Kalendarz świąt nietypowych

 • Maj 2024

 • Ogólnopolskie Święto Kaszanki

  Co tu dużo mówić, kaszanka to nasza duma. Święto to początkowo obchodzone było w okolicach Płocka, dziś jednak jest znane w całej Polsce. Początek długiego majowego weekendu to zresztą świetna okazja, by zjeść kaszankę z grilla.

  Międzynarodowy Dzień Partyzanckiego Sadzenia Słoneczników

  Inspiracją dla Richarda Reynoldsa, pomysłodawcy międzynarodowego Dnia Partyzanckiego Sadzenia Słoneczników, był koloryt jakiego dodają one nawet najbardziej ponurym miejscom. Obchody święta mają zachęcić do sadzenia słoneczników w swojej okolicy, zwłaszcza, że nie wymagają one szczególnej pielęgnacji ani warunków.

  Święto Konwalii

  Dzień Konwalii to święto wywodzące się z Francji. Korzenie sięgają prawdopodobnie czasów starożytnych, ale współczesną popularność święto zawdzięcza także polityce, bo stało się symbolem Święta Pracy we Francji.

 • Dzień Polonii i Polaków za Granicą

  Polacy od lat wyjeżdżają do innych krajów, z najróżniejszych powodów. Zawsze jednak będą naszym rodakami, warto o tym pamiętać w każdej sytuacji i w każdym miejscu na ziemi.

  Święto Orła Białego

  Orzeł na czerwonym tle to jeden z symboli naszego kraju. Święto Orła Białego podkreśla rangę ojczystego godła i zwraca uwagę na to, że powinniśmy traktować symbole z należytym szacunkiem.

  Dzień Grilla

  Początek maja to dobra data, by zainaugurować sezon grillowy. Kiełbaski, piwo, zgrana paczka - co więcej potrzeba w dzień grilla?

  Światowy Dzień Tuńczyka

  Światowy Dzień Tuńczyka to nie tylko pretekst do zajadania się tym pysznym mięsem, ale też okazja do zwrócenia uwagi konsumentom, że duży popyt na tą rybę w niedalekiej przyszłości może spowodować jej wyginięcie. Dlatego należy naciskać na zrównoważone połowy.

  Światowy Dzień Hasła

  Hasła to w dzisiejszym świecie powszechna sprawa – w ten sposób zabezpieczamy swoje konto internetowe, telefon, pocztę czy Facebooka. W Światowy Dzień Hasła warto dowiedzieć się, jakie są podstawowe zasady tworzenia bezpiecznych haseł.

 • Dzień Słońca

  Wielu z nas kocha słońce, piękną pogodę. Ale ile tak naprawdę o nim wiemy? Dziś jest szansa nadrobić zaległości.

  Dzień bez Komputera

  Dla wielu milionów ludzi na świecie byłby to dzień wyjęty z życia. Bez aktualizacji statusu na facebooku, bez najświeższych wiadomości z kraju i zagranicy, bez ulubionych seriali i gier, ... »

  Światowy Dzień Wolności Prasy

  Dzięki prasie możemy dowiedzieć się co się wokół nas dzieje. Dlatego tym bardziej wszystkim powinno zależeć, by była ona obiektywna i niezależna. A teraz marsz do kiosku po gazetę!

  Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii

  Alergia oraz Astma są chorobami, które uprzykrzają życie wielu osobom. Charakteryzują się wysypką, napadami duszności czy też kaszlem oraz katarem. Nieleczone stanowią zagrożenie dla życia. Dzięki lekom oraz unikaniu alergenów można uniknąć nieprzyjemnych objawów towarzyszących tym chorobom.

  Dzień Kosmosu

  Święto ustanowione zostało z inicjatywy amerykańskich astronautów. Jego przesłaniem jest nie tylko upamiętnienie wysiłków związanych z poznawaniem przestrzeni kosmicznej, ale i zainspirowanie naukowców do dalszych działań.

  Międzynarodowy Dzień Tuby

  Ten instrument dęty blaszany z grupy aerofonów ustnikowych ma swoje święto w pierwszy piątek maja.

 • Międzynarodowy Dzień Strażaka

  Strażak to jeden z najbardziej bohaterskich zawodów - to przecież strażacy ryzykują zdrowie i życie podczas akcji ratunkowych. Warto dziś im za to podziękować.

  Dzień Hutnika

  Pierwsze obchody Dnia Hutnika odbyły się w 1962 roku. Od tego czasu w szkołach i akademiach hutniczych oraz zakładach pracy związanych z branżą każdego roku odbywają się różne uroczystości – konferencje, festyny czy zawody sportowe.

  Dzień Kominiarza

  Dlaczego gdy widzimy kominiarza należy złapać się za guzik? Powód jest prozaiczny. Dawniej każda gospodyni chciała, by to jej dom odwiedził on w pierwszej kolejności, ponieważ jego ubranie wtedy było jeszcze czyste, nieosmolone sadzą. Ciągnęły więc za guzik do swojego domostwa, a ta która była szybsza uchodziła z prawdziwą szczęściarę.

  Dzień Garncarza

  Garncarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł, dziś niestety coraz bardziej zapomniane. W Dzień Garncarza warto jednak sobie o nim przypomnieć, bo to niezwykle ciekawe i kreatywne zajęcie.

