Dzień Psa

W roku 2024 Dzień Psa przypada na 1 lipca (poniedziałek)

Do Dnia Psa pozostało jeszcze 38 dni co stanowi 1 miesiąc i 7 dni.

Pies od zawsze jest najlepszym przyjacielem człowieka - początki udomowienia tego zwierzęcia sięgają kilkunastu tysięcy lat wstecz. W Polsce najstarszą pozostałością psa domowego jest czaszka odkryta w okolicach Sandomierza, według historyków pochodzi ona sprzed czterech tysięcy lat p.n.e. Od niedawna czworonogi mają natomiast swoje oficjalne, polskie święto – Dzień Psa, który przypada 1 lipca.

Historia Dnia Psa

Wydarzenie to zostało ustanowione w 2007 roku przez redakcję czasopisma „Przyjaciel Pies” wspólnie z użytkownikami portalu pies.pl. Tak więc jest to oficjalne święto naszych wiernych przyjaciół w Polsce, bowiem istnieje też podobna inicjatywa w skali globalnej – Międzynarodowy Dzień Psa, który przypada 26 sierpnia.

Data 1 lipca jako termin obchodów w Polsce nie jest przypadkowa. Niestety, to właśnie w ten dzień najwięcej psów trafia do schroniska w naszym kraju. Co jeszcze smutniejsze, ta liczba porzuconych zwierząt jest mocno zaniżona. Początek sezonu wakacyjnego oznacza dla wielu czworonogów horror zgotowany im przez podłych i nieodpowiedzialnych właścicieli, którzy porzucają je w lesie czy przy drodze. Dla niektórych wyjazd na urlop jest ważniejszy niż życie psa. Święto ma więc głębsze przesłanie, jego misją jest uświadamianie ludzi, że takie rzeczy są niedopuszczalne. Dzięki akcji może niektórzy bardziej odpowiedzialnie podejdą do opieki nad zwierzętami. Ważnym aspektem Dnia Psa jest również zachęcanie ludzi do adopcji psów ze schronisk oraz docenienie ich roli w życiu człowieka. Psy pilnują naszych domów, opiekują się niewidomymi, biorą udział w akcjach ratowniczych, wykrywają narkotyki, chodzą na patrole czy uczestniczą w terapiach (dogoterapia).

Obchody Dnia Psa

W Dniu Psa wiele organizacji charytatywnych czy schronisk organizuje różne akcje pomocowe czy zbiórki na czworonogi. Odbywają się też imprezy z atrakcjami – można na nich zobaczyć pokazy akrobacji psów, porozmawiać z weterynarzami czy wykwalifikowanymi treserami psów, dowiedzieć się o właściwej higienie naszych ulubieńców, diecie itp. Nie brakuje stoisk z najróżniejszymi akcesoriami dla psiaków, jak zabawki, kosmetyki, smycze, obroże czy przekąski. W końcu w Dniu Psa należy się im prezent. Co cieszy, to w takich eventach udział biorą całe rodziny, do której oczywiście pies również się zalicza. Zresztą, zazwyczaj to właśnie on jest największym ulubieńcem.

1 lipca warto więc spędzić więcej czasu ze swoim pupilem. Pójść na dłuższy spacer, kupić mu jakieś przysmaki czy nową zabawkę. Dla osób, które nie mają zwierzęcia, może to dobra okazja, by zmienić ten stan rzeczy? Odwiedzić schronisko i adaptować psa lub po prostu kupić go od hodowcy. Czworonogi to nie tylko wierni przyjaciele, ale też świetnie wpływają na małe dzieci, starsze zaś mogą nauczyć sumienności i odpowiedzialności. No i pies zawsze poprawi człowiekowi humor – kto pierwszy jest przy drzwiach, kiedy właściciel wraca ze szkoły lub pracy?

Naszych ulubieńców trzeba traktować dobrze nie tylko w dniu święta, ale i na co dzień. To przynosi korzyści obu stronom, choćby dlatego że głaskanie psa obniża ciśnienie krwi. Udowodniono to naukowo, a o zaletach płynących z długich spacerów z czworonogiem na świeżym powietrzu nie trzeba chyba nikogo przekonywać.