Światowy Dzień Raka Krwi

W roku 2024 Światowy Dzień Raka Krwi przypada na 28 maja (wtorek)

Coraz więcej osób choruje na nowotwory krwi np. białaczkę. Choroba ta dotyka nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Dla większości osób jedyną szansą na pokonanie raka jest poddanie się przeszczepowi szpiku kostnego.

28 maja każdego roku organizowany jest Światowy Dzień Raka Krwi. Głównym celem tej inicjatywy jest zwiększenie świadomości na temat nowotworu krwi oraz zachęcanie do regularnego poddawania się badaniom laboratoryjnym oraz lekarskim. Tego dnia organizatorzy zachęcają do okazywania wsparcia osobom chorym oraz oddawania szpiku kostnego. Symbolem towarzyszącym podczas Światowego Dnia jest czerwony znak „&”, a hasłem przewodnim „Zostaw swój znak w walce z nowotworami krwi”.

W związku z corocznymi obchodami powstała strona www.worldbloodcancerday.org/pl/ , na której znajdują się informacje dotyczące nowotworów krwi, Światowego Dnia Walki z Nowotworem Krwi i inne przydatne informacje. W Polsce pomocą osobom chorym zajmuje się od 2008 roku Fundacja DKMS. W ciągu ostatnich lat Fundacja zarejestrowała ponad milion potencjalnych dawców szpiku kostnego. Głównym celem jest okazanie pomocy chorym, promowanie Zdrowia Publicznego oraz badań związanych z przeszczepem komórek macierzystych.

Wspominając oo Światowym Dniu Walki z Rakiem Krwi warto zwróci uwagę na to, czym są nowotwory krwi. Nowotwory krwi powstają na skutek patologii, do której dochodzi w układzie krwiotwórczym. Mogą one atakować zarówno samą krew, jak również szpik kostny oraz układ limfatyczny. Wyróżnia się kilka różnych nowotworów krwi. Wśród nich wymienia się dobrze znaną białaczkę. Niestety nie znane są jeszcze konkretne przyczyny powstawania raka krwi, jednak eksperci zwracają uwagę na pewne predyspozycje genetyczne, zakażenia wirusowe, osłabienie układu immunologicznego oraz czynniki fizyczne, biologiczne i chemiczne.

Głównymi objawami nowotworów krwi jest ogólne osłabienie, bladość skóry, bóle gardła oraz brzucha. Często pojawiają się również gorączki oraz krwawienia z nosa. Objawy zależą od rodzaju nowotworu. Leczenie polega np. na podawaniu środków farmakologicznych, bądź przeszczepie szpiku kostnego. W niektórych przypadkach podaje się chorym chemioterapię. Decydując się na oddanie szpiku warto zapoznać się z wymaganiami, które należy spełnić, aby zapisać się do banku dawców. Zachęcamy do uczestnictwa w Światowym Dniu Raka Krwi oraz niesienia pomocy osobom chorym.