Dzień Dobrych Uczynków

W roku 2024 Dzień Dobrych Uczynków przypada na 19 maja (niedziela)

Do święta pozostało jeszcze 26 dni.

Dobre chęci…. Podobno jest nimi wybrakowane całe piekło. A czy tak samo jest z dobrymi uczynkami? Mało prawdopodobne, dlatego w Dzień Dobrych Uczynków warto zapunktować, by mieć spokojne sumienie a przede wszystkim sprawić komuś radość.

Pomysłodawcą święta jest Fundacja Ekologiczna Arka. Jej członkowie wpadli na taki pomysł w 2005 roku i do dziś promują tę inicjatywę w społeczeństwie. Arka zachęca do dobrych uczynków zarówno wobec ludzi, jak i zwierząt czy środowiska naturalnego. Pomysł ARKI zyskał sporą popularność i do akcji przez lata włączało się wiele firm, instytucji czy mediów. Najlepszym przykładem Program 3. Polskiego Radia, który w jubileuszowy 10. Dnia Dobrych Uczynków włączył się do tej inicjatywy. red. Grażyna Dobroń i red. Marek Niedźwiecki. Oczywiście nie można zapominać, ze potęgą tego święta jest przede wszystkim zaangażowanie sie zwyczajnych ludzi.

Fundację Ekologiczną ARKA założył Wojciech Owczarz w 2005 roku. Jej celem jest szeroko rozumiana edukacja ekologiczna społeczeństwa. Zgodnie z powiedzeniem, że czym skorupka za młodu nasiąknie, projekt w dużej mierze skierowany jest do najmłodszych. Z jednej strony mają oni ogromny zapał do pracy, a po drugie jest duża szansa że swój wolontariat będą kontynuować w przyszłości i przekażą go następnym pokoleniom. Może nawet namówią rodziców:)? Arka nawiązała współpracę z wieloma szkołami zainteresowanymi problematyką ekologiczną – Fundacja prowadzi warsztaty, tworzy wydawnictwa, zachęca dzieci i nauczycieli do czynnego udziału w akcjach. Oczywiście inicjatywa dbania o środowisko kierowana jest również do dorosłych, w tym samorządów, mediów, przedstawicieli kultury, strażaków czy leśników.

Jak pomagać? Każdy może zrobić to według własnego pomysłu, ale jeśli tych brakuje (serio?) podpowiadamy.
- Bądź miły! Powstrzymaj się przed trąbieniem, gdy ktoś za późno ruszył na światłach, wpuść kogoś nieporadnie starającego się zmienić pas. Czekasz w kolejce do lekarza, a ktoś chce wejść tylko po receptę? Bądź wyrozumiały. Nie daj sobie oczywiście wejść na głowę, ale wszelkie konflikty staraj się łagodzić, a nie eskalować.
- Wspomóż akcję charytatywną. Nie chodzi o miliony. Nawet 10 zł może pomóc choremu, albo głodnemu psu.
- Pomóż komuś w potrzebie.
- Weź psa ze schroniska … na spacer. A jeśli masz warunki i jesteś odpowiedzialny to może stworzysz mu nowy dom? Będziesz miał przyjaciela na śmierć i życie.
- Posprzątaj zapomniane groby. Poznasz je po tym, że brak na nich kwiatów czy palących się zniczy.
- Pomóż starszej osobie zrobić zakupy – babci, sąsiadce.
- Posprzątaj śmieci w najbliższej okolicy.
- Oddaj krew – myślisz, że poczujesz się od tego słabo? Wręcz przeciwnie
- Sprawdź szafę- z pewnością jest tam wiele rzeczy, których nie będziesz juz nosił (nawet jeśli wydaje ci się inaczej). Z pewnością ktoś się z nich ucieszy.
- W pracy zrób kawę zapracowanej koleżance.
- jesteś milionerem? Rozdaj kasę przechodniom :)
- Kup bezdomnemu bułkę i coś do picia, daj drobne.
- Pomagaj we własnym domu- mama się ucieszy gdy umyjesz za nią naczynia, a tacie przyniesiesz gazetę.
- Dodaj się do rejestru szpiku kostnego i weź udział w dysku szpiku kostnego. Warto również przemyśleć zapisanie się do akcji Dawca.pl - Bądź świadomym dawcą narządów „Zdecydowałem nie zabieram”.

Dobre uczynki warto sprawiać nie tylko ludziom i zwierzętom, ale i naszemu środowisku.
- Oszczędzaj energię elektryczną, odłączając urządzenia, gdy nie są używane.
- Wyłącz światła tam gdzie nie są one potrzebne.
- Zmień żarówki na energooszczędne.
- Zasadź drzewo.

Choć dobre uczynki z założenia powinny być altruistyczne, to warto jednak podzielić się swoją działalnością na Instagramie/ Facebooku. Im więcej osób włączy się w Dzień dobrych uczynków, tym lepiej.

Pamiętaj tylko o jednym - nie uszczęśliwiaj nikogo na siłę!


Nietypowe