  Dzień Piekarza

  To dzięki nim możemy zajadać się pysznymi bułeczkami czy chrupiącym chlebem. W święto warto uzmysłowić sobie, ze kiedy my smacznie śpimy, oni wypiekają nasze przysmaki.

  Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen

  Niech moc będzie z tobą! Dziś święto Gwiezdnych Wojen, więc z tej okazji warto zrobić sobie maraton filmowy z tym kultowym dziełem.

  Święto Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej

  Żołnierze, którzy służą w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej zajmują się zapobieganiem i zwalczaniem pożarów. Obchody wydarzenia są okazją do wręczenia medali, odznaczeń oraz aktów nadania wyższych stopni służbowych strażakom oraz żołnierzom Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej.

  Dzień Dronów

  Nie ma żadnych wątpliwości, że z każdym rokiem święto dronów zyskuje na znaczeniu. Drony bowiem to przyszłość - używane są przecież nie tylko przez wojsko w celach zwiadowczych, ale i przez naukowców, fotografów, miłośników sportów ekstremalnych czy ratowników.

  Światowy Dzień Nagiego Ogrodnictwa

  To święto, które z pewnością będzie należycie celebrowane przez naturystów. Ogród jest tutaj jak najbardziej nam miejscu, w końcu golizna to najbardziej naturalny strój .

 • Międzynarodowy Dzień Położnej

  Pomysł na święto zrodził się pod koniec lat 80. XX wieku na konferencji Międzynarodowej Konfederacji Położnych w Holandii. Międzynarodowy Dzień Położnej pierwszy raz obchodzono 5 maja 1991 roku. Jego ideą jest podkreślenie i docenienie roli, jaką odgrywają położne w codziennym życiu.

  Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością

  Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością, ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat problemów, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami oraz walkę z dyskryminacją. Chodzi o promowanie równouprawnienia i włączenia społecznego tych osób, które są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i zasługują na równe traktowanie i szanse.

  Dzień Europy

  Dzień Europy obchodzony jest w rocznicę utworzenia Rady Europy – miało to miejsce 5 maja 1949 roku w Londynie.Kraje członkowskie UE świętują natomiast 9 maja, w rocznicę ogłoszenia Planu Schumanna.

  Dzień Bez Makijażu

  Dzień Bez Makijażu to coroczne święto, które celebrowane jest w celu promowania naturalnego piękna i zdrowia skóry. To także przypomnienie o tym jak ważna jest samoakceptacji oraz refleksja nad społeczną presją dotyczącą wyglądu. Święto stanowi doskonałą okazję do odpoczynku dla skóry, przełamywania stereotypów i świętowania naszego naturalnego piękna.

  Światowy Dzień Higieny Rąk

  To święto, które skupia się na poprawie higieny rąk personelu szpitalnego oraz osób, które odwiedzają chorych. Niewłaściwa higiena rąk jest bowiem częstym powodem zakażeń szpitalnych.

 • Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

  Celem święta jest uświadamianie kierowców, jak duże znaczenie ma bezpieczna jazda – zgodnie z przepisami i zdrowym rozsądkiem. Tylko w ten sposób zmniejszymy liczbę wypadków na europejskich drogach.

  Międzynarodowy Dzień Bez Diety

  Chipsy, cola, lody, cheesburger z podwójnym serem… coś jeszcze? Wszystko na co masz ochotę, w końcu dziś dzień bez diety!

  Święto Gwardii Szwajcarskiej

  Gwardia Szwajcarska to formacja, która pełni rolę straży przybocznej papieża, W całej swojej historii stoczyła tylko jedną bitwę, za to bardzo krwawą. 6 maja 1527 roku ochroniła ówczesnego papieża Klemensa VII przed armią najemników cesarza Karola V, którzy najechali Rzym. W tej nierównej walce ponieśli jednak ogromne straty. Na pamiątkę tego wydarzenia 6 maja obchodzimy święto Gwardii Szwajcarskiej.

 • Europejski Dzień e-Aktywności Obywatelskiej

  To święto ma na celu uświadomienie Europejczyków o tym, że drogą elektroniczną można kontaktować się z przedstawicielami instytucji w Polsce i na Starym kontynencie. Zarówno składać petycje, wnioski czy tworzyć lokalny budżet.

  Światowy Dzień Astmy

  Obchodzony od 1998 roku w pierwszy wtorek maja z inicjatywy organizacji medycznej Globalna Inicjatywa na Rzecz Astmy (ang. GINA). Celem obchodów jest kształtowanie społecznej świadomości ... »

 • Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

  Pierwsze informacje o zawodzie bibliotekarza pochodzą jeszcze z czasów starożytnych. Święto zainicjowane zostało natomiast przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - obchodzone jest każdego roku w dniu 8 maja.

  Światowy Dzień Osła

  W krajach rozwiniętych wiele osób nie wie, że istnieje Światowy Dzień Osła, ponieważ nie używa się już tych zwierząt do przewożenia towarów czy ludzi. Jednak istnieją miejsca, gdzie osły nadal pracują dla ludzi np. w Meksyku i to właśnie tam w tym dniu oddaje się zwierzakom honory za ich pracę.

  Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

  Ten międzynarodowy ruch humanitarny zrzesza niemal 100 milionów wolontariuszy na całym świecie, którzy bezinteresownie pomagają innym ludziom, chronią ich zdrowie i życie. 8 maja to dobra data by im za to podziękować.

