Światowy Dzień Furaha

W roku 2024 Światowy Dzień Furaha przypada na 13 maja (poniedziałek)

Światowy Dzień Furaha został ustanowiony na pamiątkę rocznicy powstania Centrum Furaha (Centrum powstało 13 maja 2016 r.) zajmującego się terapią zajęciową dzieci z porażeniem mózgowym, Zespołem Downa i autyzmem w Kenii. Założycielem Centrum Terapii jest Polak, Marek Krakus wraz ze swoją żoną Jadlyne Makena. Pan Marek już od 22 lat mieszka i pracuje w Kenii. Działalność małżeństwa cieszy się uznaniem władz lokalnych oraz Ambasady RP w Nairobi.

Furaha

w lokalnym języku swahili znaczy

SZCZĘŚCIE

. Poprzez nasz Projekt pragniemy ofiarować odrobinę szczęścia i radości dzieciom i rodzinom dzieci z porażeniem mózgowym i autyzmem, które niestety są nieakceptowane przez tutejsze środowisko. Rodzinom tychże dzieci, towarzyszy nieustannie stygma oraz odrzucenie przez społeczeństwo, jak również plemienne wierzenia, które nie akceptują dzieci niepełnosprawnych. Najczęściej dzieci te są ukrywane i bardzo trudno jest je zobaczyć w miejscach publicznych. Dlatego nasza misja pomocy. Naszym projektem objętych jest już 400 dzieci.

Celem obchodów Światowego Dnia Furaha

jest kreowanie świadomości ludzi na całym świecie na temat porażenia mózgowego i autyzmu. Wokół tego dnia tworzymy również Międzynarodowy Tydzień Furaha w całej Europie oraz w Kenii. Podczas tego tygodnia, każdego roku organizowane są przez naszych Międzynarodowych Koordynatorów Fundacji Help Furaha imprezy towarzyszące: koncerty, wystawy fotograficzne i plastyczne, rajdy rowerowe, wernisarze, maratony, aukcje, kiermasze charytatywne oraz zawody sportowe dla dzieci niepełnosprawnych. W Kenii, w tym właśnie dniu organizowany jest coroczny Marsz Charytatywny z udziałem setek osób oraz naszych podopiecznych na wózkach inwalidzkich.

Inicjatorem Światowego Dnia Furaha

jest Fundacja Help Furaha założona w Krakowie w lutym 2019 roku. Fundacja wspiera działalność Centrum Furaha w Kenii poprzez Projekty:
- Podaj mi rękę
- Car4Care – zakup środka transportu
- Koza dla rodzin w Kenii
- Kup Pan działkę, czyli zakup ziemi
- Budowa Nowoczesnego Centrum Rehabilitacyjnego w Kenii – Pomnik SZCZĘŚCIA

Ze szczegółami wszystkich projektów Fundacji zapoznasz sie na stronie internetowej helpfuraha.org

Mózgowe porażenie dziecięce

jest trwałym uszkodzeniem mózgu we wczesnym stadium rozwoju dziecka. Jest ono spowodowane nieprawidłowościami w rozwoju mózgu lub uszkodzeniem tych jego części, które są odpowiedzialne za koordynację wzrokowo-słuchową, równowagę i postawę. Najczęściej pierwsze sygnały występują już w fazie prenatalnej, perinatalnej lub postnatalnej.


Oznaczenia
    - ważniejsze święta nietypowe i zwyczajowe
    - pozostałe święta nietypowe i zwyczajowe
Inne święta tego dnia: