Dzień Teścia

W roku 2024 Dzień Teścia przypada na 25 maja (sobota)

Dzień Teścia jest obchodzony w sobotę, który przypada najbliżej 22 maja. To dzień wdzięczności i podziękowań dla wszystkich ojców naszych mężów i żon.

Dzień Teścia a może Świekra lub Cieścia?

W staropolskim nazewnictwie teść był określany świekrem albo cieściem stąd Dzień Teścia można zamiennie nazywać Dniem Świekra albo Dniem Cieścia.

Dzień Teściowej bardziej znany?

Dzień Teścia to moment, gdzie możemy pokazać swojemu Teściowi, że cieszymy się, że jest – tak po prostu w naszym życiu. Jest to stosunkowo młode święte w porównaniu do Dnia Teściowej, które pojawiło się na początku XX wieku i jest bardziej kultywowane aniżeli Dzień Teścia. Jest to sytuacja analogiczna do dowcipów o teściach tzn. istnieje dosyć sporo słynnych żartów o teściowej a brak jest tych o teściu. Być może dlatego, że mężczyźni z natury są mniej skłonni do „wtrącania się” w związki swoich dzieci, zostawiają swoim synom czy córkom wolną rękę w budowaniu relacji. Zatem nie są oni narażeni na odwet w postaci żartów.

Jak uhonorować Teścia?

Z uwagi na to, że nie ma konkretnej tradycji dotyczącej obchodzenia tego święta – możemy podejść bardzo kreatywnie do tematu i wymyślić własny sposób podziękowania dla Teścia. Można wykorzystać specyficzny moment świętowania – skoro ten dzień jest obchodzony w maju, to można liczyć na to, że będzie ciepło i można zorganizować ciekawą wycieczkę czy wspólne grillowanie, a być może lepszą opcją będzie wystawna kolacja ze wspaniałym deserem na cześć "Taty"?