MENU

Kalendarz świąt

Kalendarz świąt nietypowych

 • Lipiec 2021

 • Światowy Dzień Architektury

  Architekci w dużej mierze kreują przestrzeń w jakiej żyjemy. Święto ustanowione przez Międzynarodową Unię Architektów jest jednak również kierowane do wszystkich osób związanych z architekturą, w tym jej entuzjastów.

  Dzień Psa

  To stosunkowo nowe święto, ustanowione w 2007 roku z inicjatywy czasopisma „Przyjaciel Pies”. Głównym celem obchodów jest oddanie hołdu najlepszemu przyjacielowi człowieka oraz promowanie ... »

  Dzień Sejmu Polskiego

  Dzień Sejmu Polskiego upamiętnia zawarcie 1 lipca 1569 roku na Sejmie w Lublinie unii realnej między Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim. W to święto może warto nieco łaskawiej spojrzeć na naszych polityków…

  Międzynarodowy Dzień Owoców

  Owoce nie dość że są smaczne, to mają jeszcze wiele wartości odżywczych. Święto nieprzypadkowo obchodzimy 1 lipca, w środku lata jest ich bowiem najwięcej.

 • Dzień Dziennikarza Sportowego

  Miłośnicy sportu kochają nie tylko samą grę, ale i wszelkie newsy, nowinki i statystyki poświęcone ulubionej dyscyplinie. Maja do nich dostęp w dużej mierze właśnie dzięki dziennikarzom sportowym.

  Międzynarodowy Dzień UFO

  Patrzmy dziś uważnie w niebo – kiedy jak nie w święto UFO mieliby nas odwiedzić goście z kosmosu? Może zawczasu warto przygotować poczęstunek i ziemski alkohol?

 • Dzień Czerwonej Ostrej Papryczki Chili

  Wyrazisty czerwony kolor, ostry smak – obok papryczki chili nie da się przejść obojętnie. Warto jednak wiedzieć, że ma ona także właściwości lecznicze. Dziś warto więc przyrządzić jakąś potrawę, która zawiera paprykę chilli.

  Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości

  Święto upamiętnia powstanie w 1895 roku Międzynarodowego Stowarzyszenia Spółdzielni. Na celu ma podkreślić rolę, jaką spółdzielnie odgrywają w życiu gospodarczym, społecznym i kulturalnym. W Polsce Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości obchodzony jest od 1925 roku.

 • Święto Hot Doga

  Dzień ten jest owocem wieloletniej amerykańskiej tradycji – organizowania zawodów w jedzeniu tego parówkowego przysmaku na czas. Pierwszy nieoficjalny konkurs odbył się rzekomo w 1916 roku w ... »

 • Światowy Dzień Pocałunku

  Są dni, kiedy warto wstrzymać się od jedzenia czosnku i mieć przy sobie zapas miętówek. Autorem pomysłu obchodów Dnia Pocałunku jest prawdopodobnie jedna z brytyjskich firm sprzedających ... »

  Dzień Radcy Prawnego

  Dzień Radcy Prawnego został ustanowiony w XXX rocznicę uchwalenia ustawy o radcach prawnych. Od tego czasu, corocznie, 6 lipca jest Dniem Radców Prawnych.

 • Światowy Dzień Czekolady

  Mało który wyrób ma taką moc i tak uzależnia jak czekolada. Jak na tak bogatą historię, może dziwić że jej smakosze dopiero w 2009 roku wpadli na powołanie oficjalnego święta. Data 7 lipca odnosi się do wprowadzenia czekolady do Europy, choć znali ją już Majowie. Dzisiaj chyba żadnego łakomczucha nie trzeba zachęcać do świętowania.

 • Dzień Nikoli Tesli

  Nikola Tesla to znany inżynier i wynalazca serbskiego pochodzenia. Najsławniejsze wynalazki Tesli to: radio, silnik elektryczny, dynamo rowerowe, bateria słoneczna i prądnica prądu przemiennego. Święto ustanowione nieoficjalnie z inicjatywy Towarzystwa Pamięci Tesli na pamiątkę urodzin wynalazcy.

 • Dzień Męczeństwa Wsi Polskiej

  Sejm RP uchwalił Dzień Męczeństwa Wsi Polskiej na dzień 12 lipca. Jest to upamiętnienie tragicznych zdarzeń w świętokrzyskiej wsi Michniów. W 1943 roku Niemcy spacyfikowali jej mieszkańców, co stało się symbolem nazistowskich mordów na polskiej wsi.

 • Światowy Dzień Emoji

  Emoji to rozszerzona forma emotikonów – oprócz tradycyjnych buziek mamy w tym przypadku jeszcze wizerunki najróżniejszych zwierząt, miejsc czy przedmiotów. Data obchodów odnosi się do emotikonu kalendarza w sytemie iOS – widnieje tam właśnie 17 lipca.

  Ogólnopolski Dzień Tabaki

  Indianie zażywali tabakę na długo przed przybyciem Europejczyków na ich ziemię. W Polsce natomiast moda na sproszkowany tytoń zażywany przez nos rozpowszechniła się na początku XVII wieku. Święto 17 lipca obchodzone jest w związku z powstaniem pierwszej fabryki tabaki w naszym kraju.

 • Międzynarodowy Dzień Szachów

  Międzynarodowy Dzień Szachów obchodzony jest na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Federacji Szachowej. Szachy to jedna z najstarszych gier strategicznych, znana na całym świecie. Od V ... »

  Dzień Księżyca

  Dzień Księżyca upamiętnia pierwsze lądowanie człowieka na księżycu 20 lipca 1969 roku.

 • Dzień Aproksymacji Pi

  Dzień Aproksymacji Pi nie przypadkowo obchodzimy 22 lipca. 22/7 - osoba z zacięciem matematycznym od razu wie, że za pomocą aproksymacji w przybliżeniu w ułamku zwykłym uzyskamy 3.14, a tyle wynosi wartość liczby Pi. To święto można obchodzić zarówno rozwiązując zadania, jak i zjeść pizzę czy placek. Jest to związane z wymową w języku angielskim, gdzie „Pi” i „Pie” (ciasto, placek) brzmi niemal identycznie. Dlatego też w Ameryce bardzo popularne tego dnia są szarlotki i pizze. A w naszym kraju dodatkowo można wypić PIwo:)

  Europejski Dzień wsparcia dla Ofiar Przestępstw z Nienawiści

  To święto, które nie tylko upamiętnia ofiary nienawiści i tragiczne wydarzenia z 22 lipca z różnych lat (likwidacja przez Niemców getta warszawskiego, masakra na wyspie Utøya i zamach bombowy w Oslo), ale ma na celu wyeliminowanie chorych ideologii i rasizmu z codziennego życia.

 • Dzień Włóczykija

  To święto wszystkich, którzy nie lubią zbyt długo przebywać w jednym miejscu, ale za to kochają wędrować, włóczyć się w poszukiwaniu przygód. Jako, że Dzień Włóczykija wypada w środku lata warto wybrać się na długi spacer.

 • Dzień Policjanta

  Obchody Święta Policji upamiętniają powołanie w 1919 roku polskiej Policji Państwowej. To wydarzenie jest świetną okazją, by w Komendzie Stołecznej Policji nagrodzić najlepszych stróżów prawa.

  Międzynarodowy dzień wirtualnej miłości

  Miłości wirtualnej nie należy mylić z platoniczną, choć można kochać wirtualnie i platonicznie jednocześnie. Jak łatwo się domyślić, to stosunkowo nowe święto, celebrujące uczucia, ... »

  Dzień Pszczółki Mai

  Sympatyczna pszczółka Maja obchodzi dziś swoje święto. Na imprezie nie powinno zabraknąć Gucia i konika polnego Filipa.

 • Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

  To święto, którego celem jest podniesienie świadomości zdrowotnej społeczeństwa i walka z WZW typu B, C, D i E. Data obchodów odnosi się do urodzin Barucha Samuela Blumberga, który zidentyfikował wirusa zapalenia wątroby typu B.

  Dzień Kultu Masy Mięśniowej

  Nie oszukujmy się, niemal każdy facet chciałby wyglądać jak siłacz. To wymaga jednak ciężkich treningów, ale kiedy je zacząć jak nie dziś?

 • Światowy Dzień Tygrysa

  Tygrys to godne podziwu drapieżne zwierzę: dumne, zwinne, szybkie. Niestety, ich populacja zmniejsza się w drastycznym tempie. Winny jest temu oczywiście człowiek, wkraczając z koparkami na ich naturalne siedliska czy polując na nie.

 • Międzynarodowy Dzień Sernika

  Sernik podawano już starożytnym olimpijskim atletom. Dziś ten słodki deser cieszy się popularnością pod każdą szerokością geograficzną. Do Polski sernik sprowadził król Jan III Sobieski.

  Międzynarodowy Dzień Przyjaźni

  „Ojcem” tego święta jest Paragwajczyk Ramón Artemio Bracho, który w 1958 roku założył fundację na rzecz przyjaźni. Dzięki jego staraniom ONZ uznał w 2011 roku (w 200. rocznicę niepodległości Paragwaju) uchwalił Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. Jego idea jest oczywista – szanujmy się nawzajem, pomagajmy, bądźmy dla siebie mili. A wtedy świat z pewnością będzie lepszym miejscem.

  Dzień Administratora

  To święto obchodzone od 2000 roku w ostatni piątek lipca. Ma ono na celu okazanie wdzięczności za ciężką pracę administratorów systemów komputerowych, stron i sieci, a także pracowników ... »

 • Dzień Skarbowości

  Dzień Skarbowości to święto wszystkich urzędników, inspektorów, naczelników i pracowników izb i urzędów skarbowych oraz urzędów kontroli skarbowej. Data 31 lipca 1919 roku upamiętnia uchwalenie ustawy o tymczasowej organizacji władz i urzędów skarbowych.

Zobacz kalendarz świąt nietypowych na sierpień 2021 Zobacz kalendarz świąt nietypowych na cały rok

Terminy

Zobacz również

© Copyright 2011-2021 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.