Dzień Kapsla

W roku 2024 Dzień Kapsla przypada na 21 września (sobota)

Do Dnia Kapsla pozostało jeszcze 88 dni co stanowi 2 miesiące i 27 dni.

Dzień Kapsla został ustanowiony dla podkreślenia roli butelkowego kapsla w kulturze. Kapsel piwny otwiera codzienne i niecodzienne spotkania, rozmowy: przyjaciół, rodziny, znajomych. Towarzyszy nam często, ale nie zwracamy na niego należytej uwagi.

Dlatego pierwsza edycja obchodów święta kapsla została połączona z kontekstem ekologicznym, zachęcała do tego, aby kapsli po piwie nie wyrzucać, ale je zbierać. 21 września 2019 w Poznaniu nad Wartą setki osób zorganizowały się w akcji sprzątania terenów nadrzecznych, ideą akcji było posprzątanie po letnim sezonie. Udało się wtedy zebrać w kilka godzin ponad 50 000 kapsli. Na pamiątkę tego dnia, organizator wydarzenia – marka Duży Ben - ogłosił właśnie Dzień Kapsla, jako coroczne święto nawołujące do szanowania kapsli piwnych. Marka w swoim logotypie zawiera kapsel, dlatego czuje się zobowiązana by zwracać uwagę, jak kapsle są przez ludzi traktowane. I zachęca do ich poznawania, a nie wyrzucania.

Organizator podkreśla także, że Dzień Kapsla może być obchodzony na różne sposoby. Pierwszy raz był to kontekst ekologiczny, ale jest wiele zabaw i wymiarów, np. kolekcjonerski, konsumpcyjny czy też wyścigowy (słynny wyścig pokoju), które mogą być motywem kolejnych obchodów. Poznaj się na kapslach! Na zdrowie!

Dzień Kapsla