Pierwsze obchody Dnia Sąsiada odbyły się w 2000 roku a pomysł powstał z inicjatywy European Federation of Local Solidarity (EFLS). Co ciekawe, Święto Sąsiada jest największą uroczystością społeczności lokalnych w Europie i jest objęte patronatem Komisji Europejskiej. A w 2008 roku Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego włączył to święto do swoich obchodów.
Jeszcze do niedawna Dzień Sąsiada był obchodzony w ostatni wtorek maja, ale od 2010 r. obchody przeniesione na ostatni piątek maja (lub czasem pierwszy piątek czerwca), co tak naprawdę daje lepsze możliwości. Imprezka osiedlowa w piątek? Czemuż by nie ?
„Jak dobrze mieć sąsiada”
Myśląc o sąsiadach, zapewne niejednemu na myśl przychodzi Kargul i Pawlak z komedii „Sami Swoi” i słynne powiedzonko „Podejdź do płota jak i ja podchodzę” i ich sąsiedzkie utarczki. Oczywiście można żyć z sąsiadem jak przysłowiowy pies z kotem, ale nasuwa się proste pytanie – po co sobie utrudniać życie? Przecież sąsiad to osoba, która mieszka tuż obok nas i często bywa tak, że jest to jedyny człowiek w pobliżu, który może nam na szybko pomóc – chociażby w przypadku, gdy nagle kończy nam się cukier w trakcie ubijania blatów do tortu bezowego, a jak wiadomo cukier – w takim wypadku – trzeba dodawać równomiernie, więc tylko sąsiad może nas ekspresowo uratować ?
Niestety w obecnych czasach częściej wiemy o wiele więcej o wirtualnych znajomych z portali społecznościowych niż o naszym sąsiedzie. Co więcej, nierzadko – zwłaszcza na nowych osiedlach – dużo mieszkań jest wynajmowanych i normalnością stało się „nierozmawianie” i „nieciekawienie się” sąsiadami. Niestety każdy widzi tylko czubek własnego nosa.
W tych „starszych” blokach do tej pory widoczna jest r tzw. kultura sąsiedzka. Mieszkańcy tego samego bloku oraz osiedla w dużej większości się znają i nawet ze sobą rozmawiają – w przeciwieństwie do nowego budownictwa, gdzie nawet nie mówi się „Dzień Dobry”. W istocie jest to smutny znak rzeczywistości.
„Dzielnice bez obojętności”
Wraz z powstaniem Dnia Sąsiada, we Francji rozpoczęło się propagowanie akcji „Dzielnice bez obojętności” jako odpowiedź na zjawisko coraz częstszego oddalania się ludzi od siebie. Słusznie zauważono, że więzi społeczne osłabiają się, a rosnący egocentryzm powoduje coraz częstsze wycofywanie się ludzi z lokalnego życia. Święto Sąsiadów miało przyczynić się do budowania zerwanych relacji i pokazać, że warto jest poznawać ludzi ze swojego najbliższego otoczenia.
Wydarzenie „Dzielnice bez Obojętności” zostało podchwycone przez inne kraje i jest poprzedzone wielotygodniowymi przygotowaniami, które włączają wszystkich sąsiadów na drodze do celu czyniąc tak naprawdę same przygotowania – jako element integracyjny – celem samym w sobie.
Podczas spotkań sąsiedzi dzielą się pomysłami na wspólne świętowanie i przydzielane są konkretne role, tak aby wydarzenie przebiegło w dobrym klimacie.
Tego typu „akcje” to znakomita okazja, by wzmocnić i zbudować relacje sąsiedzkie. Może efektem takich działań będzie przełamanie lodów i powiedzenie "dzień dobry" swojemu sąsiadowi?
Pomysłów na spędzenie tego dnia jest mnóstwo, zwłaszcza, że końcówka maja jest zazwyczaj bardzo pogodna, co daje możliwości wspólnego grillowania na podwórkach czy ogródkach. Do tego wystarczą dobre trunki i radość wszystkich gwarantowana a relacje zacieśnione ?
Jak zadbać o relacje sąsiedzkie na co dzień?
Wiadomo, że dobre relacje z sąsiadami nie biorą się ot tak a są efektem pielęgnowania wzajemnych stosunków. Ważne, aby w codziennych relacjach być miłym i kulturalnym. Poranne powitanie przechodzącego obok sąsiada to zawsze dobry początek. W przypadku starszych osób dobrze jest raz na jakiś czas zapytać się o zdrowie, możemy także zaproponować zrobienie zakupów czy pomoc w sprzątaniu mieszkania. Wiadomo, że nie chodzi o to, żeby poświęcać cały swój wolny czas celem rozwijania dobrych relacji z sąsiadami, ale chodzi o taką uważność na drugiego człowieka i empatię wobec jego odczuć i potrzeb.
Dobre relacje z sąsiadami mogą nam pomóc w wielu nagłych sytuacjach np. w przypadku gdy musimy nagle wyjechać i nie mamy z kim zostawić swojego psiaka – w takim wypadku można się zwrócić do sąsiada czy byłby w stanie wyjść na spacery z naszym pupilem. Tutaj działa zasada wzajemności, bo przecież karma zawsze wraca – jeśli sąsiad będzie potrzebował naszej pomocy to ważne, by wtedy go nie zawieść.
Należy również pamiętać o przestrzeganiu ciszy nocnej, gdyż bardzo często jest to punkt zapalny w wielu relacjach sąsiedzkich. Z reguły cisza nocna jest ustalona w godzinach 22.00-6.00 (w niedzielę do 8.00 ?), zatem pamiętajmy, żeby w tych godzinach nie puszczać głośno muzyki czy nie zaczynać nocnego odkurzania czy wiercenia.
Ułożenie dobrych relacji z sąsiadami nie wymaga – wbrew pozorom – sporych wysiłków. Wystarczy stosować się do powszechnie panujących zasad społecznych. Rezultat, w postaci pozytywnej inklinacji ze strony osób mieszkających za ścianą, będzie dla nas miłym zaskoczeniem.