Imieniny Lucyny

Do najbliższych imienin Lucyny ♀ zostało 12 dni.
Imieniny Lucyny najczęściej obchodzone są 30 czerwca oraz  17 października. Lucyna może również obchodzić imieniny: 26 października.

Pochodzenie

Etymologia tego imienia jest trudna do ustalenia. Oto potencjalne możliwości:

- Jego źródłosłów wywodzi się z wyrazu „lucina” oznaczającego „niosąca światło” lub „narodziny”. W mitologii rzymskiej Lucina była boginią światła i opiekunką narodzin. Imię po pewnym czasie zaczęto nadawać również ludziom.

- Pochodzi od łacińskiego wyrazu „lucus” czyli „las”.

- Wywodzi się z męskiego imienia Lucjan.

W naszym kraju imię znane jest od XIX wieku. Warto wspomnieć o dwóch dziełach polskiej kinematografii, które posiadają imię Lucyna w tytule - „Czy Lucyna to dziewczyna?” z 1934 roku oraz „Lucyna” z 1986 roku.

Od imienia Lucyna pochodzi nazwisko Luciński.

Patron

Św. Lucyna

Św. Lucyna żyła w I w. w Rzymie, w czasach pierwszych prześladowań chrześcijan. Według niektórych źródeł była uczennicą św. Piotra Apostoła i św. Pawła z Tarsu. Na tyle troszczyła się o chrześcijan, że nie tylko opatrywała im rany, ale i grzebała ich zwłoki na własnej posiadłości, pochowała także Piotra i Pawła. Zginęła śmiercią męczeńską, pochowano ją przy grobie św. Sebastiana.Cechy

Lucyna to wesoła, sympatyczna kobieta, która szczególnie promienieje w towarzystwie bliskich osób.

Jest kobietą pełną energii, pozytywnie nastawioną do otoczenia i życzliwie ustosunkowaną do każdego człowieka. Można podziwiać jej zapał, jeśli chodzi o wiarę w ludzi i poświęcenie, gdyż ta kobieta na zło odpowiada dobrem. Zawsze jest skora do bezinteresownej pomocy, zależy jej by osoby wokół niej były szczęśliwe. Tylko gdy może dzielić się radością z innymi czuje się naprawdę dobrze. Samotność wprowadza ją w zły i niespokojny nastrój – w pojedynkę jest osobą nieśmiałą i skrytą, ale w towarzystwie przyjaciela już niezwykle pewną i rozmowną. Obecność bliskich ludzi daje jej więc niezłą siłę.

Jedną z cech charakteru Lucyny jest wyrozumiałość w stosunku do innych. Łatwo wybacza błędy, a najbardziej krytyczna jest wobec siebie. Mimo to stara się zbytnio nie rozwodzić nad porażkami, tylko naprawiać ich skutki. Czasami zadziwia innych swoją upartością w dążeniu do celu, szczególnie jeśli ma silną motywację.Jest bardzo rodzinną kobietą, jej marzeniem jest gromadka dzieci i kochany mąż. Bardzo poważnie traktuje sprawy uczuciowe, dlatego niejeden chłopak który liczył na przelotny romans bardzo się zdziwił. Ceni zasady, szanuje swoją kobiecość i o ile jest na co dzień wyrozumiała, to dla osób niewiernych, pozbawionych skrupułów żywi pogardę i jest bezlitosna.

Jako osoba towarzyska, ceniąca przyjaźń i relacje z innymi unika polityki. Wie, że dzieli ona i psuje ludzi, to najlepszy temat do tego, by skłócić ich ze sobą. Dlatego nie interesuje się nią, a przy rodzinnym stole wprowadza wręcz zakaz dyskutowania na tematy polityczne. Istna cisza wyborcza, tylko że cały rok…

Chętnie pomaga innym, więc pisane są jej zawody takie jak pedagog, pielęgniarka, psycholog. Dużą miłością obdarza też zwierzęta, a do jej faworytów zaliczają się psy i koty. Z pewnością dobrze by się spisywała jako weterynarz. Jej pasje związane są najczęściej z fotografią, modą, sportem i literaturą.

Lucynka cieszy się dobrym zdrowiem, prawdopodobnie dlatego, że dużą uwagę zwraca na to co i kiedy je. Unika niezdrowych przekąsek, objadania się w nocy, zamiast słodyczy wybiera owoce i warzywa. Do tego regularnie się bada, więc rzadko kiedy zaskakuje ją jakakolwiek choroba. Bardzo boi się bólu. Wizyta u dentysty, zastrzyk, pobieranie krwi - to wszystko sprawia, że cierpnie jej skóra. Nie ogląda horrorów i krwawych filmów sensacyjnych, ale niestraszne jej za to wszelakie trudności, z jakimi ludzie muszą zmagać się w telenowelach i filmach obyczajowych.

Kobieta o tym imieniu stara się być oryginalna nawet mimo posądzenia o dziwactwo. Według imienników zdarza się jej też nieco koloryzować rzeczywistość i niektóre wydarzenia, czasami więc nawet jej przyjaciele gubią się co jest prawdą a co fikcją. Wtajemniczeni jednak wiedzą, że uwielbia się śmiać i często po prostu się zgrywa.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.