  Narodowy Dzień Zwycięstwa

  Święto obchodzone w Polsce 8 maja upamiętnia zakończenie II wojny światowej w Europie.

  Światowy Dzień Walki z Rakiem Jajnika

  Mimo dostępności do najlepszych terapii na nowotwór jajnika umiera wiele kobiet. Mnóstwo z nich udałoby się uratować gdyby w porę trafiły do ginekologa. W związku z tym w Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Jajnika fundacje organizują akcje zachęcające panie do regularnych wizyt u lekarza.

 • Dzień Unii Europejskiej

  Data tego święta jest związana z ogłoszeniem przez ministra spraw zagranicznych Francji Roberta Schumana planu, który dał początek Unii Europejskiej.

  Dzień Okulistyki

  Dzień Okulistów i Okulistyki został ustanowiony w rocznicę urodzin Ferdinada Monoyer, francuskiego okulisty, profesora fizyki medycznej w Lyonie. Ferdinand Monoyer zdefiniował dioptrie i opracował wykres do pomiaru ostrości wzroku. Dzień Okulistyki to dobry dzień, aby profilaktycznie zbadać swój wzrok i w razie konieczności w porę zareagować na ewentualne zmiany sprawności naszych oczu.

 • Dzień Pracownika Gospodarki Komunalnej

  Gospodarka komunalna to istotna dziedzina gospodarki narodowej Dzięki pracownikom zatrudnionym w sektorze dostaw wody, gospodarowania ściekami, odpadami i rekultywacji możemy żyć w czystości.

  Światowy Dzień Tocznia

  Toczeń to bardzo ciężka choroba, która atakuje cały organizm. Nie tylko wymaga opieki różnych specjalistów, ale w przypadku uszkodzenia ważnych narządów zagraża życiu. Święto organizowane jest przez Światową Federację Tocznia, a jego celem jest poprawa jakości życia osób dotkniętych toczniem oraz uświadamianie społeczeństwa na temat tej choroby.

  Dzień Zołzy

  Geneza obchodów Święta Zołzy nie jest znana. Sama "zołza" jest często traktowana jako akronim od Zgrabna, Obrotna, Ładna, Zaradna, Ambitna zamiast pejoratywnego określenia ... »

  Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego

  Ten zawód wymaga wyrzeczeń, jakim jest choćby rozłąka z rodziną. Z okazji święta zawodowych kierowców życzymy im, by mogli spędzać więcej czasu we własnym domu.

 • Dzień bez Śmiecenia

  Człowiek hurtowo produkuje śmieci i najgorsze że wielu zostawia je tam gdzie popadnie: na ulicy, nad jeziorem, w lesie, na klatce, w biurze. Sprzątajmy po sobie, a świat będzie czystszym miejscem.

  Dzień Doradcy Podatkowego

  Dzień Doradcy Podatkowego jest obchodzony na pamiątkę uchwalenia przez Sejm RP ustawy z 11 maja 2001 roku, zgodnie z którą Minister Finansów został zobowiązany do zwołania I Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych. To dało początek samorządu zawodowego doradców podatkowych w Polsce.

  Światowy Dzień Ptaków Wędrownych

  Światowy Dzień Ptaków Wędrownych (WMBD) to coroczne wydarzenie mające na celu zwiększenie świadomości społecznej o ptakach wędrownych i ich ochronie. Obchodzone jest dwa razy w roku, by uwzględnić różne pory migracji. Inicjatywa podkreśla znaczenie ochrony siedlisk ptaków oraz edukuje społeczeństwo o ich wpływie na ekosystemy. WMBD promuje współpracę międzynarodową w ochronie tych niezwykłych stworzeń, które przekraczają granice i łączą ludzi na całym świecie.

  Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu

  Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu to międzynarodowe wydarzenie mające na celu promowanie i zwiększenie świadomości na temat sprawiedliwego handlu. Obchody skupiają się na edukacji konsumentów, producentów i polityków na temat wartości etycznych, godnych warunków pracy, uczciwych cen i zrównoważonego rozwoju. Poprzez wybór produktów sprawiedliwego handlu, każdy może wspierać producentów w krajach rozwijających się i przyczynić się do zmniejszenia ubóstwa oraz ochrony środowiska.

 • Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek

  Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki jest obchodzony 12 maja i ma na celu podziękowanie wszystkim pielęgniarkom za ich codzienną misję pomocy wszystkim chorym. Kochane pielęgniarki - gdyby nie one, to pobyt w szpitalu byłby zupełnie nie do zniesienia.

  Europejski Dzień Walki z Czerniakiem

  W przypadku czerniaka, podobnie jak wielu innych chorób, szybka diagnoza pozwala się wyleczyć. Europejski Dzień Walki z Czerniakiem jest dobrą okazją, by skorzystać z darmowych badań.

  Dzień Syndromu Chronicznego Zmęczenia i Zaburzeń Immunologicznych

  Święto to obchodzone jest od 1993 roku, jego pomysłodawcą jest Tom Hennessy - założyciel fundacji zajmującej się obalaniem stereotypów dotyczących przewlekłych chorób immunologicznych i neurologicznych. Dzień upamiętnia rocznicę urodzin Florence Nightingale, twórczyni nowoczesnego pielęgniarstwa, u której rozpoznano to schorzenie.

