Imieniny Poli

Do najbliższych imienin Poli ♀ zostało 75 dni co stanowi 2 miesiące i 15 dni.
Imieniny Poli najczęściej obchodzone są 9 lutego ale Pola może obchodzić imieniny również: 23 września.

Pochodzenie

Imię to jest zdrobnieniem imienia Apolonia, a wcześniej Polikseny, lecz z czasem zaczęło funkcjonować jako samodzielna forma. Najprawdopodobniej powstało wskutek spolszczenia imienia Paula które brzmi „Pola”. Formy Pola używały między innymi dwie słynne aktorki, które w rzeczywistości miały na imię Apolonia – Pola Raksa i Pola Negri.

W Polsce popularność imienia przypada na okres międzywojenny.

Patron

Jako, że Pola to zdrobnienie od imienia Apolonia, za patrona można uznać Apolonię z Aleksandrii.

Apolonia żyła w III wieku. Jej męczeństwo zostało opisane w liście św. Dionizego Wielkiego do Fabiana z Antiochii, który w „Historii Kościelnej” przytoczył bp Euzebiusz z Cezarei, pierwszy historyk Kościoła. Była pobożną i pomocną osobą, która wspierała ubogich i chorych. Gdy w Aleksandrii wybuchły masowe prześladowania chrześcijan, nie miała zamiaru uciekać przed represjami, była gotowa na męczeńską śmierć. Poganie liczyli, że szybko złamią starszą już kobietę, by wyrzekła się wiary. Tak się jednak nie stało, mimo że została okrutnie pobita - zmiażdżono jej szczęki i wyrywano wszystkie zęby. Następnie poganie zagrozili jej spaleniem na stosie, jeśli nie wyrzeknie się Chrystusa. Apolonia chcąc uniknąć dalszych cierpień, sama weszła do ognia.Kult Apolonii szybko rozpowszechnił się w Kościele. W Rzymie przy bazylice NMP w Zatybrzu wystawiono bazylikę poświęconą jej pamięci, choć nie przetrwała ona do dzisiejszych czasów. Według pontyfikatów krakowskich z XV wieku Apolonia nosiła tytuł Regni Poloniae, czyli opiekunki Królestwa Polskiego. Obecnie patronuje stomatologom oraz jest wzywana przy bólu zębów i dziąseł. Obrazy z jej wizerunkiem wiszą na ścianach wielu uczelni oraz gabinetów dentystycznych, a Amerykańskie Towarzystwo Kobiet Stomatologów każdego roku wyprawia imprezę na jej cześć. Warto też wspomnieć, że z okazji Kongresów Towarzystwa Stomatologicznego w San Marino i Wiedniu na przełomie lat 70. i 80. wydano znaczki z podobizną świętej z Aleksandrii. Niewiele osób wie, że gdy Portugalczycy odkryli na początku XVI wieku Mauritius nazwali wyspę na cześć Apolonii. Dopiero po skolonizowaniu przez Holendrów zmieniono jej nazwę na obecną.

W ikonografii przedstawia się ją jako młodą kobietę z palmą oraz kleszczami z wyrwanym zębem lub skaczącą do ognia. Niekiedy można spotkać się z dziełami na których Apolonia jest księżniczką, co odnosi się do legend, że była córką króla. Święta z Aleksandrii była częstym natchnieniem dla artystów, nie tylko XV i XVI wiecznych, ale i współczesnych, np. Andy’ego Warhola. Jej relikwie rozsiane są po całej Europie - w Kolonii, Brukseli, Antwerpii, Porto i Rzymie.

Cechy

Imię Pola nosiły dwie wybitne Polki, dlatego warto się zastanowić nad nadaniem go swojej córce. Pola Negri to aktorka, która ma swoją gwiazdę na Hollywood Boulevard. Natomiast o urodzie Poli Raksy Grzegorz Markowski z Perfectu w słynnej „Autobiografii” śpiewał:„za jej Poli Raksy twarz każdy by się zabić dał”. Uroda to jednak nie jedyny atut Poli, kobieta o tym imieniu ma wiele pozytywnych cech.

Przede wszystkim to dziewczyna o złotym sercu, która swoją szlachetnością mogłaby dawać przykład innym. Chętnie pomaga, udziela się w akcjach charytatywnych, prowadzi zbiórki pieniężne. Pola to prawdomówna osoba, która zwyczajnie nie potrafi kłamać. Nawet gdy spróbuje, nie jest przekonująca i od razu to widać. Chyba, że chodzi o tzw. słodkie kłamstwa, bowiem Pola nie ma serca by powiedzieć komuś przykrą prawdę, np. że ktoś jest gruby czy nie ma szans na spełnienie swojego marzenia.Pola zawsze stara się znaleźć porozumienie z drugim człowiekiem, dlatego jak ognia unika polityki. Wie, że prędzej czy później prowadzi to do kłótni. Jako gospodyni domu pilnuje, by przy obiedzie czy kolacji nie poruszać tematów związanych z wyborami czy decyzjami rządu, na które i tak nie mamy żadnego wpływu.

Dziewczyna o tym imieniu to indywidualistka, która bardzo nie lubi gdy ktoś narzuca jej własne zdanie, każe coś zrobić. Jest sama sobie sterem, żeglarzem i okrętem. Potrafi więc pokazać pazurki, ma temperament, choć na co dzień to raczej małomówna, skryta dziewczyna.

Jest rozsądna i poukładana, dlatego z łatwością osiąga wyznaczone cele, radzi sobie w szkole, pnie się po szczeblach kariery zawodowej. Według imienników ma predyspozycje, by zostać nauczycielką. Jako, że kocha piękno w każdej postaci i najczęściej przejawia zdolności artystyczne, czego najlepszym przykładem są słynne imienniczki, to wśród zawodów jej przypisywanych jest plastyczka, aktorka, modelka czy piosenkarka. Nic dziwnego, że jej zainteresowania to moda, muzyka, film, taniec. Fascynują ją również kulinaria i podróże. Wszystko to ze sobą stara się łączyć – a więc gdy jedzie na wakacje, nie omieszka smakować lokalnych dań, pójść na imprezę i potańczyć do tamtejszych rytmów.

Lubi być chwalona i doceniana. Powinien o tym pamiętać zwłaszcza jej partner i komplementować nie tylko urodę, ale i smaczne potrawy jakie przyrządzi czy dobre pomysły. Za to krytyka nie specjalnie jej leży, nawet ta konstruktywna. Dlatego lepiej uważać, gdy mamy zamiar powiedzieć Poli coś przykrego. To wrażliwa dziewczyna i wszelkie niepowodzenia bardzo przeżywa. Co ciekawe, choć sprawia wrażenie delikatnej osoby, to cieszy się bardzo dobrym zdrowiem. Rzadko jej coś dolega, ale po części to zasługa tego, że regularnie się bada, dba o siebie, trzyma się diety, unika używek.

Pola choć jest raczej domatorką i swój dom traktuje jako oazę spokoju, gdzie można odpocząć od pośpiechu, codziennych problemów w szkole czy pracy. Najlepiej czuje się gdy jej mieszkanie odwiedzają przyjaciele i krewni, choć bardzo lubi również aktywnie spędzać czas. Pływanie, jazda na rowerze, taniec bardzo ją odprężają i pozwalają zachować dobrą kondycję fizyczną.

Pola to uosobienie dobroci, dlatego ludzie uważają ją za kobietę godną zaufania. Ona sama zresztą dostrzega przede wszystkim dobre cechy u innych, te złe stara się pomijać. To bardzo szlachetne podejście, ale trochę ryzykowne…

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.

Nietypowe