Imieniny Róży

Do najbliższych imienin Róży ♀ zostało 68 dni co stanowi 2 miesiące i 7 dni.
Imieniny Róży najczęściej obchodzone są 7 maja, 23 sierpnia oraz  6 marca. Róża może również obchodzić imieniny: 9 lipca, 13 grudnia.

Pochodzenie

Imię pochodzenia łacińskiego, które jest spolszczoną wersją popularnego w kręgu kultury śródziemnomorskiej imienia Rosa. Najstarsze polskie dokumenty wskazują, że pojawiło się w naszym kraju w 1410 roku. Imię pochodzi od nazwy kwiatu – róży.

Patron

Św. Róża

Isabel Flores de Oliva urodziła się w Limie 20 kwietnia 1586 roku. Jest pierwszą świętą Kościoła katolickiego pochodzącą z Ameryki. Uważana jest za prekursorkę służby społecznej w Peru

Rodzice, którzy pochodzili z Hiszpanii nazywali Isabelę Różą. Według legendy matka niedługo po urodzeniu dziewczynki ujrzała nad kołyską kwiat róży, można też znaleźć informacje, że było to spowodowane delikatną cerą dziewczynki. Takie imię otrzymała więc na bierzmowaniu.Bardzo wcześniej odkryła u siebie pociąg do życia kontemplacyjnego i mistycznego, odznaczała się też dużym samoopanowaniem. Gdy pewnego razu amputowano jej zgnieciony palec, nie zareagowała w żaden sposób na ból. Jako dziecko złożyła śluby czystości, choć rodzina planowała wydać ją za mąż za bogatego młodzieńca. Gdy odmówiła, matka ją skarciła. Róża ze względu na biedę szybko zaczęła pracować: zajmowała się hodowlą kwiatów, haftem i szyciem.

W wieku 20 lat została tercjarką dominikanką. Głęboka wiara skłaniała ją do skromnego życia oraz pomagania biednym, chorym, Indianom i niewolnikom. Wzorem do naśladowania była dla niej św. Katarzyna ze Sieny. Legendy mówią o tym, że zamieszkała w szałasie we własnym ogrodzie, gdzie modliła się i doznawała mistycznych uniesień. Zmarła w 1617 roku. Już za życia cieszyła się dużą sławą i poważaniem (według legend uchroniła Limę przed trzęsieniem ziemi) stąd na jej pogrzeb przyszły tłumy. Kilkakrotnie musiano go nawet przekładać, ostatecznie Różę pochowano w kościele w Limie w kaplicy św. Katarzyny ze Sieny.

Cechy

Kobieta o tym imieniu jest osobą, która łączy w sobie subtelność i delikatność róży, jak i temperament charakterystyczny dla południowców.

Miłośnicy kwiatów mawiają, że jedynie podziwiane róże odwdzięczają się bujnym kwitnieniem i ma to odniesienie również do naszej bohaterki. Bliscy powinni pamiętać o tym, by wspierać ją, okazywać sympatię i uczucie, prawić komplementy, składać słowa uznania. Nie oznacza to oczywiście, że Róża jest próżna, po prostu musi mieć poczucie, że jest potrzebna. Jest wrażliwą i delikatną dziewczyną, brak zainteresowania jej osobą, osamotnienie sprawia, że wpada w przygnębienie, a nawet depresję. W towarzystwie za to promienieje – wiecznie się uśmiecha i z optymizmem spogląda na każdą sprawę.Jako, że samotność ją przeraża, stara się jej z całych sił zapobiegać. Poświęca dużo czasu na spotkania z przyjaciółmi, ale jest też otwarta na nowe znajomości. Ten kij ma dwa końce – poznaje wielu sympatycznych ludzi, ale zdarza się, że także tych złych, którzy mają niekoniecznie dobre zamiary. Na szczęście kobieta o tym imieniu nie jest taka całkiem bezbronna, bo przecież każda róża ma kolce. Jeśli więc ktoś nadepnie jej na odcisk lub będzie próbował skrzywdzić, może się zdziwić – Róża choć niepozorna, to jest waleczna jak tygrysica. Zwłaszcza, jeśli chodzi o dobro bliskich: rodzeństwa, przyjaciół czy własnych dzieci.

To co wyróżnia Różę to jej temperament - działa intuicyjnie, spontanicznie, szybko podejmuje decyzje. Ma też mnóstwo pomysłów i zapału do ich realizowania. Przy niej nie można narzekać na nudę, a do tego jest człowiekiem z dużym poczuciem humoru.

W sferze uczuciowej jest bardzo emocjonalna i namiętna. Jak większość dziewczyn także ona marzy o pięknej i szalonej miłości. Przez wiele lat poszukuje więc idealnego partnera, który zaspokoi jej wymagania. Jak łatwo się domyślić, jest to gwałtowna droga zarówno dla niej, jak i potencjalnych narzeczonych. Róża ma przecież bujny temperament, jest żądna przygód i lubi dominować w związku, gdy wszystko jest po jej myśli. Niekiedy ciężko uzyskać z nią kompromis.

Jakie wady sugerują imienniki odnośnie Róży? Jedną z nich jest niepunktualność. Znajomi pewnie są już przyzwyczajeni, że godzina 8 to u niej 9. O ile bliscy jej to wybaczają, to przez takie roztargnienie miewa kłopoty w szkole i pracy. Można też wspomnieć o rozrzutności – dziewczyna o tym imieniu lubi wydawać pieniądze na kosmetyki, biżuterię i ciuchy, kolorowe czasopisma, książki czy płyty ulubionych wykonawców. Pod koniec miesiąca często jednak żałuje niektórych zakupów, ale tylko do czasu następnej wypłaty. Po tym o wszystkim zapomina i historia się powtarza:) Ale to tylko potwierdza, że Róża to spontaniczna i nieco zwariowana dziewczyna.

Oznaczenia
     - daty imienin częściej obchodzone
     - daty imienin rzadziej obchodzone
 6  - pozostałe dni
Otrzymane wyniki spełniają rolę jedynie informacyjną i nie gwarantujemy 100% dokładności. Niemniej zapewniamy, że dołożyliśmy wielu starań aby te wyniki były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym.
Opracowanie własne na podstawie powszechnie dostępnych danych. Powielanie danych wyłącznie po uzyskaniu zgody i podaniu klikalnego źródła niniejszego opracowania.