MENU

Kalendarz internetowy

Światowy Dzień Powolności

W roku 2021 Światowy Dzień Powolności przypada na 25 lutego (czwartek)

Do święta pozostały jeszcze 94 dni co stanowi 3 miesiące i 2 dni.

Dobrze wiemy jak wygląda dzisiejsze życie – wieczny pośpiech za pieniądzem, masa spraw do załatwienia, stres. A kiedy mamy wolny czas to jesteśmy już tak zmęczeni, że zależy nam tylko na położeniu się do wygodnego łóżka. Co sprawniejsi mają jeszcze siłę na skakanie pilotem po kanałach albo przeczytanie artykułu w gazecie. Światowy Dzień Powolności ma na celu to zmienić. Tak by ludzie kierowali się łacińską sentencją festina lente (śpiesz się powoli). 
 
Dzień Powolności narodził się w 2007 roku z inicjatywy Włochów, a konkretnie Bruno Contigianiego. Był on obiecującym menedżerem i … pracoholikiem. Doszedł jednak do wniosku, że w ten sposób życie ucieka mu przez palce. Założył więc stowarzyszenie The Art of Living Slowly (Sztuka Powolnego Życia) którego celem jest krzewienie idei, że unikając pośpiechu i stresu można poprawić jakość życia poszczególnych osób, pracowników i wszystkich obywateli". Potwierdzeniem tego jest charakterystyczne logo The Art of Living Slowly, na którym widnieje sympatyczny ślimak. Włosi jak mało kto przykładają wagę do wolniejszego życia. To oni przecież wymyślili ideologię Slow Food, a więc delektowania się wykwintną kuchnią, unikania Fast foodów. 
 
Cała akcja zaczęła się w zimny lutowy dzień na Piazza San Babila w Mediolanie, gdzie grupa ludzi, trochę dla zabawy, zwracała uwagę ludziom że zbyt szybko idą. Po pewnym czasie jego koncepcja polegająca na unikaniu pośpiechu rozprzestrzeniła się już na cały kraj i świat. Różne wydarzenia odbywają się już nie tylko we włoskich miastach, ale i w Nowym Jorku, Paryżu czy Londynie. 
 
We Włoszech przy okazji Dnia Powolności każdego roku organizowanych jest wiele ciekawych atrakcji. Na przykład w jednym z barów w Mediolanie minister kultury Vittorio Sgarbi czytał uczestnikom poezję Dantego. Innym ciekawym happeningiem zorganizowanym stolicy Lombardii był Powolny Bieg, w którym zwycięzcą zostaje ostatni na mecie. W Rzymie świętujący zwiedzają mniej znane zabytki, spotykają się na placach, grają w szachy. Wiecznie zabiegani Nowojorczycy udają się z kolei na spacer do Central Parku, by zobaczyć najstarsze drzewo. W ramach Dnia Powolności odbywają się też kursy jogi w plenerze, a w wielu miastach przechodnie otrzymują od wolontariuszy ulotki, które zawierają dekalog powolnego życia. Jest w nim 14 zasad, oto one: 
 
Zasady: 
1) Wstań wcześniej niż zwykle, choćby 5 minut. Będziesz miał więcej czasu na makijaż/golenie się, zjedzenie śniadania. 
2) Czekasz w kolejce w sklepie albo u lekarza? Nie denerwuj się, tylko porozmawiaj z innymi towarzyszami, albo zaplanuj swój wieczór. 
3) Jeśli idziesz do baru na kawę albo na piwo pamiętaj, aby pozdrowić barmana i delektować się spożywanym trunkiem. 
4) Pisząc smsa nie używaj skrótów i symboli. 
5) Unikaj (jeśli to możliwe) robienia dwóch rzeczy w tym samym czasie – np. jedzenie i oglądanie telewizji, rozmowa przez telefon/praca na komputerze. 
6) Zapiszmy się do pobliskiej siłowni , szkoły a nie po drugiej stronie miasta. 
7) Nie zapełniaj swojego kalendarza na maxa, naucz się czasem odmawiać – będziesz miał więcej chwil dla siebie i rodziny. 
8) Czasami zaszalej i nie rób obiadu, tylko zamów jedzenie do domu. 
9) Róbmy zakupy w lokalnym sklepie, nawet jeśli wyniesie nas to trochę drożej. 
10) Zamiast podjeżdżać samochodem pod same drzwi restauracji albo kina, wybierz spacer. 
11) Wieczorem poczytaj gazetę zamiast skakać pilotem po kanałach. 
12) Ciesz się życiem w swoim mieście, nieważne jakie by było. 
13) Jeśli masz 15 dni urlopu to 10 wykorzystaj na wakacje, a 5 pozostałych na odpoczynek/regenerację. 
14) Przestań powtarzać „Nie mam czasu”! 
 
Po za tym wszystkim warto pamiętać że życie w stresie, wieczne spieszenie się sprawia że nie tylko omijają nas ważne chwile, ale jest zwyczajnie niezdrowe dla naszego organizmu. Stres przysparza bowiem siwych włosów, ale może też prowadzić do różnych chorób i nałogów. Dlatego każdy z nas powinien obchodzić takie święto. 25 lutego można po prostu wyjść na długi spacer, poczytać książkę, posłuchać ulubionej muzyki, wziąć długą kąpiel. Przy tym warto wyłączyć telefon komórkowy, wylogować się z Facebooka. Gdy spotkamy kogoś na ulicy, to po krótkiej rozmowie obiecujemy sobie że trzeba się spotkać na piwo. Po czym nic takiego się nie dzieje, może więc dziś warto zadzwonić do dawnego kumpla z klasy, z którym codziennie śmialiśmy się do łez?

Oznaczenia
    - ważniejsze święta nietypowe i zwyczajowe
    - pozostałe święta nietypowe i zwyczajowe

Terminy

Zobacz również

© Copyright 2011-2020 by Kalbi.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.