  Międzynarodowy Dzień Limeryków

  Święto Limeryków, a więc krótkich żartobliwych utworów, obchodzimy w dniu 12 maja. Jest to dzień urodzin Edwarda Leara, który spopularyzował limeryki w połowie XIX wieku. Dziś warto poprawić sobie humor lekturą Anglika, albo polskich pisarzy – np. Tuwima albo Szymborskiej.

  Dzień Wiedzy o Fibromialgii

  To święto ma na celu uświadomić społeczeństwo na czym polega Fibromialgia. Ta choroba charakteryzująca się przewlekłym bólem mięśni jest wyjątkowo paskudna, bowiem trudno wskazać jej przyczyny, towarzyszy jej duży ból, a objawy utrzymują się mimo leczenia.

  Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu

  To święto zostało ustalone przez Papieża VI w czasach, kiedy nie było jeszcze Internetu. Dziś odgrywa on jednak równie dużą rolę w naszym życiu co inne środki masowego przekazu jak telewizja, radio i prasa. Data święta 24 stycznia związana jest ze wspomnieniem w Kościele katolickim św. Franciszka Selezego, który jest patronem dziennikarzy.

 • Międzynarodowy Dzień Hummusu

  Międzynarodowy Dzień Hummusu to święto wegetarian i wegan, bo to głównie oni tą kremową pastą z ciecierzycy zastępują na kanapkach tradycyjne produkty np. szynkę. Jednak ten dzień ma za zadanie spopularyzować hummus, aby więcej osób polubiło to wege smarowidło, a dzięki temu istnieje szansa, że zginie mniej zwierząt.

  Światowy Dzień Furaha

  Światowy Dzień Furaha to dzień mający na celu kreowanie świadomości ludzi na temat porażenia mózgowego i autyzmu wśród dzieci. Furaha w lokalnym języku swahili oznacza szczęście.

 • Dzień Farmaceuty

  Farmaceuta to zawód z tradycjami, do tego bardzo odpowiedzialny, wymagający ogromnej wiedzy. To od niego zależy, czy pacjent dostanie właściwy lek na swoje przypadłości zdrowotne. Na świecie święto farmaceuty obchodzone jest 25 września.

  Dzień Opiekuna Medycznego

  Dzień Opiekuna Medycznego to wyjątkowe święto, które upamiętnia niezwykły wkład tych pracowników służby zdrowia w nasze życie. Właściwie opiekun medyczny to nie tylko zawód, ale powołanie, które wymaga ogromnej empatii i poświęcenia. W tym dniu szczególnie doceniamy ich niewycenioną pracę i życzymy im sił do dalszego niesienia pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują.

  Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej

  Udar mózgu jest częstą przyczyną zgonów. Jego przyczyny upatruje się w niewłaściwej diecie, braku aktywności. Zdaniem ekspertów nie bez znaczenia jest też fakt, iż może mieć podłoże genetyczne.

 • Święto Polskiej Muzyki i Plastyki

  Święto Polskiej Muzyki i Plastyki ma na celu promowanie polskiej sztuki. Zachwycając się zagranicznymi piosenkami albo obrazami , nie można przy tym zapominać, że nasza kultura także jest wartościowa i ma wiele uroku.

  Dzień Niezapominajki

  Pomysłodawcą tego święta był redaktor radiowej Jedynki Andrzej Zalewski. Corocznie obchodzone jest ono 15 maja i choć związane jest przede wszystkim z przyrodą, to niesie również głębsze przesłanie, by pamiętać o ważnych chwilach.

  Międzynarodowy Dzień Rodzin

  Święto to ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 września 1993 roku obchodzimy 15 maja. Ma na celu pogłębienie świadomości społeczeństwa, rządów na temat znaczenia rodziny i jej problemów we współczesnym świecie.

  Międzynarodowy Dzień Pończoch Nylonowych

  Święto nawiązuje do 15 maja 1940 roku, kiedy to w USA pojawił się nowy produkt - pończochy nylonowe Fully Fashioned. Dzień ten nazwany „Nylon Day” rozpoczął spektakularną karierę tej zmysłowej bielizny na całym świecie.

  Światowy Dzień Kangurowania

  Kangurowanie to metoda wspomagająca leczenie nowonarodzonych dzieci zalecana głównie wcześniakom oraz dzieciom z niską masą urodzeniową. Polega ona na położeniu dziecka na brzuchu matki przez pierwsze 2 godziny po porodzie. W ramach Dnia Kangurowania na całym świecie promowana jest metoda wymyślona przez Kolumbijczyka Edgara Reya Sanabria.

  Patronalne Święto Rolników

  To święto rolników, którzy w tym dniu wspominają swojego patrona świętego Izydora Oracza. Pochodzący z Hiszpanii Izydor jest patronem wielu parafii w naszym kraju. Z tej okazji w całej Polsce odbywają się nabożeństwa, uroczystości, występy artystyczne oraz różne konkursy.

 • Święto Straży Granicznej

  Święto Straży Granicznej to specjalna okazja do docenienia pracy funkcjonariuszy strzegących granic Polski. Ustanowione przez Sejm, upamiętnia początek działalności tej formacji. Straż Graniczna, chroniąc granice kraju i Unii Europejskiej, odgrywa kluczową rolę dla naszego bezpieczeństwa.

  Międzynarodowy Dzień Celiakii

  Międzynarodowy Dzień Celiakii to data, która jest istotna dla wszystkich osób cierpiących na nietolerancję glutenu. Ta przypadłość jest dość uciążliwa, ponieważ wspomniany składnik diety znajduje się w wielu produktach. W Dniu Celiakii odbywają się wydarzenia i kampanie informacyjne, które zwiększają świadomość ludzi o tym schorzeniu.

 • Międzynarodowy Dzień Telekomunikacji

  Święto to upamiętniało powstanie Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (17 maja 1865 roku). W 2006 roku przemianowano je na Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego.

  Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

  Święto to ustanowiono w 2006 roku. Organizacja Narodów Zjednoczonych zastąpiła nim Międzynarodowy Dzień Telekomunikacji. Z okazji tego wydarzenia na całym świecie organizuje się najróżniejsze imprezy poświęcone nowym technologiom.

  Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii

  Święto to upamiętnia decyzję Światowej Organizacji Zdrowia z 17 maja 1990 roku, dzięki której Homoseksualizm został usunięty z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób.

  Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

  Nadciśnienie tętnicze zwane jest inaczej hipertensją. Hipertensja polega na podwyższonym ciśnieniu skurczowym oraz rozkurczowym, mówiąc potocznie górnym i dolnym. Jest to bardzo niebezpieczne schorzenie, które może doprowadzić do śmierci.

  Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci

  Inicjatorem święta jest organizacja skupiająca telefony zaufania dla dzieci z całego świata. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na tę formę pomocy najmłodszym.

  Światowy Dzień Pieczenia

  Przy okazji takich świąt każdy może zdobyć nowe umiejętności w kuchni. Światowy Dzień Pieczenia ma na celu zachęcenie ludzi do własnoręcznych wypieków, które nie dość że mają wyjątkowy smak, to jeszcze pozwalają zabłysnąć przed znajomymi.

  Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy

  Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy ma promować nie tylko zdrowy styl życia, którego podstawą jest codzienna aktywność fizyczna, ale również pozytywny wpływ poruszania się na dwóch kółkach na środowisko.

 • Dzień Mostowca

  Choć w Polsce pierwsze mosty powstawały setki lat temu, to dopiero 25 kwietnia 2013 roku ustanowiono święto mostowców. Stało się tak za sprawą Uchwały Zarządu Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej. Wszystkim przedstawicielom branży składamy najserdeczniejsze życzenia.

  Międzynarodowy Dzień Muzeów

  To święto, które ma długie tradycje, ustanowiono je bowiem w 1977 roku w Moskwie. To dobra okazja, by obejrzeć ciekawą wystawę w najbliższym muzeum.

  Dzień Wolnej Kultury

  Dzień Wolnej Kultury ma za zadanie zachęcić odbiorców do korzystania ze sztuki stworzonej przez wolnych artystów, rozpowszechniania jej, a także co ciekawe wnoszenia do niej swoich poprawek. W tym dniu twórcy wolnej kultury mają okazję do promocji swoich dzieł przed szerszą publicznością.

  Międzynarodowy Dzień Whisky

  Pomysłodawcą Światowego Dnia Whisky jest Blair Bowman, który pozazdrościł miłośnikom ginu swojego święta. W 2011 roku zarejestrował więc domenę WorldWhiskyDay.com i jak się okazało, inicjatywa wspólnego celebrowania ulubionego trunku zyskała wielu zwolenników. Uczcijmy dziś jego zdrowie szklaneczką whisky!

 • Dzień Mycia Samochodów

  Czyste auto to nie tylko kwestia wyglądu, ale i bezpieczeństwa. Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów to dobra okazja, by odświeżyć swoją furę.

  Dzień Dobrych Uczynków

  Takie święta powinny być codziennie! Świat na pewno byłby lepszy. W ten dzień niekoniecznie musimy komuś oddawać całą wypłatę, wystarczy że pomożemy w drobnej sprawie.

  Ogólnopolski Dzień Bliźniąt

  Co dwie głowy to nie jedna! Bliźniacy z całego kraju mają dziś swoje święto. Oczywisćie z tej okazji koniecznie powinni odwiedzić swojego klona.

  Światowy Dzień Lekarza Rodzinnego

  Interniści zwykle są traktowani przez pacjentów jako specjaliści gorszej kategorii. Światowy Dzień Lekarza Rodzinnego zwraca uwagę społeczeństwa na to jak dużą rolę w procesie diagnostycznym odgrywa wiedza i doświadczenie lekarzy działających na pierwszym froncie. Za to należy się im szacunek.

  Światowy Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

  Wiele mam nie może karmić swoich pociech piersią, a to właśnie naturalne mleko i siara są źródłem cennych składników pokarmowych oraz przeciwciał dających najmłodszym odporność. Światowy Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego to święto wszystkich bohaterek, które oddają swoje mleko, aby dzieci innych mam mogły być karmione naturalnie.

  Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit

  Chorzy zmagający się z problemami pokarmowymi często ukrywają jak bardzo te dolegliwości im dokuczają. Niektórzy nie mogą wręcz normalnie funkcjonować i pracować. Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit to doskonały czas, aby pokazać ludziom, że chorzy nie symulują i warto lepiej poznać ich punkt widzenia zamiast z góry oceniać.

  Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

  To smutne wydarzenie, które skłania do refleksji. Dziś zapalmy znicza w hołdzie ofiarom tej strasznej choroby, ale również pamiętajmy o sobie i odpowiedniej profilaktyce.

 • Międzynarodowy Dzień Płynów do Mycia Naczyń

  Płyn do mycia naczyń to nieodłączny pomocnik w każdej kuchni. Dziś na jego cześć umyjmy cały stos naczyń!

  Światowy Dzień Metrologii

  Dzień Metrologii to wydarzenie, które upamiętnia podpisanie w 1875 roku Konwencji Metrycznej. Jest to instytucja zajmująca się ustalaniem wzorców i metod pomiarowych.

  Europejski Dzień Morza

  Podczas tego święta podkreślane jest znaczenie morza w życiu mieszkańców Europy, a podczas licznych konferencji i warsztatów debatuje się nad problemami gospodarki morskiej. Europejski Dzień Morza uchwalono w 2008 roku.

  Światowy Dzień Pszczół

  Światowy Dzień Pszczół ma co roku ten sam wydźwięk, czyli jeśli pszczoły wyginą to ludzie również. Jeśli komuś wydaje się to abstrakcją to wystarczy zagłębić się w temat jak ważną rolę pełnią te owady w ekosystemie. W związku z tym należy ograniczyć stosowanie preparatów chemicznych, które powodują śmierć pszczelich rodzin.

 • Światowy Dzień Rozwoju Kulturalnego

  Święto ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2002 roku w myśl Powszechnej Deklaracji o Różnorodności Kulturowej. Jego misja to promocja kultury, różnorodności kulturowej i dziedzictwa kulturowego.

  Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej

  Święto ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2002 roku w myśl Powszechnej Deklaracji o Różnorodności Kulturowej. Jego misja to promocja kultury, różnorodności kulturowej i dziedzictwa kulturowego.

  Europejski Dzień Obszarów Natura 2000

  Program Natura 2000 chroni cenne, zagrożone w skali całej Europy obszary przyrodnicze. To miejsca, o które trzeba wyjątkowo dbać, gdyż są wyjątkowo piękne.

  Dzień Kadeta

  To święto, które ustanowił Marszałek Józef Piłsudski w 1930 roku. 21 maja to data rozpoczęcia walk na górze św. Anny w czasie III powstania śląskiego oraz rocznica śmierci najmłodszego z poległych kadetów, szesnastoletniego Karola Chodkiewicza.

  Dzień Odnawiania Znajomości

  Ilu jest takich ludzi, z którymi kiedyś śmialiśmy się do upadłego, przeżywaliśmy przygody? Jeśli dziś odnowimy kontakt choćby z jednym z nich, uznajmy to za sukces.

  Międzynarodowy Dzień Herbaty

  Międzynarodowy Dzień Herbaty jest obchodzony 21 maja. Data ta została oficjalne ustalona przez ONZ w 2019 roku a celem tego Święta nie jest bynajmniej picie herbaty

 • Dzień Praw Zwierząt

  22 maja 1997 roku największa kampania obywatelska na rzecz praw zwierząt w naszym kraju zorganizowana przez Klub Gaja zakończyła się sukcesem. Parlament uchwalił ustawę o ochronie zwierząt . Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy Dzień Praw Zwierząt.

  Dzień Pac-Mana

  Żółta kulka o imieniu Pac Man należy do najpopularniejszych i najgłodniejszych bohaterów gier komputerowych. Dziś ta ponadczasowa gra ma swoje święto.

  Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej

  To święto, które upamiętnia konferencję w Nairobi z 22 maja 1992 roku, kiedy to grupa robocza Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych zaprezentowała efekty pracy nad międzynarodową umową w zakresie ochrony bioróżnorodności. Święto ustanowiono w 2000 roku.

 • Międzynarodowy Dzień Końca Przetoki Położniczej

  Przetoka położnicza to uraz ginekologiczny pojawiający się w trakcie trudnych porodów. W Międzynarodowy Dzień Końca Przetoki Położniczej mówi się głośno o tym, że kobiety w ubogich krajach żyją z tym urazem, bo nie stać ich na kosztowne operacje. Ta sytuacja powinna się zmienić, dlatego sprawa ta jest nagłaśniana.

  Dzień Spedytora

  Spedytor to osoba, która organizuje przewóz towarów. Wybiera najlepszego kierowcę, załatwia wszystkie formalności i czuwa nad tym, by przesyłka dotarła bezpiecznie do miejsca docelowego. To dzięki nim są m. in. zaopatrzone półki sklepowe. Dziś życzymy im samych sukcesów!

  Światowy Dzień Żółwia

  Choć te zwierzęta są znane ze swojej długowieczności, to jednak nie przetrwają bez pomocy ludzi. Światowy Dzień Żółwia zainicjowany w 2000 roku przez American Tortoise Rescue może przyczynić się do ich ochrony.

  Dzień Wymiaru Sprawiedliwości

  To święto obchodzone na cześć Giovanniego Falcone, włoskiego sędziego śledczego który bezkompromisowo walczył z mafią sycylijską. 23 maja 1992 roku Falcone, jego żona oraz ochraniający ich funkcjonariusze policji zginęli w zamachu bombowym. Dzień Wymiaru Sprawiedliwości zainicjowało Europejskie Stowarzyszenie MEDEL „Sędziowie i Prokuratorzy na rzecz Demokracji i Wolności”, w Polsce koordynuje je Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”

 • Dzień Cyrylicy

  Cyrylica jest pismem alfabetycznym służącym do zapisu wielu języków słowiańskich. Wyzwanie na dzisiejsze święto? Napiszmy swoje imię cyrylicą!

  Europejski Dzień Parków Wodnych

  Z okazji tego święta warto wybrać się do któregoś z polskich Parków Wodnych. Najlepiej całą rodziną – zabawa gwarantowana!

  Europejski Dzień Parków Narodowych

  Świeto to wymyślono na cześć pierwszego parku narodowego w Europie, którym jest Sarek w Szwecji. Od 24 maja 1909 roku, kiedy powstał, na naszym kontynencie utworzono ponad 250 parków, w tym ponad 20 w Polsce.

  Dzień Ślimaka

  Ślimak ma wiele właściwości odżywczych, od setek lat uważany jest również za afrodyzjak. Nie dziwne więc że Francuzi uwielbiają je jeść. Pora by polubili je także Polacy.

  Święto Wojsk Specjalnych

  Wojska Specjalne to elitarna grupa żołnierzy, która bierze udział w najtrudniejszych operacjach wojskowych. 24 maja przypada rocznica ustawy z 2007 roku zgodnie z którą Wojska Specjalne uzyskały status odrębnego Rodzaju Sił Zbrojnych.

  Dzień Braci

  Braci się nie traci – to popularne powiedzenie zawsze będzie aktualne. Trzeba jednak dbać o swoje rodzeństwo, a przypadający 24 maja Dzień Braci (Brothers Day) skutecznie o tym przypomina.

 • Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

  Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego ma na celu zwrócenie uwagi na problem zaginięć dzieci i młodzieży. Ustanowił je w 1983 roku ówczesny Prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan, ku pamięci 6-letniego Etana Patza. Chłopiec zaginął 25 maja 1979 roku w dzielnicy SoHo w Nowym Yorku, nigdy go nie odnaleziono. Symbolem pamięci o zaginionych jest kwiat niezapominajki.

  Dzień Stemplarza

  Dzień Stemplarza to święto osób, których profesja jest obecnie mało znana. W dzisiejszych czasach rzadko używa się stempli, choć kiedyś był to popularny sposób np. na oznaczanie przesyłek. Dziś stemple można jeszcze spotkać na pismach urzędowych.

  Dzień Piwowara

  Piwowar to zawód, który pewnie chciałby wykonywać każdy mężczyzna. Ale czy to na pewno taka przyjemna praca? Warto dziś to sprawdzić.

  Dzień Ręcznika

  Święto to jest hołdem składanym pisarzowi science fiction Douglasowi Adamsowi. Jego fani noszą w ten dzień ręczniki, co jest nawiązaniem do słynnego dzieła Brytyjczyka „Autostopem przez Galaktykę”.

  Dzień Weterana

  Ludzie, którzy walczyli na wojnie zasługują na szacunek. Dzień Weterana ma zwrócić uwagę na problemy z jakimi zmagają się te osoby. Syndrom stresu pourazowego jest częstą przypadłością weteranów, która wyklucza ich z życia społecznego. Tak samo jak niepełnosprawność związana z urazami podczas misji.

  Dzień Wyzwolenia Afryki

  Święto upamiętnia I Konferencję Niepodległych Krajów Afryki oraz Akt założycielski Unii Afrykańskiej. Dzięki nim kraje z tego kontynentu uwolniły się od obcej dominacji i eksploatacji.

  Dzień Królewny

  Dzień Królewny to magiczna przygoda, która nie kończy się wraz z zakończeniem tego dnia. To czas, kiedy celebrowane są marzenia, unikalność i wewnętrzna siła, która drzemie w każdej z nas. Pomimo że królewskie stroje zostają odłożone, nauczki i radość, które towarzyszyły nam w tym dniu, stają się częścią nas i przypominają, że jesteśmy wyjątkowe, odważne i pełne miłości. Dzień Królewny to nie tylko święto, to przypomnienie, że każda z nas ma niezwykłą zdolność do przekształcania świata na lepsze.

  Dzień Teścia

  Dzień Teścia obchodzimy w sobotę najbliższą dacie 22 maja. Dzień ten ma na celu okazanie szczególnej wdzięczności i podziękowań ojcom naszych żon i mężów.

 • Dzień Samolotów z Papieru

  Te maszyny nie potrzebują paliwa do latania no i są znacznie tańsze w produkcji. Nie dziwi więc że są popularne na całym świecie. Skonstruowanie takiego modelu wcale nie jest jednak takie łatwe - warto spróbować bo to rozwija nasze zdolności manualne i kreatywność.

 • Dzień Samorządu Terytorialnego

  To święto uchwalone zostało przez Sejm RP w 2000 roku. Upamiętnia pierwsze wybory samorządowe w naszym kraju, które odbyły się 27 maja 1990 roku.

  Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

  Data obchodów Dnia Diagnosty Laboratoryjnego związana jest z odkryciem 27 maja 1961 roku kodu genetycznego przez amerykańskich naukowców. Badania nad rozszyfrowaniem informacji genetycznej trwały wiele lat, a naukowcy zostali nagrodzeni za swoje osiągniecie nagrodą Nobla. Dlatego 27 maja to świetna okazja, by przypomnieć o ludziach, od których tak bardzo zależy proces leczenia naszych pacjentów.

 • Dzień Bez Prezerwatywy

  Nie wiadomo, kto ustanowił 28 maja Dniem bez Prezerwatywy, wiadomo jednak, że jego czynne świętowanie może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Nie jest też do końca jasne, czy dzień ten ... »

  Światowy Dzień Raka Krwi

  Głównym celem Światowego Dnia Raka Krwi jest zwiększenie świadomości na temat nowotworu krwi oraz znaczenie profilaktycznych badań. Tego dnia organizatorzy zachęcają do okazywania wsparcia osobom chorym oraz oddawania szpiku kostnego. Symbolem świeta jest czerwony znak „&”.

  Światowy Dzień Hamburgera

  Ten smaczny fast-food z kotletem ma dziś swoje święto – czyli wiadomo już, co zjemy na obiad albo kolację.

  Dzień Higieny Podczas Miesiączki

  Podczas miesiączki odpowiednia higiena intymna jest bardzo ważna. W święto warto dowiedzieć się, jak o nią prawidłowo dbać, by zwiększyć swój komfort podczas tych trudnych dni.

  Dzień Amnesty International

  28 maja 1961 roku Peter Berenson przeczytał w gazecie artykuł o dwóch studentkach z Portugalii, które aresztowano pod pretekstem wzniesienia toastu za wolność. To był impuls do powstania międzynarodowej organizacji pozarządowej Amnesty International, która do dziś zaciekle walczy o prawa człowieka. W rocznicę jej powstania warto szczególnie promować te ideę wśród znajomych.

 • Dzień Działacza Kultury

  Francuski pisarz André Malraux powiedział ciekawe zdanie: „Kultura jest tym, co sprawiło, że człowiek stał się czymś innym niż tylko przypadkowym wydarzeniem w przyrodzie”. Dzień Działacza Kultury jest więc świetną okazją, by wyróżnić osoby zaangażowane w działalność kulturalną - twórców, artystów, animatorów.

  Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ

  Celem tego święta jest uhonorowanie wszystkich osób, które biorą udział w operacjach pokojowych ONZ. Za odwagę, poświęcenie i bezinteresowną pomoc.

  Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa

  Wydarzenie upamiętnia działania weteranów poza granicami Polski – żołnierzy, strażaków, policjantów czy funkcjonariuszy straży granicznej. Ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku, święto obchodzimy od 29 maja 2012 roku.

  Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego

  Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego ma na celu zwrócenie uwagi na temat schorzeń układu pokarmowego – profilaktyki, leczenia, wpływu na nasze codzienne życie. Organizatorem tego wydarzenia, czyli licznych konferencji, warsztatów jest Światowa Organizacja Gastroenterologii.

 • Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

  Chwała wszystkim ludziom, którzy starają się stworzyć odrzuconym i osieroconym dzieciom dom z prawdziwego zdarzenia. Nie tylko w Dzień Rodzicielstwa Zastępczego.

  Światowy dzień soku

  Dzisiejszy dzień warto uczcić szklanką soku. Po pierwsze – są po prostu pyszne, pod drugie – soki owocowe i warzywne zawierają wiele witamin i składników mineralnych.

  Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego

  30 maja to dzień, w którym obchodzone jest Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. Ta przewlekła i niestety nieuleczalna choroba polega na nieprawidłowym przekazywaniu impulsów nerwowych.

 • Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego

  Dzięki pracownikom przemysłu spożywczego możemy zajadać się najróżniejszymi produktami - nabiałem, pieczywem, mięsem, rybami czy słodyczami. W dniu ich święta warto życzyć im wszystkiego najlepszego!

  Dzień Bociana Białego

  Bocian to ikona naszej kultury i tradycji. Od setek lat przynosi dzieci oraz zwiastuje wiosnę. Święto ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura" w 2003 roku ma na celu nie tylko docenienie tych ptaków, ale i podnoszenie świadomości odnośnie zagrożenia i potrzeby ochrony bocianów.

  Światowy Dzień bez Tytoniu

  Papierosy szkodzą naszemu organizmowi, a poza tym strasznie cuchną. Może więc w Światowy Dzień bez Tytoniu warto na poważnie skończyć z tym nałogiem?

  Światowy Dzień Bez Majtek

  To jedno z tych nietypowych świąt, które należy traktować z przymrużeniem oka. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu taki pomysł wywołał by trzęsienie ziemi, dzisiaj co najwyżej uśmiech. Tak czy inaczej, jest to akcja dla odważnych... »

  Międzynarodowy Dzień Cytrynówki

  Ten alkohol jest bardzo podstępny, bowiem jego pyszny smak sprawia, że bez wahania sięgamy po kolejny kieliszek. To wada czy zaleta?

  Dzień Rodzeństwa

  Brat lub siostra to taka osoba, którą kochamy, a jednocześnie kłócimy się z nią przy byle okazji. Bez rodzeństwa życie było jednak zdecydowanie nudniejsze, dziś warto więc pokazać najbliższym, że o nich pamiętamy.

  Dzień Projektanta Stron Internetowych

  Przeglądając strony w sieci ludzie nie zdają sobie sprawy, że za wygląd i funkcjonalność danego portalu odpowiadają osoby, które całymi dniami pracują nad tworzeniem takich miejsc w świecie online. Dzień Projektanta Stron Internetowych ma sprawić, że ludzie docenią pracę, której efekty widzą na ekranie komputera.

  Europejski Dzień Sąsiada

  Europejski Dzień Sąsiada jest obchodzony w ostatni piątek maja w ponad 30 krajach europejskich. Celem tego święta jest zadbanie o świetne relacje sąsiedzkie.

Zobacz kalendarz świąt nietypowych na czerwiec 2024