to choroba, która prowadzi do łamliwości kości nawet wówczas, gdy pojawi się drobny uraz. Spowodowane jest to między innymi niedoborem witaminy D oraz wapnia. Niestety czynników, które wpływają na rozwój choroby jest znacznie więcej. Wśród nich wyróżnia się także płeć, wiek oraz rasę. Szacuje się, iż na Osteoporozę najbardziej narażona jest rasa biała i żółta. Z badań wynika, iż na tę chorobę w Polsce cierpi mniej więcej 11 % osób. W dużej mierze dotyczy kobiet w trakcie lub po menopauzie, dlatego znajdują się one w grupie ryzyka. Problemem są zaburzenia gospodarki hormonalnej. Na wystąpienie Osteoporozy wpływa niewątpliwie mała aktywność fizyczna, zła dieta, niedobory witamin podczas stosowania kuracji odchudzającej oraz nadmierne korzystanie z używek. Niebezpieczna jest również kawa, która wypijana w dużych ilościach może przyczynić się do złamania kości.

Choroba ta polega na zmniejszeniu gęstości kości, wskutek czego częściej dochodzi do ich złamań. Objawami choroby mogą być np. pojawiające się bóle po uprawianiu aktywności fizycznej. Innym syndromem jest wystąpienie złamania mimo drobnego urazu. Może również pojawić się zmniejszenie wzrostu, którego przyczynę upatruje się w złamaniu kręgów.

Jak można wykryć chorobę?

W tym celu należy udać się na densytrometrię kostną. Jest to badanie, które polega na sprawdzeniu gęstości kości. Warto je wykonać, aby w razie pojawienia się choroby szybko zacząć się leczyć i nie dopuścić do złamań. Badanie to jest bezbolesne. Należy pamiętać także o dostarczeniu swojemu organizmowi codziennej dawki witaminy D. Szczególnie zalecana jest suplementacja od października do kwietnia. Aby uchronić się przed Osteoporozą trzeba również wprowadzić do diety produkty zawierające wapń oraz białko, a także zwiększyć aktywność fizyczną. Witamina D dostarczana jest naszemu organizmowi poprzez słońce, dlatego warto codziennie poświęcić czas na spacer. Dodatkowo polecamy wyeliminowanie używek, które mają negatywny wpływ na nasze kości. Zachęcamy do udziału w badaniach oraz wspieraniu osób borykających się z tą podstępną chorobą.


Oznaczenia
    - ważniejsze święta nietypowe i zwyczajowe
    - pozostałe święta nietypowe i zwyczajowe
Inne święta tego dnia: