Międzynarodowy Dzień UFO

W roku 2025 Międzynarodowy Dzień UFO przypada na 2 lipca (środa)

Do święta pozostały jeszcze 204 dni co stanowi 6 miesięcy i 22 dni.

Międzynarodowy Dzień UFO w kalendarzu świąt nietypowych zaplanowano na 2 lipca. Data oczywiście nie jest przypadkowa. Tego dnia 1947 roku w Roswell najprawdopodobniej rozbił się statek z przybyszami z innej planety. To wydarzenie do dziś zostaje jedną z najbardziej intrygujących tajemnic naszej planety.

Międzynarodowy Dzień UFO

Święto zorganizowano pierwszy raz w 2001 roku. Pomysłodawcą wydarzenia jest Turek Haktan Akdogan, bardzo znana postać wśród osób interesujących się tematyką zjawisk nadprzyrodzonych. Akdogan jest m. in. fundatorem i przewodniczącym centrum badawczego w Stambule Sirius UFO Space Sciences Research Center i dyrektorem zarządu Międzynarodowego Kongresu UFO w Nevadzie. W 2001 roku opublikował deklarację dla wszystkich organizacji i badaczy oraz osób wierzących w UFO, aby oficjalnie świętować Dzień UFO.

Pierwotnie obchodzono je dwa razy w roku. Najpierw 24 czerwca w rocznicę pierwszego raportu z 1947 roku o niezidentyfikowanych pojazdach latających, jako Światowy Dzień Organizacji UFO. 2 lipca natomiast w rocznicę incydentu w Roswell. Światowa Organizacja UFO postanowiła w końcu zakończyć zamieszanie i ustanowiła termin wydarzenia na 2 lipca.

Celem Światowego Dnia UFO jest zwiększenie świadomości ludzi na temat inteligentnych istot, bowiem organizatorzy są przekonani o tym, że kosmici istnieją. Wokół wydarzeń w Roswell przez lata urosło wiele legend i teorii spiskowych, na czele z tą, według której katastrofę niezidentyfikowanego obiektu zatuszowało amerykańskie wojsko, a zdobytą wiedzę zostawiło dla siebie. Dlatego święto UFO ma ważny cel, by wymóc na rządach odtajnienie informacji, które według organizatorów posiadają na tematy związane z ufoludkami.

Kosmici najgłośniej imprezują … w Roswell

Międzynarodowy Dzień UFO najintensywniej obchodzi się w Stanach Zjednoczonych. Na konferencje czy sympozja zapraszani są goście z różnych planet. Kosmici wspominają nieudane lądowanie w Roswell, prowadzone są rozmowy na temat wzajemnych relacji ludzi i obcych. Przedstawiciele galaktycznych kurortów zostawiają broszury o luksusowych hotelach i najciekawszych kosmicznych zabytkach. Rozważa się także organizowanie mistrzostw galaktyki w piłce nożnej, a następnie w innych sportach. Sporo czasu poświęca się również nieudanym filmom o kosmitach i wypaczaniu ich wizerunku, jakoby chcieli zniszczyć gatunek ludzki.

Oprócz tego w Ameryce organizowane są imprezy tematyczne, festyny, konferencje dotyczące niezidentyfikowanych obiektów, a także kosmologii czy fizyki. Główna impreza ma oczywiście miejsce w Roswell, gdzie organizowany jest festiwal UFO. Lista atrakcji zaplanowanych dla jego uczestników wzbudza podziw ale i uśmiech. Jest konkurs kostiumowy, w którym biorą udział zarówno ludzie jak i zwierzęta, pokaz laserów, show z autami UFO, konkurs na najlepszą piosenkę związana z UFO, biegi czy koncert The Air National Guard Band. Wszystko z charakterystycznym dla Amerykanów poczuciem humoru. Więcej informacji o UFO Festiwalu można znaleźć na stronie www.ufofestivalroswell.com.

Eventy na cześć kosmitów odbywają się w całych Stanach Zjednoczonych. W Memphis na przykład festiwal organizowany jest w miejscu, w którym w 1977 roku ukazało się UFO. Wśród atrakcji jest konkurs kostiumów obcych, konkurs chodzenia na księżyc, przejażdżki karnawałowe, pokazy filmowe, koncerty i obserwacja nieba. Głos zabierają ponadto ludzie związani z UFO, np. ci, którzy byli świadkami wizyty obcych na naszej planecie.

