Imieniny Danuty

Do najbliższych imienin Danuty ♀ zostało 69 dni co stanowi 2 miesiące i 9 dni.
Imieniny Danuty najczęściej obchodzone są 16 lutego, 24 czerwca oraz  1 października. Danuta może również obchodzić imieniny: 3 stycznia.

Pochodzenie

Imię pochodzi od litewskiego słowa „danute” będącego połączeniem słów „niebo” i „ziemia”.

Według „Słownika imion” Jana Grzenia źródłosłów nie jest do końca ustalony. Najprawdopodobniej składa się on z elementu „dan” i i przyrostka „-ut” będącego zdrobnieniem. Uważa się że „dan” pochodzi od nazwisk litewskich takich jak Danejko, Danejkowicz utworzonych od imienia Daniło (forma imienia Daniel występująca u Słowian wschodnich).

W źródłach staropolskich występują imienia Danickie, Donike, które mogą być podstawą imienia Danuta.

Najstarsze zapisy tego imienia wyszły spod pióra Jana Długosza i odnoszą się do córki księcia litewskiego Kiejstuta, Danuty Anny.

Imię może też pochodzić od łacińskiego słowa „donata" (darowana przez Boga).

Od imienia Danuta pochodzą następujące nazwiska: Danisz, Daniszewski, Daniś, Daniuszewski, Danko, Dankowski, Danowicz, Daun.

PatronCechy

Danusia sprawia wrażenie nieśmiałej i delikatnej kobiety, choćby dlatego, że chętnie przyjmuje opiekę i pomoc innych ludzi. Gdy jednak zaczyna odnosić sukcesy w jakiejś dziedzinie, automatycznie zyskuje większą pewność siebie.

W towarzystwie także trzyma się początkowo na boku, ale gdy tylko bliżej się z kimś zaznajomi, otwiera się, chętnie wyraża swoje poglądy i opinie. Niektóre imienniki sugerują, że jej skrytość wynika z przebiegłości i wyrachowania, jednak trudno się z tym zgodzić. Choć rzeczywiście jest dobrą obserwatorką, to rzadko wykorzystuje swoje spostrzeżenia by komuś zaszkodzić. Woli zachować nieprzychylne uwagi dla siebie, ponieważ nie lubi ranić innych. W końcu sama Danusia jest bardzo wrażliwa, niekiedy nawet za bardzo, gdyż łatwo ją „zdołować”. Bierze do serca wszystkie krytyczne uwagi na swój temat czy docinki i ciężko jej je zaakceptować. Przez wiele osób bywa z tego powodu uważana za obrażalską. Czasami sobie ponarzeka, ale bardziej robi to dla zasady niż z rzeczywistych powodów. Bywa uparta, jednak często także tylko na pokaz - w głębi jest bowiem ugodowa i łatwo się z nią dogadać.Danka jest bardzo skrupulatna i dokładna, co w połączeniu z pracowitością i dużymi ambicjami pozwala osiągać jej sukcesy zawodowe. Na wszystko jednak sama pracuje, choćby poprzez lekturę książek czy uczestnictwo w kursach. Pomaga jej także to, że umie rozgraniczyć pracę i zabawę – i to dokładnie w takiej kolejności. Najpierw obowiązki, potem rozrywka. A że prowadzi wesoły i ruchliwy tryb życia, to ma dodatkową motywację. W kwestii zawodowej idealne wydaje się więc połączenie tych dwóch sfer dla Danusi, czyli praca tancerki, aktorki, piosenkarki czy modelki. Równie dobrze jednak radzi sobie w biurze za ladą w sklepie czy jako opiekunka.

Lubi powspominać stare dobre czasy, na pewno jednak nie żyje przeszłością - nie przywiązuje się do minionych spraw, woli iść do przodu i nie oglądać się za siebie, za tym co było. Rozdrapywanie starych ran nie jest w jej stylu. Dzięki temu trochę inaczej przeżywa rozstania miłosne niż większość kobiet – szybko przechodzi jej smutek, przyjmuje to jako nowy początek.

Kocha namiętnie i burzliwie, stąd jej partner musi być przygotowany na prawdziwą huśtawkę emocjonalną, wliczając w to zarówno gorące uniesienia jak i zawzięte kłótnie, które najczęściej spowodowane są błahymi sprawami. Mężczyźni powinni jednak wiedzieć, że Danusia swojemu wybuchowemu temperamentowi i niespożytej energii najczęściej daje upust w łóżku…

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.

Nietypowe