MENU

Kalendarz internetowy

Światowy Dzień Anemii Sierpowatej

W roku 2021 Światowy Dzień Anemii Sierpowatej przypada na 19 czerwca (sobota)

Do święta pozostały jeszcze 4 dni.

W ówczesnych czasach spora liczba osób zmaga się z osłabieniem organizmu i zaburzeniami pamięci oraz innymi niepokojącymi objawami, które są spowodowane występowaniem Anemii Sierpowatej. 
 
Kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Anemii Sierpowatej?Na czym polega ta choroba? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. 
 
19 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Anemii Sierpowatej. Ustanowiony został w celu poszerzania wiedzy na temat tej choroby wśród społeczeństwa. W 2009 roku doszło do zapisania powyższej daty w kalendarzu UNESCO. Pokrótce warto przybliżyć czym jest anemia sierpowata. Jest to rodzaj niedokrwistości polegającej na występowaniu zaburzeń w hemoglobinie człowieka. Dotyczy ona krwinek czerwonych, które zmieniają swój pierwotny kształt. Warto dodać, że to choroba nieuleczalna, która zagraża życiu, ponieważ dochodzi do zlepiania się krwinek i tworzenia zatorów. Konsekwencją może być zawał. Podczas corocznych spotkań specjaliści informują o objawach występujących u chorych. Wśród nich wymieniają: 
-bladość skóry 
-nadmierne osłabienie 
-bóle 
-gorączka 
-opuchlizna kończyn 
-wrzody 
-nadmierna potliwość i wiele innych. 
 
Powracając do meritum warto podkreślić, iż w Polsce w trakcie Światowego Dnia Anemii Sierpowatej powstają różnego rodzaju happeningi oraz dochodzi do pogadanek, które mają za zadanie przybliżyć temat anemii. Jest to świetna okazja, aby okazać wsparcie osobom zmagającym się z tą chorobą. Poruszane są również zagadnienia związane z leczeniem, które uwzględnia farmakologię, przeszczep szpiku kostnego i przetaczanie krwi. Podczas prezentacji specjaliści przybliżają specyfikę występowania choroby oraz zmiany jakie zachodzą w trakcie mutacji punktowej. Na wykładach nie brakuje także wzmianki o zaburzeniach pamięci, do których dochodzi u osób zmagających się z Anemią Sierpowatą. 
 
Zachęcamy do udziału w spotkaniach, do których dochodzi 19 czerwca. Warto wziąć udział w pogadankach, które mogą przybliżyć specyfikę tej nietypowej choroby oraz okazać w ten sposób swoje wsparcie chorym. 

© Copyright 2011-2021 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.