Imprezy cieszą się dużym zainteresowaniem Amerykanów, w końcu UFO na stałe zagościło w naszej świadomości, kulturze. Nawet niedowiarkowie mają okazję do dobrej zabawy i oderwania się od codziennych ziemskich problemów. W Polsce nie świętuje się na taką skalę jak za oceanem, ale również nie brakuje spotkań miłośników UFO czy audycji w mediach. Podobnie jest w innych krajach. Pomocną stroną dla tych, którzy chcą celebrować święto jest serwis www.worldufoday.com. Możemy znaleźć tam wiele ciekawych informacji dotyczących UFO, jak i mapę obchodów święta czy zobaczyć plakaty przygotowywane na poszczególne edycje.

Organizatorzy zachęcają do własnych aktywności w ramach obchodów święta. Począwszy od obserwacji nieba, po oglądanie z przyjaciółmi filmów o tematyce UFO, dyskusji. Można nawet zaangażować się w święto na większą skalę, zapisując się do programu ambasadorów i udostępnić na stronie www.worldufoday.com wydarzenie w swojej okolicy.

Czym jest UFO?

UFO to inaczej niezidentyfikowany obiekt latający. Określenie to wywodzi się z nazewnictwa wojskowego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Jak sama nazwa wskazuje UFO to obiekt, którego nie da się zidentyfikować jako żaden znany pojazd ani wyjaśnić żadnym ze znanych zjawisk atmosferycznych.

Jeśli kosmici istnieją, to pewnie historia ich cywilizacji jest tak długa jak ludzka. Informacje o UFO pojawiają się bowiem od setek lat, choć za początek współczesnego zainteresowania tematem uważa się wydarzenia z Roswell. Wcześniejsze doniesienia o nieznanych obiektach latających wynikały z jednej strony z niewiedzy o zjawiskach w przestrzeni powietrznej i kosmicznej, a z drugiej zatajania przez różne państwa wynalazków związanych z aeronautyką, kosmonautyką czy tajną bronią.

Co wydarzyło się w Roswell?

2 lipca 1947 roku około godziny 22:00 miejscowy sprzedawca artykułów żelaznych Dan Wilmot wraz z żoną zauważyli na niebie duży jarzący się pojazd latający, który poruszał się w bardzo szybkim tempie. Opisali go jako owalny obiekt o wielkości kilku metrów, który kształtem przypominał dwa nałożone na siebie spodki. Następnego dnia William Blanchard komandor grupy 509 przekazał informację o tym zdarzeniu do mediów. News szybko wzbudził zainteresowanie w całym kraju. Rząd wyjaśnił jednak że obiekt to w rzeczywistości meteorologiczny balon sondażowy. Na konferencji prasowej generał Roger Ramey przedstawił nawet mocno uszkodzone resztki przedmiotu. Dziennikarze nie dawali za wygraną i próbowali skontaktować się z Williamem Blanchardem, ten jednak wyjechał na urlop. Do dziś tak naprawdę nie wiadomo co rozbiło się w Roswell. Na pewno zyskało na tym miasto, które stało się znane na całym świecie i dziś jest miejscem spotkań ufologów i zwolenników teorii spiskowych. W 1991 roku założono tam Międzynarodowe Muzeum i Ośrodek Badań nad UFO. Można tam sprawdzić historię spotkań UFO, czy kupić pamiątki inspirowane kosmitami. Oprócz tego odbywa się tam wspomniany Festiwal UFO.

UFO w Polsce

Polska to piękny kraj, nie dziwne więc, że i do nas zawitało UFO. Na przykład w lutym 1978 roku nad obszarem zachodniej Polski zaobserwowano wiele długo pozostających nieruchomo obiektów, które kształtem przypominały sterowce Zeppelina. W kontekście historii wizyt UFO w naszym kraju należy przytoczyć też tajemnicze kręgi na polu w małej wiosce Wylatowo w województwie kujawsko-pomorskim. Od 2000 roku Wylatowo jest „polskim Roswell”, czyli centrum spotkań ludzi zainteresowanych zjawiskami paranormalnymi, badaczy, ufologów itp.

Oprócz tych zdarzeń, w przeszłości pojawiały się również inne relacje ludzi spotkań z kosmitami i to nawet twarzą w twarz. Wiarygodność takich zwierzeń jest jednak mocno dyskusyjna, a na pewno nie poparta żadnymi konkretnymi dowodami.

2 lipca warto być przygotowanym na wizytę kosmitów na naszej planecie. W końcu kiedy, jak nie w Międzynarodowy Dzień UFO mieliby to zrobić?


Oznaczenia
    - ważniejsze święta nietypowe i zwyczajowe
    - pozostałe święta nietypowe i zwyczajowe
Inne święta tego dnia: