Międzynarodowy Dzień Elektryka

W roku 2025 Międzynarodowy Dzień Elektryka przypada na 10 czerwca (wtorek)

Do Międzynarodowego Dnia Elektryka pozostało jeszcze 215 dni co stanowi 7 miesięcy i 3 dni.

Międzynarodowy Dzień Elektryka to święto o długich tradycjach, w dodatku zapoczątkowane przez Polaków (wspólnie z Francuzami). Uchwalono je na pamiątkę 150. rocznicy śmierci André Marie Ampère’a, wybitnego fizyka i matematyka. O tym jak ważna jest praca elektryków, pokazują niektóre urządzenia w naszym domu wymagające prądu, jak lampa, lodówka, telewizor, laptop czy telewizor. Dlatego też święto ma na celu docenienie wszystkich inżynierów, techników i innych ludzi z szeroko pojętej branży elektrycznej.

Historia Międzynarodowego Dnia Elektryka

André Ampère zasłynął wkładem do rozwoju nauki o elektryczności i magnetyzmie. Jego teorie do dziś stosowane są w nauce i w technice, nadal obowiązuje zaproponowany przez niego podział nauki o elektryczności na dwa działy: elektrostatykę i elektrodynamikę. Jest autorem teoretycznych podstaw elektrodynamiki. Od jego nazwiska nazwano jednostkę natężenia prądu elektrycznego. Francuz zmarł 10 czerwca 1836 roku – to na jego cześć uchwalono Międzynarodowy Dzień Elektryka, a pierwsze obchody odbyły się w 150 rocznicę śmierci Ampère’a, czyli w 1986 roku. Pomysłodawcą wydarzenia był Jacek Szpotański zasłużony prezes i działacz Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP).

Obchody Międzynarodowego Dnia Elektryka

Każdego roku centralne obchody Międzynarodowego Dnia Elektryka organizowane są w Instytucie Elektrotechniki w Warszawie-Międzylesiu. W ramach spotkania odbywają się konferencje, prezentacje i referaty dotyczące wybranych problemów oraz nowych rozwiązań z zakresu elektryki i elektrotechniki wygłaszanych przez delegatów z branży, uczelni wyższych, także z zagranicy. Tematem przewodnim są też ważne historyczne wydarzenia. W samym 2021 roku było ich kilka – 140. rocznica I Międzynarodowej Wystawy Elektrycznej w Paryżu (1881) oraz 130. rocznica przesłania energii elektrycznej z Lauffen do Frankfurtu nad Menem (na odległość 175 km) z wykorzystaniem trójfazowego systemu prądu przemiennego. Międzynarodowy Dzień Elektryka w 2021 roku był także świetną okazją, by uczcić jubileusz 100-lecia Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej.

Nieodłączną tradycją jest wręczenie nagród i medali SEP dla zasłużonych osób. Imprezie często towarzyszą dodatkowe atrakcje, np. prezentacje samochodów elektrycznych i hybrydowych, możliwość zwiedzenia laboratoriów Instytutu Elektrotechniki czy bankiet. Specjalne wydarzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Elektryka odbywają się też w regionalnych oddziałach SEP.


Oznaczenia
    - ważniejsze święta nietypowe i zwyczajowe
    - pozostałe święta nietypowe i zwyczajowe
Inne święta tego dnia: